Tablety

Przeglądanie internetu i Android Market

przeczytasz w 3 min.

Sony Tablet P - www

Jak już wspominaliśmy wcześniej, specyficzne proporcje połączonych ekranów i ich układ sprawiają, że obsługa dotykowa jest inna niż w większości typowych tabletów. Środkowy pas rozdzielający ekrany przeszkadza nieco w przewijaniu stron WWW, ale na szczęście możemy je powiększać lub pomniejszać gestem wykonywanym dwoma palcami, z których jeden jest na górnym ekranie, a drugi na dolnym.

Sony Tablet P

Przerwa pomiędzy ekranami i niemal kwadratowe proporcje sprawiają, że wyświetlanie stron internetowych w innej orientacji niż domyślna (pozioma) jest bezsensowne i niezbyt komfortowe. Sony Tablet P jest więc jednym z nielicznych tabletów na rynku, który nie oferuje szerokiej swobody w tym zakresie, ale tak naprawdę nie traktujemy tego jako minus - taka jest cena zastosowania składanej obudowy, która sprzyja mobilności.

Poza tymi specyficznymi cechami mamy do czynienia z typową przeglądarką Androida Honeycomb. Wygląd i ergonomia interfejsu jest w znacznej mierze spójny z tym, co widzimy na ekranach pecetów - przyciski nawigacyjne są po lewej stronie, pasek adresu na środku, zakładki i menu główne po prawej, a karty na samej górze.

Sony Tablet P - www

Dla osób lubiących baraszkowanie we wnętrznościach przeglądarki przewidziana została specjalna, ukryta sekcja. Aby ją aktywować wpisujemy w pasku adresu about:debug, a następnie klikamy Enter. Teraz rozwijamy menu przeglądarki, wchodzimy w ustawienia (Settings) i widzimy, ze pojawiła się sekcja Debug. Tutaj otrzymujemy dostęp do kilkunastu zaawansowanych opcji, których nie radzimy zmieniać, jeśli nie jesteście pewni jaki skutek przyniosą. Zmienić możemy między innymi UAString (User Agent String) i sprawić, że tablet będzie w sieci rozpoznawany np. jako iPhone, iPad, smartfon z Androidem Froyo, albo zwykły komputer PC.

Sony Tablet P - www

Otwierając nową kartę możemy wybrać opcję wyświetlania dwunastu najczęściej odwiedzanych przez nas witryn. Aby tego dokonać wchodzimy w ustawienia przeglądarki, przechodzimy do sekcji Laboratorium (Labs), a następnie zaznaczamy Most-visited homepage.

W przypadku przeglądarki internetowej widać dobitnie jak marne jest tłumaczenie interfejsu użytkownika na język polski. Samo menu zostało przetłumaczone w 30%, nie wspominając już o ustawieniach, które w zasadzie nie zostały przetłumaczone wcale.

Sony Tablet P - www

Oczywiście znaczna część użytkowników (zwłaszcza tych zorientowanych technicznie) nie będzie miała problemu z językiem angielskim, ale skoro mamy do wyboru język polski, to warto byłoby się trzymać tego tłumaczenia od początku do końca.

Sony Tablet P - www

Jeśli mamy ochotę przejść do strony, którą dodaliśmy wcześniej do bookmarków lub która znajduje się w historii przeglądania, dotykamy ikonki zakładek (ostatnia w prawej części interfejsu przeglądarki). Ukaże się wtedy czytelny panel zawierający miniaturki stron. Zakładki możemy synchronizować z pecetową wersją przeglądarki.

Sony Tablet P - www

Androidowa przeglądarka nie ma większych kłopotów z wyświetlaniem stron wykonanych w technologi Adobe Flash. Od czasu do czasu zdarzają się drobne błędy w renderowaniu interfejsu, ale większość stron ładuje się szybko i poprawnie, oraz działa płynnie (przycinają się jedynie duże pełnoekranowe animacje).

Sony Tablet P - www

Jeśli chcemy sterować przeglądarką jedynie za pomocą kciuka i bez odrywania dłoni od tabletu, to również mamy taką możliwość. W sekcji Labs, w ustawieniach aplikacji musimy zaznaczyć opcję Szybkie sterowanie (Quick controls) - Chrome natychmiast przejdzie do trybu pełnoekranowego.

Android Market

Sony Tablet P działa pod kontrolą systemu Android 3.2 Honeycomb, więc jego użytkownicy otrzymują dostęp do Android Marketu - popularnego i lubianego sklepu Google'a z grami, aplikacjami narzędziowymi i innymi udogodnieniami. Wybór oprogramowania jest naprawdę szeroki i dzięki niemu funkcjonalność OS-a rozbudowywana może być praktycznie w nieskończoność.

Sony Tablet P - android market

Sam sklep działa dobrze – do niego nie mamy żadnych zastrzeżeń, ale nie możemy pominąć faktu, że producent nie zadbał o to, aby wyświetlał się na całym ekranie.  Jest to dość dziwne posunięcie, przecież Android Market to jedna z najbardziej podstawowych części systemu Android, więc należałoby o niego zadbać trochę bardziej.

Ciekawostki

Sony Tablet P - desktop

Sony zmodyfikowało trochę standardowy interfejs, wprowadzając nowe ikonki i dodając skróty do aplikacji na górnym pasku systemowym. Aby przeskoczyć wprost na wybrany pulpit przytrzymujemy palec przez około sekundę w pustym miejscu pulpitu (poza lewą i prawą krawędzią). Android oddali go (przy okazji wykonując całkiem efektowną animację), a oczom użytkownika ukażą się wszystkie pulpity wirtualne (w górnej części) oraz dostępne widżety, aplikacje i tapety (na dole).

Sony Tablet P - android market

Możemy również wyświetlić ekran Ulubionych (Favorites), na którym mogą się znaleźć m.in. informacje z portali społecznościowych, zakładki przeglądarki WWW, albumy muzyczne, lista gier, zdjęcia, filmy zapisane w pamięci i nagrania z kamerek.

Sony Tablet P - ulubione