Technologie w Windows Phone 8
Systemy operacyjne

Technologie w Windows Phone 8

przeczytasz w 3 min.

Obsługa ekranów HD, wielordzeniowe procesory, obsługa NFC - do czego służą poszczególne rozwiązania?

Windows Phone 8

Windows Phone 8 to druga generacja mobilnego systemu operacyjnego firmy Microsoft wykorzystującego bardzo ciekawy interfejs Modern UI. Najbardziej charakterystyczną cechą wspomnianego interfejsu są kafelki które zastępują tradycyjne ikony i stworzone zostały w taki sposób, by wyświetlały podstawowe informacje na żywo. Dotyczy to na przykład listy kontaktów, galerii zdjęć, liczby nowych wiadomości pocztowych lub pogody.

Windows Phone 8

Z jednej strony można napisać, że wygląd ósemki jest bardzo podobny do Windowsa Phone 7, pytanie jednak czy to źle? Zdecydowana większość użytkowników WP7 ceniła sobie bardzo płynnie działający, prosty, czytelny i intuicyjny interfejs, więc producent zdecydował się jedynie go odświeżyć. Wprowadzono m.in. kącik dziecięcy dzięki któremu można przekazać smartfona dzieciom do zabawy bez obawy, że przez przypadek wyślą niestosownego e-maila do szefa. Pociechy będą miały dostęp tylko do wybranych aplikacji, gier, filmów wideo i plików muzycznych, czyli do tego co kochają najbardziej. Ekran startowy, aplikacje i dane będą chronione ustawionym indywidualnie hasłem.

Windows Phone 8

Przestrzeń na pulpicie może być teraz lepiej rozdysponowana – użytkownicy mogą np. w szerszym zakresie zmieniać rozmiar kafelków. Windows Phone 8 rozwija też kwestię wielozadaniowości. Była ona już dostępna w poprzedniej edycji, ale tym razem aplikacje mogą w pełni funkcjonować w tle, co w wielu sytuacjach ma korzystny wpływ na komfort pracy z urządzeniem.

Windows Phone 8

System działa przy wykorzystaniu jądra NT, które w znacznej mierze przypomina to z tradycyjnego Windowsa 8. Jakie są z tego korzyści? Otóż smartfony mogą aktualnie wykorzystywać wielordzeniowe procesory (nawet do 64 rdzeni), co oznacza spore możliwości rozwoju systemu w przyszłości. Urządzenia z poprzednią wersją systemu nie cechowały się zbyt wysoką wydajnością - owszem działały płynnie, ale nie do końca nadawały się do grania w najnowsze tytuły. Nowe smartfony z Windowsem Phone zmieniają ten stan rzeczy radykalnie. Teraz mogą to być naprawdę dobre i wydajne konsolki do gier z małym, ale wciąż wygodnym ekranem dotykowym, a dzięki aplikacji Xbox SmartGlass mamy okazję przekształcić smartfona w dodatkowy kontroler do gier lub zewnętrzny ekran. Plusem jest również integracja systemu ze sklepami, w których kupimy np. muzykę lub gry i aplikacje.

Windows Phone 8

Podwyższeniu uległa też rozdzielczość ekranu. Teraz będziemy mogli kupić smartfona z ekranem np. 1280x768 px, co w bezpośredni sposób przekłada się na szczegółowość obrazu, szczególnie w czasie czytania tekstu i grania. Przy tej okazji warto również zaznaczyć, że w końcu pojawiła się możliwość prostego wykonywania zrzutów ekranowych poprzez jednoczesne naciśnięcie klawisza Home i przycisku zasilania. Przesiadka na jądro NT oznacza też wykorzystanie funkcji Secure Boot oraz możliwość szyfrowania systemem Bitlocker 128-bit. System plików NTFS również jest dostępny.

Windows Phone 8

 

Dla wielu osób ważną kwestią będzie również pojawienie się komunikacji NFC (Near Field Communication), która maksymalnie upraszcza zbliżeniową wymianę kontaktów, zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów tekstowych, linków i innych tego typu danych. Dzięki NFC możemy też dokonywać płatności w sklepach przykładając telefon do terminala. Metoda ta z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejsza.

Kolejną nowością są mapy dostarczane przez Nokię (oparte na technologii Navteq), które zastępują Mapy Bing dostarczane wcześniej przez Microsoft. Tym rozwiązaniem producent ma zamiar konkurować z rozwiązaniami Google i Apple. W systemie pojawia się też najnowsza, dziesiąta wersja przeglądarki Internet Explorer, której wygląd i funkcjonalność jest zbliżona do tego co widzimy w interfejsie Modern UI Windowsa 8. Komfort użytkowania zwiększa sprzętowa akceleracja JavaScriptu. IE10 automatycznie uruchamia funkcję Do Not Track, która przydatna będzie osobom nastawionym na dodatkową ochronę własnych danych osobowych. Przed tak zwanym phishingiem, czyli wyłudzeniami internetowymi chroni z kolei funkcja SmartScreen.

Polecamy:
Jak przeglądać zdjęcia w Windows 810 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćSkróty klawiaturowe w Windows 8
Jak przeglądać zdjęcia w Windows 810 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćSkróty klawiaturowe w Windows 8

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Zrobicie szczegółową recenzje lumii 920??
  • avatar
   krookoo
   4
   Integracja z sklepem to nie taki wielki plus!
   Dzięki temu nie można zainstalować żadnej aplikacji z poza sklepu!
   Jeśli napisze sobie nawet aplikacje to nie mogę jej po prostu dać koledze jeśli nie umieszczę jej w sklepie.

   Szkoda że tak zapatrzyli się na zepsute jabłka - skoro są zepsute to niech nie powielają wzorców.

   Do tego "wielozadaniowość" to w cudzysłowie miało być chyba ;)

   Windows Mobile 6.5 był dużo mniej ograniczony.
   Przez te ograniczenia nie planuje przesiadki.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Niech żyje Microsoft! Łaskawie zdjął ograniczenia rozdzielczości ekranu i ilości rdzeni!!! Kupujcie ten system póki nie zmieni zdania!
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Zacznijmy od tego, że coś takiego jak program 'Liczniki' jest na Windows Phone, gdzie można kontrolować czas rozmów ogólnych, w ciągu miesiąca, na daną chwilę oraz wszystkich z osobna. Gdzie można sprawdzić ile jest przychodzących, a ile wychodzących, tak samo z danymi oraz sms-ami, a co do Bluetootha to jak najbardziej jest i działa, tak samo jest program 'Twórca dzwonków' na Windows Phone, gdzie można sobie ustalić dzwonek jaki się chce i fragment który się chce. Co do wielozadaniowości to owszem, dla wielu jak nie większości będzie to spory minus, ale jeżeli wypowiadają się na ten temat osoby, które nie miały do czynienia z tym oprogramowaniem chociażby na Lumii 710, to nie wiem w ogóle po co to robią, ponieważ system ten chodzi tak szybko i płynnie, że całkowicie nadrabia to tą całą wielozadaniowość, a jeżeli ktoś się zapyta 'a co z odtwarzaczem czy internetem?' to żaden problem, bo odtwarzacz gra w tle, czy to na zablokowanym czy nie jeżeli tak się chce, a internet też nie rozłącza się czy później na nowo przeładowuje strony, tylko dalej znajduje się w tym punkcie gdzie go zostawiliśmy ;) co do powiadomień, to Microsoft pracuje nad tym i w niedalekiej aktualizacji, z tego co się wypowiadały osoby zajmujące się tym systemem (mam na myśli oficjalne źródła) będzie taka możliwość bo pracują nad tym. Osobiście zachęcam do kupna telefonów z Windows Phone-m bo są konkretne i naprawdę z czasem po kolei prawie wszyscy którzy się przesiadli stwierdzają, że dobrze zrobili;)
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Hahahaha a jest technologia przesyłania plików przez bluetooth albo ustawiania dzwonków jakie się chce albo może są chociaż liczniki rozmów jest taka kosmiczna technologia w oknach? Nie ma? Co za złom i szajs dla małych kaziów...
      • avatar
       dodo24x
       0
       http://www.youtube.com/watch?v=3aY1SNnWk4Q


       @Araragi - a to co jest ?
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        Zapomnieliście dodać że wielozadaniowość ogranicza się do wyświetlania listy zamrożonych aplikacji których nie można nawet z tej listy wyłączyć.

        Do tego świetna sprawa z brakiem powiadomień ;)
        • avatar
         dodo24x
         0
         Mi pasuje
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Wielozadaniowość istniej naprawdę. Gdyby jej nie było to jak odbierałbym wiadomości na na Whatsup, pocztę itd. pomimo, że nie mam ich w tzw. "zamrożonych aplikacjach"?.

          Do tego jest odpowiednia opcja w ustawieniach systemu pozwalająca na wyłącznie/włączenie działania aplikacji w tel.

          Najszybszy system od czasów nokia 3210... ;D