Karty graficzne

Więcej Radeonów HD 4850: Palit Sonic i ASUS 1GB

przeczytasz w 2 min.

Po całej serii stosunkowo tanich modeli referencyjnych przyszedł czas aby rynek zaznajomił się z konstrukcjami autorskimi. Jedną z takich konstrukcji prezentuje Palit, który od kilku lat serwuje nam

Po całej serii stosunkowo tanich modeli referencyjnych przyszedł czas aby rynek zaznajomił się z konstrukcjami bardziej autorskimi.

Jedną z takich konstrukcji prezentuje Palit, który od kilku lat serwuje nam swoje produkty w bardzo niskich cenach. Producent często wyciąga rękę do mniej zamożnych użytkowników, dając im szansę posiadania często szybszego od konkurencji rdzenia, niekiedy kosztem jakości wykonania (tańsze, uproszczone PCB), w cenie kart ze słabszym układem produkcji bardziej "renomowanej" firmy. 
Sytuacja ta nie dotyczy jednak wersji fabrycznie podkręconych, których przydomek "Sonic", mówi nie tylko o cichej pracy urządzenia, ale także definiuje konstrukcje podkręcone tej firmy, skierowane do nieco bardziej wymagających użytkowników.

Do testów dotarła karta Palita wyposażona w układ RV770(pro), o nazwie HD4850 Sonic.

nazwa karty
Palit HD4850 Sonic / XAE/4850S+T352-PM9148
seria
Radeon HD4850 (RV770pro)
16rbe / (TMU: 40TA 40TF) / 160SP (800SPu)
częstotliwość GPU
tryb 2D: 500 MHz
tryb 3D: 685 MHz
częstotliwość pamięci
tryb 2D: 1000 MHz (2000 DDR)
tryb 3D: 1000 MHz (2000 DDR)
ilość i typ pamięci
512MB GDDR3 256-bit, Samsung 1ns
wyjścia
2xDVI (+HDCP), HDTV-out
chłodzenie
aktywne autorskie (dwuslotowe) / miedź-aluminium
wyposażenie
przejściówka DVI-D-sub, CD-driver, quick user's guide,
kabelek 6-to-8pin
jakość wykonania
  4+
głośność chłodzenia
  4- [stosunkowo ciche, reg. automatyczna]
temperatura
praca (3D): ~50°C (vent duty call)
spoczynek (2D) : ~38°C (vent duty call)
max O/C:
GPU: 720 MHz
MEM: 1079 MHz (2158 QDR)

(*) temperatury odczytywane z  GPU-Z v0.2.7 / RT Hardware Monitor 2.10
(**) maksymalne stabilne taktowanie odszukane przy pomocy ATi Overdrive, RT2.10, AtiTool 0.27b4 / Artifact Scanner, Fur Stability Benchmark
 

Palit HD4850 Sonic - informacje z GPU-Z

Przyglądając się autorskiemu PCB Palita, rzuca się w oczy skrócona płyta oraz zmodyfikowane zasilanie. Karta posiada fazy zasilające układ i pamięci GDDR3 w systemie 3+1.
Centralne miejsce na płycie zajmuje oczywiście moduł chłodzenia wyposażony w miedziane heat-pipe'y. Dobrze ożebrowana aluminiowa konstrukcja "bloku" wspomagana jest ponadto przez cichy w 2D, ale już  dający się nieco we znaki w 3D wentylator. Całość jednak prezentuje się bardzo solidnie i w kwestii wykonania nie można jej tu nic zarzucić. Niestety, jak wynika po  testach, nie będzie to założenie do końca słuszne, ale o tym za chwilę.

Producent wyposażył swój produkt w dodatkowe, 8-pinowe gniazdo zasilania. W zestawie dostaniemy stosowną przejściówkę, stąd problemu z jej zasileniem raczej mieć nie powinniśmy.

Jak na "Sonica" przystało, oprócz wymiernie cichego wentylatora, kartę "napędzają" podniesione zegary w stosunku do modeli referencyjnych, których na rynku jest już bez liku. Rdzeń taktowany jest tu częstotliwością aż 685MHz, podczas gdy pamięci  - produkcji Samsunga - "napędzane" są tylko nieznacznie wyższym zegarem od typowych referentów. 1000MHz (2GHz w trybie DDR), to taktowanie o jedynie 7MHz wyższe od standardowych modeli z jednoslotowym systemem chłodzenia, które od dłuższego czasu okupują segment mainstream.

Generowane przez "Sonica" temperatury prezentują się po prostu znakomicie. W spoczynku karta nagrzewa rdzeń tylko do około 38°C

    Palit HD4850 Sonic - temperatura karty w spoczynku

Podczas pracy wartość ta wzrasta mniej więcej o 12-13°. Jest ona jednak stosunkowo trudna do oszacowania gdyż akcelerator podczas intensywnych testów ma tendencje do resetowania.

Zastosowany moduł chłodzenia jest, pomimo wszystko, nie tylko bardzo wydajny przy odbieraniu nadmiaru energii z powierzchni układu, ale również świetnie oddaje to ciepło do otoczenia.

Palit jak zwykle nie rozpieszcza swoich klientów wyposażeniem dodatkowym. Zawartość pudełka wygląda dosyć ascetycznie. Nie zabraknie jednak akcesoriów "pierwszej potrzeby", takich jak przejściówka DVI-Dsub, sterowniki czy kabel zasilający, a właściwie przelotka 6-to-8 pin jaką producent przewidział do zastosowania przy "sonicznej" wersji HD4850.

Overclocking karty fabrycznie już podkręconej, jest oczywiście możliwy, choć potencjał do takiej operacji nie będzie już zbyt duży. Zegar rdzenia udało się podnieść (przy pomocy RiveTuner 2.10) do niestabilnych niestety 720MHz. Problemem wydają się być nie tyle możliwości samego rdzenia w tym zakresie, a bardziej sama stabilność zastosowanego rozwiązania zasilania tej karty.

ATi Overdrive pozwala na podkręcenie karty Sonic do 735MHz