Procesory

AMD zapowiada rdzenie K12 i fizyczną zgodność układów ARM i x86

przeczytasz w 2 min.

Co zaprezentowano na konferencji Core Innovation Update?

AMD Core Innovation Update konferencja

AMD pochwaliło się krótko- i średnio-terminowymi planami rozwoju „Komplementarnych technologii”, a więc rozwiązań wykorzystujących najlepsze cechy ekosystemów x86 oraz ARM. Kamieniem węgielnym tych planów jest licencja na 64-bitową architekturę ARM, pozwalająca na tworzenie niestandardowych, wysokowydajnych rdzeni dla szybko wzrastających rynków. Wykorzystywać one będą współdzieloną, elastyczną infrastrukturę umożliwiając konsumentom przecieranie nowych, innowacyjnych szlaków na rynkach systemów wbudowanych, serwerów oraz urządzeń klienckich, jak również rozwiązań typu „semi-custom”.

Przewiduje się, że do 2017 roku rynek procesorów bazujących na architekturze ARM oraz x86 będzie wart więcej niż 85 mld dolarów. AMD zajmuje wyjątkową pozycję będąc jedyną firmą dostarczającą zróżnicowane rozwiązania pokrywające cały zakres tego rynku. To pierwszy raz, kiedy jeden z głównych dostawców procesorów stworzył ścieżkę umożliwiającą innym skorzystanie z innowacji na polu ARM i x86.

AMD Core Innovation Update konferencja

„Do dziś AMD było jedyną firmą na świecie dostarczającą wysokowydajne i energooszczędne układy zgodne z instrukcjami x86 o wiodącej wydajności graficznej. Teraz AMD wykonuje śmiały krok naprzód i staje się jedyną firmą, która oferuje wysokowydajne, 64-bitowe rdzenie procesorów x86 i ARM, połączone ze światowej klasy kartami graficznymi” – powiedział Rory Read, President oraz CEO firmy AMD. – „Nasze innowacyjne, komplementarne możliwości projektowania technologii w połączeniu z portfolio własności intelektualnych (IP) i doświadczeniem w produkcji wydajnych układów typu System-on-a-Chip (SoC), potwierdzają, że AMD jest jedyną firmą mogącą dostarczyć komplementarne rozwiązania umożliwiające użytkownikom odmienianie świata w jeszcze bardziej wydajny i skuteczny sposób”.

AMD Core Innovation Update konferencja

Pierwszą nowością jest „Project SkyBridge” – przewidziana na 2015 rok struktura deweloperska (Design Framework), w skład której wejdzie nowa rodzina 20-nanometrowych procesorów APU oraz układów typu SoC, które mają być pierwszymi na świecie procesorami zgodnymi pinami między architekturą ARM i x86. 64-bitowy wariant ARM będzie bazował na rdzeniu ARM Cortex-A57 i jest pierwszą platformą zgodną z technologią HSA (Architektura Systemów Heterogenicznych) firmy AMD dla systemu Android. Z kolei wariant x86 będzie wykorzystywał nową generację rdzeni procesora – „Puma+”. Rodzina „Project SkyBridge” to pełna integracja w formie układów SoC, technologia GCN (Graphics Core Next), HSA oraz AMD Secure Technology wprowadzaną przez dedykowany układ Platform Security Processor.

AMD Core Innovation Update konferencja

Dodatkowo producent pracuje nad „K12”, a więc nowym, bazującym na architekturze ARM, wysokowydajnym i energooszczędnym rdzeniu, który wykorzysta zalety uzyskanej przez AMD licencji ARM, eksperckiej znajomości specyfiki projektowania 64-bitowych układów, jak i zespołu deweloperskiego kierowanego przez architekta półprzewodników, Jima Kellera. Wprowadzenie pierwszych produktów bazujących na „K12” jest planowane na rok 2016.

AMD Core Innovation Update konferencja

„W ARM jesteśmy oddani współpracy z partnerami, którzy rewolucjonizują i przekształcają możliwości sprzętu wszędzie – od sensorów po serwery” – powiedział Simon Segars, CEO w firmie ARM. – „Zasięg rynkowy AMD oraz potwierdzone doświadczenie i rola firmy w przejściu branży na 64-bitowe przetwarzanie w środowiskach klienckich i serwerowych, w połączeniu z ekspercką znajomością energooszczędnych rozwiązań oraz standardem SBSA (Server Base System Architecture), jakie wnosi ARM, pozwoli na stworzenie nowych możliwości i nada dynamiki innowacjom na wielu, szybko wzrastających rynkach”.

AMD Core Innovation Update konferencja

Jednocześnie firma AMD po raz pierwszy publicznie zaprezentowała 64-bitowy, bazujący na architekturze ARM procesor AMD Opteron A o kodowej nazwie „Seattle”, na którym uruchomiono środowisko Linux wywodzące się z projektu Fedora. Ten ostatni to sponsorowana przez firmę Red Hat, rozwijana przez społeczność dystrybucja systemu Linux, która zapewnia znajome środowisko klasy korporacyjnej przeznaczone dla deweloperów oraz administratorów IT z całego świata.

AMD Core Innovation Update konferencja

Linuksowe środowisko bazujące na Projekcie Fedora pozwala firmom na przejście na serwery bazujące na architekturze ARM bez potrzeby integracji całkowicie nowych narzędzi i oprogramowania. Ta prezentacja potwierdza znaczący krok naprzód w poszerzaniu wykorzystania wysoce wydajnych, 64-bitowych procesorów stworzonych na bazie architektury ARM na polu centrów danych.

AMD Core Innovation Update konferencja

Źródło: AMD

Komentarze

66
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    29
    Czekam na jakieś porządne procki do desktopów a nie pierdoły serwerowe czy na telefoniki bo i7 kosztują już astronomiczne sumy przez brak konkurencji. Serwery to znaczna część rynku ale ja nie mam serwera, nie interesuje mnie to.
    • avatar
      Skullek
      12
      Zauważyłem, że AMD za każdym razem próbuje zrobić coś innego, dołożyć coś od siebie, znaleźć nową drogę, podczas gdy intel tylko robi tik-tak. Fajnie się na coś takiego patrzy, ale potrzebujemy wreszcie konkretów ! Mam nadzieje, że w przyszłości dostaniemy wreszcie coś porzadnego od amd.
      • avatar
        Kotowaru
        4
        może wreszcie zrobią coś porządnie, bo intel się troszku rozbestwił :c
        • avatar
          TimeShadow
          4
          Jedno jest pewne, AMD ma lepsze slajdy niż Intel, zobaczymy jak to wyjdzie, brakuje mi tutaj informacji o tym że amd pracuje nad całkowicie nową architekturą x86 64-bit budowaną od podstaw, rozbili się na dwa zespoły jeden pracuje nad arm a drugi nad tym nowym układem ale nie podali więcej informacji czy będzie to zastępca rodziny bulldozer high end desktop czy może coś na segment low power.
          • avatar
            szymon1051
            2
            Ja mam na dzieje że sprawdzi się jedna z sytuacji:
            1. Nowe procesory sprzedadzą się bardzo dobrze i zatrudnią lub oddelegują jakąś część zespołu do nowych mocnych nie koniecznie energooszczędnych procesorów desktopowych
            2. Projekt z ARM okaże się klapą i zrobią mocne procesory desktopowe by udowodnić że coś potrafią

            Na nieszczęście dla konsumentów, niezależnie od tego czy któraś sytuacja się sprawdzi, będą musieli zaczekać.
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Spodziewałem się nowych procesorów , jakiegoś mocnego apu ale dobre i to.
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Tylko że nie każdy chce chmury obliczeniowej, co więcej bardzo wiele firm i instytucji nie zgodzi się/ nie może trzymać swoich danych i prowadzić obliczeń lub robić cokolwiek innego w chmurze. Nie wszędzie też potrzebne są serwery a po prostu porządne jednostki desktopowe. Poza tym czy serwery to nie bardzo rozwinięte CPU desktopowe? Albo inaczej czy CPU desktopów to nie czasem kastraty CPU serwerowych? AMD już tak bardzo utraciło kontakt z intelem że chyba odpuścili na dobre cały rynek CPU.

                Od paru już lat intel robi drobne kroczki ale wystarczające żeby AMD nie było w stanie nawiązać z nimi walki. Intel przechodzi na 14nm, tymczasem AMD nie jest w stanie opuścić 28nm. Wydajność jednego rdzenia AMD dziś jest niższa niż w 2008r. Ceną można konkurować ale jeśli przeciwnik ma wydajność 2, 3x wyższą to już jest po sprawie.

                Te piękne slajdy dla mnie dobitnie pokazują że rynek CPU to już przeszłość dla AMD. Dlaczego? Bo każda informacja o dobrym CPU w nowym procesie technologicznym dała by skok akcji AMD wielokrotnie większy niż te czary mary które przedstawiło AMD. Znów u jest zaklinanie rzeczywistość i a w praktyce będzie trzeba to odłożyć na półkę.

                Już APU miały być niesamowite i mieć różaną przyszłość, kiedyś nawet wydawało mi się że jest to możliwe, ale rzeczywistość pokazała że potrzeba na to dużo więcej czasu i dużo więcej środków czego AMD nie ma. Na razie się sprawdza w niszowych rozwiązaniach. A wprowadzenie tego do konsol pokazało jeszcze dobitniej że brak jest mocy tym rozwiązaniom.
                • avatar
                  byzyl
                  1
                  " In 2016, AMD will debut its first custom-designed ARM core (dubbed K12) and an all-new x86 core. Jim Keller, of Apple A4/A5 and AMD K8 fame, will head up the design of both chips."

                  Erm, wg mnie jezeli to przetlumaczymy z oryginału, to faktycznie K12 bedzie w 2016 roku, ale beda to dwa rozne jadra wersja ARM, oraz nowa wersja jadra x86 dla procesorow. Wyraznie podkreslono ze K12 bedzie obejmowac dwa nowe jadra, ktore zawieraja sie w dwoch oddzielnych projektach prowadzonych przez Jima Kellera.

                  Cos dla rozjasnienia sprawy:

                  http://forum.benchmark.pl/blog/101/entry-287-przyszłość-amd-może-nie-będzie-aż-taka-zła-jak-nam-się-wydaje/



                  • avatar
                    mjwhite
                    0
                    "Rodzina „Project SkyBridge” to pełna integracja w formie układów SoC, technologia GCN (Graphics Core Next), HSA oraz AMD Secure Technology"

                    Napier... do środka wszystkiego i będzie do ... niczego
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Brawo AMD :-) Brawo za innowacyjność.

                      Szkoda tylko że Intel po raz kolejny tą innowacyjność ukradnie i zacznie stosować w swoich układach. Dla młodzieży nie pamiętających czasów Pentium 4, przypomnę tylko iż to firma AMD wprowadziła technologie 64 bitową do swoich procesorów, a zazdrosny Intel t technologie normalnie ukradł.

                      Dowód? Wystarczy spróbować zainstalować jakiś 64 bitowy system operacyjny na starych Celeronach lubi Pentiumach. Konia z rzędem temu któremu się to uda. Ze starymi Athlonami (ba - nawet Sempronami) nie ma żadnego problemu.

                      Mnie natomiast najbardziej smuci fakt, iż żyjemy w czasach marek i nawet gdyby AMD wypuściło 3 razy wydajniejszego FXa to i tak Intel będzie się lepiej sprzedawał. Smutne ale prawdziwe.
                      • avatar
                        jkbrenna
                        -4
                        ciekawe komentarze, ale:
                        1. stare czasy nie wroca, bo Sandersa brakuje..
                        2. teraz wlasnie, gdy Intel olbrzymia ofensywe prrzeciwko ARM wytoczyl, AMD jak zwykle na przegrajacego stawia, ( Intel liczy tylko w tym roku okolo 100 ml. MD z Atomami Z2xxx iZ3xxx do smartfonow i tabletow dostarczyc i tez liczy ,ze na tym w tym roku na kazdym ukladzie straci ...
                        3. AMD, od 6 lat nie majac zadnego doswiadczenia z ARM i tez calkowity brak srodkow finansowych , nagle oglasza co bedzie robil, moze na jakis inwestytorow liczy...
                        4. Pin kompatyczny, udlad, bazujacy sie na ARM, okupuje 1/ 4 powierzchni, niz mu odpowiadajacy uklad bazujacy sie na x86, czyli mozna smialo powiedziec, ze kazdemu 4 rdzeniowemu x86, bedzie 16 rdzeniowy ARM odpowiadac, albo tez bedzie usilowal AMD na ukladzie z ARM, tez RAM dolepic...ile kawy bedziemy musieli ypic, aby sie to dowiedziec..
                        • avatar
                          Skorpio
                          0
                          Tak jak ty, ja też wole mieć swoją własną maszyne w domu, jednak wszyscy pchaja nas w chmury obliczeniowe. Już od dawna słychać o graniu w chmurze, wiec nawet na tablecie bedzie można pograć w wymagające tytuły, więc mnie nie dziwi taki pęd z podzespołami do serwerów czy centrów obliczeniowych.
                          Dodatkowo i tak większość ludzi potrzebuje dostepu do internetu, a nie super maszyny do grania, a większość słuchawek tuż umie to od dawna, tablety jeszcze lepsze bo lepiej sie czyta na wiekszym ekranie.

                          Pisze tu oczywiste oczywistość ale to tręd rynku duktuje co firmy beda produkowac i o tym trzeba pamiętać czytajac takie artykuły.

                          Pamiętajcie jeszcze jedno chmura = abonament, czyli stały dopływ gotówki z naszych portfeli, wiec jak myślicie co sie firma bardziej opłaca? Sprzedac jedną maszynke komuś do domu czy postawić serwer i brać za usługę pieniadze latami?
                          • avatar
                            Skorpio
                            0
                            Miało to być odniesienie do pierwszego postu
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              K12? WHY GOD WHY ARM? Micro smicro energy efficent bull*hit 4 smartphones...
                              • avatar
                                PL_SBX
                                0
                                Jeśli u AMD to wyjdzie to intel po kilku miesiącach zrobi to samo. Bo przecież intel to taka firma innowacji i w ogóle.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Obok apu, bedzie arm, czyli jak zrobic wszystko co mozliwe aby nie poprawiajac wydajnosci rdzenia x86 mozna bylo zaistniec w slajdach. Ciekawe o ile tym razem spadnie RZECZYWISTA wydajnosc.
                                  • avatar
                                    szymon1051
                                    0
                                    Czy znowu cofamy się na przud jak w przypadku tych pojemnych taśm wideo?

                                    ARM był przed x86?