TP-Link Archer A9 - czyżby w końcu porządny router AC1900?
Routery

TP-Link Archer A9 - czyżby w końcu porządny router AC1900?

Wojciech  Spychała | Redaktor serwisu benchmark.pl
3 komentarze Dyskutuj z nami

Trafił do nas router ze średniej półki cenowej, który udowadnia, że AC1900 nie zawsze musi być pustą liczbą. Czy warto zatem nieco dopłacić do mocniejszego routera? Zapraszamy do testu TP-Link Archer A9!

marketplace
Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- bardzo wysoka wydajność Wi-Fi 5,; - niespotykanie wysoka wydajność Wi-Fi 4,; - łatwa konfiguracja i zarządzanie,; - bardzo dobry zasięg w 2,4 GHz.

Minusy

- problem z zasięgiem 5 GHz przez zbrojony sufit,; - bardzo wolny port USB,; - USB tylko do udostępniania danych.

TP-Link Archer A9 - Pudełko

TP-Link Archer A9 - pierwsze wrażenia

Seria Archer jest już na rynku od całkiem dawna i zdążyła nas przyzwyczaić swoją przystępnością cenową połączoną z przyzwoitymi parametrami technicznymi. W przypadku modelu A9 nie jest inaczej. Co prawda pudełko, jakie otrzymujemy może sprawiać pozory produktu raczej z niskiej półki, ale już po wyjęciu samego routera można zauważyć, że wykonanie stoi na wysokim poziomie.

Trzy antenki, ponieważ liczy się jakość, a nie ilość!

Poza routerem w opakowaniu nie znajdziemy zbyt wiele – ot standardowy zestaw: kabel sieciowy, zasilacz oraz zestaw dokumentacji. Anteny są na stałe przymocowane i jest ich tylko trzy (oraz jedna z pionową polaryzacją wbudowana w router), jednak trzeba im oddać, że naprawdę sztywno stoją w ustawionej pozycji, co niestety nie jest normą w tego typu urządzeniach.

TP-Link Archer A9 - Prezentacja

Przyglądając się urządzeniu bliżej odkryjemy, że na przedniej ściance umieszczono szereg symboli, które po włączeniu zasilania zmieniają się w diody sygnalizacyjne – można tu odczytać informacje o zasilaniu, pracy każdego z dwóch zakresów Wi-Fi, każdego z czterech portów LAN, a także portu WAN (Internet). Nie zabrakło również kontrolki odpowiedzialnej za pracę USB.

TP-Link Archer A9 - Diody

Szybki rzut oka na tył routera ujawnia cztery porty Gigabit Ethernet do połączenia z siecią lokalną i jeden taki port do połączenia z Internetem. Obok gniazda WAN znajduje się jeszcze port USB, niestety tylko w standardzie 2.0. Z tyłu znajdziemy również wielofunkcyjny przycisk od Wi-Fi – można nim aktywować WPS lub włączyć/wyłączyć sieć bezprzewodową. Ostatecznie mamy też przycisk zasilania oraz ukryty przycisk restartowania (oraz resetowania).

TP-Link Archer A9 - Porty

Od spodu czeka na nas etykieta techniczna, na której to znajdziemy wskazówki co do pierwszej konfiguracji (hasło do Wi-Fi oraz adres do panelu konfiguracyjnego). Są tu również dwa wypusty do montażu routera na ścianie/suficie. Nóżki, na których stoi standardowo testowany sprzęt nie są zbyt wielkie, ani antypoślizgowe, przez co router łatwo jest przestawiać lub przesunąć ciągnąc za kable.

TP-Link Archer A9 - spód

Całość wykonano z solidnego i sztywnego czarnego plastiku z połyskującym wykończeniem. Przyczepić się można jedynie do braku przycisku WPS w bardziej dostępnym miejscu. Dodatkowy port USB, gdzieś na bocznej ściance, również by nie zawadzał, zwłaszcza jeśli byłby w standardzie USB 3.0.

TP-Link Archer A9 - Prezentacja

Szybkie spojrzenie od strony technicznej

W przeciwieństwie do starszego modelu Archer C9 (2 x 1 GHz), otrzymujemy tu czterordzeniowy chip QCN5502 o taktowaniu 780 MHz. Co ciekawe, producent dał znacznie więcej, bo aż 128 MB pamięci Flash, ale okroił o połowę RAM (również do 128 MB). Trudno jednak oszacować, jak to wpłynie na wydajność routera.

TP-Link Archer A9 - Technologia

Dla zakresu 2,4 GHz mamy obsługę MIMO 4x4:3, natomiast pasmo 5 GHz korzysta tylko z trzech zewnętrznych anten (MIMO 3x3:3). Spodziewamy się, że przełoży się to na dobre osiągi w paśmie 2,4 GHz pomiędzy dwiema kondygnacjami. Za sieć LAN odpowiada switch Qualcomm Atheros QCA8337N, zatem tu nie powinno być niespodzianek :)

TP-Link Archer A9 - specyfikacja

Standard sieci: IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz,
IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Anteny: 3 zewnętrzne + 1 wewnętrzna
Transmisja: 2.4 GHz 4x4:3; 5 GHz-1 3x3:3
Procesor: QCN5502 (4x780 MHz)
Pamięć RAM: 128 MB
Pamięć FLASH: 128 MB
Szerokość kanałów: 20/40/80 MHz
Szyfrowanie: 64/128-bit: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2, WPS
Prędkość transmisji (teoretyczna)  1300 Mb/s w paśmie 5 GHz, 600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
Protokoły: IPv4 i IPv6
Połączenie WAN: Dynamiczny adres IP, Statyczny adres IP, PPPoE, PPTP (Dual Access), L2TP (Dual Access), BigPond
Porty: 4 x RJ45 LAN (1000Mb/s), 1 x RJ45 WAN (1000Mb/s), 1 x USB 2.0
Przyciski: Restart/Reset, Zasilanie, Wi-Fi On/Off, WPS
Wymiary: 243,5 × 186,5 × 32,7 mm
Zarządzanie: Kontrola dostępu, Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
Przekierowanie portów: Serwer wirtualny, Port Triggering, UPnP, DMZ, ALG
Funkcje zaawansowane: MU-MIMO
Kształtowanie wiązki
Smart Connect
Airtime Fairness
Sieć Gości
Kontrola Rodzicielska
Udostępnianie urządzeń USB: Obsługa Samba (przechowywanie), Serwer FTP, Serwer mediów
VPN: OpenVPN
PPTP VPN