SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Samsung SSD 960 EVO 1 TB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Test długotrwałego obciążenia też wypadł bardzo dobrze. Samsung SSD 960 EVO 1 TB rozpoczął test mniej więcej od 290 000 IOPS, a zakończył z wynikiem około 25 500 IOPS - rezultat ten jest gorszy tylko od modelu Samsung SSD 960 PRO 1 TB. Prawdę mówiąc właśnie na to liczyliśmy :)