Głośniki

Edifier R101BT

przeczytasz w 3 min.

Edifier R101BT - test

edifier r101bt recenzja

Edifier R101BT to tanie głośniki do komputera, pracujące w systemie 2.1 (dwie małe kolumienki + subwoofer). Ich największą zaletą jest łączność Bluetooth i oczywiście cena wynosząca tylko 199 zł.

Skrócona specyfikacja

Typ zestawu2.1
Moc wyjściowa w RMS8.5 W
Częstotliwość przenoszenia50 - 20 000 Hz
Wyiary głośnika średnio-wysokotonowego50 x 90 mm
Średnica gł. niskotonowego106 mm
Łączność RCA, Bluetooth
PilotTAK

Budowa oraz jakość wykonania

W skład zestawu wchodzą dwie malutkie kolumienki satelitarne o wysokości około 17 cm razem z podstawą. Ich szerokość to 7 cm, a głębokość ok. 4,5 cm. Ich malutkie obudowy zostały wykonane w całości z czarnego tworzywa sztucznego. Taki dobór materiałów wraz z bardzo kompaktowym rozmiarem budzi pewne obawy co do akustyki głośników. Miejmy jednak nadzieję, że producent dobrze przemyślał tor dźwięku i te małe kolumienki jeszcze nas zaskoczą na tle konkurentów w podobnej cenie.

Oba głośniki satelitarne kryją za niezdejmowalną maskownicą z czarnego materiału jedynie podłużny przetwornik wysoko-średniotonowy o wymiarach 50 x 90 mm. Kolumny łączą się z subwooferem przy pomocy wbudowanego na stałe w ich obudowy przewodu sygnałowego.

Kable wychodzące z obu głośników łączą się w jeden i kończą się wspólnym wtykiem mini jack 3.5 mm. Takie rozwiazanie jest mało praktyczne, gdyż uszkodzenie przewodu sygnałowego jednej kolumny oznacza brak łatwej możliwości wymiany kabla. Trzeba będzie wysyłać głośniki do serwisu lub "kombinować" na własną rękę.

edifier r101bt tył

Głośniki satelitarne nie zostały wyposażone w jakiekolwiek elementy chroniące przed przemieszczaniem się w stosunku do powierzchni na jakiej stoją. Ich podstawy są w całości wykonane z twardego plastiku. Może to również zwiększyć ryzyko porysowania blatu biurka, na którym je postawiliśmy.

Niewielki subwoofer o wymiarach 200 x 150 x 200 mm (wys./gł./szer.) jest jednostką centralną całego zestawu. To w nim mieści się cała elektronika zapewniająca jego działanie. Jego obudowa w przeciwieństwie do głośników satelitarnych została wykonana z płyty MDF.

Głośnik niskotonowy o średnicy 106 mm (4 cale) został umieszczony pod spodem konstrukcji i został zamontowany w dość twardym zawieszeniu z gumy. Owalny port bass reflex znalazł się na przodzie obudowy. W prawej ścianie subwoofera zintegrowano pokrętło głośności, po którego wciśnięciu zmienia się aktywne źródło dźwięku (analogowe lub Bluetooth).

edifier r101bt  subwoofer

Poniżej niego umieszczono przełącznik zasilania, zintegrowany na stałe kabel zasilający, wbudowany przewód sygnałowy zakończony wtykiem 3.5 mm oraz gniazdo 3.5 mm, do którego podłącza się głośniki satelitarne.

Jak niestety widać wszystkie przewody w tym zestawie są integralną częścią albo kolumn albo subwoofera, co znacząco utrudnia ewentualne naprawy. Z tego samego powodu w zestawie oprócz głośników nie otrzymujemy jakichkolwiek innych kabli.

edifier r101bt zestaw

Subiektywna ocena jakości dźwięku

Zestaw R101BT z całą pewnością nie jest szczytem możliwości Edifiera, na co wskazuje nie tylko jego budowa. Przeciętną jakość da się przede wszystkim usłyszeć. Model ten odznacza się najgorszym brzmieniem ze wszyskich przetestowanych w tej recenzji głośników. Trudno się temu dziwić, gdyż są one jedną z najtańszych opcji z portfolio tego producenta.

Po wzięciu poprawki na niską cenę oraz fakt, że wspiera komunikację bezprzewodową Bluetooth, jego możliwości stają się jednak akceptowalne.

edifier r101bt dół

Pierwszym czynnikiem, który przykuwa uwagę jest niska moc zestawu. Łącznie wynosi ona 8.5W (2 x 2W dla kolumn satelitarnych oraz 4.5W dla subwoofera). W parze z zastosowanymi głośnikami przekłada się ona na dźwięk o mniejszej rozdzielczości oraz dynamice, który jest dość płaski i bezbarwny. Brzmienie do około 30-40% skali głośności jest po prostu jałowe i chłodne. Zdecydowanie brakuje dynamiki. Do słuchacza dociera wtedy głównie średnica pasma oraz szeleszczące soprany.

Dźwięk staje się bardziej mięsisty dopiero po podkręceniu głośności. Zdecydowanie ożywia to subwoofer, który zaczyna produkować wyrównany, nieco kartonowy bas o całkiem niezłej dynamice jak na tej klasy głośniki. Zestaw najlepiej spisuje się w zakresie od 40 do 60% głośności.

Tak samo jak w przypadku innych głośników 2.1, również i tutaj można poprawić donośność basu poprzez przemyślane położenie subwoofera, jednak trzeba się liczyć, że nawet wtedy nie uzyskamy przyjemnych, nisko schodzących tonów niskich.

edifier r101bt

Mała moc zestawu sprawia również, że maksymalna głośność nie jest szczególnie wysoka, dlatego głośniki te sprawdzą się jedynie w parze z komputerem oraz w odsłuchach z nie dalszej odległości niż metr od kolumn. Głośniki satelitarne grają punktowo, dlatego kluczowe jest ich poprawne rozmieszczenie by móc cieszyć się dobrą przestrzenią.

Jakość dźwięku przez Bluetooth jest bardzo zbliżona do tej "po kablu". Przeciętna jakość jakość tych głośników po prostu sprawia, że nie są one szczególnie wybredne co do źródła sygnału.

Zestaw Edifier R101BT może nie jest szczytem marzeń, jednak powinien sprawdzić się w roli niedrogich, uniwersalnych głośników z Bluetooth do komputera.

Ocena końcowa:

  • Łączność Bluetooth
  • Przystępna cena
  • Kompaktowe wymiary
     
  • Wbudowane na stałe kable sygnałowe
  • Mała dynamika (dość jałowe brzmienie)