Samsung Gear VR – konfiguracja, filmy, wrażenia
Akcesoria mobilne

Samsung Gear VR – konfiguracja, filmy, wrażenia

przeczytasz w 2 min.

Samsung Gear VR to niedrogie gogle do rzeczywistości wirtualnej. Umieszczamy w nich smartfona Galaxy i cieszymy się grami, filmami i zdjęciami 360 stopni.

Ocena benchmark.pl
  • 5/5
Plusy

bardzo prosta konfiguracja i obsługa; lekka i dość wygodna konstrukcja; wbudowany port micro USB do ładowania smartfona; dobra jakość obrazu (jak na gogle do smartfona); płynne działanie; możliwość nagrywania tego co się widzi; niewygórowana cena; coraz więcej interesujących gier i aplikacji; komfortowe oglądanie filmów (np. Netflix i YouTube);

Minusy

współpraca z niewielką liczbą smartfonów Samsung; czas pracy na baterii powinien być dłuższy;

VR to ostatnio modne dwie litery. Chodzi oczywiście o technologię rzeczywistości wirtualnej, która zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego. Zamiast patrzeć na płaski, prostokątny obraz, lepiej jest otoczyć się nim z każdej strony. Niezależnie od tego czy gracie, oglądacie film lub zdjęcia wrażenia są nieporównywalnie bardziej intensywne.

Samsung Gear VR - test, recenzja, konfiguracja

Wszystko wskazuje na to, że hasło Virtual Reality będzie często powtarzane w roku 2016. Kolejni producenci wydają na rynek swoje gogle dla komputerów PC i konsol, ale ich koszt bywa zastraszająco wysoki (nawet kilka tysięcy złotych). Na szczęście w przypadku urządzeń mobilnych jest inaczej.

Idealnym przykładem są gogle Samsung Gear VR przeznaczone dla użytkowników smartfonów Galaxy S7, S7 edge, S6 edge+, S6 i Note 5. Jeśli już macie jednego z nich to wystarczy dopłacić 499 zł by w pełni cieszyć się wirtualną rozrywką. Oczywiście na rynku są też tańsze, kartonowe gogle, ale komfort korzystania z nich pozostawię bez komentarza.

Samsung Gear VR - opakowanie

Samsung Gear VR – konfiguracja krok po kroku

Zanim rozpoczniemy zabawę w przestrzeni wirtualnej musimy na gogle założyć paski, a następnie skonfigurować aplikację Oculus na smartfonie. Są to czynności proste, ale w razie wątpliwości przedstawię całą procedurę od początku do końca.

Samsung Gear VR - tył

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić po wyjęciu gogli z opakowania jest odklejenie folii ochronnych (szczególnie z soczewek) oraz założenie pasków. Poprzeczny przekładamy przez uchwyty boczne i zaczepiamy na rzepy. Z kolei pasek górny trzyma się z jednej strony na płaski haczyk, a z drugiej przekładamy go przez „ucho” i również mocujemy na rzep. Plastikowa pokrywa poprawia estetykę gogli, ale nie jest wymagana do prawidłowego działania gogli.

Samsung Gear VR - przód

OK, gogle złożone – co teraz?

Samsung Gear VR to gogle pasywne. Nie mają własnego wyświetlacza, procesora, ani baterii. Aby móc z nich w pełni korzystać powinniśmy umieścić w nich smartfona. Stanowi on serce gogli – zapewnia moc obliczeniową oraz zasilanie.

Samsung Gear VR i smartfon Galaxy S7

W części przedniej gogli mamy dwa zatrzaski. Przy jednym z nich widoczny jest wtyk micro USB służący do komunikacji ze smartfonem. Jego położenie można regulować w zależności od tego z jakiego smartfona korzystacie. Wystarczy lekko odchylić zaczep i wcisnąć przycisk pod nim.

Położenie A przeznaczone jest dla większych smartfonów: Galaxy S7 Edge, S6 edge+ i Note 5, a położenie B dla mniejszych: Galaxy S7 i S6.

Samsung Gear VR - wtyk do podłączania smartfona

Smartfona umieszczamy ostrożnie w złączu microUSB gogli wyświetlaczem do wewnątrz (w kierunku soczewek) i dociskamy. Drugi zatrzask powinien złapać go automatycznie.


Montaż smartfona w goglach jest łatwy i szybki

Instalacja i konfiguracja programu Oculus

Instalacja i konfiguracja programu Oculus jest konieczna, ale na szczęście jednorazowa. Po jej ukończeniu wystarczy po prostu wsunąć smartfona do gogli i od razu rozpocząć ich używanie.

Natychmiast po połączeniu smartfona z goglami zostaną one rozpoznane, a proces instalacji oprogramowania Oculus zostaje zainicjowany. Aby go dokończyć trzeba ponownie wyjąć telefon.

Po akceptacji licencji rozpocznie się pobieranie podstawowych aplikacji.

Tworzymy własne konto Oculus (lub logujemy się jeśli już je mamy).

Podajemy adres e-mail i hasło. Upewnijcie się, że adres jest poprawny, bo na niego przyjdzie link aktywacyjny.

Następnie wpisujemy nazwę użytkownika, imię i nazwisko oraz tworzymy numer PIN, który umożliwi łatwe uwierzytelnianie w czasie kupowania gier i multimediów VR.

Sprawdzamy pocztę i klikamy link aktywacyjny.

Aktywacja trwa kilka sekund, po czym na wyświetlaczu smartfona automatycznie pojawi się informacja „Wszystko gotowe”.

Jeśli będą wymagane dalsze aktualizacje funkcji Oculus należy je wykonać.

Możemy dodać informację o karcie płatniczej jeśli mamy zamiar pobierać treści płatne. Krok ten nie jest obowiązkowy – można go pominąć. Oculus proponuje nam też dodanie własnego zdjęcia i wyszukanie znajomych, którzy używają już gogli Gear VR i mają założone konto.

Gdy zaakceptujemy ustawienia prywatności jesteśmy gotowi, by wkroczyć do wirtualnej rzeczywistości.

Jak w praktyce wygląda obsługa? Jak pobrać i uruchomić aplikację? Jak „poruszać” się w wirtualnej przestrzeni? Opisuję to (i pokazuję na filmach) na drugiej stronie recenzji.