Xigmatek Shield 17
Chłodzenie

Xigmatek Shield 17" NPC-D212 - tarcza (antyrakietowa) dla laptopa - test

przeczytasz w 3 min.

Podstawka Xigmatek Shield NPC-212 to propozycja stworzona dla osób, które przywiązują wagę do wyglądu otaczających ich przedmiotów

xigmatek_logo

MARKA

Xigmatek to niemiecka marka znana na polskim rynku od dość dawna. Producent ten zdobył zaufanie użytkowników wysokiej jakości coolerami CPU w różnych przedziałach cenowych i o różnym przeznaczeniu. Jakiś czas temu oferta poszerzyła się o obudowy komputerowe  w standardzie Midi i Big Tower. Z miejsca zostały bardzo dobrze przyjęte przez komputerowych entuzjastów dzięki bardzo dobrym właściwościom chłodzącym i rozwiązaniom technicznym zgodnymi z aktualnymi trendami. Co ciekawe w ofercie Xigmatek'a ciężko znaleźć słaby produkt. Nie inaczej jest z podstawką chłodzącą, którą mam zamiar krótko Wam zaprezentować.


xigmatek_shield_npc-d212
xigmatek_shield_npc-d212

 

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Xigmatek Shield NPC-D212, bo o niej mowa, dostarczana jest w  opakowaniu, na którym znajdziemy najważniejsze dane i kilka poglądowych fotek. W kartonie umieszczono także krótką ulotkę informacyjną oraz kabel USB służący do zasilania wentylatora 200mm, którego zadaniem jest aktywne chłodzenie laptopa. Sama podstawka przeznaczona jest dla notebook'ów o wymiarach matrycy do 17", jej faktyczne wymiary to 350 x 340 x 58 (długość x szerokość x wysokość).


xigmatek_shield_npc-d212

xigmatek_shield_npc-212

xigmatek_shield_npc-d212

 

WYGLĄD I BUDOWA

Bez zbędnej przesady trzeba przyznać, że wizualnie Xigmatek Shield robi bardzo dobre wrażenie. Widać dbałość o detale i przemyślane zastosowanie takich, a nie innych materiałów. Inne podstawki w porównaniu z produktem Xigmatek'a porównać można wręcz do zabawek. Powierzchnia górna to czarne, szczotkowane aluminium, które prezentuje się rewelacyjnie. Nie powstydziłby się jej nie jeden prezes dużej korporacji. Centralną część stanowi metalowa siatka mesh, zabezpieczająca wentylator i co oczywiste, przepuszcza wydmuchiwane powietrze. Spód Shield'a wykonany został z plastiku. Ta część nie ma bezpośredniego wpływu na wydajność chłodzenia, a dzięki niej cała konstrukcja jest lżejsza - mimo, że całość i tak waży prawie 2kg. Zarówno przez siatkę mesh, jak i od spodu widać wyraźnie ładne, pomarańczowe łopatki dużego wentylatora. Podstawka Xigmatek'a posiada podpórkę pozwalającą na naturalne ułożenie rąk podczas pisania. Kąt nachylenia całości jest odpowiedni do komfortowej pracy przez dłuższy czas, bez uczucia zmęczenia. Niektórych z początku może drażnić jedynie nieco zimne w dotyku aluminium, z którego została wykonana.
 

xigmatek_shield_npc-d212
xigmatek_shield_npc-d212

xigmatek_shield_npc-d212

 

FUNKCJE I PARAMETRY

Xigmatek Shield NPC-D212 to bardzo prosta konsktrukcja, której obsługa nie powinna sprawić problemu nawet komuś kto z takim urządzeniem spotyka się po raz pierwszy. Podłączenie odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB, który wpinamy w wolny port w laptopie. W rezultacie zyskujemy zasilanie wentylatora i dodatkowego portu USB umieszczonego po lewej stronie urządzenia. To rozwiązanie zapobiega sytuacji braku możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Duży wentylator to równoznaczność cichej i wydajnej pracy. Jego kontrola sprowadza się jedynie do włączenie i wyłączenia - odpowiedni przycisk znajdziemy tuż przy wspomnianych portach USB z lewej strony. Pracuje on ze stałą prędkością 500rpm (obrotów na minutę) i jest w stanie przetworzyć 61m3/h powietrza. Nie można powiedzieć, że jest on bezgłośny, jednak jego praca jest na tyle cicha, że kompletnie nie przeszkadza podczas użytkowania laptopa nawet nocą, gdy zazwyczaj słychać wyraźnie każdy szmer. Deklarowany poziom hałasu to ~20dBA.


xigmatek_shield_npc-d212

xigmatek_shield_npc-d212

xigmatek_shield_npc-d212

METODA I WYNIKI TESTÓW

Sprawdźmy zatem to, co najważniejsze, czyli jak podstawka Xigmatek Shield NPC-D212 wypadnie podczas testów wydajności. Przedstawione niżej wyniki obrazują temperatury podczas pełnego obciążenia procesora z podstawką i bez podstawki. Każdy pomiar odbywał się w odstępach 30 minut. Jak widać na załączonych screen'ach różnice temperatur wynoszą średnio 12 stopni Celsjusza. Temperatury dysku były niższe o ok. 7 stopni. W każdym razie jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę bardzo cichą pracę wentylatora co odbija się na komforcie podczas długotrwałej pracy z komputerem.

temperatury xigmatek shield npc-d212

 

PODSUMOWANIE

Xigmatek Shield NPC-212 to propozycja stworzona dla osób, które przywiązują wagę do wyglądu otaczających ich przedmiotów. Niewygórowana cena i bardzo dobra wydajność to silne atuty prezentowanej podstawki chłodzącej. Po raz kolejny Xigmatek udowodnił, że jest na szczycie i nikt nie zawiedzie się na jego produktach.

 Xigmatek Shield NPC-D212
 plusy:
elegancki design
solidna konstrukcja z aluminium, stali i platiku
podpórka pod nadgarstki
duży i bardzo cichy wentylator
bardzo dobra wydajność
bardzo dobry stosunek jakość/cena
dodatkowy port USB 2.0
 minusy:
dość ciężka (1800g)
podpórka pod nadgarstki początkowo zimna w dotyku

Podziękowanie dla firmy Caseking za wypożyczenie sprzętu do testów.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cza12ster
  1
  Pierwsza mi się podobała, ale czemu nie zrobiłeś porównania wszystkich podkładek w jednym artykule. Jeżeli bym poszukiwał podkładki chłodzącej i miałbym możliwość sugerowania się recenzjami jednego użytkownika testującego kilka różnych podkładek wolałbym to skupione w jednej ręce zamiast pięciu. Łatwiej byłoby mi to porównać i podjąć decyzje którą wybrać, takie skakanie między zakładkami bywa czasem bardzo .....
  • avatar
   xue9999
   -1
   Kiepski suchar w tytule.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ok, wezmę to pod uwagę przy kolejnych publikacja ;)
    • avatar
     gregotsw
     0
     Weź wkońcu zrób porównanie tych podstawek w jednej minirecenzji. Tak to będziesz ciułał punkty do usranej śmierci. Za taki test np. 10 podstawek dostałbyś może i 150pk i minirecke miesiąca.

     A tak dostaniesz 10pk, po jednym za każdą mini-recke.