Laptopy

Tablet multimedialny

przeczytasz w 3 min.

Mnogość funkcji i lepsza jakość - za to warto zapłacić nieco więcej.

W przypadku tabletów multimedialnych właściwie nie musimy się martwić o to, że trafimy na bardzo słaby ekran. Oczywiście różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami są niekiedy bardzo wyraźne, ale ryzyko natknięcia się na słaby ekran jest na szczęście nikłe. Szukać powinniśmy przede wszystkim tabletów z wyświetlaczem IPS. Ocena wzrokowa powinna być decydująca - w salonie możemy poprosić sprzedawcę o zaprezentowanie danego urządzenia i sami określić, czy to co widzimy nam się podoba. Specyfikacja na stronie producenta nie zawsze jest w stanie oddać rzeczywistą jakość.

Ekran IPS

Tablet to tak naprawdę mały, ultramobilny komputer, który na pierwszy rzut oka składa się wyłącznie z dużego ekranu dotykowego i obudowy. Nic więc dziwnego w tym, że sam wyświetlacz gra tutaj ogromną rolę i to właśnie od niego w znacznej mierze zależy komfort pracy z tabletem. W tanich tabletach spotkać można wciąż dwa odmienne typy ekranów - oporowy i pojemnościowy. Pierwszy z nich to tak naprawdę relikt przeszłości, który może sprawdzić się w wielu sytuacjach, ale nie zapewnia wystarczającego komfortu w czasie obsługi za pomocą gestów wykonywanych wieloma palcami. Nie nadaje się też do wielu współczesnych gier, ale ma jedną zaletę - można go obsługiwać bez zdejmowania zwykłych rękawiczek. Typowemu użytkownikowi domowemu polecamy zwracać jednak uwagę na tablety z dotykowym ekranem pojemnościowym, który jest zazwyczaj tak czuły, że nawet najdelikatniejsze dotknięcie powierzchni wyświetlacza daje pożądany skutek. Większość współczesnych tabletów, nawet tych z klasy ekonomicznej dysponuje tym drugim typem ekranów. Warto jednak upewnić się, czy nie kupujemy urządzenia przestarzałego.

Wielkość wyświetlacza

Przekątna ekranu również ma znaczenie. Pamiętajmy, że wybierając tablet multimedialny z góry zakładamy, że będziemy używać go do wyświetlania filmów i zdjęć, słuchania muzyki oraz grania. Do tych zadań najlepiej nadają się tablety duże, z ekranem o przekątnej od około 9, do 12 cali i wysoką rozdzielczością - zazwyczaj od 1280x800, do 1920x1200 px (bywają też urządzenia z ekranami o większej ilości pikseli). Nie oznacza to jednak, że małe 7-calowe tablety są bez szans. Wszystko zależy bowiem od preferencji użytkownika. Jeśli wiele czasu spędzamy poza domem, a podróże umilamy sobie oglądaniem filmów i graniem, to powinniśmy wybrać mniejszy i lżejszy komputer dotykowy. Ważne jednak, aby miał wystarczająco wydajny procesor główny oraz układ graficzny i dysponował ekranem o szerokich kątach widzenia.

Wysoka wydajność

Po zakupie nowoczesnego, wydajnego tabletu z ekranem HD lub Full HD trudno jest powstrzymać się przed odtwarzaniem na nim wysokiej jakości filmów oraz uruchamianiem najnowszych gier. Niezmiernie istotne jest więc to, aby wydajność komponentów wewnętrznych była na tyle wysoka, aby zagwarantować komfortową, bezproblemową pracę i zabawę. Warto zwracać szczególną uwagę na procesory z rodziny nVidia Tegra, na które zoptymalizowanych jest wiele gier, ale układy Exynos firmy Samsung oraz niektóre inne dwu lub czterordzeniowe procesory również powinny się sprawdzić. Dobry tablet multimedialny powinien dysponować przynajmniej 1 GB pamięci RAM,16 GB pamięci dyskowej oraz baterią pozwalającą na nieprzerwane oglądanie filmów HD przez co najmniej 8 godzin. Najlepsze urządzenia dysponują nawet dwiema bateriami (jedna w tablecie, druga w doczepianej klawiaturze), dzięki którym potrafią pracować kilkanaście godzin bez przerwy.

Jakość wykonania

Oczekiwać powinniśmy wysokiej jakości materiałów, takich jak szczotkowane aluminium lub ewentualnie matowe tworzywa sztuczne. Aluminium jest nieco bardziej szlachetne i przyjemniejsze w dotyku, ale nie zawsze odporniejsze na zarysowania. Główną zaletą obudów plastikowych jest niewielka waga.

Wyposażenie i funkcjonalność

Przydatny będzie czytnik kart pamięci SD lub microSD oraz złącze micro USB. Niektóre tablety wyposażone są też w pełnowymiarowy port USB. Obraz jesteśmy w stanie wysyłać na ekrany monitorów lub telewizorów HD za pośrednictwem złącza HDMI (zazwyczaj w wersji mini lub micro). Część tabletów występuje w zestawach z klawiaturą wyposażoną w dodatkową baterię i rozszerzony zestaw portów.

Co polecamy

Jak wybieraliśmy


Wydajność
Nowe gry oraz zaawansowane aplikacje mogą wymagać dwu lub czterordzeniowego procesora, 1 GB pamięci RAM oraz kilkunastu gigabajtów miejsca na dysku.

Ekran IPS
Ekran IPS gwarantuje szerokie kąty widzenia i lepsze odwzorowanie kolorów. Jest to szczególnie przydatne w czasie oglądania filmów oraz grania.

Duża przekątna
Ekran dotykowy o przekątnej 9-12 cali pozwoli docenić jakość filmów Full HD oraz gier 3D, ale nie jest obowiązkowy. Tablety 7-calowe spiszą się lepiej w czasie podróży.

HP Slate 7
Najnowszy tablet firmy HP charakteryzujący się wysoką jakością dźwięku, niespotykaną do tej pory w tego typu urządzeniach.

HP Slate 7Ekran: 7” FFS+ LCD
Rozdzielczość ekranu: 600 x 1024 px
Procesor: dwurdzeniowy, 1,6 GHz
Pamięć RAM: 1 GB
Pamięć dyskowa: 8 GB
Internet: Wi-Fi
System operacyjny: Android 4.1
Waga: 372 g
Inne cechy: dwie kamerki, system
dźwiękowy Beats Audio
wkrótce w sprzedaży

GOCLEVER ORION101
Tablet z dużym ekranem wyposażony w bardzo wydajny procesor, idealny do grania oraz oglądania filmów HD.

GoClever Orion 101Ekran: 10” IPS LCD
Rozdzielczość ekranu: 1280 x 800 px
Procesor: czterordzeniowy, 1 GHz
Pamięć RAM: 2 GB
Pamięć dyskowa: 16 GB
Internet: Wi-Fi
System operacyjny: Android 4.1
Waga: 876 g
Inne cechy: dwie kamerki, klawiatura
sprzętowa QWERTY
cena: od 849 zł

Yarvik TAB10-211
Wydajny tablet multimedialny obsługujący dużą liczbę formatów wideo.

 

Yarvik TAB10-211Ekran: 7,0 cali, rozdzielczość 1024x600 px,
TFT LCD
Pamięć RAM: 1 GB
Pamięć dyskowa: 8 GB
Procesor: dwurdzeniowy, 1,6 GHz
Internet: Wi-Fi
System operacyjny: Android 4.0
cena: od 369 zł

ASUS Me400
Asus VivoTab Smart łączy w sobie wydajność notebooka oraz funkcjonalność tabletu.

ASUS Me400Ekran: 10,1” IPS LCD
Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768 px
Procesor: dwurdzeniowy, 1,8 GHz
Pamięć RAM: 2 GB
Pamięć dyskowa: 64 GB
Internet: Wi-Fi, LTE
System operacyjny: Windows 8
Waga: 580 g
Inne cechy: GPS, NFC, dwie kamerki
cena: od 2099 zł

SONY Xperia Tablet S 16GB
Odporny na zachlapania tablet z uniwersalnym pilotem i gamą opcjonalnych akcesoriów.

SONY Xperia Tablet S 16GBEkran: 9,4”, TFT Color LCD
Rozdzielczość: 1280x800 px
Pamięć RAM: 1 GB
Pamięć dyskowa: 16 GB
Procesor: czterordzeniowy, 1,3 GHz
Internet: Wi-Fi
System operacyjny: Android 4.0
cena: od 1799 zł

Acer Iconia Tab A510
Bateria o dużej pojemności zasila wydajne komponenty.

Acer Iconia Tab A510Ekran: 10,1 cali, rozdzielczość 1
280x800 px, TFT LCD
Pamięć RAM: 1 GB
Pamięć dyskowa: 32 GB
Procesor: czterordzeniowy, 1,3 GHz
Internet: Wi-Fi
System operacyjny: Android 4.0
cena: od 1699 zł