Monitory

Samsung P2270HD - monitor + TV

przeczytasz w 9 min.

Samsung P2270HD jest jednym z monitorów z serii P2x70HD z wbudowanym tunerem TV. Opisywany model posiada ekran o przekątnej 21,5cala. Dostępne są także rozmiary 23, 24 oraz 27 cali. Jest to monitor panoramiczny (proporcja obrazu 16:9) o natywnej rozdzielczości 1920x1080 czyli FullHD. Użyta została tutaj matryca TN posiadająca czas reakcji na poziomie 5ms (według producenta). P2270HD jest następcą starszego już modelu T220HD. Czy jest jego godnym następcą? O tym w dalszej części.

 

DANE TECHNICZNE

 • Producent  Samsung
 • Model P2270HD
 • Rozmiar / rodzaj matyrcy 21,5” / matowa
 • Rozdzielczość 1920x1080
 • Kontrast 1000:1 (dynamiczny 50000:1)
 • Czas reakcji 5ms
 • Jasność 300(Cd/m2)
 • Paleta kolorów 16,7mln
 • Kąty widzenia w poziomie/ pionie  170˚ / 160˚
 • Rodzaj złącz D-dub, DVI, HDMI, Euro, optyczne, Component Video, slot CI, antenowe, wejście słuchawkowe
 • Wbudowany tuner TAK DVB-T/C
 • Wbudowane głośniki TAK 2x3W (Dolby Digital Plus, SRS TruSurround HD)
 • Możliwość montażu na ścianie VESA 75mm
 • Wymiary(SxWxG)  536,3 x 403 x 189,5
 • Waga 5,2kg
 • Pobór prądu włączony/czuwanie 51W / <2W
 • Gwarancja 36 miesięcy

 

To tylko najważniejsze dane. Dokładną specyfikację możecie znaleźć na www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/monitors/lcd-tv-tuner/LS22EMDKUSEN/index.idx

 

OPAKOWANIE I JEGO ZAWARTOŚĆ

 

Monitor został zapakowany w szary karton z nadrukami. Nie jest on już tak kolorowy jak te, w których były pakowane chociażby monitory z serii T. Widać firma postanowiła zredukować koszty i być bardziej ekologiczna. Dodatkowo wewnątrz został usztywniony styropianem, tak, że nic nie miało prawa się poruszyć. Monitor został zawinięty w specjalną folię (wydaje mi się, że to jakaś pianka, ponieważ jest delikatne żeby nic się nie porysowało), na matrycy naklejona była folia. Podstawa i korpus podstawy również były owinięte tak, żeby nie powstały rysy. Pozostałe elementy zapakowane były w folii. 

W kartonie znajdowały się następujące rzeczy:

 • monitor
 • korpus podstawy
 • podstawa
 • pilot (wraz z bateriami)
 • przewód zasilający
 • kabel D-sub
 • kabel stereo
 • ściereczka
 • skrócona instrukcja konfiguracji
 • płyta CD z oprogramowaniem
 • uchwyt na kable
 • gwarancja

Jak widać producent zadbał o to, by wszystko co potrzebne było w zestawie. Lekkim niedosytem jest brak kabla DVI, ponieważ w monitorach z serii T był dołączony. Dlatego musiałem zaopatrzyć się we własny.

Jeśli chodzi o montaż to nie sprawia on żadnego problemu. Wystarczy przykręcić korpus do podstawy za pomocą śrubki, a całość wcisnąć w otwór w tylnej części monitora.

 

PIERWSZE URUCHOMIENIE

W momencie, gdy po raz pierwszy podłączamy monitor na ekranie wyskoczy nam menu, w którym  należy wybrać język. Następnie mamy do wyboru „Store demo” lub „Home Use” – są to opcje jakości obrazu. Wybieramy tą drugą, gdyż pierwsza przeznaczona jest do użytku w sklepie. Kolejnym etapem jest wybór odbioru telewizji: kablowa lub naziemna. Po wybraniu naziemnej wyświetlają się 3 opcje: analogowe, cyfrowy, cyfrowy i analogowe. W zależności od tego, którą z opcji wybierzemy, nastąpi wyszukiwanie kanałów. O opcji kablowej nie mogę nic więcej napisać, ponieważ nie posiadam.


O MONITORZE SŁÓW KILKA

Monitor prezentuje się bardzo elegancko. Jego design nawiązuje do telewizorów, co jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ posiada tuner TV więc śmiało, może zastąpić telewizor jeśli posiada się mały pokój tak jak w moim przypadku i nie ma za bardzo miejsca na to, by mieć go osobno. Całość jest wykonana z czarnego plastiku z bordowym wykończeniem, jeśli chodzi o monitor, dodatkowo na obramowaniu jest przezroczysty plastik, który wygląda jak szkło, co dodatkowo wzbogaca ciekawy już wygląd.

W prawym rogu znajduje się włącznik, który działa na przyłożenie palca. Zarówno włączenie jak i wyłączenie oznajmiane jest mało przyjemną melodyjką, którą na szczęście można wyłączyć. Pozostałe przyciski takie jak MENU, SOURCE, VOLUME +/- oraz te służące do przemieszczania się po menu znajdują się po lewej stronie, tuż obok przycisku POWER. Jednak w czasie pracy nie są one widoczne. Pojawiają się w momencie dotknięcia palcem w miejscu obok włącznika. Jeśli natomiast zależy nam, żeby te przyciski były podświetlone cały czas, wystarczy to zmienić w opcjach. Wszystkie przyciski świecą na czerwono.

Na obramowaniu nie zabrakło również takich rzeczy jak logo producenta, nazwa modelu, informacji o kontraście dynamicznym i zastosowanych technologiach. Są też 2 naklejki. Jedna z nich (Energy Star) informująca o oszczędności poboru prądu, druga w skrócie pokazuje najważniejsze cechy tego produktu.

Korpus podstawy podobnie jak obramowanie wykonany jest z plastiku przypominającego szkło.

Natomiast podstawa jest czarna z bordowym wykończeniem. Jest wystarczająco duża, dzięki czemu monitor nie trzęsie się po przypadkowym kopnięciu biurka.

 Tyle jeśli chodzi o przód. Teraz przejdźmy do tylnej części, w której znajdziemy całą masę złącz. Oprócz złącz są jeszcze specjalne otwory, dzięki czemu będziemy mogli powiesić monitor na ścianie.

Do naszego użytku takie złącza jak:

 • D-sub – analogowe złącze do podłączenia z komputerem
 • DVI – cyfrowe złącze do podłączenia z komputerem
 • HDMI/PC/DVI-D AUDIO IN – do połączenia z kartą dźwiękową dzięki czemu możemy używać wbudowanych głośników jeśli nie posiadamy zestawu zewnętrznego
 • HDMI – cyfrowe złącze do podłączenia z komputerem( możliwość przesyłania jednocześnie obrazu i dźwięku). Poza tym za pomocą HDMI możemy podłączyć dekoder, odtwarzacz DVD lub Blu-Ray, konsolę
 • Component – możliwość podłączenia urządzenia audio/wideo takiego jak magnetowid, odtwarzacz DVD lub dekoder
 • Scart( Eurozłącze) – do podłączenia np. odtwarzacza DVD
 • antenowe – do podłączenia anteny
 • optyczne
 • wejście słuchawkowe
 • złącze serwisowe

Z tyłu znajdziemy jeszcze Power do podłączenia zasilania monitora oraz Zabezpieczenie Kensington, które pozwala zablokować monitor w miejscach publicznych by nie został skradziony. 

Jak widać do wyboru mamy dużo złącz, szkoda, że jest tylko jedno złącze HDMI.

Natomiast na lewym boku umiejscowione jest gniazdo Common Interface, które zamaskowane jest specjalną klapką.

Common Interface jest to złącze, w którym można umieścić moduł dostępu warunkowego (czytnik kart kodowych). Jednak z tego co udało mi się dowiedzieć to w Polsce żadna cyfrowa telewizja z tego nie korzysta, aczkolwiek mogę się mylić.

 

MENU

Menu jest bardzo ładne, przyjemne dla oka i czytelne. Podobnie zresztą jak to miało miejsce w monitorach z serii T, jednakże jego wygląd trochę się zmienił. Jest bardzo bogate z wieloma funkcjami. Całe w języku polskim. Poruszanie w nim nie sprawia większego problemu gdyż wszystko jest dobrze opisane. Funkcje w trybie monitora i telewizora trochę się od siebie różnią.

Całość podzielona jest na zakładki, w których są poszczególne funkcje.  Zatem przyjrzyjmy im się bliżej.

Obraz

MagicBright – czyli jakość obrazu

Zabawa – bardzo żywe kolory, obraz świeci jednostajnym światłem

Internet – obraz stosunkowo ciemny, żeby nie męczył oczu

Tekst – podobnie jak „Internet”

Kontrast dynamiczny – bardzo żywe kolory, jednak podczas wyświetlania ciemnych kolorów moc podświetlenia się zmniejsza

Użytkownika – kolory żywe, jednak wszystko stonowane tak by obraz nie męczył wzroku

(w trybie TV mamy do wyboru opcje Film, Standardowy i Dynamiczny)

Podświetlenie– regulacja podświetlenia matrycy

Kontrast – regulacja kontrastu

Jasność – regulacja jasności

Ostrość – regulacja ostrości

Kolor – poziom nasycenia barw obrazu

Odcień Z/C – poziom zabarwienia obrazu

Rozmiar obrazu – 16:9. 4:3

Zerowanie obrazu – reset ustawień

Dźwięk

Tutaj mamy do wyboru różne tryby dźwięku, korektor, opcję TruSurround HD, możliwość włączenia/wyłączenia głośników

Ustawienia

Wybór języka, Czas, Blokada przed dziećmi, poziom podświetlenia diody, opcja całkowitego wyłączenia diody,  włączenie/wyłączenie melodii przy uruchamianiu/wyłączaniu monitora

Wejście

Możliwość wyboru źródła, edytowanie nazw źródeł

Aplikacja

Antynet+ - pozwala na sterowanie pilotem od telewizora wszystkimi podłączonymi urządzeniami firmy Samsung

Pomoc techniczna

Test diagnostyczny, Aktualizacja oprogramowania, kontakt z firmą Samsung

Kanał (dostępne w trybie TV)

Wyszukiwanie i zapisywanie kanałów, przewodnik po programach, lista kanałów

(Postanowiłem wybrać najciekawsze tylko najciekawsze i najbardziej przydatne funkcje, ponieważ jest tego naprawdę sporo żeby wszystko dokładnie opisać. Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładniejszą zawartością MENU może się bliżej zapoznać z jego opcjami pobierając instrukcję org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx

 

PILOT

Pilot wygląda tak jak ten dołączany do nowych telewizorów Samsunga. Wszystkie przyciski są dobrze opisane. Wygodnie leży w dłoni. Bez problemu działa z większej odległości. Dzięki niemu ułatwione jest poruszanie się po MENU, ponieważ wciskanie przycisków na monitorze może być mało komfortowe. Na samej górze znajduje się przycisk bezpośrednio przełączający monitor do trybu TV. Wszystkie ważniejsze przyciski posiadają jakiś kolor np. POWER, MENU, Volume.

TRYB TV

Jak już wiadomo, monitor posiada wbudowany tuner DVB- T/C dzięki czemu może służyć jako telewizor, co jest doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy małego pokoju.

DVB-T czyli telewizja naziemna

DVB-C – telewizja kablowa

Na szczęście ta seria posiada tuner MPEG-4, a nie MPEG-2 tak jak to było w serii T. Dzięki temu można odbierać również kanały cyfrowe, ponieważ prawie w całej Polsce nadawane są w tym standardzie.

Oglądanie na nim telewizji to czysta przyjemność. Obraz jest bardzo dobry, zwłaszcza jeśli są to kanały cyfrowe, ponieważ na analogowych może występować lekkie odbicie obrazu. TV posiada telegazetę, możemy również sprawdzić jaki program aktualnie leci, a jaki będzie następny. Przeglądając ten spis w górnym rogu mamy malutki podgląd aktualnie oglądanego programu.

Mamy możliwość dodania swoich ulubionych programów do listy i zapisania ich.

Monitor został również podłączony pod dekoder z Neostrady. Tutaj również nie można się przyczepić do jakości obrazu. Zarówno zwykłe programy, jak i te w jakości HD wyglądają świetnie.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku to podczas oglądania telewizji jest ona dobra i wystarczająca. Po głośnikach nie możemy oczekiwać cudów, ponieważ mają tylko 3W.Jeśli natomiast chcielibyśmy poczuć i usłyszeć moc efektów specjalnych w filmach bądź posłuchać muzyki to należy zaopatrzyć się w jakieś porządne głośniki lub kino domowe.

Tak wygląda TVP1 w różnych jakościach obrazu(mam nadzieję, że chociaż trochę będzie widać różnice)

TVP1 - antena, sygnał analogowy: występują odbicia obrazu

TVP1 - antena, cyfrowy: czysty obraz bez odbicia

TVP1 - dekoder Neostrady, tak samo jak ze zwykłej anteny w jakości cyfrowej, obraz czysty bez odbić

TVP1 - dekoder Neostrady, jakość HD: najlepsza jakość obrazu spośród wszystkich, dopiero tutaj widać potencjał rozdzielczości FullHD

 

OPROGRAMOWANIE

Wraz z monitorem otrzymujemy płytę CD z oprogramowaniem. Są na niej sterowniki do monitora, instrukcję w formacie PDF, a także 2 programy: Natural Color i MultiScreen.

Pierwszy z nich pozwala skalibrować monitor, natomiast drugi, czyli MultiScreen pozwala na podzielenie monitora na kilka części.

Główne okno programu Natural Color

ekran podzielony na 3 części dzięki programowi MultiScreen

różne opcje dzielenia obrazu w programie MultiScreen

 

KĄTY WIDZENIA I REGULACJA

Kąty widzenia są dobre, zwłaszcza, że jest to matryca TN. Spokojnie może siedzieć przy nim kilka osób. O ile siedzi się w większej odległości to obraz za dużo nie traci na jakości, jeśli natomiast patrzymy pod kątem z odległości ok. 70cm to zamiast białego, obraz stanie się żółty. Najgorzej obraz wygląda, jeśli będziemy patrzyli na niego od dołu z bliskiej odległości. Podobnie jak to miało miejsce w spoglądaniu z boku tak i tutaj patrząc z większej odległości zmian praktycznie nie dostrzeżemy. Sam często oglądam filmy leżąc w łóżku i obraz się nie zmienia mimo, że monitor znajduje się wyżej niż łóżko.

Jeśli chodzi o regulację to monitora nie da się za bardzo odchylać, co dla niektórych może być sporym minusem.

 

JAKOŚĆ OFEROWANEGO OBRAZU

Jak podaje producent, monitor posiada czas reakcji 5ms.

Monitor używam do korzystania z Internetu, oglądania filmów, zdjęć, telewizji, pisania w edytorach tekstu oraz grania.

Internet – wszystko jest czytelne, warto jednak powiększyć stronę, gdyż powierzchnia jest bardzo duża i niektóre strony pozostawiają wolne pasy po bokach.

Oglądanie filmów – zarówno zwykłe filmy DVD jak i HD wyglądają znakomicie, zwłaszcza kiedy włączymy kontrast dynamiczny. W szybkich scenach obraz jest płynny. Czasami można dostrzec lekkie rozmycie jednak nie jest to uciążliwe. Podłączyłem także odtwarzacz VHS. Mimo, że kaseta była już dość stara, to film prezentował się dobrze jeśli oczywiście ogląda się go z dalszej odległości.

film w jakości HD

film z kasety VHS

Zdjęcia – odwzorowanie kolorów zdjęć jest bardzo dobre

Telewizja – tutaj również nie można się do czego doczepić. Podczas oglądania meczów piłkarskich lub wyścigów F1 monitor spisuje się świetnie. Nie ma jakiegoś rozmycia, a jeśli już wystąpi to bardzo rzadko i jest praktycznie niezauważalne.

Gry – jako że nie jestem jakimś wymagającym graczem, to moje oczekiwania nie są specjalnie wygórowane. Miałem okazję grać na nim w kilka gier m.in. w Call of Duty Modern Warfare 2, Counter Strike, Crysis i NFS Shift. Również jestem zadowolony z jakości wyświetlanego obrazu. Co prawda przy szybkim przesunięciu myszki w strzelankach obraz się lekko rozmywa, ale jak dla mnie to normalne. W końcu człowiek przy szybkim poruszaniu głową również widzi rozmyty obraz. Jednak zawodowemu graczowi może to przeszkadzać.

Tekst - praca w edytorze tekstu jest bardzo przyjemna. Dzięki temu, że monitor jest szeroki spokojnie można zmieścić 2 strony obok siebie.

Z monitora bez obaw można korzystać z odległości ok. 60-70cm. Nawet kilkugodzinne patrzenie nie męczy wzroku.

Niestety nie mogłem przetestować go programem Nokia Test Monitor gdyż nie znalazłem wersji 64 bitowej i nie mogłem go uruchomić. Jednak z obserwacji mogę stwierdzić, że matryca nie jest równomiernie podświetlona. W bokach jest trochę ciemniejsza, ale róźnice nie są zbyt duże i przy normalnym korzystaniu nie jest to zauważalne.

Jeszcze raz pragnę zauważyć, że są to moje odczucia. Jak dla mnie jakość wyświetlanego obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie. Natomiast każdy może mieć własne zdanie.

Mogę natomiast przedstawić wyniki z programu Pixel Persistence Analyze. Prezentują się następująco:

 

PODSUMOWANIE

Samsung P2270HD jest bardzo dobrym produktem oferującym świetną jakość obrazu, wiele złącz, przyzwoite kąty widzenia chociaż przy patrzeniu od dołu mogłyby być lepsze . Oferuje obraz Full HD mimo stosunkowo małej przekątnej. Świetnie udało się połączyć w nim cechy monitora i telewizora. Posiada tuner MPEG-4 dzięki czemu bez problemu odbierać można programy cyfrowe. Jest również solidnie wykonany. To wszystko sprawia, że jest produktem godnym poświęcenia uwagi przy wyborze nowego monitora.

Bardziej wymagający gracze mogą narzekać na czas reakcji. Jednak dla zwykłego użytkownika i gracza nie powinno to stanowić problemu.

Jeśli chodzi o cenę, to można go dostać już za niecałe 900zł. Jest to w miarę przystępna cena jak na monitor z funkcją telewizora.

Natomiast jeśli ktoś ma trochę gorszy wzrok to lepiej żeby rozpatrzył zakup modelu 24 calowego, gdyż rozdzielczość 1920x1080 może się okazać za duża przy 21,5 calach.

Dodatkowym plusem jest możliwość montażu na ścianie.

Szkoda, że producent nie zdecydował się na umieszczenie funkcji obrazu w obrazie, ponieważ czasem by się przydała. Co prawda widziałem w Internecie filmik, na którym ta funkcja jest, jednak nie udało mi się znaleźć informacji jak ją włączyć.

Mimo kilku wad jakie posiada ten produkt, śmiało mogę go polecić każdemu, kto nie jest bardzo wymagającym użytkownikiem, a za nieduże pieniądze oczekuje zarówno dobrego monitora jak i odbiornika TV.

Plusy:

 • rozdzielczość Full HD
 • tuner TV z MPEG-4
 • duży wybór złącz
 • możliwość montażu na ścianie
 • jakość oferowanego obrazu
 • bogate i przejrzyste menu w języku polskim
 • wygodny pilot
 • nowoczesny wygląd
 • 36 miesięczna gwarancja
 • wysoki kontrast dynamiczny (50000:1)

Minusy:

 • tylko jedno złącze HDMI
 • słabe głośniki (dla niektórych)
 • kąty widzenia mogłyby być lepsze – zwłaszcza jeśli patrzymy na obraz od dołu pod dużym kątem
 • praktycznie brak możliwości odchylenia

 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sido107
  0
  przyjemnie się czytało, dobra recenzja, brakuje mi tylko wysrodkowania obrazków.
  nie za krótka nie za długa.... ode mnie 5.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Fajna i dobra recka, 5!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    fajna recka 5
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajnie zobaczyć reckę o produkcie który sam posiadam.Mam jedno pytanie otóż czy dosyć słaba jakość obrazu tzn. lekkie rozmazywanie się numerków,zawodników,kolorów(mś 2k10), dodaję że jest to widoczne gdy kamera jest ustawiona daleko od zawodników,gdy jest ustawiona blisko obraz jest ostry i ładny.Może być to spowodowane kablówką?.Możesz mi wysłać na pw ustawienia obrazu według Ciebie najlepsze(jasność, kontrast itp)?Ode mnie dostajesz pięć!.!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Doskonała recenzja na 5!!!
      • avatar
       0
       Bardzo dobrze zrobiona recka - daje z czystym sumieniem 5
       PS. Pierw myślałem że zdjęcie korpusu podstawy przedstawia dzbanek :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja mam LG M237WDP i jakość dźwięku też jest słabuitka.
        Radze podłaczyć X-230 chyba że ktoś nie ma miejsca na subwoofer to polecam Logitech S-120. Są tanie i małe a dźwięk jest o niebo lepszy od tego co daje nam telewizor.
        • avatar
         PrzemasK
         0
         cieszę się, że recenzja się podoba. Szkoda tylko, że osoby dające niższe oceny się nie wypowiadają w komentarzach co jest źle :/ przez to później nie wiem na co zwrócić uwagę przy kolejnych recenzjach.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          dobra recenzja jak dla mnie na 5 ;D
          • avatar
           cinek-ziom
           0
           Bardzo dobra recenzja, ode mnie masz 5- :)

           Obrazki mógłbyś wyśrodkować, i szkoda ze zabrakło zdjęć z różnych kątów widzenia. Poza tym wszystko ok :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Fajna recka, ale niektóre zdjęcia są nieostre. Fajna dziewczyna na pulpicie ;D Piąteczka ode mnie.

            P.S. Zapraszam do przeczytania mojej recenzji Flatout2 ;)
            • avatar
             voxcordi
             0
             Świetna recenzja. Zwięzła i rzeczowa. Ode mnie 5.
             • avatar
              b4rt3k
              0
              dobra rzetelna recka, 5
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               fajny ^^ , mam taki P2770HD ;P
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                zastanawiałem się nad jego kupnem bo chce coś w rozdziałce full HD pod konsole ale rozwiałeś moje wątpliwości teraz już wiem że nie warto :( może coś z BenQ albo NEC jakiś się trafi :( ode mnie 5
                • avatar
                 Next_Gen_1987
                 0
                 Za reckę 5/5, posiadam aktualnie Samsung'a T220 22,5''@1680x1050 (16:10), który ma lepszy czas reakcji bo 2ms, więc pod tym względem przebija ''recenzowanego'' brata. Jeśli monitor do gier - to tylko z czasem 2ms reakcji.
                 • avatar
                  PrzemasK
                  0
                  Też wcześniej miałem T220 tyle, że HD. I dlatego tutaj jest gorszy czas reakcji(tak samo było z T220HD) bo nie wiem dlaczego, ale w wersjach z tunerem czas reakcji matrycy wynosi 5ms (według producenta). Natomiast ten sam model bez tunera ma już 2ms.
                  Więc Twojego T220 można porównywać ze zwykłym P2270 ;)
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   A czy ktos z Was próbował podłączyć telefon do głośników tego telewizora ? Czy to jest w ogóle możliwe ? Próbowałam podłączać go przez mini-Jacka w trybie stereo ale nie działa :( ktoś zna odpowiedz ?