Na topie

ASUS, MSI i Palit szykują specjalne wersje kart graficznych do kopania kryptowalut

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Rosnąca cena Bitcoina to odpowiednia motywacja, aby powrócić do kopania kryptowalut - zwłaszcza przy odpowiedniej optymalizacji kosztów.

  • ASUS, MSI i Palit szykują specjalne wersje kart graficznych do kopania kryptowalut
A A

Kurs Bitcoina szybuje w górę, więc to dobra okazja do zarabiania na kryptowalutach. Zauważyli to również producenci kart graficznych, którzy przygotowali specjalne wersje kart GeForce GTX 1060 i GTX 1080 – dostosowane nie do grania, ale właśnie do tzw. koparek kryptowalut.

Nowe karty bazują na konstrukcji standardowych, desktopowych modeli - P106-100 to odpowiednio przerobiony GeForce GTX 1060 6GB, natomiast P104-100 bazuje na konstrukcji GeForce'a GTX 1080. Producenci zrezygnowali tutaj z wszystkich niepotrzebnych elementów z punktu widzenia obliczeń (m.in. wyjść wideo), co powinno przełożyć się na jeszcze niższy pobór energii elektrycznej i niższą cenę takiego akceleratora.

ASUS P106-100

ASUS P106-100

ASUS P106-100 Mining bazuje na modelu GeForce GTX 1060 Expedition. Na pokładzie znalazł się układ graficzny Pascal GP106 z 1280 rdzeniami CUDA oraz 6 GB pamięci GDDR5 192-bit. Taktowania są standardowe – 1506/1708 MHz dla rdzenia i 8008 MHz dla pamięci VRAM.

MSI P106-100 i P104-100

Firma MSI przygotowała dwa modele do kopania kryptowalut: P106-100 (bazujący na modelu GeForce GTX 1060 6G TOC) i P104-100 (bazujący na modelu GeForce GTX 1080 8G Aero). Co prawda nie znamy dokładnych zegarów, ale można podejrzewać referencyjne – 1506/1708 MHz w P106-100 oraz 1607/1733 MHz w P104-100.

Palit P106-100

W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć modelu firmy Palit – P106-100 6GB, który przypomina zwykłego GeForce'a GTX 1060. Na pokładzie standardowo: układ graficzny Pascal GP106 ze 1280 rdzeniami CUDA oraz 6 GB pamięci GDDR5 192-bit. Zegary też standardowe (1506/1708 i 8000 MHz).

Nieoficjalnie wiadomo, że nowe karty trafią do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu – P106-100 ma kosztować 235 dolarów, a P104-100 370 dolarów. W planach są również podobne wersje Radeonów.

Źródło: PCFrm, Imgur, Avito, VideoCardz, Cryptomining-Blog

Odsłon: 9301 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. Adriian
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-06-17 09:17

    Albo jestem głupi, albo z artykułu wynika, że główną różnicą jest brak wyjść video? Mogliby sobie darować i robić tylko "zwykłe" modele, chociaż z drugiej strony takiej karty nikt potem nie kupi do grania, więc uchroni to graczy przed zakupem reanimowanego trupa na allegro.

    Skomentuj Historia edycji

    1. gabioless
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-06-17 09:29

      Albo nie będą kupować tych nowych kart lecz normalne modele po to aby dalej odsprzedać jeżeli nie będą już wykorzystywane w celu zwrotu części kosztów.

      Skomentuj

    2. abukiewicz
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-06-17 10:24

      Wersje do kopania kryptowalut są okrojone o wszystko co niepotrzebne i mogące zabierać moc obliczeniową z procesorów i prze to też są zauważalnie tańsze od normalnej grafiki z tego co podali to jakies 150$ dla wersji gtx1080

      Skomentuj

      1. Fenio
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-06-17 16:27

        Czyli z czego konkretnie poza wyjściem wideo ?

        Skomentuj

        1. ElFi_
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2017-06-17 16:45

          Wbrew pozorom te gniazdka sporo kosztują...

          Skomentuj

          1. Fenio
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-06-18 03:09

            DVI lub HDMI ? 2,5$ w sprzedaży detalicznej.
            Już przy zakupie 10szt cena spada do 50 centów za szt. Koszt wlutowania też liczy się w centach.

            Skomentuj Historia edycji

    3. ElFi_
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-06-17 16:27

      Widać, że nie masz żadnego pojęcia jak pracują te karty, a mają modowane biosy i obniżone napięcia. Dzięki czemu utrzymują dość niskie temperatury pracy. Taka karta jest pewniejsza jak niejedna nowa ze sklepu.

      Skomentuj

  2. DiBo_22
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-17 10:12

    A czy taka karta nada się do połączenia w SLI ??

    Skomentuj

    1. Sweew
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-06-17 12:29

      GTX 1060 nie ma portu na SLI, wiec w tej wersji nie bardzo :/

      Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-06-17 13:53

      GTX 1060 nie wspiera SLI

      Skomentuj

  3. bychol
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-17 14:48

    a jako karta do fizyki ??? physx i hybrid physx nada się ???

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-06-17 17:17

      Ktos jeszcze sie w to bawi? W grach to chyba umarlo, zostal Hairworks i efekty swietlne.

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-20 12:29

      obecnie efekty fizyczne realizuje bezpośrednio karta graficzna, oczywiście o ile gra coś takiego potrafi wykorzystać.

      Skomentuj

  4. witoldsz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-18 03:11

    Kartami graficznymi nie kopie się Bitcoin-ów już od bardzo dawna.

    Skomentuj

    1. Moris299
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-21 21:02

      Teraz kopie się eth

      Skomentuj

  5. anglik666
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-18 10:27

    '(m.in. wyjść wideo), co powinno przełożyć się na jeszcze niższy pobór energii elektrycznej' czyli jak zlikwiduje w chacie gniazdko do którego i tak nic nie jest podpięte to oszczędzę na rachunku ? I to jest portal techniczny ?

    Skomentuj

    1. Fenio
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-06-18 18:48

      No niestety taką papkę informacyjną produkują od kiedy stali się naganiaczem klientów dla sklepu.
      Można przeczytać cały ten artykuł i nadal nie wiedzieć nic poza tym że będą wersje specjalne i nie będą posiadać wyjść wideo. Tylko co to ma wspólnego ze zmniejszeniem TDP ? No nic. Co to ma wspólnego ze zmniejszeniem kosztów ? No też nic bo koszt złącza cyfrowego jest praktycznie żaden przy cenie karty powyżej 1000zł.

      Skomentuj

  6. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-18 13:37

    Nawet ja baba wiem, że do kopania to tylko radeony.....

    Trochę to śmieszne jak żaba idzie do kowala...

    Skomentuj

    1. Fenio
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-18 18:45

      No to mało wiesz bo ETH (i nie tylko) świetnie kopie się na GTX10xx. Bitcoinów już od dawna nie opłaca się kopać przez GPU.

      Skomentuj

  7. marcadir
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-19 07:24

    Nikt z górników tego nie kupi do koparek, bo później z tym zostanie, a tak cywilną kartę można będzie później sprzedaż jako niewiele używaną.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-20 12:36

      szkoda że w tych grafikach nie ma informacji że temperatury zostały przekroczone, a to zjawisko występuje wtedy kiedy karta jest żyłowana, albo ...... odpadnie kaloryfer. po przekroczeniu pewnych częstotliwości spada efektywność karty i się po prostu zużywa. nie chciałbym mieć takiej karty. szkoda że producenci chipów graficznych o to nie zadbali.

      co do kopania, to bitcoiny tylko przez asic, ale one są bardzo drogie. skoro mało osób kopie bitcoiny, to w końcu zdrożały, bo na grafikach kopie się inne waluty i wymienia na bitcoiny.

      Skomentuj

  8. Mkozlowski
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-19 11:48

    No dobra to niech te karty kupują a nie standardowe GTX 1060 i RX 470/480/570/580, bo nigdzie ich nie ma w sklepach. X-kom napisał mi, że jest to problem globalny i nie wiedzą kiedy będą te karty dostępne. Zapytałem, bo byłem ciekaw sytuacji, a dobrze, że swoją 1060tkę kupiłem przed tym durnym boomem.

    Skomentuj

    1. Fenio
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-19 18:02

      Nikt tego nie kupi do kopania bo potem nikt tego od nich nie odkupi gdy wyjdzie nowa generacja. Produkt z góry spisany na porażkę.

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-20 12:40

      Ja tam się cieszę że RX470/480 się dobrze sprzedają, bo to oznacza że AMD zarabia. sam czekam na dostępność tych kart i sensowne ceny.