Monitory

Test monitora PHILIPS 220X1SW z poświetlaną, diodową ramką

przeczytasz w 15 min.

Kupując komputer bardzo często "walczymy" o każdą złotówkę poświęconą na podzespoły PC, staramy się jak najbardziej odpowiednio dobrać odpowiedni sprzęt, jednak na monitor często brakuje już pieniędzy. Czy warto tak robić?

Spis tresci:

Obiektywnie się patrząc to od monitora zależy w jakiej jakości, wielkości czy rozdzielczości zobaczymy obraz. Do testów dostałem monitor PHILIPS 220X1SW. Zastosowano w nim kilka (wg. producenta) innowacyjnych funkcji. Czy realia pokażą to samo?

 

 Pierwsze wrażenie & opakowanie

Mówiąc potocznym językiem pierwsze wrażenie było bombowe.. można by rzec – o mało co nie dostałem zawału… Otwieram pudełko.. i po chwili się ono rozlatuje i monitor leci…. W tym momencie serce stanęło mi na kilka sekund, na szczęście mój pies se smacznie leżał i złapał monitor J. A teraz tak bez żartów. Pudełko tak jest przygotowane iż podczas noszenia nie rozpadnie się jednak jeżeli tylko się otworzy górę to klej (a dokładniej to jego śladowe ilości) puszcza i pudełko się rozlatuje. Wymiary pudełka to 56 x 48 x 14 cm  odpowiednio dla wysokości, szerokości i głębokości, zaś waga nie przekracza 5 kg. Jeżeli chodzi o wrażenia z monitora to na pewno sprawia wrażenia dużego, przypomina swoich większych, 24 calowych braci, dzięki dużej, kolorowej ramce.

 W opakowaniu znajdujemy:

 • Kabel DVI
 • Kabel D-SUB
 • Monitor z podstawką :)
 • Kabel zasilający
 • Instrukcje (niestety brak języka polskiego)
 • Płyta z oprogramowaniem, a  konkretniej mówiąc to elektroniczna wersja instrukcji (w tym język polski) oraz link do ściągnięcia oprogramowania z Internetu…
 • Urządzono do układania kabli

  

 Specyfikacja techniczna
 

PANEL LCD

• Typ  

TFT LCD

• Rozmiar ekranu        

Część widoczna 22 "

• Podziałka pikseli       

0.282 x 0.282 mm

• Typ panela LCD      

1680 x 1050 pikseli, pionowe paski R.G.B. polaryzer antyodblaskowy, utwardzona powłoka

• Efefktywny obszar oglądania

473.76 x 296.1 mm

SKANOWANIE

• Pionowa częstotliwość odświeżania  

56 Hz - 75 Hz

• Pozioma częstotliwość odświeżania  

30 kHz - 83 kHz

VIDEO

• Szybkość przesyłania video  

165 MHz

• Impedancja wejścia  

 

- Video

75 om

- Sync 

2.2K om

• Poziomy wejścia sygnałów   

0.7 Vpp

• Sygnał wejścia Sync 

Separate sync

Composite sync

Sync on green

• Polaryzacja Sync      

Dodatni i ujemny

 

 Wygląd i złącza

Monitor wykonany jest z białego plastiku który niestety nie wygląda na najlepszą jakość. Wykonanie zaś oceniam na bardzo dobre. Brak luzów, skrzypiącej obudowy i wiele innych przypadków z jakimi miałem do czynienia tutaj na szczęście nie występują. Jeżeli chodzi o  konstrukcje to mam już drobne wątpliwości. O czym będzie dalej. Matryca o  wymiarach standardowych jak na 22 Cale (475 mm x 295 mm) jest matowa, co dla domowego/biurowego zastosowania jest najlepszym wyborem. PHILIPS zastosował podświetlaną diodową ramkę którą bliżej opisze niżej. Wymiary całego monitora wraz z podstawką po rozłożeniu to 42 cm, 52 cm oraz 20 cm odpowiednio dla wysokości, szerokości i głębokości. Zaś wymiary bez podstawki to 34 cm x 52 cm x 7 cm (WxSxG)

 Patrząc na tył monitora rzuca nam się w oczy wielki napis  PHILIPS oraz…  brak otworów do zawieszenia monitora. Stało się to praktycznie standardem więc może dziwić brak takiego zastosowania, zaś wytłumaczenie może być tylko jedno – Producent kieruje model do firm czyli odbiorców takich jak banki czy sklepy gdzie monitor jest ustawiony tyłem do klienta oraz również z tamtej strony ma on ładnie wyglądać. 

 

Słabą stroną monitora jest możliwość przestawienia/pochylenia ekranu. Pochyl do tyłu czy do przodu jest naprawdę niewielki co widać wyżej na zdjęciach. Brak jest także funkcji obrotu ekranu do pionu (ang. pivot). 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Z tyłu monitora mamy standardowe złącza – zasilania, D-SUB oraz DVI oraz dodatkowo złącze USB do pojedynczego portu z lewego tyłu monitora. 

 

 

 

 

 

 

 

W monitorze zastosowano nowy sposób przyłączania podstawki do monitora, który jest bardzo wygodny. Działa on na mocny zatrzask, zaś by odczepić podstawkę wystarczy wcisnąć duży przycisk z tyłu podstawki. 

 

 

 

 Ramka

Już jakiś czas temu Philips wprowadził na rynek telewizory z funkcją Amblight,  która miały dawać złudzenie większego ekranu oraz mniej męczyć oczy. Teraz wprowadził monitor komputerowy z innym, jednak podobnym rozwiązaniem. Unikatową cechą opisywanego monitora jest wbudowana przez producenta ramka obwodząca ekran podświetlanym przez diody LED plastikiem. Producent podaje iż dzięki łagodnym diodom można dłużej bezpiecznie dla wzroku siedzieć przy swoim PC oraz oczy się tak bardzo nie „męczą”. Czy jest w tym chodź trochę racji czy jest to tylko zagranie marketingowe? Jednogłośnie oznajmił bym, że to co mówi firma jest o dziwo PRAWDĄ a nie kolejnym zabiegiem marketingowym. Nawet długiego – kilkugodzinnego wysiadywania przy PC oczy się  tak bardzo nie męczą. Bez względu na to czy oglądamy filmy, czy gramy czy też piszemy reckę w Wordzie pracując przy tekście. Do regulacji intensywności podświetlania posłuży nam indywidualny przycisk z boku monitora. Mamy do wyboru 3 stopnie podświetlenia oraz całkowite wyłączenie. Jednak każdy kij ma dwa końce. Grubość ramki ( ryc. 1) spowodowana przez dodanie diod znacznie wzrosła czego skutkiem jest zasłanianie części ekranu gdy patrzymy się pod znaczniejszym kątem. Jednak ramka też posiada swoje minusy - grubość (głębokość). Dlatego jak patrzymy pod sporym kątem to ramka zakrywa nam skrawek pulpitu.

 

    

 3 poziomy poświetlenia

  

 Sterowanie   

 Za obsługą monitora jest odpowiedzialnych 7 przycisków z prawego boku monitora. Mimo braku oznakowania od przedniej strony, w ciągu kilku chwil w nawyk wchodzi który przycisk za co odpowiada, z czym problemów nie ma. Jednak mimo tego brak oznakowania to minus. Patrząc na przyciski od góry mamy:

 1. Włączanie i  wyłączanie zasilania monitora.

2. Dostęp do menu OSD.

3. Regulacja menu OSD.

4. Zmień na ekran 4:3.

5. Input - Zmiana źródła wejścia sygnału.

6. Automatyczna regulacja ustawień pozycji poziomej, pionowej, fazy i zegara/Powrót do poprzedniego poziomu OSD.

7. Klawisz skrótu funkcji LightFrame.

8. SmartImage. Przyciskiem tym możemy wybrać ustawienia z 5 możliwych, dostępnych "gotowców" : Office Work (Praca biurowa), Image Viewing (Oglądanie obrazów), Entertainment (Rozrywka), Economy (Ekonomiczny) i Off (Wyłączenie).

 

 Przyciski boczne do obsługi monitora

 

 

 Struktura menu OSD

   

 Oprogramowanie

Może i taka metoda instalacji jest na rynku, jednak ja się spotykam. Mianowicie ikona instalacji sterowników jest linkiem do strony producenta z której dopiero pobiera się sterowniki. Taka metoda ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o plusy to należy ująć tutaj 100% pewność w to że mamy najnowsze sterowniki. Jednak największym minusem jest brak dostępu do jakichkolwiek sterowników osób które nie posiadają Internetu. Chodź po głębszym przemyśleniu - Kto kupuje monitor za kilka set złotych a nie ma Internetu? Chyba nie ma takich osób. Instalacja jest bardzo prosta, jednak jest to spowodowane brakiem rozbudowanych funkcji instalacyjnych.

Do monitora dołączone jest oprogramowanie (link :)  SMART Control II w wersji 1.21. Program ten ma za zadanie ułatwić ustawienia obrazu dla niezaawansowanych użytkowników.

Widok programu Smart Control II

 

 

Proces Instalacji

 

 Proces Instalacji

  

 Jakość obrazu

Na co dzień używam monitor firmy SONY, który ma niestety tylko 19 cali, więc przesiadka do większego, o większej rozdzielczości LCD-eka było dużym skokiem. Zwiększona rozdzielczość pozwoliło na oglądanie dokładniejszych zdjęć czy filmów. Obraz jest dokładny, wyraźny oraz bardzo jasny. Według mnie troszkę za bardzo jasny. Sprawdzałem jakość podczas grania, oglądania filmów, pracy biurowej czy zwykłego przeglądania Internetu. W mniej wymagających zastosowaniach monitor oceniam na 5+, jednak już bardziej wymagające zastosowania takie jak gry czy obróbka zdjęć jest ciut zbyt wymagająca na możliwości monitora. Kolory są wybielone co jest największą wadą monitora.

 

Czas reakcji matrycy 

 Tekst staje się nieczytelny przy prędkości około 6 co jest dobrym wynikiem, który mnie wręcz zaskoczył. Monitory tego pokroju często słabo wypadają w tym teście, jednak ten PHILIPs coraz bardziej mnie zaskakuje swoją uniwersalnością. Podczas grania czy oglądania filmów nie dostrzegłem jakichkolwiek oznak smużenia.

  

Prędkość 1 / Prędkość 2

 

  

Prędkość 3 / Prędkość 4

 

  

Prędkość 5/ Prędkość 6

 

  

Prędkość 7 / Prędkość 8

 

  

Prędkość 9 / Prędkość 10

Jakość kolorów

 Obraz jest równomiernie podświetlony, a czerń dokładnie odwzorowana. Jednak tak jak wcześniej wspominałem - kolory są wybielone, co widać na zdjęciach. Kolory nie oddają głębi koloru lecz wydają się na siłę wyjaśnione.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilka zdjęć prezentująca monitor podczas oglądania filmików z YouTube.pl (1080 Lini):

 

 

 

 

 

Kąty widzenia

Zaskoczeniem dla mnie były kąty widzenia. Jeżeli chodzi o kąty w poziomie to są zaskakująco duże, niemal jak w matrycach PVA, jednak jeżeli chodzi o kąty w pionie to monitor wypada bardzo blado. Wystarczy spojrzeć poniżej na zdjęcia.

 

Docelowy obrazek widziany od przodu

 

Obraz pod kątami w poziomie

 

 Obrazy pod kątami w pionie

 

 

 Inne i dla innych

 No więc tak... ekran nie posiada zawiasów, śrubki są koloru białego przykręcane w lewą stronę prawdopodobnie śrubokrętami pneumatycznymi. Logo Philips z przodu jest  proporcjonalnie dobrze wykonane do wielkości monitora, zaś wszystkie testy wykonywałem podczas padającego śniegu, a pingwiny nie żyją na pustyni.

 

 Podsumowanie

  Nowe dziecko firmy PHILIPS jest bardzo uniwersalnym modelem. Można przy nim oglądać filmy oraz grać ale też można i pracować, Podświetlana ramka sprawuje się bardzo dobrze dzięki czemu oczy przy długo trwałym przesiadywaniu przy komputerze nie męczą się jak ma to miejsce w typowych monitorach. Jednak tak jak każdy monitor tak i ten ma kilka wad, największą są wybielone kolory których nie można ręcznie ustawić, więc najlepszym wyjściem jest pożyczenie od kogoś kalibratora ekranu i sprzętowe skalibrowanie dzięki czemu obraz będzie perfekcyjny i będzie mógł równać się nawet z niektórymi monitorami z matrycą PVA. Prócz tej wady jest kilka drobnych wad, jednak  nie ma monitora co by nie miał chociaż kilka takowych. Na szczęście nie są one tak zauważalne w codziennym użytkowaniu. Monitor jest godny polecenia dla każdego grona użytkowników

 

Plusy

+ Dobra jakość obrazu

+ Port USB

+ Podświetlana ramka zmniejszająca "zmęczenie" oczu

+ Estetyka i jakość wykonania
 

MInusy

- Grubość ramki

- Wybielony obraz

- Nieco wyższa cena od konkurencji bez "ramki"

- Brak kabla USB w komplecie

 

Ocena:
 
Budowa:średnia
Wgląd:
bardzo dobry
Oprogramowanie:
dobry
Kąty widzenia:
dobry
Jakość obrazu
średnia
Dodatki
dobre
Obsługa:
bardzo dobra
Wyposażenie:
średnie
Ogólna ocena:
Cena (sugerowana przez producenta) : 699,00 zł

 Dziękuję redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SoundsGreat
  0
  Ale ta ramka się świeci tylko na niebiesko! A ja już myślałem że zamontowali Ambi-light do monitora :D

  Nie dość, że świeci na niebiesko jak neon znad sex-shopu, to jeszcze jest LCD-kiem i ma mniej niż 50 cali - jednym słowem syf ;]

  Ode mnie 5/5 :D
  • avatar
   Stalkerxx
   0
   dobra recka, chociaż monitor mi się nie podoba;) 5, of course.
   • avatar
    0
    > "Zaskoczeniem dla mnie były kąty widzenia. Jeżeli chodzi o kąty w poziomie to są zaskakująco duże, niemal jak w matrycach PVA..."

    Wolne żarty... kąty widzenia są standardowe jak na TN :]
    Na matrycach PVA i pochodnych, jak i IPS wygląda to tak:

    http://www.prad.de/images/monitore/dell_2209wa/2209WA_blickwinkel.jpg

    Więc zastosowanie takiego określenie jest nie na miejscu.

    Sam monitor ma kiepskie podświetlenie, widać na zdjęciach nierównomierność po bokach. Jedynie cena jest odpowiednia.

    Ode mnie 4 za recke ;)

    • avatar
     polischmen
     0
     Jeszcze jedno. Przepraszam wszystkich iż recka się tak późno ukazała jednak mój kochany sprzęt odmówił posłuszeństwa i HDD wylądował na gwarancji co zapewniło 3 tyg. opóźnienie.
     • avatar
      TheSpeed
      0
      Rozdział "Inne i dla innych" rządzi xD
      • avatar
       crazeey
       0
       "Obiektywnie się patrząc" trochę razi. Powinno być "Obiektywnie patrząc".
       "Kilka zdjęć prezentująca"
       "Może i taka metoda instalacji jest na rynku, jednak ja się spotykam." - fajnie, że się spotykasz, ale z kim? Jak z dziewczyną, to brawo Jasiu :D
       Myślę, że powinieneś przejrzeć ten tekst dokładnie i poprawić, bo wygląda, jakbyś to pisał na kolanie na przerwie, a nie przez trzy tygodnie. Ode mnie trója na zachętę.
       • avatar
        crazeey
        0
        "mój pies SE smacznie leżał". Bez komentarza.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Chodź po głębszym przemyśleniu - Kto kupuje monitor za kilka set złotych a nie ma Internetu?"
         genialne jest Twoje myślenie, gratulacje.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          5 dla recki . 3 dla monitora
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wspaniale zrobione, tak trzymac!
           a. na 1 stronie - przeczytalem cala recka dotykajac jedynie spacji :) - marzenie.
           b. "se" - i co, umarl ktos, tragedia..... a ja dam za to 5+, bo mi to poprawilo humor - znaczy pisal swoj czlek :)
           Wiem ze zaraz purysci jezykowi zbluzgaja mnie do cna, ale mam to gdzies, mi z tym dobrze i nikt tego nie zmieni :))
           c. Taki wlasnie powien byc jezyk, czytalem nie odnoszac wrazenia jakie to mam wielkie szczescie dowiedziec sie o najcudowniejszym monitorze ktory musze miec w 2 minuty.
           Dowiedzialem sie co chcialem z odrobina nonszalncji, uwielbam to.
           d. Ta recenzja wywarla na mnie duzo lepsze wrazenie niz recenzje benchmark.pl. Jednak mozna nadal zrobic recenzja na 1 stronie!!! i napisac niemarketingowym jezykiem.
           Benchmark.pl - ucz sie !!
           Tak trzymac polischmen :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jako, że również posiadam ten monitor dodam kilka zdań od siebie:

            1. Kąty widzenia rzeczywiście nie są złe i do codziennej pracy przy monitorze wystarczają
            2. LightFrame, czyli podświetlana ramka wygląda fajnie - ale na dłuższą metę nawet przy minimalnym podświetleniu zaczyna drażnić - szczególnie przy stosunkowo ciemnym otoczeniu.
            3. Ustawienia fabryczne obrazu są do bani. Rzeczywiście monitor jest bardzo jasny a kolory wyblakłe. Po dłuższej zabawie parametrami można jednak dojść do w miarę ładnego obrazu. W moim przypadku wymagało to ustawienia kolorów w okolicach 50, zwiększenia nieco krzywej gamma w monitorze (i jednoczesnym zmniejszeniu jej w ustawieniach karty graficznej), ustawienia jasności na 20 i kontrastu w okoliczach 40. Oczywiście są to wartości dobrane na czuja, przy których ja mogę wpatrywać się w ekran bez większego wysilania wzroku - chociaż przydałby się pomiar profesjonalnym kolorymetrem :)
            4. Równomierność podświetlenia słaba - prawa strona jest wyraźnie jaśniejsza od lewej.
            5. Co do szybkości matrycy się nie wypowiem, gdzyż raczej nie gram w nic dynamicznego - przy oglądaniu filmów nie widzę żadnych problemów
            6. Systemy SmartDisplay, SmartImage i SmartContrast są i może fajnie brzmią - jednak ich przydatność jest średnia...

            Ogólnie w skali 1-5 oceniam monitor na 3+.
            Chociaż pewnie przy takiej cenie trudno oczekiwać idealu to mimo wszystko na philipsie trochę się zawiodłem...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ale to czemu ta ramka sprawia ze sie oczy nie mecza tak jak na zwyklych moniotrach ? Mam "zwykly" z czarna ramka i nie mecza mi sie jakos wyraznie ? Explain plz.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Monitor taki sobie (trójeczka jak dla mnie), ale MUSZĘ dać 5 za rozdział "Inne i dla innych" :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Aż dziw bierze, że moderatorzy zgodzili się na publikacje recenzji monitora, bez choćby jednego mini-mini testu. Najistotniejsze parametry matrycy są mierzalne, i nie podlegają subiektywnej opinii.

               Ndst