Laptopy

Specyfikacja techniczna

przeczytasz w 2 min.

Portege R500 wyposażone w nieco większy niż zwykle spotykany w laptopach akumulator o pojemności 5800mAh, zazwyczaj ta wartość oscyluje w okolicach 4400mAh. Już na starcie zatem mamy do dyspozycji o 25% więcej energii. Sercem komputera jest niskonapięciowy, mobilny procesor Intel Core 2 Duo U7600. Jego dwa rdzenie pracują z maksymalną częstotliwością 1.2GHz zużywając przy tym zaledwie 10W. Komputer ma tylko jeden slot pamięci, który w naszym egzemplarzu był obsadzony kostką 1GB, bezpośrednio na płycie zintegrowano kolejny 1GB. Taka wartość wystarczy do komfortowej pracy z systemem Windows Vista.

Za pamięć masową odpowiada 2.5'' dysk twardy do pojemności 160GB i prędkości obrotowej 5400 obr/min - konkurencja w tej klasie oferują zazwyczaj tylko napędy 4200rpm. Jeśli klasyczny HDD nam nie odpowiada, w opcji za dopłatą około 1000zł dostępny jest także napęd SSD o pojemności 64GB. Dzięki temu Windows Vista Business, w którą wyposażono komputer działa bardzo żwawo. W komputerze tej klasy jest to co najmniej zaskakujące. Takich rewelacji jest więcej. Toshiba ma na rynku jedyny ultra przenośny laptop ze zintegrowanym napędem DVD Super-Multi. Sam napęd to zresztą kolejne mistrzostwo świata, jeśli chodzi o miniaturyzację.

Wewnętrzny napęd DVD-RW na USB

Mierzy on zaledwie 7mm wysokości, a do komputera jest podłączony przy pomocy interfejsu USB. Dzięki temu, jeśli go nie używamy, możemy go elektrycznie wyłączyć przy pomocy dostarczonego przez producenta oprogramowania. Takie działanie ma na celu przedłużenie czasu pracy na akumulatorze.

Kolejna ciekawostka to mierząca zaledwie 2mm grubości matryca LCD wyposażona w specjalną powłokę odblaskową (ang. trans reflective) umożliwiającą jej w określonych warunkach (np. w słoneczny dzień na dworze) na pracę bez podświetlenia. Oczywiście gdy światła jest mało, podświetlenie można włączyć, w tej roli zamiast klasycznej świetlówki CFL zastosowano białe diody LED. To kolejny ukłon w stronę oszczędności energii. Początkowo miałem wątpliwości, jak diody świecące sprawią się w roli podświetlenia, niemniej po pomiarach kolorymetrem okazało się, że jest całkiem nieźle jak na tak małego laptopa.

Screenshot z Eye-One przy maksymalnej jasności matrycy

Do wyłączania podświetlenia służy dedykowany przycisk na obudowie komputera - jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Podczas pracy w takim trybie stracimy co prawda wtedy nieco na kontraście i odwzorowaniu kolorów, niemniej w pracy czysto biurowej nie ma to większego znaczenia. Tego rodzaju matryce nie są pozbawione wad, największa z nich to niestety bardzo słabe kąty widzenia. W przypadku R500 dochodzi jeszcze jeden dokuczliwy mankament - bardzo delikatna konstrukcja klapy, w której osadzona jest matryca. Całość jest bardzo podatna na wyginanie, a przez to na uszkodzenia. Portege lepiej otwierać więc obiema rękami.

W przypadku tak małego komputera bardzo ważnym aspektem są jego możliwości komunikacji ze światem. Dziś zintegrowane WiFi, czy Bluetooth nie robią na nikim specjalnego wrażenia, niemniej w przypadku Toshiby do tego zestawu można także dodać wbudowany modem GSM trzeciej generacji. Taki zestaw powinien zaspokoić potrzeby większości, czy można chcieć czegoś więcej? Przyjemnym gadżetem jest zintegrowany w touchpadzie czytnik lini papilarnych. Dzięki niemu będziemy mogli wreszcie zapomnieć większość naszych haseł dostępu. Oczywiście obecność czytnika nie wyklucza stosowania haseł, jeśli zajdzie taka konieczność to bez problemu możemy się autoryzować za pomocą hasła.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login