Tunery TV

Winfast DTV200H uniwersalna hybryda!

przeczytasz w 3 min.

Tuner otrzymujemy w solidnym oraz zwartym opakowaniu które sprawia bardzo dobre wrażenie, na nim samum znajdziemy podstawową specyfikacje urządzenia. W środku znajdziemy:

  • Kabel USB (ok. 40cm)
  • Tuner
  • 2 anteny (telewizyjna/radiowa)
  • Polot
  • Nakładkę na pilot do Windows Media Center
  • 2 instrukcje
  • Przyssawka do anteny
  • Kabel do podłączenia zewnętrznego źródła dzwięku/obrazu
  • 2 płyty CD z oprogramowaniem
 

Jakość wykonania

Jakość stoi na bardzo dobrym poziomi choć producent mógłby poprawić parę rzeczy (głównie by zwiększyć komfort). Urządzenie jest bardzo solidne i spokojnie można brać je na podróż bez obawy że coś mu się stanie. Jedyny mankament to umieszczenie diod symbolizujących do dołu, aby je zobaczyć trzeba mieć tuner na poziomie oczu. Bardzo cieszy przyssawka do anteny, po przyssaniu anteny do okna sygnał ulega poprawie.  Antena telewizyjna  (odbiera również analogową TV i radio) jest bardzo solidna i gwarantuje dobry/przeciętny odbiór przy dużej mobilności. Samo urządzenie nie grzeje się bardzo i moim zdaniem mogło być ono trochę niższe (w środku jest dużo niewykorzystanej przestrzeni).



Pilot

Pilot jest solidny i duży (pomyślany raczej do roli domowego Media Center), zawiera praktycznie wszystkie funkcje oprogramowania a sterowanie jest intuicyjne. Dobrze leży w dłoni. Jedyne uchybienie … producent nie dołączył baterii (2xAAA) niby mała rzecz a cieszy. Ciekawostką jest nakładka do Media Center która jest papierkiem który wsuwa się pomiędzy klawisze… niestety aby się trzymała trzeba ją przykleić (brakuje magnesików).

Oprogramowanie

Jest bardzo ale to bardzo średnie… mocno obciąża komputer, zdarza się mu zawiesić, na początku mało przejrzyste. Część z radiem została mniej więcej w tym samym wyglądzie co 5-6 lat temu (wtedy miałem swój poprzedni odbiornik Winfast). Działa pod Vistą (również 64 bitową), pod Windowsem 7 nie działa bądź działa beznadziejnie. Urządzenie działa (po przebrnięciu przez konfiguracje) w Media Center. Producent dołącza program do konwersji filmów na inne formaty (oraz do Ipodów itd.). Całe oprogramowanie jest spolszczone aczkolwiek z paroma błędami.

Tak wygląda telewizja analogowa.

TV

Telewizja analogowa… no cóż jakość odbioru nie zachwyca. Często mamy zakłócenia (ziarna na obrazie) oraz liczne szumy dźwięku. Próba podłączenia tunera do anteny na dachu (cyfra+) nie wypaliła ze względu na tragiczną jakość obrazu.

Telewizja w standardzie DVB-T jest odbierana w standardzie MPEG4. Czyli najnowszym oraz tym który ma być wprowadzony w całej Polsce do 2013 roku. W okolicach Warszawy obraz jest bez zarzutu, brak jakichkolwiek zakłóceń, a jakość dźwięku stoi na dobrym poziomie. Co prawda poza większymi miastami odbiór telewizji cyfrowej jest praktycznie nie możliwy, lecz to powinno się poprawiać z każdym rokiem. Samo zmuszenie urządzenia do obioru telewizji cyfrowej nie jest łatwe. Ja sam zacząłem jak głupi instalować różne kodeki kiedy po włączeniu DVB zobaczyłem czarny ekran (za to dźwięk był). Dopiero jeden z benchmark’owców mni wyjaśnił że trzeba pozmieniać ustawienia.

Poniżej zrzutu z DVB-T.

Skanowanie stacji

Zarówno przy radiu jak i telewizji skanowanie jest w miarę szybkie i dokładne. W przypadku radia nawet trochę zbyt dokładne (ale to można ustawić). Można ręcznie dodawać stacje, zmieniać ich nazwy itd. U mnie w domu (Żoliborz) program znajduje 12 stacji (z tego 1 muzyczna) w telewizji cyfrowej. Niestety TVP HD się po prostu nie wyświetla, powoduje „zacięcie” programu.

Opcje Time Shift itd.

Urządzenie dysponuje funkcją pauzy telewizji (całkiem przydatna jak oglądamy film i chcemy odejść na 5 min. Od komputera) film jest wtedy nagrywany na nasz dysk. Jest opcja również samego nagrywania filmu. Przy telewizji cyfrowej mamy możliwość skorzystania z EPG całkiem fajna była by gdyby działała, polega ona na takiej „gazety telewizyjnej” ale w znacznie przejrzystszej formie.

Mamy jeszcze do dyspozycji takie opcje jak POP (1 duże okno oraz 1 małe), PIP (jedno w drugim), PAP (dwa obok siebie, można regulować z którego chcemy więcej dźwięku). Aczkolwiek wszystkie te opcje bardzo obciążają komputer tak że miejscami miałem problem z płynnością wideo. Jest również opcja zrzutu ekranu.

Samo urządzenie dysponuje zewnętrznym złączem AV do podłączenia np. konsoli, odtwarzacza VHS, dekodera telewizyjnego, kamery itd. Niestety nie miałem jak go przetestować ze względu na brak złączy w moim dekoderze i braku konsoli. W każdym razie w oprogramowaniu jest funkcja przełączenia się na to wejście.

Podsumowanie

Tuner jest na pewno przydatnym dodatkiem do komputera pod warunkiem że mieszkamy niedaleko jakiegoś dużego miasta (szczegóły są na wikipedi). Nie bez znaczenia pozostaje fakt trochę niedopracowanego oprogramowania które bardzo obciąża komputer (szczególnie opcja timeshift oraz PiP itd.). Może Leadtek wypuści nowy soft przy okazji Windowsa 7. Sam producent chyba miał dylemat czy zrobić urządzenie mobilne (jest w końcu na USB z podręczna anteną) czy stacjonarne (duży pilot oraz nie małe gabaryty samego tunera). Co do jakości samego tunera nie można powiedzieć złego słowa (tak samo jak i całego wyposażenia).

Minusy:
-słaby odbiór telewizji analogowej
-duży pilot
-oprogramowanie!
-cena
-instrukcja
Plusy:
+mobilność
+dekodowanie MPEG4
+dobry odbiór DVB-T
+timeshift oraz inne dodatkowe funkcje
+wejście AV
+radio

OCENA KOŃCOWA: 4-

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    GreQonE
    0
    Git, ode mnie piateczka :)
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      U mnie jest problem z nagrywaniem wyjaśniony dokładnie tu:
      http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9353316#9353316

      i nie wiem z czym to jest zwiążane