Tablety

Programy

przeczytasz w 2 min.

Zmiany w nakładce

Stworzona przez Samsunga nakładka TouchWiz otrzymała możliwość zmiany wyglądu systemu za pomocą motywów graficznych, które można pobrać z poziomu sklepu Galaxy Apps. W ten sposób da się zmienić wszystkie elementy systemu - tapety, ikony, kolory, czcionki, wygląd menu i niektóre widżety.

Sam TouchWiz został bardzo odchudzony. Obsługuje się go bajecznie prosto i bardzo przypomina gołego Androida 5.0 Lollipop. To się chwali. Samsung zrezygnował też z instalacji wielu dodatkowych programów. Jedyne niestandardowe aplikacje to S Terminarz, SideSync 3.0 służący do przenoszenia danych między urządzeniami, Smart Manager oraz dodatkowe aplikacje Microsoftu.

Czyszczenie i ochrona systemu

Zgodnie z obecną modą Samsung Galaxy Tab A został wyposażony w aplikację do przyspieszania pracy systemu. Nosi ona nazwę Smart Manager i pozwala na szybkie wyczyszczenie pamięci operacyjnej, usunięcie niepotrzebnych programów oraz sprawdzenie poziomu naładowania akumulatora.

Aplikacja była tworzona we współpracy z firmą z McAfee, więc umożliwia też znalezienie i usunięcie szkodliwego oprogramowania w pamięci urządzenia. Program pozwala rwnież na uruchomienie szyfrowania KNOX, które potrafi w zupełności odseparować dane prywatne od służbowych.

Prezenty od Microsoft

Samsung, mimo że produkuje głównie urządzenia z systemem Android, ostatnio zdecydowała się na podpisanie porozumienia z firmą Microsoft. Przewiduje ono, że na sprzętach Samsunga będą znajdować się aplikacje Microsoftu, takie jak Word, Excel, PowerPoint, Skype oraz OneDrive. Wszystkie te programy są bardzo użyteczne oraz dopracowane, więc trudno jest narzekać na ich obecność.

Jakby tego było mało, Microsoft ze swojej strony postanowił dodać każdemu posiadaczowi urządzeń Samsunga po 100 GB na swoim dysku w chmurze OneDrive. Co prawda po dwóch latach dodatkowe miejsce zniknie, ale firma z Redmond organizuje tak dużo różnego rodzaju promocji, że ponowne uzyskanie dodatkowej przestrzeni nie będzie zadaniem trudnym.

Galaxy Essentials i Galaxy Gifts

Mimo że Samsung podjął bardzo dobrą decyzję i zdecydował się, by nie instalować na swoich urządzeniach niepotrzebnych aplikacji, to zachęca nas do pobrania dodatkowych programów. Dodatkowe aplikacje znajdują się w sklepie Galaxy Apps i są wśród nich darmowe prenumeraty magazynów Chip, Elle, Glamour, Focus i National Geographic, jak też darmowy dostęp do Legimi, serwisu z elektronicznymi książkami. To tylko wierzchołek góry lodowej, bo różnego rodzaju płatnych programów dostępnych za darmo jest tu znacznie więcej.

Smartfon na tablecie

SideSync 3.0 pozwala przyspieszyć jednoczesną pracę na tablecie i smartfonie. Możemy obsługiwać telefon w specjalnym oknie na tablecie. Nie jest to emulator - wszystkie czynności są wykonywane realnie na smartfonie, którego możemy zostawić na przykład w szufladzie lub kieszeni.