Na topie

Bankowość internetowa - ponad połowa Europejczyków mówi jej „tak”

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: finanse

Dokładnie 51 proc. obywateli Unii Europejskiej na koniec 2017 roku korzystało z bankowości internetowej. Tak wynika z raportu Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

 • Bankowość internetowa - ponad połowa Europejczyków mówi jej „tak”
A A

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) to unijny organ zajmujący się zapewnianiem regulacji i ochrony klientów instytucji finansowych, czuwaniem nad stabilnością i efektywnością systemu finansowego, ale też monitorowaniem całego tego sektora. W jego najnowszym raporcie odnajdujemy pewną ciekawą informację.

E-bankowość w UE popularniejsza

Otóż okazuje się, że w 2017 roku udało się wreszcie przekroczyć istotną granicę i już ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej korzysta z bankowości internetowej. Jest to sukces o tyle duży, że jeszcze dziesięć lat wcześniej odsetek ten wynosił jedynie 25 proc. 

e-bankowość EBA

Szczególnie dużą popularnością e-bankowość cieszy się wśród obywateli UE z kategorii wiekowej 25-34 lata. Więcej niż dwie na trzy takie osoby (68 proc.) mogą nazywać się użytkownikami tego typu usług. Tą (już wcale nie tak) nową technologią najbardziej interesują się też obywatele z wykształceniem wyższym (77 proc.).

Krótka historia e-bankowości

Jak wspomnieliśmy, bankowość elektroniczna (czyli usługa, dająca dostęp do rachunku z poziomu urządzenia  elektronicznego, przede wszystkim komputera lub smartfona) nie jest technologią nową. Jedni wyznaczają jej początek na rok 1964, kiedy to uruchomiony został pierwszy bankomat, inni – (wówczas mówi się o bankowości internetowej) na rok 1995, kiedy amerykański Security First Network Bank uruchomił platformę dostępną w sieci.

e-bankowość art

Skoncentrujmy się na tym drugim. W Europie jako pierwsze na udostępnienie takiej e-bankowości zdecydowały się instytucje fińskie i szwedzkie, a miało to miejsce rok po Amerykanach. Pierwsze bankowe usługi internetowe w Polsce uruchomił zaś w 1998 roku łódzki Powszechny Bank Gospodarczy. Aktualnie w Polsce otworzonych jest ponad 34,5 miliona rachunków z opcją „e”, z której korzystają właściciele połowy z nich, doceniając przede wszystkim wygodę tego rozwiązania.

Pozostałe wnioski z raportu EBA

Wróćmy do raportu EBA. W publikacji zatytułowanej „Consumer Trends Report for 2018-19” odnajdujemy też bowiem inne ciekawe informacje. Między innymi o tym, że 77 proc. pożyczek zaciąganych przez europejskie gospodarstwa domowe to kredyty hipoteczne, że niespełna 90 proc. Polaków powyżej 15. roku życia ma rachunek (co stawia nas w ogonie Europy) i że obywatele Wspólnoty mają już łącznie 812 milionów kart płatniczych (co daje nieco ponad 1,5 karty na osobę). Więcej możecie przeczytać w raporcie [PDF].

Źródło: EBA, Fintek. Foto/ilustracje: DigitalMarketingAgency/Pixabay (1), EBA (2), mohamed_hassan/Pixabay (3)

Odsłon: 4569 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. Warmonger
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-24 10:32

  Zaraz, to można NIE korzystać z bankowości elektronicznej? Wypłacać pieniądze w okienku i trzymać w skarpecie, czy jak?

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-24 12:25

   Biorąc pod uwagę, iż 90% Polaków ma konto bankowe, a 10% ludności to osoby po 70 roku życia, to i tak jest świetny wynik (korelacja % jest przypadkowa, ale można z tego wysnuć ogólny wniosek).
   Dodając do tego fakt, że emerytury są w Polsce głodowe - średnia niby jest 1806 netto, ale już najczęściej wypłacana to 906 netto, trudno oczekiwać, aby emeryci zaczęli zakładać rachunki bankowe.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!