SSD

Testy wydajnościowe i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Pora sprawdzić jak przenośny dysk Samsunga poradzi sobie w teorii (benchmarki) i praktyce (rzeczywiste kopiowanie plików). Oczywiście działanie urządzenia jest uzależnione od tego, do jakiej wersji USB je podłączymy.

Crystal Disk Mark - wyniki Samsung Portable SSD T3 po podłączeniu do USB 2.0, 3.0 i 3.1

Cóż... wykorzystanie USB 2.0 do tak szybkiego dysku jest po prostu grzechem. Pomimo, że urządzenie wyposażone jest USB 3.1 pierwszej generacji (5 Gb/s), to podłączenie go do USB 3.1 drugiej generacji (10 Gb/s) przyniosło widoczne korzyści. Spowodowane jest to zapewne tym, że szybkość działania USB w wersji 3.0 zależy również od zastosowanego kontrolera - niektóre rozwiązania mogą działać nieco szybciej, lub wolniej.

ATTO - wyniki Samsung Portable SSD T3 po podłączeniu do USB 2.0, 3.0 i 3.1

Wiemy już jakich maksymalnych osiągów możemy spodziewać się w testach syntetycznych, więc przejdźmy do testu rzeczywistego. Polegał on na skopiowaniu na przenośny dysk katalogu z dwiema grami Steam o łącznej wielkości ponad 50 GB.

Kopiowanie plików na Samsung SSD Portable T3
[sekundy] mniej = lepiej

USB 2.0 1338
USB 3.0 185
USB 3.1 158

Wykorzystanie archaicznego już dziś USB 2.0 można polecić wyłącznie masochistom (ponad 20 minut kopiowania!). Tym niemniej urządzenie działało bez żadnego problemu.

Idealny dysk przenośny?

Mały, pojemny (2 TB), odporny na wstrząsy i szybki dysk przenośny z USB typu C - kiedyś marzenie, dziś rzeczywistość... za którą trzeba słono zapłacić.

Dochodzimy tu do ceny, która za model 2 TB wynosi... ponad 3 tysięce złotych (konkretnie 3400 zł). Model o pojemności 1 TB to wydatek rzędu 1700 zł, 500 GB ponad 800 zł, a 250 GB ponad 500 zł.

Samsung Portable T3 to naprawdę świetne urządzenie, wyposażone w USB typu C i odporne na wstrząsy, ale ceny najbardziej pojemnych modeli mogą przyprawić o palpitację serca. Wszyscy chętni do zakupu pojemnego i szybkiego przenośnego dysku SSD muszą więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na obniżkę cen.

Ocena końcowa

 • olbrzymia (jak na przenośny SSD) pojemność 2 TB
 • maksymalne transfery do 450 MB/s
 • niewielkie rozmiary i odporność na wstrząsy
 • porty USB 3.1 Gen1 typu C
 • kompatybilność z systemami Windows, MAC i Android
 • opcjonalne szyfrowanie AES 256-bit
 • bardzo wysoka cena

Super WydajnośćDobry Produkt

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  variel
  7
  Sonda jest po prostu genialna :P
  • avatar
   Franz
   3
   Zakładając już, że cena nie stanowi problemu, zastanawia mnie trwałość zapisu na tych SSD.
   Czy jak zapiszę na nim swoje prywatne filmy, zdjęcia, itp. i włożę na rok, czy dwa do szuflady to nie będzie problemu z odczytem?
   • avatar
    BluePandoraBox
    1
    niezbyt opłacalna inwestycja, sam nośnik wydaje się dość duży, nie wiem z jakiej platformy skorzystali, 2,5", mSATA czy też zrobili nową płytkę pod te nośniki, prócz tego obawiam się że wcisnęli tam TLC, wolałbym o połowę mniejszą pojemność za to MLC w końcu coś takiego kupuje się aby faktycznie przenosić dane i trwałość powinna być na pierwszym miejscu

    ciekawostka, może się komuś przyda - można kupić obudowę na jeden lub jeśli zależy nam na prędkości na dwa SSD mSATA lub M.2 B-Key z USB C 10 Gb/s, możemy kupić dowolny nośniki MLC albo SLC ;), największy plus to prędkość blisko 2x większa jeśli ustawimy w obudowie tryb RAID0 (można też ustawić RAID1 oraz PM), w wersji pod M.2 obudowa jest tylko o 30mm dłuższa od tej, za to trochę węższa
    obudowa z aluminium na jeden SSD z USB C 10 Gb/s to koszt w granicach 15-25$, na dwa z RAID 50-65$ dla mSATA i M.2 B-Key
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     benchmark brawo nareszcie testy które są testami to idzie w dobrą stronę