Komentarze

 • Przeciwnicy 5G nie odpuszczają. Zaczęto grozić śmiercią inżynierom telekomunikacji

  Ocena komentarza: 2
  Zamiast się skupiać na rzekomej szkodliwości, lepiej się skupić na możliwościach. W Polsce, statystycznie, ciągle jesteśmy biedni, mamy montownie tylko co dalej? W nieskończoność chcecie być trybikami, które pracują na taśmie i w nieskończoność narzekać, że żyjemy w państwie teoretycznym? Chcemy iść do przodu to potrzebujemy 5G do cyfrowej transformacji, stawiać na nowoczesne technologie i produkować coś więcej niż bombki choinkowe na eksport.

  Taka Estonia to właściwie cyfrowe państwo, a u nas? Niby XXI w., a czytamy jakieś zabobony i idioci są gotowi grozić, bo ktoś pracuje dla firmy telekomunikacyjnej. Potem przez takich tłuków, ze wszystkim trzeba wracać do epoki kamienia łupanego, bo nic nie potrafią obsłużyć, nie rozumieją zasad działania, ale do darcia mordy pierwsi, że ich to pozabija.

  90

 • Ani Intel, ani AMD. Apple zaskoczy nas całkowicie nowymi procesorami w komputerach i laptopach

  Ocena komentarza: 2
  Wszystko fajnie, ale jakie to ma znaczenie? Czy można powiedzieć, że Apple robi naprawdę coś unikalnego? Windows, Linux, już dawno miały wersje na ARMa. Tytuł sugeruje, że Apple wyda swoje procesory, ale ile tak naprawdę będzie w tym "ich" procesora?
  Interesujące i przełomowe, byłoby jakby poszli w RISC-V, czyli otwartą architekturę. Wtedy sam bym przyznał, że Apple ma potencjał, by w końcu stać się innowacyjnym. Na ten moment są tym czym byli, firma marketingowa, której raz się udało zrobić coś przełomowego (iPhone), cenią się premium, kreują się na nie wiadomo jak niesamowity ekosystem, a tak naprawdę dawno się wypalili i odgrzewają te same kotlety.

  Zaraz mnie pewnie jakiś fan Apple'a zjedzie, że co ja tam wiem, Apple ma przecież najlepszy software i integrację, no ale dla mnie również tak nie jest.
  Problemy czy z softem czy z hardwarem, jak najbardziej na Apple'u są i nie są czymś wyjątkowym.
  Czasami jak muszę skorzystać z iPhone'a to pierwsze co mi przychodzi na myśl "ale to jest nieintuicyjne", bo ktoś sobie wymyślił, że minimalizowanie, zamykanie i przełączanie okien to przecież musi koniecznie być na gestach, gdy na głupim androidzie mam dwa przyciski na dole i nie muszę się nad niczym zastanawiać. Z MacOSa chwilkę też korzystałem i również, nie było jakiegoś efektu wow, system jak system i też musiałem google'ować jak zrobić różne rzeczy.

  27

 • Polscy inżynierowie opracowali VentilAid - respirator z drukarki 3D za 200 zł

  Ocena komentarza: 0
  @tester3 Rozumiem, że w przypadku jak we włoskich szpitalach brakowało, zdaje się zaworów do respiratorów, które wolontariusz zaprojektował i wydrukował drukarką 3D, to równie byłbyś za rozwiązaniem, by go ścigać za złamanie licencji i "narażanie życia"?

  W momencie gdy ktoś jest w stanie krytycznym, wymaga respiratora i nie ma żadnej innej opcji, by mu pomoc zaoferować, to ja bym się nawet nie zastanawiał i ratował życie nawet tym niecertyfikowanym respiratorem z drukarki. Z twoim podejściem, to jak zobaczysz kogoś leżącego na ulicy kto nie kontaktuje, to zamiast udzielić mu pierwszej pomocy, to może najwyżej na pogotowie zadzwonisz, bo przecież nie jesteś specjalistą od ratowania życia.

  18

 • Prawdopodobnie najlepszy monitor dla wymagających graczy! Testujemy LG 27GL850-B

  Ocena komentarza: 0
  @MarcinNS Niestety w tym modelu nie, nie kojarzę czy takie istnieją, ale ciekawy pomysł, który fajnie rozwiązałby problem 1440p 144Hz vs 2160p 60Hz, jedynym problem zostałaby matryca IPS, która zawsze nie będzie idealna do wszystkiego.

  34

 • Prawdopodobnie najlepszy monitor dla wymagających graczy! Testujemy LG 27GL850-B

  Ocena komentarza: 0
  Osobiście mam LG 27UK850-W i jak ktoś może sobie pozwolić na dokupienie do niego RTX 2080Ti, to będzie raczej w pełni zadowolony. Do domowego użytku nie widzę na ten moment potrzeby do wchodzenia na wyższą półkę.
  27" dla 4K jest moim zdaniem wystarczające i w sumie wystarczy tylko zmierzyć z jakiej odległości będziemy na ekran patrzeć, chodzi przede wszystkim o to, by na co dzień móc objąć cały ekran wzrokiem bez rozglądania się. Różnice między 1440p, a 2160p są widoczne, w dynamicznych grach może mało istotne, ale np. w takim Red Dead Redemption 2, dostrzeżemy różnicę w głębi, gdy np. kościół w oddali nie traci detali, fajna sprawa pozwalająca lepiej się wczuć w świat gry.
  Jest też oczywiście kompromis w postaci tylko 60Hz, jednak jeżeli ktoś nie kupuje monitora typowo tylko do gier, ale też chce na nim oglądać filmy, zdjęcia, to jak dla mnie jest akceptowalny. HDR robi też istotną różnicę, nie mam porównania do lepszego pod tym kątem sprzętu, jednak jest duża różnica, da się rozróżnić o wiele więcej kolorów, są żywsze, widać różnicę w oświetleniu, wszystko wygląda realistycznie, nie jest tak wypłowiałe jak w SDR.

  34

 • Czy jesteście parą idealną? Jak dobrać rodzaj myszki do swojego chwytu? Palm, Claw czy Fingertip Grip?

  Ocena komentarza: 3
  Wystarczy wybrać prawdziwego boga wśród myszek i chwyt schodzi na drugi plan, Logitech G502.

  9

 • Jak wygląda branża IT oczami kobiet? Najnowszy raport

  Ocena komentarza: 0
  To co się dzieje w branży IT w odniesieniu do kobiet, to niestety smutny żart. Zamiast patrzeć na kompetencje, to wciska się teraz kogoś do tej branży za to, że co innego ma ta nam na dole. Rozumiem też, że już nikomu nie będzie przeszkadzało to, że kobiety będą zarabiać statystycznie tyle samo, ale więcej roboty będą wykonywać mężczyźni? Nikomu nie będzie przeszkadzało, że będzie parytet płci i potem każdy w branży będzie patrzył na te kobiety, jak na pracowników specjalnej troski, bo w praktyce, przez spadek poziom kompetencji, tak to w praktyce będzie wyglądało?

  Osobiście nie mam problemu z kobietami w branży, bo do tej pory jak były, to znaczyło, że jest to osoba, która po prostu była zainteresowana tą branżą, a niedługo pierwszym pytaniem pojawiającym się w głowie będzie, ile dotacji dostała, żeby wejść w tę branżę i kogo o większych kompetencjach wygryzła przez takie przywileje.

  10

 • Zapomnij o telewizorach 4K, nadszedł czas na ekrany 8K

  Ocena komentarza: 1
  @Batyra Dokładnie, ja nie powiem że 8K nie ma sensu, bo jeszcze nie miałem porównania, ale nawet treści w 4K/HDR tyle co kot napłakał. Sprzętu do nagrywania również, minimum to przynajmniej coś na poziomie LUMIX DC-GH5, gdzie samo body to 5,3k zł. Nie mówiąc już o 8K, gdzie nawet nie ma jeszcze takiego sprzętu poza rynkiem profesjonalnym i dopiero w tym roku ma się pojawić Canon EOS R5, jednak nie wiadomo jakie będzie miał ograniczenia, a w zdumienie wprawi najwyżej cena. Po co tak naprawdę dzisiaj kupować taki telewizor? Do oglądania dem technologicznych? Czy do szpanowania przed znajomymi, że się kupiło coś czego nawet nie można wykorzystać?

  41

 • Konwertowalny laptop klasy premium, czyli test HP Spectre x360 13 w wersji z ekranem AMOLED

  Ocena komentarza: 0
  @michal_mat Huby sprawdzałem dwa, jeden pasywny, drugi aktywny, bardziej wygląda na to, że ten model laptopa niezbyt sobie radzi ze zbyt dużą liczbą urządzeń podpiętych pod jeden port USB. Generalnie laptop byłby całkiem dobry, gdyby nie lista takich różnych bolączek co przy tej klasie sprzętu jak dla mnie jest słabe.

  13

 • Konwertowalny laptop klasy premium, czyli test HP Spectre x360 13 w wersji z ekranem AMOLED

  Ocena komentarza: 1
  Ktoś w ogóle kupuje laptopy od HP? Mam firmowego Elitebooka i szkoda gadać, model z 2018, ani po USB-C nie podepnie się monitora, bez stacji dokującej max 4K 30FPS, problemy z USB, gdzie myszka podpięta do aktywnego huba co chwilę przestaje być wykrywana, dopiero jak się ją przepnie do drugiego portu jest ok (tylko nie po to mam huba i taki problem nie występuje na innych maszynach), czasami ma problemy z bootowaniem, czasami się nie ładuje, pomimo podpięcia do ładowarki. Support też nie zachwyca, wystarczy przejrzeć ich fora z generycznymi odpowiedziami, które w żaden sposób nie pomagają użytkownikom.
  Problemy też nie dotyczą konkretnej maszyny, podobne problemy ma kilka innych osób.

  13

 • NVIDIA i Asus prezentują pierwszy monitor z odświeżaniem 360 Hz

  Ocena komentarza: 2
  Nie miałem jeszcze okazji grać na monitorze z odświeżaniem wyższym niż 75Hz, ale wydaje mi się, że taka może być specyfika ekranów LCD, czy to 120, 240 czy 360Hz, będzie widać poprawę. Pamiętam, że prawie dwie dekady temu, jak się grało na CRT przy 60Hz, nie zauważałem żadnych problemów z płynnością, natomiast na LCD od zawsze wydaje się nie do końca płynne.

  23

 • Intel Comet Lake - nowe procesory zaoferują więcej rdzeni... i będą wymagać nowych płyt

  Ocena komentarza: -3
  @Cinas Różnice są: https://youtu.be/jbRp7xDFGj0 , jak ktoś chce jak najwyższej wydajności w grach to pójdzie w procesory Intela. Ile osób tego potrzebuje? Niewiele, najwyżej zawodowi gracze z monitorami 144+ FPS, u których każda klatka może mieć znaczenie.

  27

 • Rosja testuje suwerenny internet. W tym celu odcięto cały kraj od sieci

  Ocena komentarza: -2
  @kalkulatorek Mądrze robią, bo szykują się na ewentualność, że będą odcięci. Linux sam w sobie nie jest panaceum, Windowsa da się również zabezpieczyć, więc tutaj bardziej kwestia, by wziąć do tego ekspertów od bezpieczeństwa.

  18

 • Tak wygląda gra za miliard złotych - Star Citizen w wersji Alpha 3.8

  Ocena komentarza: -2
  @Eternal1 Moment, moment, to że tworzą bardzo złożoną grę, co zajmuje czas i zasoby, nie oznacza że od razu można to sprowadzać do antyszczepionkowych bzdur, bo wiedzy o kosztach choćby długotrwałego testowania leków w znacznej skali, pewnie pojęcia nie masz. Koszt opracowania nowego leku przekracza połączony budżet polskich firm farmaceutycznych. Gra, gdy sprawdzałem ją jeszcze w momencie poprzedniego demo miała fundamentalne braki w postaci dość "martwego" doświadczenia, jednak widać, że się napracowali i potencjał jest, jak włożą w tę grę duszę.

  Potencjał jest, gra z założeń ma polegać na ogromie, więc nie pójdą teraz w dokończenie jej na kolanie, byle odbębnić, że skończona.
  Stworzenie takiego GTA V kosztowało $250 mln , tutaj Star Citizen dopiero przekroczył tę kwotę w tym miesiącu, tworzą produkt od zera, który ma być kamieniem milowym w świecie gier, który ma mieć skalę nieporównywalną do właściwie jakiejkolwiek istniejącej gry, ale w Polakach od razu się budzi cebula, bo jak to, za głupią grę tyle pieniędzy?

  22

 • Ile chciałby zarabiać, a ile zarabia młody programista (i na co liczy poza tym)?

  Ocena komentarza: 3
  Początkujący programista to sobie może i chcieć 100k na początek, wielu programistów 8900zł na rękę nie zobaczy nawet mając 5 lat doświadczenia, chyba że to netto potraktujemy z przymrużeniem oka jako kwotę na B2B, ale jest bardziej odpowiednikiem płacy brutto na UoP.
  Podstawowy problem to opodatkowanie, 85k rocznie, a potem cierp 32% podatek, bo II próg od lat nie jest podnoszony i najlepiej mają szczęśliwcy u których firma ma możliwość zatrudnienia na B2B, bo wtedy sobie na liniowy przejdą.

  10

 • The Elder Scrolls Online - 5 powodów, dla których warto zagrać/powrócić do gry

  Ocena komentarza: 1
  Najlepiej niech każdy oceni sam: https://youtu.be/v68j-wuUHsE , patrząc na gameplay, też niestety nie rozumiem zachwytu nad tą grą. Walka wygląda strasznie sztucznie, jakby brakowało z połowy animacji koniecznych do zachowania odpowiednich wrażeń.
  Wystarczy spojrzeć choćby na walkę w Mordhau albo pójść w TPP jak w Guild Wars 2, gdzie dzięki dynamice i dobrych animacjach, walki są wciągające i przyjemnie się je ogląda.
  Walka na dystans wydaje się odrobinę lepsza, ale znowu wrażenie sztuczności i brakuje przez to immersji: https://youtu.be/wD2loifpWbY

  Jak komuś to nie przeszkadza i jest skupiony tylko na fabule, to gra pewnie dla niego będzie odpowiednia, ale jak ktoś oczekuje również, że sam gameplay będzie przyjemny, to wygląda to już gorzej.

  8

 • Sprzedaż i handel marihuaną już 11 kwietnia na Steam

  Ocena komentarza: 1
  I bardzo dobrze, że taka gra wychodzi. Marihuana i konopie były demonizowane zbyt długo, to jest temat który musi przebić się do świadomości społeczeństwa, skończyć z kryminalizacją i ignorancją.
  W Kanadzie następuje pełna legalizacja i ludzie będą normalnie żyć, kto palił ten będzie dalej palił tylko w końcu legalnie, kto nie palił ten dalej nie będzie palił, do budżetu wpłyną dodatkowe środki.

  Ja tylko też przypomnę, że jeszcze do niedawna Polska stała konopiami, tradycyjnie od zawsze były legalne, nikomu nie przeszkadzały do 1997r, kiedy zaostrzono represje i zaczęto robić z obywateli kryminalistów.

  6

 • Sportowe zegarki wyższej klasy - Garmin MARQ

  Ocena komentarza: 0
  Narzekanie, bo drogo, ale te zegarki dobrze się prezentują, są dobrze wykonane, funkcjonalnością przebijają konkurencję i jak ktoś chce mieć wszystko w jednym to co lepszego znajdziesz?

  Właściwie paru rzeczy brakuje, by miały jakieś LTE/5G, możliwość podpięcia się pod sieć komórkową, korzystając z tego samego konta, numeru co telefon, tak by móc się totalnie odciąć od telefonu i bajka.
  Wychodzisz pobiegać i nie musisz brać telefonu, muzyki posłuchasz po LTE, powiadomienia też dostaniesz, a i zegarka możesz spokojnie na co dzień używać.

  14

 • 5G w Polsce od 2020 roku - „to możliwe”

  Ocena komentarza: 0
  Póki co to niech zmienią regulacje i zwiększą moce nadajników, tak by LTE był pokrył calutki kraj, bo teraz na papierze jest praktycznie wszędzie, ale wystarczy się przejechać pociągiem między dużymi miastami i co chwilę rwie połączenie.

  Niestety w Polsce to jest dramat, ciężko pracować w pociągu czy w ogóle być mobilnym zawodowo, bo nie dość, że połączenia kolejowe są wolne poza Pendolino i w zależności od kombinacji miast, można stracić 5-6h na podróż, a w pewnych przypadkach nawet więcej, to jeszcze musisz przez całą podróż obserwować jak dostęp szybkiego internetu co chwilę jest i nie ma.

  36

 • Linux 5.0 już jest - co nowego?

  Ocena komentarza: 7
  Kernel 5.0

  6

 • Nowy portal społecznościowy już wyprzedził Twittera i Snapchat!

  Ocena komentarza: 0
  Z ciekawości założyłem konto, poprzeglądałem 2h i fakt, jest trochę seksualizacji, ale bez przesady, sami możemy w dużym stopniu dostosować co chcemy oglądać. Jak ktoś jest słuchowcem i młody duchem to polecam po prostu samemu spojrzeć i dopiero potem oceniać, bo mi wstępnie się spodobało, a powoli bliżej mi trzydziestki niż wieku gimnazjalnego.
  Praktycznie wszelaka tematyka, niektóre filmiki bardzo dobrze wykonane, łączą dynamikę obrazu z odpowiednim utworem, dobrze wykorzystują w pełni tę formę przekazu, dodając odbiorcy dawkę energii i humoru.

  22

 • Tego jeszcze nie było - Meizu Zero to smartfon bez fizycznych przycisków i złączy

  Ocena komentarza: 0
  To zdecydowanie największy problem, z potencjalnych plusów, taka konstrukcja może pewnie osiągnąć wysoką wodoodporność w każdej sytuacji. Brak złącz, głośnika = ciężko by woda gdzieś miała się dostać.

  17

 • ABW zatrzymało jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei

  Ocena komentarza: 1
  Popatrz na historię, mają już za sobą kradzieże technologii przez pracowników, instalowanie malware'u na swoich telefonach, przekupywanie klientów, łamanie sankcji, dodatkowo powiązania z komunistyczną partią Chin.
  https://www.makeuseof.com/tag/huawei-phones-privacy/

  17

 • ABW zatrzymało jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei

  Ocena komentarza: 0
  Do tej pory, na krytykę Huawei za szpiegostwo większość tylko reagowała śmiechem, może po takich incydentach więcej osób przejrzy na oczy i będzie bojkotować tę firmę, naprawdę polecam poczytać ile już incydentów w historii z nimi było: https://en.wikipedia.org/wiki/Huawei#Controversies .

  17

 • Motorola Moto G6 - jeden z lepszych smartfonów do 1000 zł

  Ocena komentarza: 0
  Co kto lubi, osobiście lubię zupełny brak opóźnień, dobry aparat jak czasami trzeba zrobić zdjęcia, a nie ma się akurat normalnego aparatu pod ręką, dobry ekran i głośniki, by coś poczytać/pooglądać przed snem, miło też przez dłuższy czas otrzymywać aktualizacje androida.

  Telefony zmieniam rzadko, więc w najbliższym czasie po 3 latach, wydam gdzieś właśnie w okolicach ~2k, po to by mieć spokój na kolejne 3-4 lata, mógłbym wziąć telefon za 500zł, ale dla mnie różnica jest widoczna, mógłbym też zmieniać telefony co rok, by nie tracić aż tak na wartości, ale wolę mieć spokój na dłuższy czas.

  15

 • AMD już testuje procesory Ryzen 3000 - są już próbki inżynieryjne [AKT. 12C pod AM4?]

  Ocena komentarza: 1
  Jeżeli chodzi o adresowanie pamięci RAM to do 128bit, bardzo długa droga, bo już przy 64 bit możemy zaadresować ok. 18,44EB (czyli 18,44 mln terabajtów) .
  Natomiast rejestry i instrukcje procesora 128, 256 i 512 bitowe już istnieją i zostały wprowadzone przez Intela, aczkolwiek nadają się tylko do specyficznych zastosowań, gdzie przerzucane są duże ilości danych: https://pclab.pl/art50000-4.html , https://pl.wikipedia.org/wiki/Streaming_SIMD_Extensions , https://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_Vector_Extensions , https://en.wikipedia.org/wiki/AVX-512

  46

 • Zarobki w branży IT wciąż rosną

  Ocena komentarza: -1
  Za mało kwot w artykule. Powinno być tak jeszcze z 20, bez wyjaśnienia czy chodzi o B2B i kwotę netto czy brutto na UoP.

  19

 • Netgear Nighthawk AX8 - router ze wsparciem dla Wi-Fi ax

  Ocena komentarza: 3
  Idźcie sobie na jakieś forum dla foliarzy, bo nikt normalny nie ma siły czytać tych bzdur. Jak się tak boicie promieniowania niejonizującego, to schowajcie się w schronie pod ziemią bez żadnej elektroniki, bo nawet wasza lodówka takie promieniowanie generuje.

  O wiele większy wpływ na zdrowie w Polsce prędzej ma już zapylone powietrze i benzopiren w nim.

  7

 • Qualcomm Snapdragon 855 oficjalnie - nowy procesor dla topowych smartfonów

  Ocena komentarza: 0
  Ma byc po nowym roku, wersja z 5G, z pogłosek na snapdragonie 855.

  25

 • Qualcomm Snapdragon 855 oficjalnie - nowy procesor dla topowych smartfonów

  Ocena komentarza: 0
  Jest już jakieś potwierdzone info czy trafi do Xiaomi Mi Mix 3?

  25

 • Kolejne procesory AMD Ryzen z obsługą PCIe 4.0 (będzie też nowy chipset X570)

  Ocena komentarza: 0
  Cel to zestaw do grania w 1440p 144/165Hz i w tym przypadku dla mnie istotne będzie każda różnica, by zbliżyć się jak najbardziej do możliwości monitora i w tym przypadku 2700X będzie gorszym wyborem, niewiele, ale gorszym.
  Póki co czekam, bo zobaczę co tam jeszcze zostanie wypuszczone w przyszłym roku, ale RTX 2080/2080Ti + i7 9700k już ma całkiem przyzwoite osiągi, zbliżone do tego co bym chciał osiągnąć:
  https://www.youtube.com/watch?v=le_Dta5smws

  Głównym problemem są ceny, bo RTX 2080 + i5 9700k na dzień dzisiejszy kosztuje ~6k, więc liczę na ruch ze strony AMD, że wypuszczą coś, co będzie odpowiadać w pełni wydajności w grach, procesorom Intela, bo w przypadku kart, to raczej nie ma co liczyć, że wypuszczą odpowiednik RTXa 2080/2080Ti.

  22

 • Kolejne procesory AMD Ryzen z obsługą PCIe 4.0 (będzie też nowy chipset X570)

  Ocena komentarza: 1
  Zadaj sobie pytanie, do czego używasz komputera, popatrz na benchmarki i przemyśl czy wymiana teraz zaoferuje ci realnie zysk, który usprawiedliwiałby koszty. Jak chcesz wymienić, to przeczekać ten miesiąc i kupić po nowym roku.
  Osobiście mam 3-letnią i5, kusi mnie i7-9700K, bo w końcu to będzie realny przeskok 4 -> 8 rdzeni, ale póki co czekam na ruchy AMD, bo Intel z Nvidią, stasznie wyśrubowali ceny i jednocześnie AMD jeszcze ciągle odstaje w high-endzie.

  Zawsze można trzymać pieniądze odłożone na upgrade, moment na zakup jest praktycznie zawsze dobry, jak nie będzie akurat ważniejszych wydatków i stwierdzisz, że dzięki tej wymianie, lepiej ci się tam będzie w coś grało czy pracowało to kupić i nie zastanawiać się dalej, że może za 0,5 roku by się bardziej opłacało, bo tak można w nieskończoność.

  22

 • Star Citizen - zaczął się darmowy tydzień (i sprawdzamy jak działa na RTX 2080)

  Ocena komentarza: 1
  Chwilę wczoraj pograłem i niestety popieram, sam pomysł dobry, ale wykonanie na ten moment tragiczne. Ot, możesz sobie pobiegać, pootwierać drzwi, polatać stateczkiem, postrzelać, tylko totalnie nic z tego nie wynika. Gra ma przede wszystkim zapewniać zabawę, a tutaj nie ma totalnie nic do roboty, żadnej historii, tylko taki pseudosymulator, w którym masz się przez 10 minut gapić jak debil, jak twój statek powolutku dostaje się do atmosfery planety. Interesujące to może byłoby dla totalnego emeryta.

  Jak dla mnie pierwsza rzecz, która jest absolutnie konieczna w tej grze, to jakieś eventy, żywy świat, wielkie bitwy PvE, ciekawe historie o których można opowiadać, jakieś życie na planetach, cywilizacje, które się rozwijają, stają przed nowymi wyzwaniami i potrzebują do tego pomocy graczy.

  Taki potencjał, taki budżet i po tylu latach, dostajemy gówno z kosmicznymi wymaganiami i nieistniejącym gameplayem.

  37

 • NVIDIA Pascal wiecznie żywy - to dobry moment na zakup kart GTX 1070 i GTX 1070 Ti

  Ocena komentarza: 0
  No niestety, sam bym chętnie przygarnął RTX 2080 i i7 9700k, ale jak patrzę na te ceny, to przecież to jakiś dramat. Mam nadzieję, że AMD przyciśnie Intela jeszcze bardziej, by w końcu te ceny wróciły do bardziej sensownych, bo do FHD mi póki co w pełni starcza i5 6600k i GTX 970, następny krok jaki widzę to monitor 1440p + 165Hz, no ale niestety jeszcze chyba długo poczekam, jeżeli łącznie by trzeba wydać 7k na płytę, procesor i kartę + kolejne 3k na monitor...
  Nie mówiąc już o 4K, pierwszy monitor konsumencki wyszedł 5 lat temu, teraz w końcu Asus wypuścił 4K, 144Hz, G-sync, HDR za bagatela 10k zł, tylko co z tego jak nawet RTX 2080Ti się poci, by wyciągnąć 60 FPSów w 4K...

  26

 • Spadają ceny pamięci RAM - warto pomyśleć o zakupie

  Ocena komentarza: 5
  2x 8GB, 3200Mhz, CL16 od G.Skill, kupione 2,5 roku temu za 379zł. Dzisiaj w tym samym sklepie są po 629zł.
  Dziękuję bardzo, ale jeszcze długo się wstrzymam, fajnie byłoby przejść na 2x 16GB, ale nie pali się, by przepłacać ponad połowę niedawnych cen, skoro w RAMie nic się nie zmieniło poza cenami.
  Poczekam, aż cena za 32GB o podobnych parametrach, zejdzie do ~800zł.

  22

 • OnePlus przygotuje nową serię smartfonów

  Ocena komentarza: 1
  Do 2025 roku wszystkie obszary miejskie i wszystkie główne szlaki transportu lądowego mają mieć nieprzerwany dostęp do sieci 5G[7][9]. Jednak wcześniej, bo już w 2019 roku uruchomienie sieci dla swoich klientów zapowiedzieli przedstawiciele operatora Orange[10][11]. Pracę nad systemem oficjalnie potwierdził również T-Mobile Polska[12].

  Jeżeli będą chętni, będzie wystarczająco dużo telefonów obsługujących 5G to spokojnie ruszy to szybciej, ale jeżeli malkontenci będą narzekać, że po co to, no to operator nie będzie się spieszył ze standardem, który obsłuży 1% telefonów.

  5

 • Ubuntu uruchomione na Galaxy Note 9 - oto Linux on DeX

  Ocena komentarza: 0
  Również trzymam kciuki, w końcu prawdziwie wolny telefon.

  3

 • Huawei Mate 20 Pro to smartfon prawdziwie imponujący

  Ocena komentarza: 0
  Dokładnie, minusują, ale tyle już było afer z Huawei, że nie wiem kto jeszcze cokolwiek od nich kupuje, w USA czy Australii razem z ZTE są zbanowani, więc warto się dobrze zastanowić czy na pewno chcemy cokolwiek od nich kupić, jak jest pełno alternatyw. Bojkotować ich, aż się nauczą.

  31

 • Latające taksówki coraz bliżej

  Ocena komentarza: 0
  Pomijając już te nieszczęsne ptaki, jest dużo innych scenariuszy, ludzie mają fantazję, jak strzelają do przejeżdżających pociągów czy rzucają kamieniami, no to myślisz, że ktoś nie wpadnie na coś takiego, z nieosłoniętymi śmigłami?
  Fajnie być optymistą, ale mówimy o czymś, co będzie transportować ludzi w miastach, a załączone grafiki sugerują, że będzie się zniżał na bardzo niewielkie wysokości w miastach.

  6

 • Latające taksówki coraz bliżej

  Ocena komentarza: 0
  Dodatkowo te śmigła, nie wiem czy nie są za nisko, niezabezpieczone przed włożeniem ręki, a jeżeli z tego będą korzystać przeciętni ludzie, to prędzej czy później skończy się kiepsko.
  Z jednej strony dodatkowe zabezpieczenia to dodatkowy koszt, waga, pogorszenia aerodynamiki, ale no właśnie, do tego dołożyć np. stado przelatujących ptaków i to się może skończyć nawet gorzej niż uszkodzenie/utrata kończyn.

  6

 • Core i9-9900K podkręcony do 7613 MHz - overclockerzy wykorzystali niekonwencjonalne chłodzenie

  Ocena komentarza: 10
  Widzę, że pojęcie sarkazmu jest obce, jak ktokolwiek wziął ten komentarz na serio, to lol, wyluzujcie ludzie.

  60

 • Core i9-9900K podkręcony do 7613 MHz - overclockerzy wykorzystali niekonwencjonalne chłodzenie

  Ocena komentarza: -4
  No i jeszcze ta rura podająca ciekły hel, weź tu w coś pograj jak stoi ci typek i ją trzyma, wentylator hałasuje i po czasie nawet monitora nie będzie widać, bo całe pomieszczeniu będzie w tym helu. Tak to jest jak amatorzy pchają się do zabawy, no muszą się panowie jeszcze postarać.

  60

 • Dostęp do symetrycznego Internetu 10 Gbps już możliwy w Polsce

  Ocena komentarza: 0
  To zostaje się przenieść do dużego miasta, no nie łudźmy się, że ktoś będzie ciągnął światłowody o takich prędkościach na jakieś miasteczka i wiochy, to już raczej najwyżej przy okazji jak będzie po drodze, i też te prędkości są dostępne dla małej ilości osób nawet w Poznaniu, u mnie mam internet z Inei i siedzę jeszcze na 180/18, bo zdaje się to aktualny limit w mojej okolicy.
  Duże miasta mają to do siebie, że po prostu opłaca się robić różne rzeczy z punktu widzenia ekonomicznego i to się nigdy nie zmieni, bo nikomu się to nie opłaci, ani firmie, ani klientowi.
  Nikt nie broni, byś się dogadał z jakimś operatorem i przeciągnął 23km światłowodu, by uzyskać transfery jakie oczekujesz, ale jak zobaczysz koszty, to nie wiem czy będziesz taki chętny.

  38

 • Dostęp do symetrycznego Internetu 10 Gbps już możliwy w Polsce

  Ocena komentarza: 1
  Tu nie chodzi o to, by nonstopem pobierać 10Gb/s (1250 MB/s), bo bądźmy poważni, zapchałbyś dyski w momencie w domowym zastosowaniu, jakby nawet serwery się wyrabiały.
  W domowym zastosowaniu, na dzień dzisiejszy, 10/10 Gbps, to poza jednostkowymi przypadkami, nikt nie wykorzysta, bo nawet większość routerów nie ma portów 10/10 ani tylu portów 1/1, nie mówiąc już o kartach sieciowych.

  W tej cenie, chyba nie do końca warto, ale symetryk 1/1Gb za połowę tej ceny, to już by było coś, co przeciętny sprzęt, by obsłużył po kablu. Sprawdziłoby się dla pasjonatów, bo w 99.9% przypadkach, limit nie byłby już po stronie usera. Dla operatora to nie jest duży problem, no bo właśnie to łącze i tak w większości stoi odłogiem, ale w momencie gdy jest możliwość to przez krótki czas idzie wykorzystać takie kosmiczne transfery, zamiast być sztucznie limitowanym do x Mbps.

  38

 • CDA odpiera zarzuty po tym jak znalazło się na „czarnej liście” w USA

  Ocena komentarza: 3
  Każdy wie jak to wygląda, ale jak chcą im coś zrobić, to niech walczą z nimi prawnie, gdyby to było takie proste to serwis dawno przestałby działać.
  Zresztą samo to MPAA święte nie jest, https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America#Criticism_and_controversies

  21

 • Motorola Moto E5 Play w Polsce - kosztuje tylko 399 zł

  Ocena komentarza: 1
  Niestety czasy takie, że to już zakrawa na kpinę. Nikt nie myśli o optymalizacji i kończy się to na tym, że 1GB ramu i 4 rdzeniowy procesor, i nie za szybki storage, przestają wystarczać do tego, by cokolwiek zrobić na telefonie...
  Osobiście trzymam kciuki za Librem 5, niech już nadejdzie epoka smartphone'ów opartych na Linuxie i skończy się problem, że w smartphone'ie potrzeba będzie więcej RAMu niż na PC.

  13

 • Planujesz zakup procesora Intel? Nie, teraz nie jest na to najlepszy moment [AKT. 2]

  Ocena komentarza: 1
  Czy ja wiem czy pracy?
  Jak dla mnie to bardziej nauka, jeżeli ktoś jest zainteresowany IT i chce się uczyć, to zauważy jak najbardziej różnicę w wydajności CPU i wykorzysta, bo przy jakichkolwiek bardziej zaawansowanych zastosowaniach niż klepanie stronek, dodatkowe rdzenie i większa ich wydajność, skracają znacznie czas oczekiwania na wykonanie się różnych operacji, więc zamiast gapić się i czekać, możemy przećwiczyć w tym samym czasie więcej tematów. I owszem, tutaj można kupić Ryzena, ale jak ktoś również gra to procesor Intela będzie w tym lepszy, bo nada się i do gier i do nauki.

  91

 • Planujesz zakup procesora Intel? Nie, teraz nie jest na to najlepszy moment [AKT. 2]

  Ocena komentarza: 3
  Kompilacja?
  Wirtualizacja? (KVM/Kubernetes/Docker)
  Emulacja? (Android)

  Jak ktoś jest jakoś związany z IT, to nie trzeba się zbytnio wysilać, by znaleźć zastosowanie dla 32GB RAMu i procka z wysoką wydajnością i ilością rdzeni, bo przekłada się to bezpośrednio na funkcjonalność takiego domowego labu.

  91

 • Symulator rycerza coraz bliżej - tak dzisiaj wygląda gra Mordhau

  Ocena komentarza: 1
  Oglądając początek, można odnieść wrażenie, że oglądamy Chivalry z lepszą grafiką, ale im dalej, tym lepiej, bardzo dobrze, że wyeliminują ataki z obrotu itd. , bo grając z dobrymi graczami zwykle kończyło się tym, że cała walka zależała od tego, w którym teamie jest więcej graczy potrafiących robić nienaturalne wygibasy, zwroty i rozbijających w pojedynkę, grupę przeciwników...

  7

 • 5G w Polsce coraz bliżej - pierwsze testy terenowe za nami

  Ocena komentarza: -1
  Nawet miesiąc temu jeszcze wyszło jak huawei kłamie, http://business-review.eu/tech/huawei-and-samsung-caught-lying-about-photos-made-with-their-phones-that-were-in-reality-professional-pictures-181499 . Skoro kłamią w takich rzeczach to już widzę jak fatalnie w praktyce to będzie działać albo jeszcze dużo czasu minie zanim to wyjdzie z fazy testów.

  18