Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 4 min.

Czytanie e-booków

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanieTracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Domyślnym czytnikiem e-booków jest Aldiko Book Reader. Oferuje on podstawową funkcjonalność, taką jak m.in. wyszukiwanie, słownik, kopiowanie, udostępnianie przez pocztę, zakładki, spis treści oraz szereg opcji formatowania (czcionki, kolory).

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanieTracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Poszczególne tytuły kupujemy w sklepie internetowym, do którego dostęp otrzymujemy wprost z interfejsu czytnika. Gęstość ułożenia pikseli wynosi ok. 133 ppi, więc jakość czcionek (zwłaszcza tych drobnych) nie powala. Trzymając tablet w takiej samej odległości od oczu jak typową, papierową książkę, nie odczujemy jednak większego dyskomfortu.

Rozdzielczość ekranu

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Rozdzielczość ekranu jest dużo niższa niż w iPadzie 1 i 2, ale jego przekątna jest przecież  mniejsza o 2,4 cala. Mamy więc tutaj do czynienia z prawie identyczną gęstością upakowania pikseli w matrycy. Jak już wspomnieliśmy wyżej - jakość czcionek jest akceptowalna, ale wyświetlacz nie oferuje dobrego kontrastu i atrakcyjnych kolorów. Ze względu na maksymalne cięcie kosztów producent nie zastosował tutaj matrycy IPS, ale najprawdopodobniej TFT LCD. Ma ona jedną zasadniczą wadę – bardzo słabe kąty widzenia.

Jasność i kąty widzenia

Tracer OVO 1.2

Kąty widzenia to niestety jeden z największych mankamentów tego tabletu. Producent nie podaje na swojej stronie, w jakiej technologii wykonano wyświetlacz, ale prawie na pewno jest to matryca TFT LCD. Zastosowanie takiego ekranu z pewnością pozwala ograniczyć cenę urządzenia, ale niestety nie służy jakości obrazu. Jeśli patrzymy na ekran z góry (przy założeniu, że używamy go w orientacji poziomej), to obraz rozjaśnia się delikatnie, ale kolory wciąż pozostają zbliżone do oryginalnych. Jeśli natomiast spojrzymy na ekran z dołu, to zmiany są naprawdę poważne – obraz przyciemnia się wyraźnie, a część kolorów zmienia się w sposób absolutnie nieakceptowalny.

Podświetlenie LED-owe jest całkowicie wystarczające w warunkach domowych. Moc możemy zredukować do połowy, a i tak korzystanie z tabletu będzie przyjemne. Problem jednak w tym, że maksymalna jasność nie jest zbyt wysoka i jeśli używamy tabletu przy oknie w słoneczny dzień (lub po prostu pod gołym niebem), obraz będzie zbyt ciemny i mało kontrastowy.

Klawiatura i pisanie tekstów

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

W systemie domyślnie aktywowana jest klawiatura Androida 4.0, która w większości sytuacji sprawdza się bardzo dobrze. Pola znaków są duże i odpowiednio od siebie oddalone, a wszystkie najważniejsze klawisze są tam, gdzie powinny się znajdować. Polskie znaki obsługiwane są poprawnie, jednak problem mieliśmy z autokorektą i sugestiami, które zwyczajnie nie działały.

Niestety producent nie zaoferował zamiennika klawiatury systemowej, który zapewniłby wyższą ergonomię i lepsze wsparcie dla języka polskiego, ale opcjonalnie skorzystać możemy też z wprowadzania tekstu za pomocą głosu - wystarczy przytrzymać klawisz mikrofonu widoczny na klawiaturze i można zacząć dyktować poszczególne wyrazy.

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Jednym z mankamentów jakie zauważyliśmy w czasie pisania tekstów jest błędne działanie interfejsu klawiatury. Po dotknięciu jednego pola system nie wprowadzał pojedynczego znaku, ale dwa, trzy lub więcej znaków, co wyraźnie zmniejszało komfort obsługi. Przytrzymując pole znaku można było liczyć na wprowadzenie kilkunastu (i więcej) losowo wybranych znaków. Efekt ten na szczęście nie był obecny cały czas, ale mamy nadzieję, że kwestia ta zostanie rozwiązana poprzez aktualizację oprogramowania.

Edycja dokumentów biurowych

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Tracer OVO 1.2 to być może tablet nastawiony na maksymalne oszczędności, ale nie oznacza to, że poskąpiono na wszystkim. Wiele razy mieliśmy już do czynienia z tabletami i smartfonami, które kosztowały kilka razy więcej od Tracera, a zamiast edytora dokumentów biurowych oferowały zwykły czytnik.

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

OVO 1.2 udostępnia użytkownikowi pakiet Documents To Go, w którym nie brakuje kilku podstawowych opcji formatowania tekstu, wstawiania grafik, zakładek, linków, tabel, dodawania komentarzy i przeliczania ilości znaków. Możemy nawet wybrać kompatybilność formatu zapisu ze starszymi wersjami pakietu MS Office oraz zalogować się na własne konto Google Docs. Warto docenić takie możliwości w tak niedrogim urządzeniu.

Poczta

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Interfejs klienta pocztowego jest właściwie identyczny jak w innych tabletach z czystym Androidem 4.0 ICS na pokładzie. Podzielony został na dwa okna – lewe daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Wysłane), a prawe wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanieTracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Układ pionowy jest niemal tak samo użyteczny jak poziomy, a w dodatku oferuje podgląd większej ilości wiadomości w wybranej skrzynce. Program pocztowy jest jedną z najlepszych aplikacji, jakie zostały fabrycznie zainstalowane w opisywanym urządzeniu. Konfiguracja popularnych kont, takich jak Microsoft LIVE, jest maksymalnie uproszczona (wymagany jest tylko login i hasło).

Kalendarz

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Kalendarz systemowy oferuje podstawową funkcjonalność, ale w czasie pracy na tablecie nie oczekujemy niczego więcej (zwłaszcza od domyślnej aplikacji systemowej). Ustalone przez użytkownika wydarzenia, spotkania, urodziny i inne okazje synchronizować można np. z kontem Google lub Microsoft LIVE. Dzięki temu organizację dnia, tygodnia, a nawet miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy korzystamy z peceta pracującego na Windows, smartfona, czy właśnie tabletu.

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Dodawanie i edycja kolejnych terminów nie przysparza najmniejszego kłopotu.

Synchronozacja

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Jeśli chcemy dokonać transferu plików, musimy cały proces przeprowadzić ręcznie, starą i sprawdzoną metodą przeciągnij i upuść (lub kopiuj i wklej), gdyż producent nie oferuje odpowiedniego pakietu oprogramowania.

Ciekawostki

Tracer OVO 1.2 - oporgramowanie

Dzięki prostemu, ale przydatnemu menadżerowi plików będziemy w stanie sprawnie zarządzać ilością miejsca w pamięci tabletu i na karcie microSD. Dla wielu osób ważna będzie również informacja, że do tabletu oprócz wspomnianej karty microSD oraz modemu 3G możemy też podpiąć pendrive'a, dysk przenośny, klawiaturę lub myszkę – wszystko dzięki dołączonej do opakowania przejściówce z mini USB na duże USB typu A.