Artykuły

Komentarze

 • Bezlusterkowiec Samsung Galaxy NX z Androidem i LTE już w sprzedaży i w naszych rękach

  Ocena komentarza: 0
  To jeszcze nie test, ściągnij wodze ;) A swoją drogą ekran to mimo wszystko bardzo ważny element aparatu. Tutaj mamy dodatkowy wizjer, ale gdy dysponujemy wyłącznie dużym wyświetlaczem to powinien być perfekt. Inaczej fotografowanie w plenerze, w słoneczny dzień może być mało komfortowe.

  11

 • Garmin Tactix: taktyczny GPS na rękę do ekstremalnych zadań specjalnych

  Ocena komentarza: 4
  Za szybko macham palcami po klawiaturze

  22

 • Pełna klatka czy APS-C: czy warto dopłacać do lustrzanki z matrycą FF?

  Ocena komentarza: 0
  Nie wiem właściwie do czego ma prowadzić ta dyskusja. Najwyraźniej nie do końca Pan zrozumiał przesłanie artykułu. Poradnik jest skierowany do osób, które dopiero zetknęły się z pełną klatką, przesiadły na taki aparat z lustrzanki z matrycą APS-C i wierne są swoim przyzwyczajeniom. Nadal będą używały takich samych ogniskowych, bo się do tego przyzwyczaiły. Jeśli wcześniej używały 24 mm, to i teraz będą. Ponieważ efekt będzie inny (bo szerszy kąt), zbliżą się do motywu, zamiast zawęzić pole widzenia. Na zdjęciach właśnie taką (i odwrotną) sytuację pokazujemy. I w takiej sytuacji widać bardzo duże różnice w głębi ostrości. I nie tylko, bo zmiana odległości powoduje zmianę perspektywy. Pokazujemy, jak wiele się zmienia. Oczywiście, że to nie sama zmiana aparatu tak wpływa, ale możliwości jakie daje dana lustrzanka mogą być wykorzystane w bardzo różny sposób i dawać różne efekty.
  Nie pokazujemy tutaj różnic laboratoryjnych, trudnych do pokazania w warunkach polowych. Do takich badań trzeba zadbać o odpowiednie warunki, np. warto, aby matryce aparatów miały taką samą liczbę pikseli. Dlatego niektóre aspekty tylko opisano, bez ilustrowania. Np. kwestię, której brak nie wiedzieć czemu Pana tak męczy. Jest napisane: „Gdybyśmy razem z 7D użyli obiektywu o ogniskowej ok. 44 mm, pole widzenia byłoby zbliżone do pola, jakie daje obiektyw 70mm w 6D, odległość od motywu byłaby taka sama, ale z kolei krótsza ogniskowa spowodowałaby wzrost głębi ostrości.„ Wcześniej w artykule jest napisane, że nie jest to znaczna różnica.
  Jeszcze raz powtarzam - wniosków nie powinno się wyciągać jedynie na podstawie ilustracji w artykułach, bo to tylko niewielka część treści. Pozdrawiam.

  68

 • Pełna klatka czy APS-C: czy warto dopłacać do lustrzanki z matrycą FF?

  Ocena komentarza: 0
  W artykule nie ma rozwodzenia, co najwyżej wspomniane, natomiast zdjęcia z inną perspektywą są pokazane w zupełnie innym kontekście - Pana komentarze wprowadzają raczej w błąd. W przypadku tych zdjęć (chodzi o punkt z głębią ostrości?) pokazano sytuację, gdy użytkownik chce uzyskać pewien efekt, daną zawartość kadru - jak to wpłynie na postrzeganą głębię, jak wiele elementów i w jaki sposób ulegną rozmyciu. Pod zdjęciami jest kompletne wyjaśnienie sytuacji. To, że zmiana odległości wpłynęła na głębię ostrości i jak by wyglądała sytuacja (niestety nie mogliśmy jej zobrazować), gdyby użyć innego obiektywu, z inną ogniskową, bez ruszania się z miejsca. Zachęcam do zapoznawania się z opisami pod zdjęciami, bo analizowanie wyłącznie obrazków może doprowadzać do nieporozumień.

  68

 • Aparaty w obiektywie Sony QX10 i QX100: znamy już ceny

  Ocena komentarza: 0
  Nadchodzą, ale nie w tym przypadku, bo to zdjęcie z aparatu nie smartfonu :)

  11

 • Pełna klatka czy APS-C: czy warto dopłacać do lustrzanki z matrycą FF?

  Ocena komentarza: -1
  Panowie (jak sądzę ;)), nie narzekajcie na uproszczenia – to poradnik dla początkujących, a nie dla tych, co już siedzą w temacie. Bo jak widzę ci drudzy czytają chyba tylko po to, aby się przyczepić do uproszczeń. No błagam… Wynika z tego, że benchmark powinien poważnie zastanowić się nad oznaczaniem tekstów – poziom podstawowy, poziom zaawansowany itp. Z premedytacją ominięto niektóre aspekty, by zbyt nie rozwlekać tematu, bo ci , do których artykuł jest skierowany, zaraz by uciekli nie czytając ;) Zbyt wiele wiedzy naraz może zniechęcić. Były już na bechmarku bardzo drążące temat artykuły na wiele stron, jednak nie każdemu pasuje taka prawie książka.
  Poza tym jak zauważyłam, niektórzy z was chyba zbyt pobieżnie przeczytali tekst, bo zwracają uwagę na braki, których nie ma w artykule.

  68

 • Fujifilm Instax mini8: odrobina natychmiastowej radości z naszych zdjęć

  Ocena komentarza: 0
  To, że coś ma nazwę jak technika, nie znaczy, że dokładnie odzwierciedla jej użycie. Tryb hi-hey w tym aparacie faktycznie służy fotografowaniu pod światło i mocno rozjaśnia zdjęcie. Chłopie, po co w ogóle czytasz benchmark, skoro uważasz, że to prostacki serwis?

  10

 • Adobe naprzeciw fotografom: Photoshop i Lightroom za 10 dolarów miesięcznie

  Ocena komentarza: -2
  Hmmm.. No przecież jasno z tego wynika, że chodzi o pieniądze. Zawsze chodzi o pieniądze ;) Dla fotografów był to marny układ, teraz dostali lepszy.

  15

 • Adobe naprzeciw fotografom: Photoshop i Lightroom za 10 dolarów miesięcznie

  Ocena komentarza: -1
  Nie jest powiedziane, że takie odpowiedniki nie powstaną ;) CC daje dość dużą elastyczność Adobe, planami można dużo łatwiej żonglować, niż pudełkami. No i jak widać, warto tworzyć grupy nacisku ;) Ja tam jestem w miarę usatysfakcjonowana jako fotograf, choć wolałabym płacić 10 dol. rocznie, nie miesięcznie ;)

  15

 • Pełna klatka czy APS-C: czy warto dopłacać do lustrzanki z matrycą FF?

  Ocena komentarza: 1
  Masz oczywiście prawo do własnego zdania, ale chyba zdeczka przesadziłeś ;)

  68

 • Bose SoundLink Mini: dźwięk klasy MAXI z malutkiego mobilnego głośnika

  Ocena komentarza: 0
  Słyszałam muzykę z tego głośniczka i jestem pod wrażeniem. Pozytywnym oczywiście. Oddaje klimat utworu, pozwala usłyszeć tony, które inne większe przenośne głośniki wycinają. Owszem, nie jest tani. Owszem - w tej cenie można mieć zestaw kilku większych. Ale to jest przenośny głośnik, idealny w trasę, świetny na wypad z przyjaciółmi. Można go łatwo zmieścić w torbie. Do tego smartfon i mamy super zestaw muzyczny :)

  25

 • D3100 Red – pierwsza kolorowa lustrzanka Nikona

  Ocena komentarza: 1
  Szowinista ;P Babki też lubią duże i nie każda nosi tipsy ;)

  18

 • Canon IXUS 1100 HS – aparat z dotykowym ekranem

  Ocena komentarza: 0
  Aparat zapowiada się nieźle, toteż nie starałam się go "zadeptać" ;) Gdybyście widzieli prasówke, to mój news wydałby się wam suchym i obojetnym ;)

  8

 • Canon IXUS 1100 HS – aparat z dotykowym ekranem

  Ocena komentarza: 0
  Panowie, źle mnie zrozumieliście - to "aż" ma podkreslic rzecz od strony negatywnej ;) Matryca jest malutka, ale wciśnięto w nią aż tyle pikseli... Nie sądziłam, że poczytacie to jako wskazanie zalety, "marketingowe paplanie" 8-O

  8

 • Ekspert benchmark.pl w raporcie o aparatach cyfrowych

  Ocena komentarza: 0
  Szkoda, że nie ma tutaj rumieniącej się emotki... Dziękuję za miłe słowa :) I jeszcze taki anons na BMK, aż mnie zatkało ;) W raporcie są dwie moje wypowiedzi, a druga bardziej...hmm... komputerowa ;)

  21

 • Panasonic vs Sony - kto zrobił najmniejszy aparat na świecie?

  Ocena komentarza: 0
  Trzeba pamiętać że są to proste jedno-ogniskowe konstrukcje, które nie wymagają stosowania dużych soczewek - pomijamy tu kwestie jakości zdjęć. A obudowa tego obiektywu musi, przynajmniej z tyłu, być na tyle duża, aby pasować do bagnetu w aparacie.

  7

 • Wakacyjne fotki z benchmark #21

  Ocena komentarza: 0
  Ups :) Już poprawione, dzięki!

  12

 • Wakacyjne fotki z benchmark #21

  Ocena komentarza: 0
  Dlaczego nie lubicie kotów, przecież to naprawdę świetni kumple do zabawy! Mam dwa fajne zwierzaki, pękam ze śmiechu gdy się z nimi bawię, albo gdy obserwuję ich wzajemne zaczepki ;) Koty są genialne ;)

  12

 • Notebooki i skutery - relacja z ASUS Day 2010

  Ocena komentarza: 0
  M.in. Nikkor 35mm f/1.8 :) Było dość ciemno, na statyw brak miejsca, flesz psuje klimat i tworzy bliki, więc otwieraliśmy mocno przysłonę - stąd dość płytka głębia ostrości.

  10

 • Wakacyjne fotki z benchmark #21

  Ocena komentarza: 0
  Jutro ostatni dzień...

  12

 • Wakacyjne fotki z benchmark #20

  Ocena komentarza: 0
  Szkoda, ze autor nie zrobił zdjęcia 3D (czy też 2 zdjęć lekko przesuniętych względem siebie) - można by było zmajstrować fajnego anaglifa :)

  13

 • Wakacyjne fotki z benchmark #19

  Ocena komentarza: 0
  Nie znacie się panowie ;) Np. w takiej Brazylii kobiety robią masę operacji plastycznych, zaś włoski na nogach często zostawiają - ale za to je mocno rozjaśniają. Taki jasny meszek na nogach zwą tam "złotym deszczem" ;)

  20

 • Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

  Ocena komentarza: 0
  Bo nie przysyłacie fotek jak należy :) Wątek podnosimy, aby przypomnieć o konkursie, zwłaszcza przed weekendem ;)

  53

 • Praca w benchmark.pl - newsman sprzętowy

  Ocena komentarza: 0
  Pomijając prawne kwestie, to redakcji zależało jednak na osobie dyspozycyjnej, nie tylko w wakacje. Dzieci jednak w ciągu roku szkolnego spędzają większość czasu w szkole.

  46

 • Laptopy Asus z podwójną kartą graficzną

  Ocena komentarza: 0
  A ja radzę zajrzeć do słownika j. polskiego - obejmować oznacza m.in. zawierać, mieć w swoim składzie. Sformułowanie często używane przy tego typu opisach. A wam się wszystko z jednym kojarzy. Oj panowie, panowie...

  Mam wrażenie, że powodem tego czepialstwa jest przede wszystkim brak sympatycznych uczuć do autora newsa, jakieś osobiste urazy - mam rację?

  "Obowiązkowe" to skrót myślowy - chodzi oczywiście o elementy, które obowiązkowo powinny się znaleźć w nowoczesnym sprzęcie, które są typowe dla dzisiejszych urządzeń tego typu.
  A komplet wejść i wyjść? Jakie masz zastrzeżenia do tego określenia, bo nie bardzo wiadomo?

  12

 • Wakacyjne fotki z benchmark

  Ocena komentarza: 0
  Zrobione :) Coś Ci się zacina z tym "ó"?

  19

 • Wakacyjne fotki z benchmark #6

  Ocena komentarza: 0
  Piotrek_P, masz fajny aparat, miałeś fajny pomysł, ale go krótko mówiąc skaszaniłeś. Nie zadbałeś o podstawową sprawę - ostrość. Telefon wyszedł Ci z ostrości, a wyraźny był jedynie jeden z badylków rośliny. Spójrz na zdjęcie powyżej i znajdź różnice - analiza ich i zrozumienie pozwoli Ci robić lepsze zdjęcia w przyszłości. Ta fotka jest lepiej wykonana, także kompozycję ma o niebo lepszą. Twoja jest nieostra (ostra nie tam gdzie trzeba), zabałaganiona, chaotyczna. Jak się robi "portret", to się także szuka odpowiedniego tła, kąta, perspektywy...
  Jeśli uważasz się niesprawiedliwie potraktowany, możesz zdjęcie pokazać np. na forum (jest w ogólnym wątek poświęcony konkursowi) i poddać dyskusji.

  10

 • Bezprzewodowe głośniki Creative D200

  Ocena komentarza: 0
  Ja tam nie lubię kabelków ;) M.in. dlatego, że mój kot jest pasjonatem wszystkiego co długie i giętkie :]

  6

 • Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

  Ocena komentarza: 0
  Uwaga, dopisaliśmy co nieco do zasad konkursu.

  - prosimy o podawaniu adresu e-mail w zgłoszeniu

  - "Zdjęcia mogą być przeskalowane do rozmiaru min. 800 pikseli na dłuższym boku".

  - "Zdjęcia mogą być przesyłane w różnych odstępach czasu. Nominacje do finału otrzymuje się tylko raz."

  - prosimy, aby dodawać ciekawy komentarz, trafny, dowcipny...

  - a także: Redakcja zastrzega - jeśli zdjęcia przesłane na konkurs nie będą zgodne z tematem oraz będą prezentować niski poziom wykonania, redakcja ma prawo zrezygnować z przyznawania nominacji w danym dniu.

  Może to nie było wcześniej jasne - zdjęcia można wysłać maksymalnie 3, ale możliwa jest ratalna wysyłka. Tak więc, jeśli ktoś przesłał teraz 1 zdjęcie, może dosłać kolejne 2 w innym terminie, jak wykona ładniejsze. Oczywiście pod koniec konkursu będzie ostra konkurencja (będziecie mieć już niezłą wakacyjną kolekcję w zanadrzu), tak więc weźcie to pod uwagę i bierzcie się do roboty już teraz ;) Także nam ułatwicie zadanie.

  Osoby nominowane mogą także dosłać brakujące fotki - kolejne fotki osób nominowanych, jeśli nam się spodobają, zostaną zaprezentowane osobno i będą brane pod uwagę w finale. Koszulkę można otrzymać tylko raz :)

  53

 • Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

  Ocena komentarza: 0
  Wróci, gdy będziemy mieć kolejnych nominowanych :)

  53

 • Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

  Ocena komentarza: 0
  Wszystko zostało napisane nieco powyżej...

  53

 • Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

  Ocena komentarza: 0
  Bałagan się nie podobał komentującym, to na razie go nie pokazujemy :)

  53

 • Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

  Ocena komentarza: 0
  Moi drodzy, niestety, przysyłacie nam takie zdjęcia, że potem redakcji się obrywa, że poziom nie taki, że temat nie taki, gdzie są wakacyjne fotki... W związku z powyższym redakcja zdecydowała, że od dziś nominowane i nagradzane koszulką będą tylko te fotki, które faktycznie będą zgodne z założeniami konkursu i będą prezentować jakiś poziom. Także wykonania.
  Może faktycznie potrzebny jest jakiś mini poradnik jak robić zdjęcia i jak je przygotować do publikacji? Bo dostajemy niektóre fotki przeskalowane w sposób katastroficzny, rujnujący jakość obrazu. Albo np. zdjęcie sprzętu w kwiatkach, gdzie sprzęt jest nieostry, a ostra jest łodyga rośliny - i raczej nie jest to celowy zabieg artystyczny :] Cyfrówka ułatwia kontrolowanie zdjęć - jeśli wyszło nieostro, można od razu powtórzyć. Nie będziemy nagradzać niechlujstwa!
  Ja wierzę, że po prostu musicie się rozkręcić - pewnie potrzebujecie więcej czasu. Tak więc - każdego dnia można wygrać koszulkę i zostać nominowanym, pod warunkiem, że zdjęcie będzie jak należy - i pod kątem tematycznym, i jakościowym. Komórką też można zrobić poprawną technicznie fotkę.
  Tak więc - do dzieła! :)

  53

 • Aparat cyfrowy - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  Podnietku, podobnie jak wcześniej Obcyla, także i Ciebie poproszę o konkrety, z którymi można dyskutować. Co jest według Ciebie nie tak? Podziel się swoją wiedzą :)

  46

 • Aparat cyfrowy - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  Nie zupełnie to samo - doszło kilka nowych pytań/odpowiedzi oraz pojęć. Wiele z tych, które były w poprzednim poradniku, jest zaktualizowana, poprawiona, gdzie nie gdzie rozszerzyliśmy opis problemu, zmieniliśmy. Ten poradnik, jak na wstępie zaznaczyliśmy, jest wersją zaktualizowaną, odświeżoną. Trudno było zostawiać tamtą wersję, skoro na świecie zaszło tyle zmian. Pisać całkiem od nowa tez nie było sensu, bo większość treści nadal jest aktualna.

  46

 • Aparat cyfrowy - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  Reklama reklamą, poradnik poradnikiem. Nie martwcie się, Canon nie stał nam za plecami i nie mówił, co mamy pisać ;) To całkowicie obiektywy artykuł. Zdjęcia są wyłącznie jego dopełnieniem.

  46

 • Aparat cyfrowy - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  Obcyl, a co uważasz za bzdurne? Podziel się tym, aby można było podyskutować, bronić się :)

  46

 • Wakacyjne fotki z benchmark #5

  Ocena komentarza: 0
  Tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Na razie tyle mogę powiedzieć osobom, które zarzucają niski poziom konkursowi. O poziomie decydują w dużym stopniu sami uczestnicy. Tak więc - czekamy, aż naprawdę zasypiecie nas fotkami z prawdziwego zdarzenia :) Może trzeba jakiegoś poradnika foto?? :)

  24

 • Wakacyjne fotki z benchmark #4

  Ocena komentarza: 0
  Wieży Eiffela nie można fotografować wieczorem, o! ;) Wrrróć - jeszcze raz: nie można publikować zdjęć wieży Eiffela zrobionych wieczorem, z tym jej oświetleniem ;)

  9

 • Wakacyjne fotki z benchmark #4

  Ocena komentarza: 0
  Dzięki za uwagę - już poprawione :)

  9

 • Wakacyjne fotki z benchmark #1

  Ocena komentarza: 0
  Za to nie mam nic przeciwko wakacyjnym wycieczkom ;)

  21

 • Wakacyjne fotki z benchmark #3

  Ocena komentarza: 0
  Opanuj się, bo się zagalopowałeś człowieku. Może prześlesz coś lepszego? Zapraszamy, konkurs jest otwarty dla wszystkich.

  Ze swej strony dodam - kota nie trzeba sadzać na kompie, bo sam tam siądzie, jeśli przyjdzie mu ochota. W ogóle kota ciężko zmusić do czegokolwiek, na co nie miałby chęci.
  No i nie uważam, że jest to "zrzynka", jak to pięknie nazwałeś, z poprzedniego zdjęcia - zupełnie różna sytuacja! Te zdjęcia łączy tylko kot i sprzęt, a poza tym są całkowicie odmienne. Naucz się patrzeć głębiej, a nie tylko wyciągać powierzchowne wnioski - tu kot, tam kot = plagiat. ;(

  42

 • Wakacyjne fotki z benchmark #3

  Ocena komentarza: 0
  mICh@eL, a zapoznałeś się z zasadami konkursu? Żadnych fotomontaży! :) Poza tym proszę, nie zaniżajcie poziomu - liczymy na naprawdę dobre fotki, i poprawne, dobre technicznie, kompozycyjnie, i z jajem. Weźcie pod uwagę, że ktoś pewnie zaciera ręce i, licząc, że pozgłaszacie kiepskie fotki, szykuje asa w rękawie ;)

  42

 • Internet prawem człowieka

  Ocena komentarza: 0
  Dzięki za spostrzegawczość - już poprawione :)

  21

 • Wakacyjne fotki z benchmark #3

  Ocena komentarza: 0
  Ślijcie ślijcie ;) Tylko pamiętajcie o założeniach konkursu.

  42

 • Wakacyjne fotki z benchmark #3

  Ocena komentarza: 0
  Polemizowałabym ;) Jedno jest pewne, wyciągają ból, jeśli coś dolega. A lubią w takim momencie robić okład, zapewniam ;)

  42

 • Wakacyjne fotki z benchmark #3

  Ocena komentarza: 0
  Swoją drogą zdjęcie Pawła jest bardzo ładne, klimatyczne i urocze, poprawne technicznie. Jedyna moja uwaga dotyczy kompozycji - gdyby autor przesunął obiektyw nieco w prawo, nie byłoby niepotrzebnej przestrzeni i elementów z lewej. Przydałoby się za to więcej przestrzeni z prawej - tam, gdzie skierowany jest pyszczek kota.

  42

 • Wakacyjne fotki z benchmark #3

  Ocena komentarza: 0
  No cóż, widać, że jeszcze się nie rozkręciliście - ani z wakacjami, ani ze zdjęciami. Wybór jest jaki jest - nie zawsze idealnie pasujący, ale staramy się wybrać najlepsze foto. Jestem pewna, że niedługo nas zasypiecie świetnymi fotkami i konkurencja wzrośnie. Nie spoczywajcie na laurach, bo "ostatnia fotka była be", to ja też się nie będę wysilać. Do roboty, chłopcy i dziewczynki ;)

  42

 • Wakacyjne fotki z benchmark #1

  Ocena komentarza: 0
  Merdol, prosimy nie komentować i nie oceniać osób, które przedstawione są na zdjęciach. Żadnych wycieczek osobistych. Oceniamy samo zdjęcie.

  21

 • Wakacyjne fotki z benchmark #2

  Ocena komentarza: 0
  Zapraszamy do konkursu w takim razie ;)

  23