Avatar użytkownika Przemek

nazaropeth

data dołączenia:

Moje komentarze (311)

    • Avatar użytkownika nazaropeth
      nazaropeth
      Brawo dla AMD!
      Po latach nudy i stagnacji na rynku procesorów znów coś się dzieje. Od czasów pierwszych i3/5/7 niebiescy prowadzili i nie dawali pola czerwonym. Najlepszym co w ostatnich latach AMD się udało, to APU dla FM1 - w tamtym czasie zapewniały przyzwoitą wydajność w grach i 100% kompatybilności ze wszystkimi tytułami za cenę taniego i3 z duuuużo słabszym HD2000/3000/4000 (HD4000 z mobilnego i3 3120 jest wolniejsze niż AMD HD6450D z A3400).
      Nowa architektura Ryzen daje większe możliwości niż obecna i przyszła generacja i9/i7. Już zapewnienie żywotności platformy przez najbliższe kilka lat daje wyobrażenie o tym, co AMD jeszcze trzyma w rękawach. Intel wymusza co rok, dwa lata max zmianę całej platformy by zrobić upgrade. Poza tym, 1950X ma 2 aktywne moduły a 2 kolejne w obudowie robią za "podstawki" dla rozpraszacza ciepła. W pewnym momencie po prostu dołożą kolejne aktywne moduły jak w procesorach EPYC. No i jeszcze to, że Ryzeny są stosunkowo młode, więc gdy proces ich produkcji osiągnie optymalne parametry, osiągi mogą tylko wzrosnąć.
      Niech tylko AMD nie zwalnia tempa :)
      8
      • Avatar użytkownika nazaropeth
        nazaropeth
        I po raz kolejny niebiescy pokazują środkowy palec klientom. Niech mi ktoś wyjaśni, w jaki sposób "czipset" może być niekompatybilny z procesorem, gdy jego rolą jest zapewnienie jedynie obsługi kontrolerów pamięci masowej? Obecnie procesor ma zintegrowaną tak dużą ilość kontrolerów, że układ logiki mógłby być zbędny!
        Gdy AMD wprowadziło architekturę K8 na rynek przenieśli kontroler RAM do procesora. Był rok 2003, a czipsety wyprodukowane wtedy mogły być stosowane nawet dla AM3+ (choć kto chciałby AM3+ z AGP bez dzielników PCI/AGP jak w KT800 bez PRO). W 2007 roku AMD wprowadziło na rynek układy serii 700, w tym 780G i 740G ze zintegrowaną grafiką HD3XXX. Asrock zrobił płyty główne dla S754 i S939 oparte na tym układzie. A czemu? Bo nikt nie powiedział, że nie można.
        Intel mógłby pozwolić na update biosu dla starszych płyt. A nie, dla obecnej generacji płyt głównych. Takie działanie powoduje, że klient chcący mieć nowszy sprzęt zacznie zastanawiać się nad AM4, skoro i tak musi mieć nową płytę.
        Mam rację czym mam rację?
        11
        • Avatar użytkownika nazaropeth
          nazaropeth
          Prawda jest brutalna - projekt wisiał od lat i kto był zorientowany ten przygotował się do nowych przepisów. Duże sieci mają już od dłuższego czasu możliwości techniczne aby "eparagon" mógł być wystawiany. Bardzo wiele jednak sklepów korzysta ze starszych urządzeń posiadających jedynie port RS232 do komunikacji z komputerem kasowym, co już utrudnia proces przesyłania danych po "zatwierdzeniu" przez moduł fiskalny.
          Wszystkie małe kasy pójdą w odstawkę. Wiele nawet nie ma modułu kopii elektronicznej do zrzutu danych.
          Kwestia przekazywania danych też jest bardzo śliska. Podobnie jak z rejestracją kart SIM, gdzie przekazywane są przecież konkretne dane do systemu.
          2
          • Avatar użytkownika nazaropeth
            nazaropeth
            Jeśli jeszcze nikt nie zauważył, to w środku siedzi płyta od MSI ;)
            Widać sprzęt projektował ktoś pracujący wcześniej dla Mediona - tam też siedziały płyty od MSI (nie wiem, jak jest obecnie)
            1
            • Avatar użytkownika nazaropeth
              nazaropeth
              Zgadzam się. Czemu nikt nie wpadł na to wcześniej?!
              11
              • Avatar użytkownika nazaropeth
                nazaropeth
                Jest dobrze. Teraz testy niższych modeli poproszę :)
                Co prawda nie zmienię platformy z FM1 na FM2 już na dniach (inne wydatki), ale na święta prezent sobie sprawię :D
                0
                • Avatar użytkownika nazaropeth
                  nazaropeth
                  Sięgam pamięcią w prehistorię i widzę wyraźnie, że mamy nawrót do połowy lat 90', kiedy to rodziło się Voodoo. Jeśli chodzi o granie na smartfonie, multimedia itd to smartfony/tablety bazujące na Androidzie mają jedną, zasadniczą przewagę nad konsolami i PC-tami - nie muszą się przejmować zgodnością z DirectX, a interpreter OpenGl mogą stosować już na poziomie sprzętowym. De facto - OpenGL ES jest na chwilę obecną odpowiednikiem Glide stosowanego przez 3dfx. A tym, którzy nie pamiętają - za czasów świetności 3dfx-a żadna gra oferująca natywnie tryb 3dfx i D3D nie wyglądała ładniej na D3D nie wspominając o tym, że dla D3D potrzeba było mocniejszej konfiguracji. Najbliższym i zarazem najlepiej oddającym sprawę przykładem jest pierwszy Unreal i Unreal Tournament, w które grałem bez najmniejszych problemów w rozdzielczości 640x480 przy włączonej większości detali na AMD K2 233MHz. Żeby grać komfortowo w UT w trybie D3D konieczny był już PII 300MHz i RivaTNT32 (nie m64). Dla czego tak było? Dzięki temu, że programiści mogli bezpośrednio programować w API układu graficznego VooDoo, bez obciążania CPU koniecznością tłumaczenia poleceń z DirectX na dane API (a jak wiadomo narzut sterowników nadal jest odczuwalny).
                  Owszem, zanim smartfony zastąpią komputery stacjonarne i konsole minie wiele lat, choć należy pamiętać, że patrząc na wydajność układów GPU w SoC można dodać +20% z braku obciążenia sterownikiem DirectX, a to już jest sporo.
                  5
                  • Avatar użytkownika nazaropeth
                    nazaropeth
                    Czy Ty dziecko wiesz o czym mówisz? Podkręcanie AMD w granicach rozsądku jest dla procesorów właściwie nieszkodliwe. Nie miałem jeszcze w rękach procesora AMD po podstawkę od S754 do FM1 (poprzez całą resztę), który w ciągu trzech lat gwarancji producenta był podkręcony i przez to padł - a trzeba nadmienić, że grubo ponad 90% procesorów z przedziału średniego potrafi działać z zegarem 25% większym.
                    Poza tym, APU w wykonaniu AMD jest genialnym rozwiązaniem: TDP układu jest dużo niższe niż porównywalnego procesora i oddzielnej karty graficznej, podkręca się (czego konkurencja nie potrafi) a do tego jest przystępne cenowo.
                    4
                    • Avatar użytkownika nazaropeth
                      nazaropeth
                      Szkoda trochę :( Liczyłem, że w sierpniu zmienię platformę na nowszą ale będę musiał nieco poczekać.
                      I wbrew pozorom, APU od AMD całkiem dobrze radzi sobie w grach. Oczywiście jeśli ktoś nie wymaga, aby gry działały w FullHD i max detalach. Mój podkręcony A3400 spokojnie daje sobie radę z Shiftem czy Assasins Creed nie wspominając o starszych tytułach. No i co najważniejsze - nie ma opcji, że dana gra nie będzie działać jak to mam miejsce przy Intel HD :D
                      Co do wydajności samego CPU w APU sprawa wygląda tak: procesor daje radę, wydajność jest na poziomie Athlona X2 pod AM2 taktowanego takim samym zegarem. Niestety zintegrowana grafika potrzebuje trochę przepustowości dla siebie, po jej wyłączeniu i korzystaniu z karty zewnętrznej wydajność jest na poziomie Athlona II. Owszem, szału to nie robi, ale do codziennej pracy z komputerem w zupełności wystarcza.
                      0
                      • Avatar użytkownika nazaropeth
                        nazaropeth
                        Muszę się koniecznie przyczepić: 5,8GHz? Na jakim chłodzeniu? Podkręcanie mnożnikiem przy FM1 nie działa w przypadku procesorów bez K w oznaczeniu i jest totalnie puste, bo wydajność nie wzrasta. Jedyna opcja to podkręcanie magistrali i ciężko jest uzyskać stabilność przy 4GHz bez sporego chłodzenia nie wspominając o tym, że układ A55 zaczyna przy takim OC tracić stabilność i zrywa komunikację SATA. Zrzut ekranu po OC jest nieczytelny więc zgodnie z podstawową zasadą internetu - zdjęcie albo nie było tematu.
                        1