Procesory

AMD pracuje nad procesorami Epyc z rdzeniami Zen 3 i Zen 4

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2019-06-25

Forrest Norrod potwierdził, że kolejna generacja procesorów ma być kompatybilna z obecną platformą. Mało tego, w planach już są ich następcy.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera drugiej generacji procesorów AMD Epyc, które mogą nieźle zamieszać na rynku serwerów i centrów danych. Wiemy jednak, że producent na tym nie poprzestanie i już pracuje nad kolejną generacją układów. Czego możemy się spodziewać?

Trzecia generacja Epyców będzie bazować na mikroarchitekturze Zen 3 i zostanie wykonana w 7-nanometrowej, usprawnionej litografii (7nm+). Możemy zatem oczekiwać poprawienia wydajności i efektywności energetycznej.

AMD Epyc - plany wydawnicze

Ostatnio kilka ciekawych informacji w temacie ujawnił serwis AnandTech, który miał okazję porozmawiać z Forrestem Norrodem (wiceprezesem działów Datacenter i Embedded Solutions Group w AMD). Norrod potwierdził, że modele Milan nadal będą korzystać z platformy SP3 i pamięci DDR4 RAM. Docelowo powinny one zadebiutować w połowie przyszłego roku.

AMD Epyc
Lisa Su prezentuje procesor AMD Epyc 2. generacji (nazwa kodowa Rome)

Wiceprezes uchylił też rąbka tajemnicy o kolejnych modelach. Inżynierowie AMD mają pracować nad czwartą generacją układów Epyc o nazwie kodowej Genoa – jak łatwo się domyślić, będą one bazować na rdzeniach Zen 4. Póki co nie znamy jednak szczegółów na temat ich specyfikacji czy terminu premiery.

Źródło: AnandTech, foto: NextPlatform

marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  "...Możemy zatem oczekiwać poprawienia wydajności i efektywności energetycznej...."

  ależ oczekujemy, ostatnie 5-10 lat :P
 • avatar
  Co chwile AMD wdaje cos nowszego i poprawionego .Może warto poczekać az zrobią to 7nm+++ i wtedy dopiero się Zen rozkręci.
  Zaloguj się
  -5