Na topie

Będzie więcej reklam w TV, a użytkownicy na to ...wyciągają smartfony

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Gemius

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zmian, dzięki którym wieczorny seans filmowy może stać się bardziej seansem reklamowym. Na użytkownikach nie robi to jednak większego wrażenia, bo mają co robić w tym czasie.

  • Będzie więcej reklam w TV, a użytkownicy na to ...wyciągają smartfony
A A

Coraz częściej telewizja przegrywa z Internetem, a jest tak między innymi z powodu reklam, które zamiast przerywać program, to właściwie są nim przerywane. Czy może być gorzej? Oczywiście, że tak – Komisja Europejska proponuje rozluźnienie limitów dla nadawców.

Aktualnie przepisy pozwalają na wyświetlanie reklam przez 20 proc. czasu antenowego dla każdej godziny zegarowej (czyli mogą trwać dokładnie 12 minut). Nowy projekt zakłada podzielenie doby na trzy części, w których obowiązywałyby różne zasady:

  • od 6.00 do 18.00 – reklamy mogą stanowić 20 proc. czasu nadawania (całego cyklu, a nie godziny),
  • od 18.00 do 0.00 – reklamy mogą stanowić 20 proc. czasu nadawania (całego cyklu, a nie godziny),
  • od 0.00 do 6.00 – reklamy mogą stanowić dowolną część czasu nadawania.

TV stary

Do czego może to doprowadzić? Ano do tego, że w momentach dnia, kiedy oglądalność jest najmniejsza (np. około południa), reklam nie będzie wcale, ale już podczas wieczornego seansu filmowego informacje o nowym piwie idealnym na lato, suplementach diety na cokolwiek czy możliwości zaoszczędzenia 50 groszy na kilogramie proszku do prania będą pojawiać się dosłownie co chwilę.

TV Gemius godziny

Jak będzie więcej reklam, to nikt tego nie będzie oglądał? Wątpliwe – już dzisiaj potrafią one skutecznie zniechęcić do seansu, a mimo to stacje telewizyjne nie narzekają na statystyki oglądalności w wieczornych godzinach. Bo też reklamy to nie problem, gdy ma się pod ręką smartfona…

Jak podaje Gemius, 90 proc. polskich internautów wykorzystuje przerwę reklamową w telewizji, aby nadrobić „smartfonowe zaległości”. Co trzeci przegląda Facebooka lub inny serwis społecznościowy, a co piąty – gra. 

TV Gemius app

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Gemius, Science PR, inf. własna. Foto: picjumbo.com/Pixabay (CC0) (1), Burak Kebapci/Pexels (CC0) (2)

Odsłon: 3843 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    18    

    Opublikowano: 2018-06-20 13:30

    Jak ja się cieszę, że prawie rok temu zrezygnowałem z telewizji. Dzięki temu obejrzę sobie od czasu do czasu jakiś film z YT lub innych źródeł, a jest do wyboru mnóstwo, w tym klasyków kina.

    Skomentuj

    1. mesjan
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2018-06-20 13:58

      Ja już od kilku lat jej nie oglądam. Reklam jest tak dużo i trwają tak tak długo że zapominałem że coś oglądałem. Poziom programów jest tragiczny nie wspominając o serialach. Oglądania seriali o zwykłym życiu zwykłych ludzi w ogóle nie rozumiem, oglądają je ludzie co chyba swego życia nie mają więc żyją tym serialowym. Nie oglądam wiadomości i mam spokój w głowie (po ludziach w mojej pracy którzy oglądają je codziennie widzę że strach je w ogóle oglądać bo psychozy politycznej można dostać). W telewizorze oglądam tylko materiały z komputera a oglądam i czytam to co che i kiedy chce.

      Skomentuj

    2. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-06-20 14:26

      Od dawna nie oglądam telewizji. Naprawdę polecam.

      Skomentuj

    3. davidoff
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-21 07:43

      na YT też są reklamy i nawet kilka.... są lepsze strony do oglądania :)

      Skomentuj

  2. deseczka
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-06-20 13:45

    Ja zrobiłem to 10 lat temu :-)

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-21 05:20

      Ja podobnie. W pewnym momencie zlapalem sie na tym, ze po chyba 20 min bloku reklam zapomnialem jaki film ogladam. Potem refleksje typu czemu to ja mam sie dostosowac do czasu nadawania zamiast odwrotnie? Jesli reklam ma byc JESZCZE wiecej to bedzie to oznaczac raczej koniec telewizji jaka znalismy kilkanascie lat temu.

      Skomentuj

  3. sebmania
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-06-20 13:49

    Właśnie przez te reklamy ludzie nie oglądają telewizje bo niemożna je po prostu przewinąć.

    jak widzę reklamę 12 minut to odechciewa mi się już dalej filmu oglądać. Dali by pasek z reklamami jak w komórce i ludzie byli by szczęśliwi ....

    Skomentuj

  4. rlistek
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-06-20 14:15

    Jedyne tv jakie oglądam to twitch.tv ;)

    Skomentuj

  5. xpress
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-20 15:36

    Jakby to napisał dariozpata:
    I bardzo dobrze!! Dodatkowe pieniądze będą mogły iść na zasiłki socjalne!

    Skomentuj

  6. sabaru
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-20 17:12

    Dziś po obiedzie się położyłem na chwilę i włączyłem TV. Włączyłem jakąś stacje zainteresował mnie film odkładam pilota a tam reklama no to przełączam na inny kanał i zaczynam oglądać bo nawet ciekawy program był. Minuta nie minęła i reklamę znowu włączyli. Przerzuciłem tak kilka kolejnych kanałów i na każdym reklama była. W końcu znalazłem coś ciekawego do oglądania i po kilku minutach znowu reklama była. Przerzuciłem się na ten pierwszy kanał myśląc że się skończyła ale gdzie ta. Więc dalej wędruje po kanał z myślą że coś ciekawego znajdę no i znalazłem. No ale tradycyjnie tylko tym razem po 10 minutach znowu reklama. W między czasie zdążyłem zapomnieć że chciałem sobie obejrzeć do końca jeden program i poszedłem na komputer bo ileż można reklam oglądać.

    Skomentuj

    1. PITUCH1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-20 17:21

      czasami pykne cos w tv po nocach, jakis klasyk lub cos co nie ogladalem, ale do pierwszych 2 reklam, wyciagam tel , pyk pyk pyk, pyk pyk, i zanim reklama się skonczy mam to samo na domowym NAS, pyk pyk i ogladam to samo w swietym spokoju :)

      Skomentuj

  7. bosiur
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-20 19:53

    JA tam jak coś chce oglądać to włączam z 30min wcześniej żebym mógł potem przewinąć do przodu

    Skomentuj

  8. Miro75
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-21 00:53

    Jeśli to wprowadzą to będzie gwóźdź do trumny telewizji jaką znamy. Lepiej se wykupić HBO GO i Netflixa, a wiadomości w necie poczytać i będzie święty spokój.

    Skomentuj

  9. xxx.514
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-21 12:45

    Mam pomysł na update do eurokomunalnego projektu - niech zrobią jak Polsat, gdzie reklamy są przerywane filmem. Albo w ogóle, zamiast filmu niech puszczą 3 minutowy trailer przerywany reklamami, a potem reklama gdzie można kupić dany film. Chwyci?

    Skomentuj

  10. patol1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-21 13:31

    Dobrze, że nie ma nic ciekawego w tej telewizji, więc nie ma co płakać.
    Ale jak tak dalej pójdzie to ta cała telewizja będzie wyglądać tak samo jak całodobowe TV Mango.