Telefony

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość?

Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku lat? W jakim kierunku ewoluować będą poszczególne branże? Zobaczcie jak rysuje się przyszłość.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 1

Zbliża się koniec 2011 roku. To znakomity czas nie tylko na przeróżne podsumowania, ale  i spojrzenie przez szklaną kulę w niedaleką przyszłość. Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku lat? W jakim kierunku ewoluować będą poszczególne branże? Czy wśród wielu przygotowywanych produktów znajdzie się również coś specjalnie dla nas?  Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tego artykułu. Zresztą co tu dużo gadać - sami zobaczcie jak rysuje się przyszłość.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 2

Stworzony przez Intela nowy segment notebooków nie ma łatwego życia. Ultrabooki, czyli cienkie notebooki, ze względu na swoją cenę przyjmują się na rynku bardzo opornie. Ze względu na kwotę jaką trzeba wyłożyć na ten sprzęt, dla odbiorców poszukujących cienkiego notebooka o dobrych możliwościach często bardziej atrakcyjny wydaje się Apple Macbook Air.

Wiadomo, że marna sprzedaż doprowadziła do tego, że Intel został zmuszony do dofinansowania producentów ultrabooków, tylko po to, by obniżyć ich cenę. Czy ta strategia okaże się słuszna?

Wedle Intela, przyszłością mają być ultrabooki sterowane dotykiem. Sukces ma zapewnić nie tylko odpowiednia warstwa sprzętowa, ale i programowa. Dotykowe ultrabooki mają pracować pod kontrolą systemu Windows 8, który idealnie nadaje się na potrzeby dotykowych paneli. Jak na razie jednak nie określono dokładnej daty wejścia takich komputerów na rynek. Równie dobrze może więc być to rok 2012, jak i 2013. Jak widać Intel nie zamierza odpuszczać segmentu mobilnego, ale na dziś dzień trudno powiedzieć, czy jego koncepcje znajdą uznanie wśród odbiorców.
 

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 3

Nowy system Microsoftu ma być szybszy, mniej zasobożerny i wyposażony w wiele technologicznych nowinek. Zmiana widoczna na pierwszy rzut oka to wprowadzenie interfejsu Metro, który pozwoli w prosty sposób zarządzać systemem na urządzeniach wyposażonych w ekran dotykowy. Zwolennicy tradycyjnego wyglądu Windows nie muszą się jednak martwić, bo w każdej chwili możliwe będzie przejście w standardowy tryb widoku. Już jakiś czas temu Microsoft udostępnił wersję developerską swojego systemu, którą może pobrać i zainstalować każdy spragniony znacznie potężniejszych zmian niż te, które miały miejsce w przypadku Windows 7. Tym bardziej, że producenci sprzętu już dwoją się i troją aby stworzyć działające sterowniki pod nowy system.

Pierwsze plotki mówiły o tym, że Windows 8 pojawi się równocześnie zarówno w wersji na procesory x86 (komputery biurkowe i notebooki) jak i energooszczędne ARM (smartfony czy tablety). Obecnie wiadomo, że wersja ARM zadebiutuje na rynku prawdopodobnie dopiero w roku 2013. Na szczęście nie zmieniają się plany co do premiery nowego systemu przeznaczonego na komputery, który ma wystartować już w połowie przyszłego roku. Sam pomysł wprowadzenia jednego systemu dla wszystkich urządzeń jest z pewnością dobry, bo każde urządzenie, niezależnie czy będzie to domowy komputer, czy też tablet, będzie się obsługiwało w podobny sposób.

Oczywiście mamy pewne obawy, bo co drugi system Microsoftu okazuje się klapą. Po świetnym Windows 7 mogłoby się więc wydawać, że ten los czeka „ósemkę”. Pozostaje mieć nadzieje, że gigant z Redmond w tym wypadku przełamie ową złą passę i stworzy godnego następcę znakomitego systemu. Przekonamy się o tym już niebawem, bo publiczna beta Windows 8 powinna pojawić się pod koniec lutego przyszłego roku.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 4

Co do tego, że magnetyczne dyski powoli przechodzą do lamusa nie ma żadnych wątpliwości. Obecnie coraz powszechniej mówi się o szybkich dyskach SSD jako przyszłości branży komputerowej. Oczywiście jak na razie jest to rozwiązanie nieco zbyt drogie w porównaniu do oferowanych pojemności. Jednak ostatnie wydarzenia, czyli powódź w Tajlandii i związany z tym nagły skok cen standardowych dysków talerzowych, sprawił że dyski SSD pomimo swoich wad zyskały znacznie na popularności. Komfort pracy jaki oferują jest nieporówywalnie większy, a ich pojemności powoli, ale systematycznie rosną.

Rewolucje w segmencie magazynów danych przynieść mają dyski SSD oparte na tanich pamięciach NAND Flash TLC. Dzięki temu cena takich dysków będzie znacznie niższa. Prawdopodobnie pierwszą firmą, która zaprezentuje produkty z tej serii będzie OCZ, choć z pewnością konkurencja da o sobie znać. Tak czy inaczej pierwsze tego typu urządzenia mogą pojawić się na rynku już na początku 2012 roku. Przy makabrycznie wysokich cenach klasycznych dysków magnetycznych może to być prawdziwy hit.

Pamięć TLC (Triple Level Cell) wcześniej była wykorzystywana choćby w pendrive'ach czy kartach pamięci flash. W stosunku do aktualnie używanej w dyskach SSD pamięci MLC (Multi Level Cell),  ma ona być około 30% tańsza. Żywotność dysków opartych na NAND TLC ocenia się na co najmniej cztery lata. Zapowiada się więc naprawdę ciekawie.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 5

Ivy Bridge - ta nazwa powoduje szybsze bicie serca u wielu miłośników technologicznych nowinek. 22-nanometrowy proces produkcyjny, niskie zużycie energii, tranzystory 3D, znacznie wydajniejsza zintegrowana grafika zgodna z DirectX 11, a na deser rzecz u Intela niesłychana - zgodność z poprzednią podstawką LGA 1155 (Sandy Bridge). Jednym słowem Ivy Bridge zapowiada się świetnie.

Pierwsze procesory z tej serii zadebiutują na rynku prawdopodobnie w kwietniu przyszłego roku. Wedle doniesień mają to być biurkowe Core i5 i Core i7, oraz mobilne Core i7. Na modele trzeba będzie niestety poczekać. Obecnie w branży przebąkuje się o terminie sięgającym końca drugiego kwartału 2012 roku. Nie jest to może duże opóźnienie w planach Intela, ale sytuacja dla tej firmy stała się ostatnio znacznie bardziej komfortowa.  Wszystko wskazuje bowiem na to, że rynek procesorów czekają głębokie zmiany.

Wydajność nowych układów AMD FX nie spełniła pokładanych w nich oczekiwań, przez co firma AMD podjęła decyzje o zakończeniu polityki konkurowania z Intelem za wszelką cenę.  Na rynku procesorów x86 Intel odjechał technologicznie zbyt daleko, by móc skutecznie prowadzić z nim wyrównaną walkę. Jest to bardzo zła wiadomość dla konsumentów, bo brak realnej konkurencji na rynku odbija się czkawką u klienta, który musi zmierzyć się z wyższymi cenami. Z drugiej strony jedyne do czego doprowadził nas „wyścig zbrojeń” obydwu producentów to przekonanie, że w domowych komputerach, które wykorzystujemy do prostych codziennych zadań, powinniśmy mieć drogie i potężne wielordzeniowe procesory.  Gorzej, że tak na naprawdę rzadko kiedy robimy użytek z ich prawdziwej mocy.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 6

Coraz więcej pojawia się pogłosek o nowej generacji konsol. Jakby na to nie patrzeć, aktualny sprzęt do gier ma już swoje lata, a ta branża nie powinna popadać w stagnacje.

Branżowe media nie próżnują, prześcigając się w kolejnych doniesieniach o ewentualnych pracach nad grami na Playstation 4, które mają zakończyć się w okolicach 2014 roku. Atmosfera gęstnieje, bo nadal nikt nie chce puścić pary z ust, jakie to miałyby być tytuły i jak wielka będzie przepaść w oprawie graficznej pomiędzy starym Playstation a jej następcą. Co prawda przebąkuje się coś o ponad 10-krotnie większej wydajności „czwórki” w porównaniu do obecnych konsol, ale to na razie tylko wróżenie z fusów. Podobnie zresztą jak twierdzenia, że nowe konsole, zamiast na mocy skupią się na nowych, sieciowych usługach dla gracza.  Tak czy inaczej jedno jest pewne - nowa konsola będzie miała znacznie więcej pamięci, bo to właśnie jej braki są najczęściej wspominanym przez twórców gier źródłem problemów obecnej generacji.

Niestety, nawet jeśli tylko część z tych przepowiedni się spełni, może okazać się, że cena nowej stacjonarnej Playstation będzie równie kosmiczna co premierowej „trójki”. Aby wyobrazić sobie rząd wielkości, wystarczy wziąć pod uwagę ustalony właśnie koszt przenośnej PS Vita.  Cóż, chyba nikt nie spodziewa się cudu. Dobrze chociaż, że możemy mieć pewność pojawiania się Playstation 4 w niedalekiej przyszłości. Jeśli bowiem Sony chce myśleć o utrzymaniu się na tym rynku, to ich przedstawiciel nowej generacji musi pojawić się niedługo po premierze urządzeń konkurencji, a te - jak wiadomo - już powstają.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 7
Następca Xboksa 360 to od kilku dobrych miesięcy jeden z najgorętszych tematów branżowych mediów. Jak będzie wyglądał, co będzie potrafił, jakie przełomowe technologie zostaną w nim wykorzystanie – oto czym nakręcają się obecnie wszyscy miłośnicy konsol. Niestety, jak dotąd wszystkie pojawiające się informacje są równie prawdopodobne jak to, że Blizzard ogłosi zaniechanie produkcji gier i zajęcie się wypiekiem bułek na przemysłową skalę. Z drugiej jednak strony w części z owych spekulacji znajduje się zapewne ziarnko prawdy. Pytanie tylko, który z pomysłów jest najbliższy urzeczywistnienia.
 
Bardzo możliwa w konsoli Xbox 720 (o ile w ogóle nowa konsola Microsoftu będzie nosiła taką nazwę) wydaje się pełna integracja z następcą sensora ruchowego Kinect. Gigant z Redmond już ponoć pracuje nad unowocześnioną wersją tego kontrolera, zdolnego rozpoznawać nie tylko ruchy gracza, ale także jego emocje (chodzi zapewne o grymasy twarzy). Taki sensor miałby być od razu wbudowany w nową konsolę i sterowanie nią odbywałoby się wyłącznie za pomocą gestów i komend głosowych. Brzmi to może nieco absurdalnie, patrząc na jakość obecnych produkcji wykorzystujących Kinecta, ale kto wie, czy Microsoft nie zamierza nieco zmienić przeznaczenia konsoli. Tak przynajmniej twierdzą niektórzy analitycy, którzy przewidują mocniejsze nastawienie producentów konsol na usługi sieciowe takie jak telewizja, VOD czy serwisy społecznościowe. Jak to się ma do innych pogłosek sugerujących potężny wzrost wydajności nowego sprzętu poprzez zastosowanie w nim 6- lub nawet 8-rdzeniowego procesora, trudno określić. Prawdę poznamy zapewne dopiero podczas targów E3 w 2012 roku. Bo co do tej daty, jako momentu oficjalnego ujawnienia następcy X360, niemal wszyscy są zgodni. 
Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 8

Nie od dziś wiadomo, że ekrany typu OLED są lepsze od paneli LCD. Nie wymagają podświetlenia, są bardziej energooszczędne, dysponują wysokim kontrastem, świetnym odwzorowaniem barw, a najważniejsze - pozbawione są efektu smużenia i święcącej czerni. Przy takiej litanii zalet rodzi się pytanie, czy wprowadzenie ekranów OLED w trzeci wymiar jest potrzebne i może przynieść nową jakość. No cóż, niektóre atuty tego typu ekranów mogłoby w tym pomóc, np. brak pogorszenia jakości obrazu w zależności od kąta z jakim patrzymy na ekran. Niestety wydaje się, że na upowszechnienie tego typu rozwiązań będziemy musieli nieco poczekać. Najpierw największym potentatom tej branży musi przestać się opłacać produkcja sprzętu na bazie paneli LCD. Kolejnym krokiem jest stworzenie bardziej doskonałej i tańszej metodę produkcji dużych ekranów OLED. Do tego czasu technologia 3D powinna być już na tyle rozwinięta, by wraz z OLED stworzyć duet, który będzie czystą perfekcją.

Nowe rozwiązania w tej branży, takie jak choćby telewizory umożliwiające oglądanie 3D bez okularów, a na dodatek śledzące nasze położenie dla zachowania jak najpełniejszego efektu trójwymiarowości, pozwalają sądzić, że może w końcu otrzymamy technologię, która nie będzie uciążliwa w dłuższym użytkowaniu.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 9
Choć sensor ruchowy Kinect nie zrobił furory wśród rasowych graczy, to jednak wzbudził spore zainteresowanie nie tylko osób do tej pory nie myślących o tego typu rozrywce, ale także firm z branży telewizyjnej. I to tych największych, bo Sony i Vizio. Obie firmy myślą już o zaimplementowaniu tej technologii do nowych telewizorów. Microsoft ma więc powody do zadowolenia. Tym bardziej, że pomysł ten, oprócz sterowania funkcjami telewizora przy pomocy gestów, zakłada również umożliwienie ściślejszej współpracy tego typu odbiorników z komputerami PC z zainstalowanym systemem Windows 8. Jedyny problem to licencja.
 
Gigant z Redmond musi bowiem zdecydować się czy i jak udzielić prawa do wykorzystywania własnej technologii swojemu największemu konkurentowi. Pierwsze rozmowy już się odbyły. I choć nie wiadomo czy jakieś decyzje zapadły, istnieje duża szansa, że Microsoft zdecyduje się na ten krok. Choćby dlatego, że rynek RTV sondują już i Google i Apple, co może tylko oznaczać naprawdę duże pieniądze.
Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 10

Co prawda o tych urządzeniach mówiło się już na początku zeszłego roku, ale jak do tej pory nie pojawiły się one na rynku. Istnieją już pierwsze prototypy elastycznych smartfonów, ale daleko im jeszcze do tych futurystycznych projektów koncepcyjnych, które powodowały u nas szybsze bicie serca. Zresztą sami zobaczcie na przykładzie Nokii i Samsunga co już mamy, a co możemy mieć. Przezroczysty smartfon rozwijany do formy tabletu to niesamowita wizja przyszłości. Szkoda tylko, że jak na razie mało realna. Ale pomarzyć zawsze można. Tym bardziej, że Samsung już teraz przebąkuje coś o wprowadzeniu w 2012 roku pierwszych urządzeń wyposażonych w elastyczny wyświetlacz AMOLED.

 

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 11

O elastycznych tabletach i smartfonach mogliście przeczytać stronę wcześniej. Okazuje się jednak, że na tym nie kończy się inwencja twórcza producentów tego typu urządzeń. Kolejnym krokiem będą telefony sterowane głosem i dotykiem. I nie chodzi tu bynajmniej o proste dotykanie ekranu palcem czy wydawanie komend głosowych,  ale o znacznie bardziej zaawansowaną interakcję. Nawigowanie po funkcjach telefonu poprzez gesty, wyginanie jego obudowy czy potrząsanie wydaje się mało interesujące dopóki nie zobaczy się tego w działaniu. Poniżej możecie dokładnie przyjrzeć się koncepcji takiego telefonu, który powstał w koncernie Nokia.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 12

Trzecia odsłona kultowego już iPada to jeden z najbardziej pożądanych gadżetów ostatnich miesięcy. Najlepsze jest jednak to, że oficjalnie nie został on jeszcze nawet zapowiedziany. Apple jest jak zwykle w tej materii bardzo skryte. Trudno więc dziwić się krążącym po sieci pogłoskom dotyczącym zarówno wyglądu nowego iPada, jak i jego ewentualnych możliwości.

Najczęściej pojawiającymi się informacjami są te dotyczące wykorzystywanego do jego budowy wyświetlacza QXGA, wykonanego w technologii IPS produkcji Sharpa. Ma on zapewnić trzeciemu iPadowi rozdzielczość 2048x1536 pikseli przy dotychczasowej przekątnej ekranu, czyli 9,7 cala. Dodatkowo bardzo często wspomina się również o baterii, która nie dość że zapewni urządzeniu znacznie dłuższą pracę z dala od gniazdka (nawet do 12 godz.), to jeszcze pozwoli na odchudzenie całej konstrukcji. Sercem iPada 3 miałby być nowy chip Apple A6, wyposażony w 4 rdzenie. Ciekawe ile z tych plotek okaże się prawdą. Być dowiemy się tego już w marcu 2012 roku. Taką datę sugerują zarówno branżowi analitycy jak i zagorzali fani firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 13

Jak widzicie najbliższa przyszłość zapowiada się naprawdę interesująco. A to tylko niewielki wycinek z tego co szykują dla nas producenci sprzętu i oprogramowania. Część projektów pozostanie zapewne w sferze koncepcji, inne wyewoluują w coś zupełnie innego, a reszta pojawi się na rynku, totalnie nas zaskakując. Przynajmniej mamy taką nadzieję. Chodzi przecież przede wszystkim o naszą wygodę i przyjemność korzystania z nowych technologii. Dlatego jeśli wśród przedstawionych tu projektów nie znaleźliście tego, na co faktycznie czekacie, podzielcie się tym w komentarzach. Może dzięki temu uda nam się stworzyć listę najbardziej wyczekiwanych produktów najbliższych lat.

Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 1Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 2Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 3Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 4Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 5Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 6Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 7Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 8Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 9Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 10Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 11Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 12Xbox 720, iPad 3, Playstation 4 - co przyniesie przyszłość? | zdjecie 13

Komentarze

89
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Jak chciałbym, zęby w końcu ludzie umieli się rządzić i nastał pokój na Ziemi, każdy miał zapewnione przyzwoite warunki do życia. Jak to się stanie dopiero będziemy zastanawiać się jak popchnąć technikę i inżynierię do przodu.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   ja czekam na win8 :)
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Ci co oczekuja przelomu graficznego od nowych konsol powinni na razie ochlonac. Swiat gier idzie w kierunku calkowitej kasualizacji, a do tego nie potrzeba super hiper grafiki z nieziemskimi efektami. Prognozuje nawet ze hardkorowe gry wraz z nastepna generacja, wygina, tak jak wyginely prawdziwe cRpg, a zastapily je Action Rpg.
    Wtedy kiedy wchodzila ta generacja, grafika byla wazna i Sony jak i Microsoft przygotowali sprzet ktory w trakcie swojej premiery wyprzedal nawet silne pecety. Teraz bedzie inaczej, przede wszystkim walka rozegra sie o nowe kontrolery, ktore pomoga w symulacji typu ''siusiania przed ekranem'' i innych gierkach przeznaczonych dla debili.
    Teraz bedzie tez tak, ze Microsoft i Sony beda chcieli zarabiac od razu na sprzedawanych konsolach, a nie doplacac przez kilka lat, wiec grafika bedzie pewnie taka sama albo niewiele lepsza. tylko ze w 1080p. Smutne ale cala branza zmierza w ta strone i najwazniejsze bedzie tzw ''rodzinne granie''.
    • avatar
     MekPrzemasMek
     4
     A ja czekam aż wreszcie się coś poukłada w tej naszej pięknej Polsce. Czekam na to aż ludzie wreszcie zaczną godnie zarabiać, żeby nie trzeba było się tułać po świecie za pieniędzmi i żeby mnie, Was i innych było stać na te wszystkie gadgety co pokazali powyżej.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      A ja czekam na 2 generację Bulldozera, żeby w końcu 4 rdzeni (2 moduły) brały jak chciały Phenoma II X4 w grach i nie tylko.
      • avatar
       chrisu1982
       3
       PS VITA ZA DROGA??? no bez jaj, ile to ma kosztowac, 400zl.?
       drogie to sa dzisiaj telefony czy tablety, konsola tej klasy kosztujaca kolo 1000tys. to smiech na sali
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Po co wam ten Windows 8? Siódemka źle chodzi? Dla tego żenującego dashboarda i marketu, który się na PC w ogóle nie sprawdzi? Win7 już na prawde nic nie brakuje...
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Powódź chyba jednak w Tajlandii była a nie na Tajwanie.

         "Jednak ostatnie wydarzenia, czyli powódź w Tajwanie i związany z tym nagły skok cen standardowych dysków talerzowych, sprawił że dyski SSD pomimo swoich wad zyskały znacznie na popularności."
         • avatar
          Lightning
          1
          Najbardziej interesuje mnie Windows 8 i procesory Ivy Bridge.
          Na nowe konsole będziemy musieli trochę poczekać.

          Zresztą - zabrakło inf. o nowych procesorach AMD i kartach graficznych w procesie 28 nm.
          • avatar
           tomx1989
           1
           "Playstation będzie równie kosmiczna co premierowej „trójki”. Aby wyobrazić sobie rząd wielkości, wystarczy wziąć pod uwagę ustalony właśnie koszt przenośnej PS Vita."

           Że niby PSV jest drogą konsolą?? A to dobre:D PSV jest na prawdę tanią konsolą 250$ to nie wiele jak za taki sprzęt. Obecnie ani żadnej tablet ani smarkfon nie dorównują PSV, a ich ceny są nawet 2x większe mimo 2x mniejszej wydajności.
           • avatar
            White Rabbit
            1
            Ja najbardziej czekam na nowe smarty.
            na elastycznego to już co najmniej 2 lata...
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Gry na PC i PC do gier nie raz i nie dwa łykały niejedną konsolę, mam Xbox'a 360 i dobrego kompa do gier i jakoś na kompie bardziej mi wszystko podchodzi, grafika, grywalność itp. Osobiście z powyższego artykułu czekam na OLED'y i nowe generacje konsol bo póki co jest tak, jak ktoś to ujął, że aktualnie dostępne na rynku konsole blokują rozwój bo muszą się zwrócić koszty ich producentom i chcą zarobić na prace nad nowymi generacjami. Z jednej strony żal bo wszyscy czekają aż MS czy SONY się dorobi ale z drugiej to taki to biznes...
             • avatar
              wrobellito
              1
              Ale ty chłopie nie sugeruj się jakimś tam galami !
              Cały czas nawijasz o tym VGA jakby to była jakaś wyrocznia.
              Gametrailers , gamespot tez wybrali już gry i zupełnie inaczej to wygląda. Zobacz sobie na nominacje.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Czekam na nowe konsole, ciekaw jestem czy na start będą nowe serie gier czy tylko kontynuacje...
               • avatar
                magutowski
                0
                Ja czekam na Playstation 4. Mam PS3, ale wiem że nowa generacja jest potrzebna. W Ace Combat: Assalut Horizon (dużo wybuchów) gra w niektórych momentach drastycznie zwalnia. W Uncharted 3 też zaobserwowałem średnie ścięcia.
                • avatar
                 rl1w3d
                 0
                 Już widzę cenę konsoli PS 4 z kartą pokroju GTX 580 ;-)
                 • avatar
                  majormajewski
                  0
                  sony, pajacu nie ośmieszaj się. 4 letni crysis ma dużo lepszą grafikę niż jakiś uncharted. Zobacz sobie wiedźmina 2 czy crysisa 2 dx11.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   jak wyjdzie PS4/xbox720 te wasze karty bedziecie mogli wywalić do śmietnika bo koszty robienia gier beda astronomiczne mało komu bedzie się chciało portować i opymalizowac pod PC, już teraz karty graficzne są 10 razy mocniejsze od konsoli i co z tego skoro dostajecie porty z konsol z wyzszą rozdzielczoscią i lepszym AA ? jedyne czym możecie się fascynować to BF3 aczkolwiek mogło być lepiej pewnie musieli by napisac inny silnik specjalnie na PC bo przepaść w mocy jest już za duża żeby dzielić silnik z wersją konsolową wiec musza skalować, pozostały wam jeszcze cyferkai w benchmarkach i to chyba na tyle, przy nowej generacji konsol dowiemy się tak naprawde na co stać dzisiejsze układy graficzne, swoją drogą ciekawe czy bedzie DX 11 CZY 12
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    Nie daleka przyszłość przygniecie wasze blaszane pudełka a będzie to nowa generacja z nowszym potężniejszym Cell w PS4 z wydajną architekturą i z rozwiązaniami na miarę nowej generacji a nie z odgrzewanym kotletem jak ma to miejsce od lat na piecu :)

                    "ALEMBIC - ma być standardem opartym o Open używanym w przemyśle filmowym przy tworzeniu efektów komputerowych.
                    Projekt SONY Pictures i ILM (Industrial Light & Magic). ILM jak by ktoś nie wiedział to firma założona przez George Lucasa która tworzy najbardziej zaawansowane efekty komputerowe w filmach (miedzy innymi Tranformers, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Faceci w czerni II, Gangi Nowego Jorku itd"

                    http://www.prnewswire.com/news-releases/sony-pictures-imageworks-and-industrial-light--magic-join-forces-on-alembic-99337884.html

                    http://www.imageworks.com/

                    http://www.ilm.com/

                    Prezentacja pokazuję jak potężnie można zoptymalizować kod.

                    http://www.youtube.com/watch?v=I__MeR8jsFk&feature=player_embedded


                    Projekt Sony już się o to postara w swojej konsoli blacharze drżyjcie :)

                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -2
                     Ludzie proszę was kurwa ,nie pieprzcie mi głupot o tym ,ze ps4 w przyszłości będzie miało kartę graficzną na poziomie gtx580 ,bo jak nie wiecie to nie gadajcie głupot .Układ graficzny w ps4 będzie tej samej firmy co są tworzone do iphone i ipad ,będzie to układ graficzny jedyny w swoim rodzaju ,żadne inne urządzenie na świecie nie będzie go posiadało i ps4 i xbox tzn 720 będzie osiągało grafikę jak w filmie avatar ,nie wymyśliłem sobie tego tylko tak mówił szef ubisoftu ,którzy dostali już konsole próbne i tworzą na nie gry .A trendy graficzne od zawsze ,wystawiają konsole.A wy jebani komputerowcy siedźcie jak cwele przy monitorkach i myszce i grajcie w te swoje chujowe gierki i zapewne co drugi ,tutaj komputerowiec na tym forum ma kompa za 500zł i tnie mu się bf3 na najniższych detalach .Taka jest prawda i zazwyczaj takie osoby się wypowiadają i lecę grać w Uncharted 3 bo nie mogę was słuchać , ta gra przynajmniej wygląda jak film.
                     • avatar
                      Nalovp
                      -3
                      Z tego wszystkiego to kupiłbym OLED TV-najlepiej od Apple.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       -5
                       Jak się ogląda na rubinach to tak jest :)
                       W KZ3 rozmyty obraz ty chyba w ogóle nie widziałeś gry albo na jakieś po pierdółce puszczałeś za 500zł.

                       Na TV obraz ostry jak żyleta że muszę jeszcze ostrością kontrastem i podświetleniem zjeżdżać filmiki z sieci nie oddadzą tej jakości :]

                       Jedna z map i to w multi
                       http://www.youtube.com/watch?v=8FM3UnYeO4g&hd=1

                       A teraz wyrzuć ten monitor za 500 stów :)

                       No tak bo w GT5 to najważniejsze są drzewa ogarnij się :]

                       http://www.youtube.com/watch?v=s2a0hf0BJSE&hd=1

                       Bez komentarza...
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        -5
                        Miało być do michur'a co robi się z tego straszna wichura :))
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         -5
                         Kolejna mapy w multi

                         http://www.youtube.com/watch?v=8yOqcxnnnoo&hd=1

                         http://www.youtube.com/watch?v=5vxNO3w8c8g&hd=1

                         http://www.youtube.com/watch?v=Xc-judIOzgI&hd=1

                         Sam jesteś rozmazany :)
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          -49
                          Czekam na miny PC-towców kiedy to zobaczą w końcu prawdziwy skok w grafice na nowych konsolach :))

                          A co do pamięci PS3 to dlaczego twórcom Naughty Dog nie przeszkodziło zrobić najładniejszy tytuł tego roku *UNCHARTED3*
                          Jak 5 letni sprzęt kopie zady do tej pory to co dopiero pomyśleć o następcy PS4 i kontynuacji serii U4! PC-towcy zapadną się pod ziemie razem z tym tonącym titanikiem zwanym PC do gier :))
                          • avatar
                           Michur
                           0
                           Każdy na coś czeka a ja czekam na GTaV tanie dyski ssd i bezramkowe telefony.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Jestem ciekaw, jak to z Windowsem 8 wyjdzie. Oby nie skopali tego systemu operacyjnego..
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Ja osobiście czekam na PS Vita oraz na spadek cen podzespołów bo jak na razie niektóre rzeczy droższe niż po premierze :/
                             • avatar
                              sebastianzola
                              0
                              ale koncerny takie jak Microsoft czy Sony mają przecież jakiś swoich producentów i mają podzespoły po korzystnych cenach. PS3 ma procesor 8 rdzeniowy i ile kosztuje ok 1000 zł. A następna generacja konsol jest nieunikniona na plus dla Nas. "Kto nie idzie do przodu ten się cofa"
                              • avatar
                               suchy262
                               0
                               No i trzeba dodać jeszcze to,że coraz więcej twórców gier woli wydawać gry na konsolach niż na PC.Ekspansja konsol jest coraz większa tak jak smart-fonów.
                               • avatar
                                spock2
                                0
                                Ta powódź to chybe nie na Tajwanie tylko w Tajlandii?
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 Nie wiesz co będzie za rok i nie był bym taki pewien o tym zamiataniu o którym mówisz. Może i Xbox leży, ale PS3 tak samo, na tą platformę jest jeden, może dwa, góra 3 tytuły, które owszem wymiatają... Ale jest ich tylko 3. A rynek gier na PC obfituje w mnóstwo wymiataczy praktycznie w każdym rodzaju gier, od ściganek przez strzelanki do strategii. Można tu wymieniać BF3, MW3, Run, Assasin's Creed, Prince of Persia, Serious Sam oraz ich poprzednie wersje (oprócz Poważnego Sam'a) tych tytułów które adekwatnie do dat swojej premiery naprawdę kosiły każdą konkurencję. Dodatkowo porównując koszty gier na PC a na PS3 zdecydowanie mówię nie firmie SONY, zresztą gry na Xbox'a są niewiele tańsze. Na Twoim miejscu nie faworyzował bym tak konsol bo w porównaniu z PC są mało funkcjonalne o ile w ogóle są w jakimś stopniu. Na kompie zrobisz wszystko, konsola głownie to multimedia z naciskiem na gry i to koniec jej funkcji. PC rządził od zawsze i tak zawsze pozostanie..
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Jeśli tak twierdzisz:) Jeśli konsole są takie super,to czekam na gierki PC-towe ,które zostaną przekonwertowane na konsole.A swoją drogą gry na PC też można ,,Potężnie" zoptymalizować :)
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   0
                                   Ekhm... PS3 wyszło gdzieś ok 2006-2007 roku, dokładnej daty nie pamiętam. I zdaje mi się że w kwestii zastosowanego GPU już na premierze było archaiczne. W czasach gdy w PC pojawiały się zunifikowane shadery, a Xbox 360 już je miał, PS3 dalej "męczy" schemat shaderów specjalizowanych. Na dodatek Sony świetnie rozwiązało wszystko marketingowo, zmieniając nazwy przeżytych produktów na nowe (7800 -> RSX).

                                   A ten wasz Cell... jeżeli jest tak niesamowicie wydajny to czemu w operacjach stałoprzecinkowych ustępuje Pentium III? Kiedy wy zrozumiecie że to JEDNORDZENIOWE ppc, ma architekturę sięgającą końca lat '90?
                                   • avatar
                                    RPRT07
                                    0
                                    W 2006 roku wrażenie robiło 1080p 60hz, mam nadzieje, ze teraz też nowe konsole zrobią wrażenie i pojawi się rozdz 4K