Oprogramowanie

Microsoft zdominuje rynek tabletów?

przeczytasz w 2 min.

Jeżeli chcesz kupić tablet, na razie najlepszym wyborem jest iPad 2, natomiast na drugim miejscu jest... iPad. Tablety z Androidem 3.0 Honeycomb powoli trafiają na rynek i w dużej mierze są już dopracowane, jednak ciągle nie zapewniają tak prostego i płynnego użytkowania, jak iPady.

Wydaje się więc, że wszystko jest przesądzone i to Apple będzie dominować w segmencie tabletów. Po premierze Windows 8 sytuacja może się jednak zmienić. Dlaczego? Jest kilka powodów:

1. Duży wybór urządzeń

Apple jest liderem, jednak oferuje w zasadzie tylko jeden produkt: iPada. Owszem, jest kilka wersji, jednak w ogólnym rozrachunku mamy jeden sprzęt. Tymczasem Windows 8 trafi do tabletów od różnych producentów i dostępnych w różnych cenach.

iPad
Czy Microsoft będzie w stanie rywalizować z iPadem?

W przypadku Androida również można mówić o większym wyborze niż oferuje Apple, jednak tablety z systemem Google'a dzielą się na razie tylko na dwie grupy: tanie i kiepskie oraz bardzo drogie i dobre, oparte na Androidzie 3.x. Mimo że wybór jest duży, to w praktyce dobre tablety z Honeycomb można policzyć na palcach jednej ręki i są one często droższe od iPada 2.

W przypadku Microsoftu można będzie liczyć na wielką różnorodność urządzeń, podobnie jak z laptopami z Windows. Co więcej, popularne peryferia (np. klawiatury Bluetooth, drukarki, dyski zewnętrzne) będą bez trudu współpracować z tabletami z Windows 8. Nie da się ukryć, że to również duży plus.

2. Mnóstwo aplikacji

Intel poinformował inwestorów, że Windows w wersji ARM nie będzie w stanie uruchomić dotychczasowych aplikacji, co może znacząco zmniejszyć ilość oprogramowania na tablety z "okienkami". Microsoft twierdzi inaczej, utrzymując że Intel opiera się na spekulacjach i niepotrzebnie wprowadza w błąd. Na dowód firma pokazała już działający pakiet Office i Internet Explorera 10 na tabletach.

ARM


Wszystko wskazuje na to, że aplikacje ze środowiska Windows 7 będą działać także na tabletach z Windows 8 ARM. Problemem może jednak okazać się ich użytkowanie, ponieważ zdecydowana większość jest dostosowana do obsługi za pomocą myszy i klawiatury.

3. Uniwersalna platforma

Jeśli chodzi o komputery, Microsoft ma prawie 90-procentowy udział w rynku. Użytkownicy są nie tylko przyzwyczajeni do środowiska Windows, ale mają również wiele peryferiów, które obecnie często nie współpracują z tabletami. Microsoft wyjawił, że Windows 8 będzie taki sam dla tabletów i komputerów, więc będzie można liczyć na uniwersalną platformę i np. bezproblemową synchronizację danych.

Dla wielu osób - zwłaszcza mniej zaawansowanych - obsługa tabletu z Windows powinna być także łatwiejsza, ponieważ wiele rzeczy będzie już znanych z poprzednich edycji oprogramowania Microsoftu.