Obudowy

Stary, ale jary? Czyli CM Dominator 690

przeczytasz w 3 min.

Chciałbym wam przedstawić obudowę, starą, ale nadal bardzo dobrą. Co prawda ma już następcę, ale droższego. Ja postaram się ustalić czy warto dokładać. Jest to moja pierwsza recenzja, więc śmiało proszę mi wytykać błędy. Zdjęcia mają troche dużą "wagę", lecz mam nadzieję, że to was nie zrazi do przeczytanie recenzji ;)

W artykule będzie przedstawionych niewiele fotografi mojego autorstwa- większość będzie po prostu z googla. Uważam, że robienie zdjęć obudowie, która wyskakuje na pierwszych stronach wyszukiwarek i jest dostępna we większości sklepów jest po prostu bezsensem. Teraz nie pozostało nic innego jak przedstawić obudowę.

Opakowanie i dodatki

Dostałem porządnie zabezpieczoną przesyłkę, co znaczy, że producent nie lekcewarzy najdrobniejszych szczegułów. Opakowanie to solidny karton, który posiada dwa uchwyty. Bałem się troche to nieść, gdyż obudowa jest ciężka, a podobne pudełka nie jednokrotnie się rozpadały. Jednakże w tym przypadku jest dużo lepiej. Z resztą sami zobaczcie jak prezentuje się to pudło:

                    

 Jeśli macie już pojęcie o dodatkach to czas zaprezentować to, co dostałem z obudową, czyli zatoczkę do montażu urządzeń 3,5"... poza tym nic, chociaż co mogło być dodane jeszcze do obudowy? No właśnie...

Specyfikacja

Materiał: stal SECC, stalowa siatka
Wymiary: 213 x 482 x 524,5 mm
Waga: 9,8 kg
Karty rozszerzeń: 7 szt.
           
Zatoki
5,25" zewnętrzne: 5 sztuk
Zatoki 3,5" zewnętrzne: 1 sztuka                                                                                                                    Zatoki 3,5" wewnętrzne: 5 sztuk
Wentylatory:
Front: 1x wentylator 120 mm, 1200 RPM, 21dBA, BlueLED
Tył: 1x wentylator 120 mm, 1200 RPM, 21dBA
Bok: 1x wentylator 120 mm
Opcjonalnie wentylatory:
- 1x 140 mm lewy bok
- 1x 120 mm na spodzie
- 2x 120/140 mm na górze
- 1x 80 mm prawy bok
Panel I/O:
- 1x eSATA
- 2x USB
- 1x FireWire
- 1x HD Audio Panel

Dominator "od środka"

OD wewnątrz obudowa prezentuje się bardzo ciekawie. Co prawda niektórych może odstraszyć "niepomalowany" środek, jednakże mi to nie robi różnicy, gdyż moim podzespołom obojętne są kolory, a ja tam często nie zaglądam ;) Kolejną bolączką może być  "ubogi" system, który pozwala nam uporządkować kable.

Jeśli chodzi zaś o plusy tej obudowy, mogę je wyliczać godzinami, ale skupmy się na najważniejszych. Oczywiście cały czas mówimy o środku obudowy.                                                                          

Może na pierwszy odstrzał wezmę wszystkie udogodnienia pozwalające nam szybko zainstalować komponęty. Do tej pory nie sprawdziłem systemu umożliwiającego montaż kart rozszerzeń, ale wielkim plusem mogą tu być blaszki, które możemy wyciągnąć- bez potrzeby ich wyłamywania. Nie wiem czy sprawdza się to w praktyce, gdyż tak jak już mówiłem- kartę rozszerzeń zainstaluję jak dozbieram odpowiednie fundusze. Jeśli chodzi o szybki montaż dysków i napędów, jest to moim zdaniem dobrze przemyślane rozwiązanie. Niektórzy narzekają na tego typu ułatwienia i wolą tradycyjne śróbki, jednakże jest to idealne rozwiązanie i urządzenia zamontowane w ten sposób nie wpadają w dodatkowe wibracje jak twierdzą przeciwnicy tych rozwiązań. Jeśli chodzi o te nieszczęsne kable, to spokojnie można je poupinać w zaciskach, które widzicie na zdjęciu. Nie schowamy tutaj zbyt długich kabli, lecz moim zdaniem jest to kolejne rozwiązanie na plus. Jeśli zaź chodzi o wycięcia na kable w innych obudowach, uważam, że czasami to wychodzi na plus, czasami zaś na minus. Oczywiście w obudowach wysokiej klasy nie ma mowy o najdrobniejszych błędach, lecz jeśli chodzi o produkty z niższej pólki to czasami spotykam się z negatywnymi opiniami, gdyż użytkownicy nie mogą poupychać kabli w wyznaczone na to miejsce. W przypadku chłodzenia CM nie pozostawia wątpliwości, że w tej klasie cenowej to właśnie On dba najlepiej o temperatury w naszej obudowie. 3 duże wentylatory, oraz 5 miejsc na dodatkowe chłodzenie zapewniają w obudowie bardzo niskie temperatury.

Czy obudowa może się nam podobać?

Myślę, że na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, lecz w moim przekonaniu jest to obudowa, która niczym się nie wyróżnia. Jest to prosta konstrukcja, ale nawet taki szczegół jak wentylator podświetlany diodami LED czyni z niej coś wyjątkowego. Jedyne co może się nie podobać to umieszczenie gniazd USB, eSATA oraz firewire, które leżą w niedogodnym miejscu jeśli obudowa stoi POD, jak i NA biurku. Porty te są zbyt cofnięte. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby leżały bliżej przedniego Panelu. Poniżej przedstawię jak obudowa się prezentuje i myślę, że będzie to na tyle w tym zagadnieniu

              

Podsumowanie 

Pisząc ten artykuł nie chciałem napisać kolejnej zwykłej, szarej recenzji. Niestety takie coś mi wyszło. Recenzja jest krótka, ale sądzę, że wystarczająca, a każdy kto chce kupić obudowę CM Dominator 690 bądź jego następcę wie jak dobry jest to wybór. Obudowa przedstawiona w recenzji moim zdaniem (i chyba nie tylko) jest sporo lepsza od Anteca 300, a droższa o zaledwie 20zł. W podsumowaniu zamieszczę jeszcze tylko zebrane plusy i minusy, aby upodobnić moją recenzję do innych  Niestety nie to było w planie, ale tak wyszło. Ocena jaką ode mnie otrzymuje ta obudowa to 5, jednakże niektórym przedstawione minusy mogą utrudniać życie, więc wybór tej obudowy jest po prostu kwestją własnej oceny. Jeśli Nie przeszkadzają Ci ciężko dostępne porty, a kolor srebrny podoba się twoim podzespołą możesz śmiało brać tę obudowę.

PLUSY:

- Duża i ciężka (10KG)

- Przyzwoicie wygląda, a podświetlenie dodaje jej uroku

- Szybki montaż wszystkich komponętów

- Zasilacz umieszczany z dołu- ale to już standard

- 3 Wentylatory w STANDARDZIE

I kochane MINUSY:

- "Srebrny" środek, chociaż nie zawsze jest to minus

- Źle umieszczone porty USB, eSATA oraz FireWire  

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mICh@eL
    0
    Recenzja obudowy to przede wszystkim zdjęcia... a ich jest u Ciebie 'aż' 3 (słownie: trzy!).

    Niestety więcej niż 3 dać nie mogę :/
    • avatar
      wolfikx
      0
      Na dobry początek:

      "Uważam, że robienie zdjęć obudowie, która wyskakuje na pierwszych stronach wyszukiwarek i jest dostępna we większości sklepów jest po prostu bezsensem. "

      Niestety jesteś w błędzie, każdy lubi pooglądać zdjęcia podłączone do recenzji.

      Literówki się zdarzają:
      "...zainstalować komponęty...."


      ...jest to idealne rozwiązanie i urządzenia zamontowane w ten sposób nie wpadają w dodatkowe wibracje jak twierdzą przeciwnicy tych rozwiązań...."

      A skąd to przeświadczenie skoro, tak jak napisałeś, samemu nie instalowałeś żadnej karty


      ....W podsumowaniu zamieszczę jeszcze tylko zebrane plusy i minusy, aby upodobnić moją recenzję do innych Niestety nie to było w planie, ale tak wyszło....."

      Popracowałbym nad składnią, proponuję dać komuś do przeczytania zanim umieścisz na portalu. Konstruktywna krytyka zawsze pomaga.
      • avatar
        0
        Trochę krótka...
        Daje 3!
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Trochę krótka i te błędy - "...lekcewarzy.." "...szczegułów" "...komponęty..." "...śróbki..." "...kwestją..."

          Chyba warto przeczytać przed opublikowaniem :)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            "szczegułów" - szesnaście lat, a już na bakier z ortografią :(
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              krótko. 3