Akcesoria

Oryginalne tusze i tonery

przeczytasz w 2 min.

Bez oryginału się nie obejdzie

Niestety nie zawsze znajdziemy zamienniki do swojej drukarki. Najczęściej trudno zdobyć zamienniki do zaawansowanych, rzadkich na rynku modeli, które przeznaczone są do drukowania zdjęć z wysoką jakością. Drukarki takie wykorzystują więcej tuszy niż popularne drukarki – nawet do dziewięciu tuszy. Wyższa liczba tuszy kolorowych pozwala im na uzyskanie odcieni, których nie da się uzyskać stosując tylko trzy kolory podstawowe i czarny tusz.

Oryginalne tusze firmy HP z serii 940. [źródło: HP]

Często też wśród tuszy stosowanych w drukarkach fotograficznych znaleźć można dodatkowy kolor czarny oraz tusz bezbarwny chroniący wydruk przed wilgocią i słońcem lub nadający mu dodatkowy połysk. Z uwagi na dużo mniejszą popularność takich drukarek oraz mniejszy popyt na nietypowe tusze producenci zamienników rezygnują z ich wytwarzania. Na szczęście wiele rodzajów tuszy pasuje do różnych drukarek więc taką sytuacją rzadko można się spotkać. Warto jednak przed zakupem drukarki sprawdzić, czy dostaniemy do niej zamienniki tuszy.

Z trudnościami związanymi ze znalezieniem zamienników możemy się też liczyć, w wypadku posiadania nowego modelu drukarki lub kombajnu wielofunkcyjnego – niezależnie, czy jest to urządzenie z mechanizmem laserowym, czy też atramentowym. Jeżeli nasz model nie wykorzystuje mechanizmu drukującego znanego z poprzednich generacji urządzeń, wówczas zamienniki na rynku pojawiają się zwykle dopiero po około 6-9 miesiącach od jego rynkowej premiery.

Czasami mogą się też zdarzyć trudności w znalezieniu zamienników do drukarek klasy korporacyjnej, przeznaczonych do dużej liczby wydruków. Korporacje i duże firmy bardzo niechętnie korzystają z zamienników, ze względu na prowadzoną przez siebie politykę dotyczącą zarządzania sprzętem związaną m.in. z wysoką dostępnością używanych urządzeń i polityką serwisową. Dlatego rynkowe zapotrzebowanie na tego typu zamienniki jest minimalne (z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych korzystają przede wszystkim użytkownicy indywidualni i małe firmy), co wiąże się z tym, że firmom produkującym zamienniki nie opłaca się po prostu ich wytwarzać.

Gwarancja

Jak można się domyślić, producenci drukarek niechętnie patrzą na wszelkiego rodzaju zamienniki i utrudniają ich stosowanie, choć trzeba przyznać, że wielu z nich nie zabrania instalowania materiałów alternatywnych. Jednym ze sposobów na ograniczenie stosowania zamienników jest montowanie w kartridżach i kasetach specjalnych elektronicznych chipów, które uniemożliwiają ich ponowne napełnianie czy wykorzystanie materiałów alternatywnych.

Zamontowanie zamienników tuszy lub tonerów może oznaczać utratę gwarancji na drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne. Warto o tym pamiętać.

Zdarza się, że serwisy producentów odmawiają też diagnostyki, a nawet odpłatnej naprawy drukarek, w których zamontowane są zamienniki – sytuacje takie zdarzają się gdy drukarka została zalana tuszem lub tonerem z nieszczelnej kasety. Oczywiście nie zawsze dochodzi do tak dramatycznych zdarzeń, ale nieoryginalne  tusze potrafią sprawić problemy podczas eksploatacji. Jak się okazuje jeden na siedem zamienników do drukarek atramentowych jest wadliwych np. pozostawia smugi na wydrukach, dlatego zawsze warto zachować oryginalne materiały i nie zużywać do końca oryginalnych pojemników, które były dołączone do drukarki podczas jej zakupu. W przypadku problemów z drukarką można je zamontować chociażby po to, aby sprawdził gdzie leży przyczyna nieprawidłowej pracy drukarki.