Co to jest USB OTG? Czyli podłączamy klawiaturę, myszkę lub pendrive do telefonu
Akcesoria Mobilne

Co to jest USB OTG? Czyli podłączamy klawiaturę, myszkę lub pendrive do telefonu

przeczytasz w 2 min.

Szybkie kopiowanie plików z pamięci USB, podłączanie myszy, klawiatury, czytnika kart, a także innych urządzeń zewnętrznych do telefonu. Wszystko to jest możliwe dzięki funkcji USB OTG. Co to jest OTG? Jak sprawdzić czy twój telefon to ma? Odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.

Co to jest USB OTG?

USB OTG (USB On-The-Go) to technologia pozwalająca podłączyć urządzenia USB do dobrego smartfonu lub tabletu. Może to być pamięć USB, czytnik kart pamięci, mysz, klawiatura, aparat, sprzęt audio i inne akcesoria.

Które telefony mają USB OTG?

OTG w systemie Android jest dostępne od dawna. Wsparcie pojawiło się już w 2011 roku, w Androidzie 3.1. Trzeba zaznaczyć, że wsparcie dla USB OTG nie zależy tylko od systemu, ale przede wszystkim od danego modelu telefonu. Niektóre smartfony z odpowiednią wersją Androida nie mają funkcji USB OTG, bo po prostu producent jej nie udostępnił lub wręcz ją zablokował.

Co to jest USB OTG

Jak sprawdzić czy mój telefon ma funkcję OTG?

Możesz użyć tych programów na smartfonie z Androidem:

Tylko pamiętaj, żeby je potem usunąć, bo po jednorazowym sprawdzeniu, te aplikacje stają się zbędne. PS. Tutaj dowiesz się jak odinstalować programy z telefonu, by miał więcej pamięci, a tutaj jak wyczyścić pamięć telefonu by działał szybciej.

Opcjonalnie możesz poszukać odpowiedniej informacji, w specyfikacji smartfona na stronie producenta, albo po wejściu w ustawienia systemowe, w polu wyszukiwania wpisz OTG i sprawdź, czy znaleziona została odpowiednia opcja.

Czy do iPhone też można podłączyć pamięć USB?

Tak, można. Jednak iPhone nie ma USB, lecz port Lightning. Dlatego wymagane są specjalne przejściówki z USB na Lightning lub po prostu pendrive'y, dyski lub czytniki z wbudowanym wtykiem Lightning. Nie jest to klasyczne USB OTG, ale pamięci zewnętrzne działają. Dobrego iPhone znajdziesz tutaj.

czy mój telefon ma funkcję OTG

Jak włączyć funkcję OTG?

Czasami zdarza się, że smartfon ma USB OTG, ale funkcja jest standardowo nieaktywna. Wtedy przed podłączeniem pamięci USB trzeba ją włączyć w systemie.

Przykładowo w telefonie OnePlus 6 należy wejść w Ustawienia - System i tutaj aktywować opcję Pamięć masowa OTG.

USB OTG 1USB OTG 2

USB OTG 3USB OTG 4

Czego potrzebuję, by korzystać z OTG w telefonie?

Poza upewnieniem się, że Twój sprzęt wspiera standard OTG, trzeba wyposażyć się w przejściówkę z żeńskiego gniazda USB typu A, na męski wtyk USB typu C lub micro USB (w zależności od tego który pasuje do twojego smartfona).

Przejściówka nie jest konieczna, jeśli podłączane akcesorium ma już odpowiedni wtyk. Dostępne są np. dyski lub "pendrajwy" z wtykiem USB typu C lub micro USB.

jak podłączyć pamięć USB do telefonu

Do czego przydaje się OTG w smartfonie?

Najczęściej połączenie OTG wykorzystywane jest do kopiowania plików z lub na pamięć USB (pendrive, dysk przenośny, czytnik kart SD).

Jeśli pracujesz stacjonarnie na tablecie, to dobra klawiatura i mysz mogą się przydać. Oczywiście jeszcze lepszą alternatywną jest podłączenie klawy i myszki bezprzewodowej Bluetooth. Czasami dotyczy to również smartfona (niektóre z nich można podłączyć do monitora i używać do pracy stacjonarnej).

Jeszcze innym przykładem, ale znacznie rzadziej spotykanym jest podłączanie sprzętu audio do telefonu przez USB (np. wzmacniacza słuchawkowego / DAC'a).

Słowem, funkcja USB OTG w telefonie jest przydatna. Przede wszystkim do podłączania pamięci USB i szybkiego kopiowania zdjęć, filmów, muzyki i innych plików, zwłaszcza jeśli nie mamy komputera pod ręką. Standard OTG często wykorzystywany jest też do podłączania myszki i klawiatury do telefonu.

Zobacz również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bleblebIe
  2
  Trzeba uważać w sklepie bo wciskają przejściówki bez OTG.
  • avatar
   SuperTurboUser
   1
   Mam Samsunga Galaxy Tab 4 10,1" LTE. Przez USB OTG podłączałem z sukcesem klawiatury, myszki, pendrive'y, czytniki kart pamięci, a nawet stareńką (2001 rok) drukarkę HP. Podłączałem też - ale tym razem bez sukcesów - nagrywarkę Samsung Blu-ray USB, skanery stołowe i dysk 3,5" przez interfejs SATA/IDE - USB. Niektóre urządzenia działają przez przejściówkę microUSB - USB-A, a niektóre zadziałają dopiero przez aktywnego huba USB. Nie sprawdzałem jeszcze nagrywarki DVD przez interfejs IDE - USB, ale nie wróżę sukcesu.
   • avatar
    Gosite
    0
    Śmieszne jest to ,że dopiero teraz producenci telefonów postanowili "dodać" podstawową funkcjonalność USB i to pod nową nazwą. Każde USB jest plug and play czyli wszędzie będzie działać dopóki korzysta z interfejsu USB. Większość ludzi którzy nie mają pojęcia czym jest USB może i łyknie te paplaninę marketingową.
    Telefony nie sprzedają się jak należny więc robią sztuczny popyt na nowe modele których i tak nikt na razie nie kupi bo epidemia.
    • avatar
     Radmen
     -3
     nie ma informacji, że pendrive'y z funkcją OTG mają zaniżoną prędkość zapisu w porównaniu do bez OTG
     • avatar
      energysnakePL
      0
      Mysz, klawiaturę, pady można podłączyć poprzez bluetooth. Nie potrzeba do tego OTG ;) Potrzebne jest tylko w wypadku dysku SSD, HDD 2,5" oraz pendrive.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       z OTG jest problem. wiele urządzeń ma OTG, tzn. port w smartfonie może przejść w tryb hosta, bo na tym to polega. niestety wiele urządzeń nawet po przestawieniu w tryb OTG, nie wystawia na tym porcie napięcia zasilającego urządzenie, i trzeba robić glupawe przelotki z dodatkową bateryjką i przetwornicą stepUp lub stepDown, zależnie jaką bateryjkę wsadzimy.

       niestety producenci często podają info o samym OTG, podłączamy klawiaturę czy pendrive i ..... urządzenie milczy, bo smartfon nie wystawia zasilania. na szczęście te przypadki są coraz rzadsze, ale się zdarzają w urządzeniach budżetowych.
       • avatar
        Pixel
        0
        Pad od Xbox 360