Nawigacja i zestaw głośnomówiący

przeczytasz w 2 min.

Fabrycznie zainstalowana nawigacja to standard w przypadku samochodów wyposażonych w systemy multimedialne. Z tego względu sama jej obecność to dopiero połowa sukcesu. Kluczowe znaczenie ma dokładność map oraz prostota obsługi, w tym wyznaczanie celu trasy. W przypadku nawigacji zainstalowanej w Seacie praktycznie nie ma do czego się przyczepić, a do ideału brakuje jedynie większa liczba punktów użyteczności publicznej w bazie.

Seat Leon ST FR - przód

Domyślnie mapa wraz z zaznaczonym punktem w którym się aktualnie znajdujemy wyświetlana jest na pełnym ekranie, jednak po zbliżeniu ręki pojawia się na obrzeżach ekranu sześć przycisków umożliwiających szybkie wytyczenie trasy oraz korektę jej parametrów, a także zmianę widoku. Użytkownik może wybrać punkt docelowy bezpośrednio na mapie, podając adres, wybierając punkt użyteczności publicznej oraz na podstawie danych adresowych przypisanych do kontaktu. Do tego należy dodać całkiem dobrze funkcjonujące sterowanie głosowe, które możemy wywołać bezpośrednio z kierownicy.

Seat Leon ST FR - zegary

Komunikaty głosowe wydawane są w języku polskim. Oprócz odległości do następnego manewru jesteśmy informowani również o nazwie ulicy, numerze drogi oraz w przypadku rozjazdów o najbliższej dużej miejscowości do której prowadzi droga. Jeśli przegapimy ostatnie polecenie, możemy je powtórzyć naciskając odpowiedni przycisk. Opierając się na informacjach pochodzących z TMC trasa może być na bieżąco przeliczana w celu ominięcia drogowych zatorów. W lewym górnym narożniku wyświetlana jest maksymalna dozwolona prędkość z jaką możemy poruszać się na danym odcinku drogi.

Zakładka Phone jak łatwo się domyślić daje nam dostęp do zestawu głośnomówiącego wykorzystującego nagłośnienie samochodowe. Proces parowania ze smartfonem jest bardzo prosty i sprowadza się do potwierdzenia kodu i wyrażenia zgody na dostęp do książki telefonicznej. Co ciekawe oprócz danych teleadresowych zapisywane są również zdjęcia przypisane do kontaktów. Wpływa to na walory wizualne, a także przyspiesza wyszukiwanie kontaktu na podstawie charakterystycznego zdjęcia.

Seat Leon ST FR - tył

W centralnej część zakładki przygotowano miejsce na pięć ulubionych kontaktów. Pozostałe możemy wyszukać po nazwie lub podając numer telefonu ręcznie. Podobnie jak w przypadku nawigacji możemy również skorzystać z wyszukiwania głosowego. Jakość rozmów jest na dobrym poziomie, chociaż nasz rozmówca może nieco narzekać na metaliczny pogłos.