Płyty główne

Mała, tania czyli płyta główna Gigabyte GA-A55M-DS2

przeczytasz w 4 min.

Opakowanie i zawartość:  Pudełko wygląda zachęcająco - grafika dosyć oszczędna, nie przytłacza nadmiarem kolorów i ikonek. W środku znajdziemy surowy karton - tu plus za „eko”. Wyposażenie stanowi książeczka z instrukcją - identyczna, dostępna jest na stronie Gigabyte w elektronicznej wersji. Dodatkowo producent dorzucił standardową blaszkę maskującą, pakiet sterowników oraz najpotrzebniejsze oprogramowanie na płytce CD.  Opcja  „express install”  jednym kliknięciem przeprowadzi użytkownika przez instalację wszystkich najpotrzebniejszych sterowników - brawo za optymalizację. W pudełku znalazłem również dwa kabelki sata w kolorze Gigabyte, czyli niebieskim. Jeden z nich to kabel „kątowy” . Jego specyficzna końcówka ułatwi montaż dysku w przypadku zainstalowania dłuższej karty graficznej, która może zasłonić porty sata. Bez takiego rozwiązania dwa porty sata są praktycznie niedostępne. 

Płyta: Płyta posiada format mATX (22.5cm x 17.4cm) a laminat jest w kolorze niebieskim. Mimo, że płyta jest budżetowa to producent zastosował kondensatory polimerowe na całej powierzchni pcb, a to w najtańszych konstrukcjach nie zawsze występuje.  Radiator na chipsecie jest niewielki, ale myślę, że w zupełności wystarczy do domowych zastosowań. Osobiście nie mam zastrzeżeń do rozłożenia slotów i złącz na płycie, wszystko się mieści i nic nie wadzi po podłączeniu. 

 

Płyta główna A55-DS2 to konstrukcja z niższej półki. Dlatego też panel tylny oferuje jedynie niezbędny zestaw złącz i portów. Do dyspozycji mamy złącza na klawiaturę i myszkę oraz złącze PS/2, które powoli odchodzi do lamusa (choć jego zastosowanie w budżetowych konstrukcjach według mnie ma jeszcze sens). Na panelu znajdziemy także  4 porty USB 2.0.,  port LAN i 3 wyjścia audio ( gdyby ktoś zapragnął podłączyć zestaw głośników 7.1 musiałby posiadać dodatkowego śledzia). Na koniec D-sub i DVI z możliwością podłączenia dwóch monitorów jednocześnie.

Funkcje i soft: Zgodnie z opisem producenta, płyta posiada technologię ON/OFF Charge (ładowanie telefonów przez port USB nawet przy wyłączonym komputerze). Sprawdziłem zatem czy technologia ta sprawdzi się z moim smartfonem HTC. Okazało się, że telefon bez trudu ładuje się przy uśpionym, a co najważniejsze przy wyłączonym komputerze.

Podstawowa specyfikacja: 

ModelGA-A55M-DS2
ChipsetA55
Pamięć2 kanały, 2 złącza
DDR3 1866/1600/1333
Złącza graficzneDVI + DSUB
Złącza PCI1 PCIEx16 (2.0) + 1 PCIEx1 (2.0) + 1 PCI
SATA4 SATA 2
RAID0, 1, 10, JBOD
LANAtheros GbE
USB8 USB 2.0 (4 z tyłu, 4 piny na front panel)
AudioVIA HD 7.1
Złącze COM1 - pinowe
Złącza PS/22

 

BIOS: Gigabyte nie zdecydował się jeszcze na wprowadzenie do platform AMD biosów EFI, zatem BIOS wygląda klasycznie. Pomimo tego nie miałem najmniejszych problemów ze zlokalizowaniem potrzebnych mi opcji. Ważne, że BIOS obsługuje dyski o dużej pojemności i ma odpowiednie zabezpieczenie. Gigabyte tutaj jest jedynym producentem, który stosuje sprzętowe, a nie programowe zabezpieczenie czyli znany Dual BIOS – dwie kości fizycznie wlutowane na płycie. W momencie awarii jednej z nich, druga według producenta zapewni utrzymanie prawidłowej pracy systemu.

Płyta dotarła do mnie z biosem F3, zatem niezwłocznie przystąpiłem do aktualizacji BIOS’u do najnowszej wersji F8a. Mniej zaawansowanym użytkownikom podpowiem, że na forum Benchmark można znaleźć obszerny temat o aktualizacjach biosów, z filmikiem instruktażowym jak tego dokonać. Ciekawą rzeczą jest, że w BIOSie można przydzielić już nie 1GB, lecz nawet 2GB pamięci do zintegrowanego układu graficznego.

Platforma testowa:

  • Windows 7 Home Premium 64
  • CPU: A8-3850
  • RAM: 2x2GB Kingston HyperX 2000 CL9
  • PSU: Chieftec CFT-750-14CS 750W
  • SSD: OCZ Agility 3, SATA 3, 60GB

Testy: World of Tanks – 30-50 FPS (przy ustawieniach domyślnych) co zapewnia pełną grywalność.

Diablo III podobnie jak wyżej nie stanowi problemu dla sprzętu

 

Wersje sterowników:

* AMD Catalyst 11.6b

** AMD Catalyst 11.9

*** AMD Catalyst 12.3

Wyniki pozostałych platform na APU A6-3650 zaczerpnięte z testów znajdujących się tutaj 

                           

Podkręcanie:

Nie spodziewałem się rewelacji, w końcu płyta główna A55M-DS2 to jedna z najtańszych propozycji Gigabyte na socket FM1. Wyniki przeprowadzonych testów jednak miło mnie zaskoczyły. Wysokie zegary i stabilne działanie płyty po podkręceniu świadczy o tym, ze nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, by móc podnieść wydajność konstrukcji. Z dobrymi pamięciami ustawienie częstotliwości na 2000MHz ogranicza się jedynie do zmiany mnożnika i ustawienia napięcia na pamiątki - 1,6 V. Platforma stabilność utrzymuje nawet przy częstotliwości procesora prawie 5,8GHz. 67 C to przyzwoita temperatura podczas obciążenia przy takich zegarach, zatem nie bałbym sie na codzień trzymać takich ustawień.

 

Koszt płyty:

Cena platformy waha się w okolicach 200zł, co jest w pełni akceptowalną kwotą w przypadku składania komputera do zastosowań domowych czy biurowych. Płyta posiada niezły stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Podsumowanie:

Płyta główna GA-A55M-DS2 to jedna z najtańszych propozycji Gigabyte na socket FM1. Muszę przyznać, że konstrukcja oferuje bardzo dobrą wydajność w stosunku do swojej ceny. Cieszy fakt, że nawet tak budżetowa platforma oferuje dobre możliwości OC, podwójny BIOS, kondensatory polimerowe na całej powierzchni płyty i przyzwoite temperatury pracy, które nie przekraczały 67 C.

Płytę oceniam na dobrą czwórkę, przede wszystkim za to, że w prezentowanej konfiguracji nie wymaga dodatkowej karty graficznej a bez problemu pociągnie najnowsze tytuły gier. Komputer z A55M-DS2 na pokładzie w zupełności wystarczy osobom, które chcą zbudować stabilną platformę do zastosowań w domu oraz do stworzenia prywatnego centrum rozrywki.

 Podsumowanie
 plusy:
Dopracowany BIOS – wiele opcji OC i możliwość przydzielenia nawet 2GB pamięci dla zintegrowanego układu graficznego
Niskie temperatury pracy
Kondensatory polimerowe na całej płycie
Dual Bios
 minusy:
Rozmieszczenie portów SATA, w momencie montażu karty graficznej dwa są praktycznie niedostępne
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 200 zł
 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    "Platforma stabilność utrzymuje nawet przy częstotliwości procesora prawie 5,8GHz"
    Z tego co wiem, ten procek nie chce się kręcić powyżej 4 GHz ...
    • avatar
      nazaropeth
      1
      Muszę się koniecznie przyczepić: 5,8GHz? Na jakim chłodzeniu? Podkręcanie mnożnikiem przy FM1 nie działa w przypadku procesorów bez K w oznaczeniu i jest totalnie puste, bo wydajność nie wzrasta. Jedyna opcja to podkręcanie magistrali i ciężko jest uzyskać stabilność przy 4GHz bez sporego chłodzenia nie wspominając o tym, że układ A55 zaczyna przy takim OC tracić stabilność i zrywa komunikację SATA. Zrzut ekranu po OC jest nieczytelny więc zgodnie z podstawową zasadą internetu - zdjęcie albo nie było tematu.
      • avatar
        Lightning
        0
        Niestety recenzja nie jest zbyt dobra

        - testy robiłeś zapewne na zintegrowanej karcie graficznej w CPU - nie masz jakiejś innej do porównania?
        - o teście w WoT nie wiem prawie nic (jakie są ustawienia domyślne?) a o "teście" w Diablo 3 szkoda gadać (ani nie napisałeś rozdzielczości, ani detali...)
        - testy syntetyczne nie należą do ciebie (a na wykresach mogłyby sie pojawić liczby)
        - kiepskie zdjęcia, a z tego screenu z OCCT nic nie potrafię "przeczytać"
        - nie mam pojęcia na jakim coolerze dokonywałeś pomiarów (referencyjnym?)

        Nie wysiliłeś się!
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Czemu do minusów nie wpisałeś faktu, że podstawka FM1 zakończyła już swój żywot?

          FM1 to jedna z najkrocej żyjących podstawek w historii, obok s. 423 z pierwszych Pentium 4.

          • avatar
            Konto usunięte
            0
            procki pod FM1 były udane lecz nowy socket musiał liczyć się z poprawkami i o to jest FM2 ;P
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Recenzja jak recenzja................. tylko sorry ale z tym OC to sie troche zapedziles samemu w kozi róg - dales sie nabrac na error, bug, na cos co juz od dawna wiadomo a zrecenzowales BUGA. Otorz zaden cpu nie bedzie pracowal z takim mnoznikiem......... to tylko cyferki na ekranie. Tak jak napisal kolega Nazoropeth ............. i to wlasnie odroznia recenzje profesjonalne od amatorskich - profesjonalista by sie zastanowil czy jest mozliwe OC do 5GHz cpu ktory ma 1,4V stocka i 2,4 czy tam 2,6 GHz na starcie na takiej plycie..... jest to fizycznie niemozliwe na CPU AMD - innymi slowy połknąłeś babola i tak samo go serwujesz innym. Recenzja ma to do siebie ze ja czytaja ludzie i sluzy ona do budowania wiedzy a wiec Twoja recenzja wprowadza w błąd ........ Dobre recenzje cos odkrywaja, pokazuja cos nowego - ciekawego, slabe recenzje nic nowego nie wprowadzaja a Twoja jest złą bo wprowadza w błąd i to w tak prostej sprawie...........