SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Samsung SSD 970 EVO 500 GB - IOPS
Kliknij, aby powiększyć

Samsung SSD 970 EVO rozpoczął test od około 176 000 IOPS, ale ostatecznie wynik ustabilizował się mniej więcej na poziomie 19 000 IOPS. Może nie jest to tak dobry wynik jak w przypadku poprzednika (SSD 960 EVO osiągał około 25 000 IOPS), ale i tak można uznać to za całkiem dobry rezultat, porównywalny do konkurencyjnego modelu Plextor M9PeY.