Obudowy

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości

z dnia 16-02-2011
Tomasz Duda | Redaktor serwisu benchmark.pl
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Obudowa dla wymagających. Ma przemyślaną konstrukcję, jest dostosowana do chłodzenia powietrznego i wodnego, a instalacja podzespołów odbywa się prosto i przyjemnie.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 1

Nazwa Midgard zaczerpnięta została z mitologii nordyckiej i symbolizuje krainę umieszczoną między piekłem a niebem. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to, co "zamknięte wewnątrz". Nazwa dobrze oddaje charakterystykę tej konstrukcji. Nie wyróżnia się bowiem ona wyglądem zewnętrznym, ale za to oferuje bardzo funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 2

Do wykonania obudowy wykorzystano trzy typy materiałów. Wewnętrzna konstrukcja jest stalowa (SECC 0,7 mm) i zapewnia wysoką sztywność i znakomite oparcie dla ciężkich komponentów. Większość paneli przednich oraz górnych wykonano z drobnej stalowej siateczki zmniejszającej wagę obudowy i poprawiającej jej wentylację, natomiast najbardziej narażone na uszkodzenia narożniki są plastikowe i matowe.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 3

Przednia ścianka daje bezpośredni dostęp do pięciu zatok formatu 5,25”, w tym jednej z przejściówką na 3,5”. W części centralnej odnajdziemy również panel zawierający dwa porty USB, jeden eSATA oraz wejście mikrofonu i wyjście słuchawkowe. Poniżej panelu znajduje się też wlot powietrza zasysanego przez 120-milimetrowy, pomarańczowy i podświetlany białymi diodami LED wentylator.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 4

Oprócz przedniego wentylatora fabrycznie zamontowany jest jeszcze jeden, identyczny - z tyłu. Jeśli sytuacja tego wymaga, użytkownik dołożyć może do zestawu kolejne pięć opcjonalnych wentylatorów: z boku, na dole i na górze konstrukcji. Poprawiają one wymianę powietrza nagrzanego przez takie podzespoły jak karta graficzna, procesor, czy też dyski twarde.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 5

Obudowa przystosowana jest do instalacji systemu chłodzenia cieczą. Cztery otwory dla węży znajdują się z tyłu, a dużą chłodnicę przytwierdzić można do sklepienia. Niestety producent w komplecie nie zamieścił gumowych osłon, więc albo dokupimy własne, albo od czasu do czasu będziemy zmuszeni sprawdzać, czy stalowa blacha nie przeciera przewodów.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 6

Miejsce na zasilacz przewidziane zostało na samym dole konstrukcji, co zdecydowanie polepsza wymianę ciepła i zwiększa możliwości rozbudowy wnętrza. Spoczywa on w dodatku na czterech piankowych podkładkach redukujących wibracje.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 7

Midgard pomieści w sobie 5 dysków twardych w formacie 3,5 lub 2,5 cala, 5 napędów optycznych oraz 7 kart rozszerzeń. Wszystkie wymienione urządzenia możemy zamontować metodą „bezśrubkową”. Zaślepki slotów dla kart rozszerzeń wysuwają się i blokują za pomocą pomarańczowego plastikowego suwaka.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 8

Konstrukcja pomieści w sobie płyty główne w formatach mATX oraz ATX. Montaż chłodzenia ułatwia dziurawy backplate, a zarządzanie okablowaniem będzie proste i komfortowe dzięki przemyślanemu systemowi otworów i prowadnic. Wnętrze obudowy pokryte jest matową powłoką lakierniczą wysokiej jakości, która zapewnia dobrą odporność na zarysowania.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 9

Cała konstrukcja opiera się na czterech krótkich nóżkach z gumowymi podkładkami, które skutecznie przeciwdziałają przypadkowemu ślizganiu się.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 10

Przy kilku zamontowanych wentylatorach poziom hałasu zdecydowanie się podnosi, więc dużym plusem Midgarda jest analogowy kontroler obrotów, który obsłużyć może naraz trzy wiatraczki. Montujemy go z tyłu w miejscu jednego ze śledzi od slotu PCI.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 11

Zarówno duże, jak i małe dyski spoczywają na miękkich silikonowych podkładkach, które docelowo mają redukować wytwarzane przez nie wibracje. Podkładki spełniają swoje zadanie doskonale, zmniejszając hałas i pośrednio wydłużając żywotność samych dysków twardych, które są bardzo wrażliwe na wibracje i wstrząsy.

Xigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwości | zdjecie 12

Opisywana konstrukcja upiększona może być opcjonalną ścianką wyposażoną w pleksiglasowe okno, dzięki któremu zapaleni modderzy podziwiać mogą efekty swojej pracy. Podświetlane wnętrze stacji roboczej z pewnością doskonale urozmaici widoki w każdym wnętrzu - oczywiście jeśli lubimy takie rozwiązania.

Obudowa dostępna jest w polskich sklepach w cenie ok. 250 złotych.

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mnóstwo widziałem obudów z takimi standardami, jak ktoś lubi pomarańczowy kolor może se kupić ;]
 • avatar
  sobie*
 • avatar
  Nawet spoko chociaż nie wyróżnia się absolutnie niczym z tłumu podobnych konstrukcji. Choćby nawet i mojego cooler mastera. Ot po prostu można wybierać.
 • avatar
  Hm... czemu ma służyć ta (foto) recenzja? Obudowa jest już na rynku od dawna i została przetestowana na wielu portalach.
 • avatar
  Te wszystkie obudowy mają coraz mniej obudowy w obudowie, bo z przodu siatka, z boku, z góry byle tylko nie wyszło w teście, ze ma 1^C więcej niż inne :P
 • avatar
  To się nazywa wentylacja kolego ;)
 • avatar
  Gdyby ta obudowa kosztowała 250zł była by spoko. Ale w cenie 290 nie ma zbyttnio sensu bo za 10zł drożej jest jeszcze lepszy i fajniejszy Utgard (bardzo fajna buda, mam i polecam)
 • avatar
  Jako były posiadacz tej obudowy mogę powiedzieć
  że na zdjęciach jest jakaś nowa wersja.
  W poprzedniej system bez śrubkowego mocowania kart rozszerzeń
  był inny - totalna beznadzieja. Przy podpinaniu głośników do karty muzycznej karta się wypinała z portu pci-x.
  Jest lub był bo na zdjęciach nie widać jeszcze jeden duży minus tej obudowy - malowanie bocznych ścianek. Ktoś nie pomyślał i pomalowane boczne ścianki nie pasowały już tak ładnie do zaczepów. Trzeba było się namęczyć aby docisnąć sciankę do obudowy - normalnie jak w tandetnych obudowach za 100 zł.
  A i bym zapomniał wycięcie, które miało ułatwić demontaż chłodzenie procesora była za mała i tak musiałem wymontować całą płytę aby zamontować Mugen'a 2 na moim Phenom'ie.
  Za tą cenę nie kupiłbym jej ponownie.
 • avatar
  Bez szału ...
 • avatar
  Na zdjęciach wygląda całkiem nieźle patrząc od strony funkcjonalności... gorzej z wyglądem - tutaj szału nie ma:(