Oprogramowanie

5 GB za darmo

przeczytasz w 2 min.

Wirtualny dysk Google Drive to wygodne narzędzie do przechowywania danych, jak również edycji i tworzenia dokumentów. Po założeniu konta za darmo otrzymujemy pojemność 5 GB na pliki. To powierzchnia, którą można wykorzystać do synchronizacji cennych dokumentów pomiędzy urządzeniami - dysk obsługuje platformy PC i Mac, a także Chrome OS i sprzęty z Androidem. Wkrótce pojawi się jeszcze wersja dla systemu iOS.

W Google Drive zyskujemy dostęp do Google Docs, czyli aplikacji pozwalających na tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, czy też dokumentów biurowych. Nad dokumentami można pracować w grupie, w tym samym czasie - zmiany wyświetlają się niezwłocznie po wprowadzeniu. Jak nietrudno się domyślić, Drive świetnie współpracuje z Google+ oraz GMail. Na tle konkurencji, takiej jak Microsoft SkyDrive, usługę Google wyróżnia możliwość otwierania plików z różnymi rozszerzeniami. Dla przykładu, jeśli na dysku nie mamy zainstalowanego oprogramowania Adobe Photosop, a otrzymaliśmy plik w formacie .PSD, otworzymy go w Google Drive. Będzie to co prawda wersja podglądowa bez możliwości edycji, ale przynajmniej zobaczymy, co zawiera dany plik. Drive obsługuje ponad 30 różnych formatów.

Drive pozwala także na dzielenie się plikami. Możemy je wysyłać znajomym w formie "tylko do odczytu", jak i z możliwością edycji i/lub dodawania komentarzy.

Wirtualny dysk Google to jednak nie tylko usługa online. Po zalogowaniu się w Drive możemy pobrać aplikację biurkową na dysk komputera:

wirtualny dysk

Po zainstalowaniu aplikacji ikonka Drive wyświetli się w "Ulubione", w Eksploratorze Windows.

wirtualny dysk google

Dodając pliki do nowo utworzonego folderu możemy je w łatwy sposób umieszczać w chmurze Google'a.

dysk google - wirtualny dysk dostęp

Wirtualny dysk - łatwa obsługa z poziomu Windows

Po zainstalowaniu aplikacji biurkowej można wprowadzić jedną zmianę w systemie, aby korzystanie z wirtualnego dysku stało się prostsze.

Wciśnij skrót klawiszowy [Win] + [R], aby wyświetlić okno "Uruchamianie". Następnie wpisz poniższą komendę i wciśnij [Enter]:

%APPDATA%\Microsoft\Windows\SendTo

komenda sendto


Wyświetli się okno o nazwie "SendTo" (Wyślij do). Teraz kliknij i przytrzymaj prawy przycisk myszy na ikonie "Dysk Google", która jest w "Ulubione" w lewej kolumnie, a następnie przenieś ikonę do folderu "SendTo" i wybierz funkcję "Utwórz skróty tutaj".

tworzenie skrótu dla dysku

Teraz możesz w łatwy sposób przenosić pliki na dysk wirtualny. Wystarczy że klikniesz na danym pliku prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierzesz funkcję Wyślij do -> Dysk Google.

wyślij do wirtualnego dysku

Wirtualny dysk Google Drive polecamy zwłaszcza użytkownikom mobilnym, którzy często synchronizują pliki pomiędzy posiadanymi urządzeniami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainstalować Drive'a na dowolnym komputerze i przechowywać na nim np. cenne dokumenty - wówczas będziemy mieć pewność, że pliki są bezpiecznie przechowywane w chmurze (backup danych).

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Oddając plik w ręce google oddajemy wszelkie prawa do tego pliku. Polecam skorzystanie z alternatywy :)
  • avatar
   creat91
   1
   Popieram zdanie sebik'a. Do dzisiaj mam problem z wybraniem innej alternatywy. Przez ponad pół roku korzystam z Dropbox'a i jestem w 100% zadowolony. W sumie to nie wiem dlaczego w dalszym ciągu szukam czegoś nowego. Google Drive używałem przez około 6-7 dni. Nie przypadł mi do gustu- może przyzwyczajenie do Dropboxa robi swoje. Zastanawiałem się też nad SkyDrive'm ale jakoś Microsoft mnie nie przekonuje :]
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dokumenty google można edytować TYLKO ONLINE, natomiast ich odpowiedniki (word, excel), TYLKO OFFLINE, mimo, ze jest możliwa konwersja

    w takim przypadku LEPIEJ WYPADA SKY DRIVE - gdzie online oraz offline edytujemy ten sam dokument w formacie worda czy excela
    • avatar
     majster-b
     0
     Ja dla osób które cenią sobie prywatność polecam iBard24 od Comarchu. Możemy skorzystać z darmowego konta - niewielkie ale... kilka zalet:
     - backupy z harmonogramu,
     - szyfrowanie zawartości kluczem prywatnym 256-bit AES,
     - szyfrowanie transmisji 128-bit SSL,
     - w wersji płatnej (5gb - 49zł/rok) mamy możliwość backupu baz danych mssql z harmonogramu,
     - powiadamianie sms lub email,
     - tworzenie galerii internetowych,
     - odtwarzanie mp3 prosto z konta ibard24,
     itd... dużo więcej tu:

     http://www.ibard24.pl/backup-online-dla-osob-indywidualnych

     Może redakcja zamiast wspierać molocha zareklamuje produkt polski - dużo lepszy niż googlowy. Szkoda że tak niewiele osób o nim wie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Korzystałem z dropboxa, teraz korzystam z Google Drive i jestem zadowolony. Jakoś nie sądzę, żeby google było bardzo zainteresowane moimi pierdołami, które tam trzymam :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ja również polecam serwis i produkt iBard24 firmy COMARCH :-)
       https://www.ibard24.com/backup/pl/registration/d6d43ac6b088069fda6a67ced05617f0
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jest jeszcze Transferoni.pl również Polski i niebawem ma wprowadzić nowe darmowe pakiety dla indywidualnych użytkowników :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         http://transferoni.pl/pl

         Witaj!

         Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
         Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

         Połącz konto już teraz.

         Zaloguj przez 1Login