Instalowanie aplikacji spoza sklepu
Systemy operacyjne

Instalowanie aplikacji spoza sklepu

przeczytasz w 2 min.

Pokazujemy jak instalować aplikacje Modern UI spoza Sklepu Windows. Jest to szczególnie przydatne w przypadku aplikacji biznesowych.

Windows 8 standardowo pozwala na instalowanie aplikacji Modern UI tylko za pośrednictwem Sklepu. Microsoft zachęca deweloperów do umieszczania w nim aplikacji, a użytkowników do ich kupowania za pośrednictwem tej platformy. Znajdujące się tam programy są cyfrowo podpisane i przechodzą proces certyfikacji, który zapewnia, że będą one działać prawidłowo i będą bezpieczne. Istnieją jednak sytuacje, kiedy konkretne firmy, z różnych względów, nie chcą umieszczać swoich aplikacji w publicznym Sklepie. Mogą to być wewnętrzne aplikacje biznesowe (Line-Of-Business) lub choćby aplikacje zakupione od niezależnych deweloperów.

Aplikacje spoza Sklepu, aby możliwe było ich uruchomienie, muszą spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinny przejść walidację za pomocą zestawu narzędzi Windows App Certification Kit wchodzącego w skład Windows SDK for Windows 8. Oddzielne testy za pomocą Winsows App Certification Kit for Windows RT przeprowadza się dla aplikacji mających pracować na urządzeniach z Windows RT. Więcej na temat testowania zgodności aplikacji z wykorzystaniem rzeczonego pakietu można znaleźć pod tym linkiem.

Kolejna sprawa to odpowiednie podpisanie aplikacji. Przed instalacją aplikacji na komputerze klienta konieczne jest zainstalowanie na nim certyfikatu, który został użyty do podpisania aplikacji. Tylko aplikacje podpisane zaufanym certyfikatem można będzie uruchomić. Ponadto nazwa wydawcy w pliku manifest pakietu musi się zgadzać z nazwą wydawcy w certyfikacie użytym do jej podpisania. Dodatkowych informacji na temat podpisywania aplikacji w Visual Studio można szukać pod tym linkiem. Aplikacja dystrybuowana w obrębie korporacji może być podpisana za pomocą wewnętrznego, firmowego certyfikatu CA.

Na komputerach wyposażonych w Windows 8 Enterprise Edition opcja „sideloading” aplikacji jest automatycznie włączona. Administrator musi zadbać aby komputer był członkiem domeny, aby zasada grupy „Zezwalaj na instalowanie wszystkich aplikacji zaufanych” była włączona i aby aplikacja była podpisana kluczem zaufanym na komputerze docelowym.

Procedura instalacji aplikacji Modern UI na komputerach nie należących do domeny jest nieco inna, i wymaga dodatkowych kroków.

1. Na komputerze należy włączyć zasadę „Zezwalaj na instalowanie wszystkich aplikacji zaufanych”. W tym celu uruchamiamy „Edytor lokalnych zasad grupy” wpisując „gpedit.msc” w ekranie Start.

2. Otwieramy kolejno „Konfigurację komputera”, „Szablony administracyjne”, „Składniki systemu Windows” i wreszcie „Wdrażania pakietów aplikacji”.

3. W oknie po prawej stronie otwieramy zasadę „Zezwalaj na instalowanie wszystkich aplikacji zaufanych” i w wyświetlonym oknie zaznaczamy „Włączone”.

4. Na komputerze, na którym „Edytor lokalnych zasad grupy” nie jest dostępny należy uruchomić „Edytor rejestru” wydając polecenie „regedit”.

5. W edytorze przechodzimy do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\Appx\

Jeśli takiego nie ma należy go dodać.

6. Następnie tworzymy nową 32-bitową wartość DWORD o nazwie „AllowAllTrustedApps” i nadajemy jej wartość „1”.

7. Ostatnim krokiem jest aktywacja specjalnego klucza produktu za pomocą skryptu dostępnego pod tym linkiem. Odpowiedni klucz powinien zostać udostępniony przez administratora firmowej infrastruktury. Instalacja klucza odbywa się jednorazowo na danym komputerze.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Polecamy:
Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8Optymalizacja systemu Windows 8Skróty klawiaturowe w Windows 8
Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8Optymalizacja systemu Windows 8Skróty klawiaturowe w Windows 8

 

 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Nie wiem dlaczego się rzucasz jak ryba bez wody a co Apple Store , Android Market to coś innego i tam jak znajdzie się zainfekowana aplikacja to od razu wielki płacz a jak ktoś wprowadza to samo do Windowsa to od razu teorie spiskowe .
  Temat dotyczy tylko aplikacji które mają działać z tak znienawidzonym kafelkowym interfejsem każda inna zainstaluje sie normalnie na zwykłym pulpicie więc nie wiem o co całe halo .
  Odpowiadając na "nie zadane pytania" tak mam W8 i od samego początku nie korzystam z Metro jedynie do umieszczenia czegoś na SkyDrive a tak mam standardowy pulpit z przyciskiem start i menu jak w W7
  • avatar
   yendrek
   1
   Porąbane te windowsy 8. Wciąż mam wrażenie że to próba uczynienia ze sklepu MS jedynego słusznego źródła programów. Większość użytkowników dla których odpalenie przeglądarki i wklepania linka do googli czy youtuba to szczyt możliwości, zapewne nie poradzi sobie z instalacją certyfikatów.
   • avatar
    HawkWRz
    0
    Taka już cecha tej mody na "ekosystemy". Lecz co człowiek stworzył to ...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Kompletnie się nie znam na komputerze, a odinstalowała mi się aplikacja Aparat w Windows 8. Ponowna instalacja wydaje się możliwa tylko poprzez Sklep, który mi się nie chce uruchomić. Co mam zrobić? Bardzo proszę o pomoc.