Na topie

Procesory Intela ponownie cieszą się większą popularnością - AMD traci udziały

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Sklep Mindfactory udostępnił najnowsze statystyki sprzedaży. Zgodnie z przewidywaniami, modele Coffee Lake spotkały się z dużym zainteresowaniem.

  • Procesory Intela ponownie cieszą się większą popularnością - AMD traci udziały
A A

Procesory AMD Ryzen namieszały na rynku do tego stopnia, że przez długi czas sprzedawały się lepiej od układów konkurencji. Wygląda jednak na to, że wraz z pojawieniem się modeli Intel Coffee Lake sytuacja wróciła do normy i znowu to jednostki „niebieskich” cieszą się większą popularnością.

Kilka dni temu sklep Mindfactory opublikował statystyki sprzedaży procesorów z grudnia – co prawda nie mieliśmy tutaj żadnych premier nowych układów dla desktopów, ale to właśnie wtedy na rynku zaczęła się normować sytuacja z dostępnością jednostek Coffee Lake. Jak można było się domyślać, sytuacja ta miała ogromny wpływ na wyniki sprzedaży.

Mindfactory - sprzedaż procesorów AMD i Intel

Po raz pierwszy od czterech miesięcy to procesory Intela wygrały w statystykach sprzedaży – łącznie uzyskały one 54% udziałów, podczas gdy jednostki konkurencji 46%.

Z oferty Intela największym zainteresowaniem cieszyły się modele Core i7-8700K, Core i7-7700K, Core i5-8600K, Core i5-8400, Core i3-8100 i Core i5-7600K. Jeżeli chodzi o ofertę AMD, tutaj raczej bez zmian – Ryzen 5 1600, Ryzen 5 1600X, Ryzen 7 1700X i Ryzen 7 1700.

Mindfactory - sprzedaż procesorów AMD i Intel

Jeszcze większe dysproporcje są widoczne przy zestawieniu przychodów. Modele Intela wygenerowały ich aż 62%, natomiast modele AMD już tylko 38%.

Jak wygląda kwestia popularności poszczególnych generacji procesorów?

Mindfactory - sprzedaż procesorów AMD

W przypadku AMD raczej bez niespodzianek – jednostki Ryzen (Summit Ridge) obejmują 93,8% udziałów, natomiast Ryzen Threadripper zaledwie 6,2%.

Mindfactory - sprzedaż procesorów Intel

Ciekawiej wygląda sytuacja w przypadku oferty Intela, bo nowe jednostki Coffee Lake zdążyły objąć 60% udziałów, natomiast starsze Kaby Lake to 32,9% udziałów. Topowe układy Broadwell-E i Skylake-X nie są tak popularne – generują one odpowiednio 1% i 6,1% sprzedaży.

Co tu dużo mówić, jednostki Coffee Lake okazały się tak udanymi produktami, że pozwoliły odzyskać utracone udziały sprzedaży. Wiemy jednak, że AMD nie ma zamiaru spoczywać na laurach i już przygotowuje się do premiery nowej generacji Ryzenów. Może pozwolą one ponownie zmienić rozkład sił na rynku?

Źródło: Reddit, Mindfactory

Odsłon: 7362 Skomentuj newsa
Komentarze

40

Udostępnij
  1. X.X.X
    Oceń komentarz:

    -19    

    Opublikowano: 2018-01-02 12:18

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    nic dziwnego że intel odzyskuje udziały w rynku
    jak nawet ich bardzo słaby procesor i3 6100 jest bardzo dobry w grach właśnie jak będę wymieniał tego i3 to właśnie na i5 lub i7 nowej generacji

    Skomentuj

    1. X.X.X
      Oceń komentarz:

      -10    

      Opublikowano: 2018-01-02 12:25

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      już mnie minusują a ja tylko wyrażam swoje zdanie :(
      nie jestem fanbojem intela ale taka jest prawda ja gram sporo na pc i tylko intel mi pasuje do gier

      Skomentuj

      1. mutissj
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2018-01-02 12:35

        To i3-8100 jest dobry i tani,

        Skomentuj

      2. jeomax.co.uk
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2018-01-02 13:38

        ... minusuja, bo pewnie nie odrozniasz i3 starszych generacji (2c/4t) od i3 najnowszej generacji (4c/4t) i jeszcze walisz smutki, ze i3 dwurdzeniowy jest - jak to okreslasz - "bardzo dobry w grach" i ze se go wymieniasz w przyszlosci na i7 (najnowszej generacji = spytalbym: a po co, skoro to i3 jest "takie dobre"). Wincyj rozgarniecia zycze w nowym, 2018 roku.

        Skomentuj

        1. X.X.X
          Oceń komentarz:

          -9    

          Opublikowano: 2018-01-02 16:35

          ja nie odróżniam ?
          człowieku ja go kupowałem jakiś ponad rok temu
          wtedy nawet nie było takich i3 z 4 rdzeniami
          i i tak w cenie do 500zł nie było nic lepszego
          oczywiście jak przychodzi doradzca nr 1 taki jak ty z darem widzenia kto napisał komentarz . tak jak pisałem ten i3 nie jest zły
          tu masz test
          https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i3_6100_skylake_ze_sredniej_polki_cenowej?page=0,14

          Skomentuj

          1. X.X.X
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2018-01-02 16:36

            smutek to miał być taki żarcik co chyba żaden nie pojął

            Skomentuj

        2. X.X.X
          Oceń komentarz:

          -8    

          Opublikowano: 2018-01-02 16:51

          na te czasy co kupowałem tego i3 ten procek był dobry teraz jak gram w nowe tytułu z gtx 1060 to widać że procek nie daje rady i mam mało ramu bo tylko 1 kość 8gb i dobrze że kupiłem i3 bo teraz mi nie szkoda wymienić platformę na nowszą

          Skomentuj

    2. tazik21
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-01-02 15:51

      i3 jest taki dobry w grach, to po co wymieniasz. Co tu tak smierdzi?- gnijącym mózgiem?

      Skomentuj Historia edycji

    3. kombajn
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-01-02 15:51

      Minusują bo 2 rdzeniowe i3 to jest bardzo dobre tylko do starych gier lub produkcji Indie. W jakichkolwiek nowszych produkcjach się krztusi. A na i5/i7 najnowszej generacji sobie tego i3-6100 nie wymienisz bez nowej, drogiej płyty głównej.

      Skomentuj

      1. X.X.X
        Oceń komentarz:

        -10    

        Opublikowano: 2018-01-02 16:46

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        czy ja wiem czy takie drogie te płyty główne 800 zł to nie tak dużo np Asus ROG STRIX Z370-H GAMING jest już fajną płytą

        Skomentuj

        1. AkaRyupl
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-01-02 17:43

          Przy AMD masz dobrą płytę główną za 500 zł...

          Skomentuj

          1. X.X.X
            Oceń komentarz:

            -7    

            Opublikowano: 2018-01-02 18:33

            mi nie chodzi o tanią płytę tylko fajną i ładną do obudowy z oknem a jak widzę to z amd jest nawet droższe
            https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-x370-f-gaming-90mb0ui0-m0eay0-1378863/
            vs intel
            https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-z370-h-gaming-1564698/

            Skomentuj

          2. AkaRyupl
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-01-04 05:27

            500 zł to nie tania, a ładna płyta główna...
            Asus jak wiadomo się ceni (tylko nie wiem za co).

            Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-01-02 12:24

      Nigdy nie słyszałem takich głupot, no ale generalnie nie interesują mnie takie fanboy-skie wypocimy - bez względu na kolor i przynależność.
      A Ciebie? (pytanie retoryczne, sam sobie odpowiedz).

      Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-01-02 12:33

          Dobra rada: zostaw młodocianych fanboy-ów samym sobie.
          Gdy widzę taką jaskiniową potrzebę przynależności, przesadnego wielbienia jednego oraz przesadnego deptania drugiego - ignoruję i idę dalej. To najlepsze co można zrobić.

          Skomentuj

  2. Vengir
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-02 12:23

    Revenue to przychód, a nie dochód czy zysk. To nie to samo.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-02 12:35

      Faktycznie! Poprawione

      Skomentuj

  3. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-01-02 12:29

    Co za różnica jaki proc, ważne że gry działają ;)
    Liczy się cena do wydajności zawsze tak było i będzie.
    Przynajmniej w moim przypadku.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-01-02 13:06

      No niekoniecznie:
      http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-radeon-software-adrenalin-edition-problemy-z-dzialaniem-gier.html

      Skomentuj

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-01-02 13:26

        Z Radeonami zazwyczaj były problemy ze strony optymalizacji gier względem konstrukcji NVidia.
        Jeszcze 4 lata temu miałem Sapphire Radeon HD4850 który służył 7 ciężkich lat i zasłużył na emeryturę. Nie mniej piekarnik jak cholera a jego konkurencja od zielonych spisywała się lepiej.
        Nie wiem od czego to zależało ale pamiętam że zazwyczaj konkurencyjne modele zielonych jakoś lepiej sobie radzą w grach stąd wziąłem GTX 970 4G ale w kolorkach czerwieni od MSI i nie mam z niczym problemów, widać nawet po aktualnych grafikach że konkurencyjne Nvidie w benchmarkach zawsze mają te kilka FPS więcej niżeli Radeony.
        Co do newsu jak widać problem wypada ze starymi grami które swoje czasu świetności mają za sobą a swoją drogą nawet w nie nie grywałem więc jakbym miał Radeona nawet bym nie płakał. Nie mniej współczuję tym co grają a mają nowsze Radeony :/

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2018-01-02 14:19

          to zależy ile i w co się gra, średnio nv jest lepsza ale kilka tytułów jest "pod radeona" jak akurat w nie gram i dlatego mam kartę od amd. Drugi powód to monitor z freesync.

          Skomentuj Historia edycji

        2. AkaRyupl
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-01-02 17:50

          To NVIDIA nie ma problemów ze sterownikami? Pamiętam jak nie dało się bez wywalenia sterownika oglądać filmików w HTML5 na kartach NVIDII, a downgradu nie mogłem zrobić, bo wtedy nie dało się grać w Wiedźmina 3 (gra bez nowego sterownika nie działała poprawnie i miałem festiwal epileptycznego oświetlenia). Każdy ma wtopy większe czy mniejsze.

          Skomentuj

  4. mutissj
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-01-02 12:44

    Wychodzi jak w życiu np. przy budowie domu:

    lepiej zatrudnić 6 fachowców, niż 8 początkujących po szkole

    i tak samo jest z i7-8700K (6C) vs Ryzen 7 1700 (8C)

    w obliczeniach Ryzen na równi z i7 ale w grach już nie ...

    Skomentuj

    1. TheDariusz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-01-02 14:04

      Masz rację, dlatego ja czekam na drugą generację ryzena. Mam nadzieję że uda im się naprawić problemy pierwszej generacji czyli mały potencjał OC oraz przeciętną wydajność w grach i przy tym zaoferują podobne ceny do obecnych.
      Na razie starcza mi obecna i5 chociaż w pewnych kwestiach odczuwam spore braki mocy.

      Skomentuj

  5. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-01-02 14:06

    Nadal są braki w dostępności procesorów Coffee Lake co najlepiej widać na modelu Core i5-8400. W najbardziej popularnych sklepach go nie ma, a w innych jest z ceną mocno zawyżoną. Na dodatek cały czas nie ma na rynku tanich płyt głównych do procesorów Coffee Lake.
    Sprzedaż pełną parą procesorów Coffee Lake dopiero przed nami.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2018-01-02 14:22

      Braki coffee i płyt do nich są celowe, żeby sprzedać stare zapasy kaby co jak widać w powyższej statystyce działa.

      Skomentuj

  6. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-01-02 14:33

    Tylko ,że obcokrajowiec składa sprzęt na rok czasu maksymalnie a w Polsce taki jeden z drugim kupi nawet superwydajnego i7-8700k za zebraną kasę od komunii sądząc ,że starczy mu na kilkanaście lat bo tak ludzie piszą.
    Prawdziwy ból dopiero się zacznie więc wszystko przed Nami i zobaczymy jak CPU INTELA to przetrwa.

    Skomentuj

    1. franiux
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-01-02 16:46

      Co ty, on składa co miesiąc nowy a stary wywala na wysypisko do afryki, przecie oni tacy bogaci. Puknij się w głowę, poziom życia w krajach zachodnich nie jest wiele większy od tego w PL, co z tego że po przeliczeniu na zł dużo więcej zarabia jak musi opłacić wielokrotnie wyższe opłaty za mieszkanie gdzie mało kto tam ma mieszkanie czy dom na własność a w PL większość jednak ma dom czy mieszkanie. Ceny żywności też dużo wyższe, koszt utrzymania samochodu wielokrotnie większy mimo że paliwa teoretycznie może kupić 5x więcej niż Polak.

      Skomentuj

      1. lenoxxx
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-01-02 18:55

        Szkoda, że tak mało osób o tym wie a ta druga część osób gówno wie a najwięcej wypowiada się w temacie. To tak normalnie u Polaków :D

        Skomentuj

  7. kola01
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-02 15:33

    O ! Jakiś nowy procesor mamy, cyt.: "Core i5-8100" ?
    Poprawcie proszę ten błąd w artykule :)

    Skomentuj

  8. jarekzon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-02 20:34

    To niedobrze. Jak to napisałem w innym poście, chyba już wszyscy, nawet te najbardziej zakute łby, uświadomiły sobie, że mocny Intel, to dla nas kicha. Lepiej, gdy obie firmy mają bardzo dobre procki, bo to raj użytkownika kompa.

    Skomentuj

  9. Szymon331
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-02 22:58

    Cóż, Intel dowala z cenami ale mam do niego zaufanie.

    Ponad 7 lat temu zakupiłem procesor SB 2500K i do tj pory śmiga ograniczając mi tylko czas renderu moich projektów.

    Jednostka podkręca się w okolice 5GHz co pozwoliło równać się z serią i5 4xxx orz i5 6xxx nadal będąc 100% wystarczającą dla graczy. Nigdy wcześniej żaden podzespół w komputerze mi tyle nie wytrzymał.

    dlatego właśnie następny mój proc toteż będzie Intel. 8600k lub 8700K. Myślę że po OC do 4.8-5GHz starczy na parę ładnych lat.

    Skomentuj

    1. jarekzon
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-01-02 23:36

      Po OC do 4.8 - 5 GHz ? Życzę powodzenia w podkręcaniu do tych wartości.

      Skomentuj

      1. Smuga
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-01-03 08:12

        A co to jest 5 GHz dla Coffee Lake? Już Skylake śmiga na 4.8 bez problemu, zastanów się co bredzisz.

        Skomentuj Historia edycji

        1. jarekzon
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-01-03 22:05

          Daj mi znać jak go podkręcisz.

          Skomentuj

  10. puchatek2
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-03 10:01

    Ciekawe jak rynek zareaguje na to
    https://www.wykop.pl/link/4090689/wykryto-bardzo-powazna-sprzetowa-wade-wszystkich-procesorow-x86-intela-eng/

    dziwne że nic o tym nie piszecie. zagranica huczy.

    Skomentuj Historia edycji

    1. force
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-03 10:25

      Pewnie intel im płaci więc specjalnie opóźniają newsa ewentualnie są januszami informacji.

      Skomentuj

    2. Amshel
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-03 12:23

      napisali. tylko grafike dobierali pewnie do artykulu :D

      Skomentuj

  11. Eryk333
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-03 10:36

    Wystarczy i3 8350k do gier i nie jest drogi:)

    Skomentuj

  12. Amshel
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-01-03 12:21

    "Modele Intela wygenerowały ich aż 62%, natomiast modele AMD już tylko 38%"

    chyba nic dziwnego, prawda? Intel sie ceni. koszt wyprodukowania procesora jest mniej wiecej taki sam, do tego dochodzi logistyka, skladowanie, promocja, inne oplaty jednostkowe...
    tak wiec ja sie dziwie, dlaczego przychody sa tylko 2x wyzsze, skoro procesory Intela sa 4x drozsze :)