Nawigacja GPS

Nawigacje z ekranem 3,5”

przeczytasz w 3 min.

Navix 3508

Mitem jest, że na ekranie o przekątnej 3,5” mało co widać. Sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie. 3,5” z całą pewnością wystarczy każdemu, kto nie ma problemów ze wzrokiem.

Navix 3508 bryluje wśród nawigacji z ekranem 3,5”

Procesor: Samsung 400 MHz
Pamięć RAM: 64 MB
Odbiornik GPS: SirF III

Navix 3508 to propozycja dla tych, którzy mają już własną mapę lub planują takową dokupić. W zestawie otrzymujemy bowiem najtańszy produkt spod skrzydeł Imagis, MapaMap Easy. Samo urządzenie budzi jednak bardzo pozytywne uczucia. Już po pierwszym kontakcie czuć, że zostało naprawdę solidnie wykonane. I do tego trudno Navix 3508 zarzucić cokolwiek w kwestii estetyki. Nawigacja jest po prostu ładna, choć akurat w świecie GPSów ma to najmniejsze znaczenie. Mnie akurat cieszy czuły odbiornik GPS. Natomiast warto podkreślić także walory menu znajdującego się w tejże nawigacji. Cechuje je prostota, przejrzystość oraz intuicyjność. Ale to nie koniec. Absolutną rewelacją menu Navix 3508 jest opcja wyboru dowolnego oprogramowania nawigacyjnego. Tym samym bez zbędnych ceregieli w urządzeniu można zastosować dowolną mapę współpracującą z Windows CE. I to bez utraty gwarancji! Niestety, w większości konkurencyjnych produktów podmiana mapy wiąże się z bezpowrotną utratą gwarancji. Pamiętajcie o tym!!!

Fanom gadżeciarstwa Navix 3508 oferuje odtwarzanie MP3, MP4, filmów, otwieranie zdjęć, czy też przeglądanie plików tekstowych. W komplecie znajduje się rysik, ładowarka samochodowa, karta SD z mapą, uchwyt samochodowy, kabel USB do komunikowania się z komputerem bądź ładowania, płyta z oprogramowaniem i instrukcja obsługi. Ponadto zgodnie z treścią załączonej karty gwarancyjnej Navix 3508 objęty jest dwuletnią gwarancją DOOR-TO-DOOR. Oznacza to, że w razie awarii koszt transportu nawigacji do serwisu ponosi gwarant – w tym przypadku warszawska firma AJM Electronics Sp. z o.o.

Navix 3508 kosztuje 379 zł. Na rozbudowanie go o szczegółową mapę Polski, Automapę XL trzeba przeznaczyć dodatkowo około 250 zł (okazje na Allegro od 179zł). Łączny koszt inwestycji wynosi średnio 629 zł.

BLOW GPS35R

BLOW GPS35R z Automapą XL - tani i kompletny zestaw do nawigacji po Polsce

Procesor: ARM 400 MHz
Pamięć RAM: 64 MB
Odbiornik GPS: b/d

BLOW GPS35R to najtańszy komplet zawierający nawigację GPS i Automapę. Koszt zakupu tego zestawu w sugerowanej cenie detalicznej wynosi jedyne 579zł. Aczkolwiek łowcom okazji uda się nabyć to urządzenie znacznie taniej – na Allegro, poprzez Ceneo lub Skąpca. Co dostajemy za niespełna 600zł? Otóż całkiem sporo. BLOW GPS35R odczytuje pliki dźwiękowe (MP3, WMA, WAV), filmy (ASF, AVI, MP4. 3GP, WMV), obrazy (JPEG, BMP, PNG). Z pewnością urozmaici to chwile spędzone z nawigacją poza drogą. I po raz enty wskażę na Automapę. Pomimo tego, że w urządzeniu można stosować wyłącznie ten program nawigacyjny, nie jest to - w tym konkretnym przypadku – wada. Dlatego że na chwilę obecną nie ma lepszej mapy do jazdy po Polsce. A jeżeli chcecie się wybrać za granicę, wystarczy wykupić rozszerzenie do Automapy Europa lub zastosować mały trick w celu odpalenia konkurencyjnego programu. Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku znajduje się poniżej:

  • Na czystej karcie utwórz folder AutoMapa EU
  • Do utworzonego folderu wgraj odpowiednik Total Commander dla Windows CE
  • Zmień jego nazwę na AutoMapa EU.exe
  • Włóż tak przygotowaną kartę SD do nawigacji
  • W menu startowym wciśnij przycisk GPS
  • Otrzymasz dostęp do zawartości karty SD

Jeżeli jest to początek Waszej przygody z nawigacjami, ten GPS został stworzony specjalnie dla Was. Nie ma konieczności instalacji, czy też konfigurowania czegokolwiek. Wkładamy kartę SD z Automapą do urządzenia – i na tym koniec. Wszystko gra, bo nie od dziś wiadomo, że nawigacja samochodowa jest tyle warta, co zainstalowana w niej mapa. Podsumowując, BLOW GPS35R to bardzo ciekawy produkt, dostępny także w innych wersjach, na przykład z ekranem 4,3” i pożytecznymi dodatkami.

Z BLOW GPS35R ładowarkę sieciową otrzymujesz w standardzie

Zawartość zestawu: rysik, ładowarka sieciowa, ładowarka samochodowa, kabel USB, uchwyt, instrukcja obsługi, karta SD z Automapą, karta gwarancyjna (1 rok gwarancji).

Dlaczego wśród nawigacji 3,5” nie polecam, na przykład Lark 35.0 lub Lark 35.4? Ich atutami są, co prawda, niska cena i identyczne rozwiązania w menu, jak w produkcie marki Navix. Z doświadczenia wiem jednak, iż są to urządzenia dosyć awaryjne. Co gorsza, naprawa gwarancyjna to niekończąca się historia – traci się na nią nawet ponad miesiąc. Na domiar złego w najtańszych nawigacjach powszechnie zawyża się parametry techniczne. Na pudełku widnieje opis – procesor 400 MHz, a wewnątrz „śmieje się” z nas, na przykład połowa z tej wartości. Z drugiej strony, czego spodziewać się po nawigacjach za 249-300 zł? To wybór dla osób, które mają mocno ograniczone fundusze.