Na topie

ADATA prezentuje pierwsze pamięci DDR4 z chłodzeniem cieczą (i podświetleniem RGB LED)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Pamięć RAM

Kategoria: Komputery Podzespoły Pamięć RAM Tematyka: DDR4 Producenci: ADATA

Seria XPG Spectrix D80 powinna zainteresować entuzjastów, którzy oczekują od sprzętu nie tylko dobrej wydajności, ale też ciekawego wyglądu.

  • ADATA prezentuje pierwsze pamięci DDR4 z chłodzeniem cieczą (i podświetleniem RGB LED)
A A

W ofercie firmy ADATA pojawiły się pamięci XPG Spectrix D80, które nie tylko oferują świetną wydajność, ale też wyróżniają się ciekawym wzornictwem – jest to zasługa innowacyjnego chłodzenia wodnego z podświetleniem RGB LED.

Nowa seria obejmuje konfiguracje 1-, 2- i 4-kanałowe o pojemności 8 – 64 GB. Póki co w ofercie producenta są dostępne moduły o taktowaniu 2400 – 3200 MHz, ale później mają do nich dołączyć jeszcze szybsze konfiguracje (nawet takie o taktowaniu 5000 MHz).

Specyfikacja specyfikacją, ale nowe pamięci przede wszystkim wyróżniają się chłodzeniem. Producent zastosował tutaj aluminiowy radiator, wspomagany przez chłodzenie cieczą (jest to ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, dzięki czemu może lepiej odprowadzać ciepło).

ADATA XPG Spectrix D80

Nie zapomniano też o odpowiednim wyglądzie modułów. Aluminiowy radiator został przyozdobiony podświetleniem RGB LED – do jego konfiguracji można wykorzystać autorską aplikację, która daje możliwość ustawienia różnych efektów świetlnych.

Specyfikacja pamięci ADATA XPG Spectrix D80

  • typ: DDR4 DIMM
  • pojemność zestawu: 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB
  • pojemność modułu: 8 GB
  • taktowanie: 2400 MHz, 2666 MHz, 2800 MHz, 3000 MHz, 3200 MHz
  • opóźnienia: CL16, CL17
  • napięcie zasilające: 1,2 V, 1,35 V

Informacje odnośnie sklepowej premiery (a tym bardziej cen) jeszcze nie zostały ujawnione. Można jednak podejrzewać, że seria XPG Spectrix D80 nie będzie należeć do najtańszych.

Źródło: ADATA

Odsłon: 4543 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. kokosnh
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-04-26 16:00

    trzeba zaznaczyć, że tego nie da się podpiąć pod WC...
    Oraz niska temperatura wrzenia tej cieczy, nie pomoże w odprowadzaniu ciepła, a po prostu dodaje pojemności cieplnej, przez co dłużej się nagrzewają...

    Skomentuj

    1. usuniety_c89fe1248fbe
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-26 16:30

      Dokładnie, po prostu zamiast większego radiatora wciśnięto tam tubkę w płynem.

      Zastanawiam się tylko, czy aby płyn nie miał głównie odpowiadać za lepszy efekt podświetlenia, a ciecz i jej właściwości chłodzące to na siłę dolepiona funkcja...

      Skomentuj

    2. Finear
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-04-26 20:36

      konwekcja pochłania dużo energii więc takie coś powinny pomoc z utrzymaniem niższej temperatury

      oczywiście czy będzie to lepsze niż standardowy radiator to inna sprawa

      Skomentuj

  2. mesjan
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-04-26 18:15

    Ze dwa lata temu pewien człowiek poprosił mnie bym wymienił mu kartę graficzną, oczywiści odpłatnie. Podczas wymiany poczęstował mnie browarem. Gdy wszystko zmontowałem i odpaliłem mu kompa zostało trochę czasu na dopicie tego piwka, więc on postanowił pokazać mi zapisany wcześniej film na youtubie z gameplayem gry dla której wymieniał kartę na lepszą. Odpala film, oglądamy i po chwili gość do mnie mówi z oczami jak 5 zł "od razu widać że lepsza grafika". Myślę że dla takich właśnie ludzi zrobili te Ramy.

    Skomentuj

    1. wefhy
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-04-26 19:23

      Jeśli to było jeszcze za czasów VGA lub DVI, to w sumie możliwe ;) Porty były analogowe, słaba karta mogła skopać kolory.

      Skomentuj

  3. Kiciulek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-26 19:02

    Może chodzi o to, by cały radiator działał trochę jak duży heat pipe... tylko czy faktycznie to coś wnosi...

    Skomentuj

    1. kokosnh
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-26 21:14

      było już coś w tym stylu, sam miałem OCZ reaper DDR3, tylko tam był osobny radiator więc coś to dawało...

      Skomentuj

  4. Zwierzak
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-04-26 22:27

    Czy oni nie wiedzą że niebieskie LED chłodzą najlepiej ? Amatorzy ;)

    Skomentuj

    1. altronix
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-27 01:12

      Dokladnie. Powinni uzywac zimnych kolorow. :-P

      Skomentuj

      1. marcadir
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-04-27 08:11

        Jesteście w błędzie... muszą używać ciepłych kolorów, aby było widać ile tego ciepła z ramów na zewnątrz chłodzenie odprowadziło :-)

        Skomentuj

  5. Irrlicht
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-27 09:27

    Produkt dla klientów klasy "fizyka jest taka okropecznie trudna, wolę kolorowe światełka" :-)

    Ciecz o niskiej temp. wrzenia, owszem efektywnie dodaje pojemności cieplnej, ale:
    * W zbiorniczku ciśnieniowym o stałej, małej objętości wiele się nie nawrze, bo ciśnienie rośnie szybko (pamiętam jak kiedyś podgrzewałem sobie *kropelkę* wody w zamkniętej butelce PET nad grzejnikiem ze spiralą ...). Owszem, część energii będzie zgromadzona "w ciśnieniu", ale nie jestem pewien, czy to jest coś, co bym chciał mieć pod biurkiem :)
    * RAM to nie CPU, że im pobór mocy skacze o rząd wielkości pod obciążeniem a potem spada. Grzeją się w miarę równo i stale, więc efektywna pojemność cieplna ma znikome znaczenie, o ile nie podłączymy tego do antycznego 2.5-litrowego Zalman Reserator, czy cuś :-)

    Skomentuj

  6. Zwis88
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-27 12:02

    A serwują drinki z palemką i opowiadają dowcipy?

    Skomentuj

  7. benutzer
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-27 20:41

    Zamiast zbudować jakiś plastikowy tunel jak na sekcję zasilania i dać wiatraczek za 1$ 40x40 mm to cudują z niewiadomi czym.

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-05-07 12:21

      Nie ma nic gorszego niż te małe g*wnianie wiatraczki. Nie dość, że nie wydajne to głośne.

      Skomentuj

      1. Smuga
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-05-09 09:11

        niewydajne* (jak mnie palą takie błędy)