Na topie

92% dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych (a ilu z nich ze smartfonów?)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony

Wprawdzie Polacy preferują smartfony, ale liczba użytkowników klasycznych telefonów komórkowych wciąż jest duża.

  • 92% dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych (a ilu z nich ze smartfonów?)
A A

Często mówi się, że smartfony cieszą się ogromną popularnością. Zastanawialiście się kiedyś, jak dokładnie wygląda to w Polsce? Odpowiedzi udziela najnowszy raport przygotowany przez CBOS.

Wynika z niego, iż 92% dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych. 57% z nich wybiera właśnie smartfony. Jak łatwo się domyślić, 43% to zwolennicy klasycznych telefonów komórkowych. Oczywiście są też osoby, które posiadają obydwa typy urządzeń (9% ogółu).

Zaskoczenia nie stanowią funkcje, które są przez użytkowników wykorzystywane. Przewodzi komunikacja - rozmowy oraz SMSy, niemniej widać jak na dłoni, że wiele osób ceni sobie także możliwość wykonywania zdjęć. Telefony oraz smartfony zastępują nam takie gadżety jak budzik, kalendarz, nawigacja GPS czy odtwarzacze muzyki.

CBOS smartfony badanie

„Fakt, że Polacy coraz częściej sięgają po smartfony niż klasyczne komórki, przełożył się prawdopodobnie na wzrost popularności poszczególnych ich funkcji i zastosowań. Obecnie znacznie więcej użytkowników niż dwa lata temu deklaruje, że za pośrednictwem telefonu sprawdza prognozę pogody (wzrost o 15 punktów procentowych), a także korzysta z map i nawigacji (wzrost o 9 punktów). Częściej również urządzenia te służą do przeglądania internetu (wzrost o 8 punktów), korzystania z kalendarza (wzrost o 6 punktów), aparatu fotograficznego, nagrywania wideo oraz obsługi poczty e-mail (wzrost po 5 punktów), a także zegara i budzika (wzrost o 4 punkty).”

Dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia”, które przeprowadzono w dniach 29 czerwca - 6 lipca na próbie 977 dorosłych osób.

Źródło: CBOS

Odsłon: 2782 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij
    1. Q'bot
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-02 12:50

      Do dzwonienia PC albo tablet, a smartphone do sprawdzania godziny i nawigacji - tak jest u mnie ;)

      Skomentuj

    2. WhiteDrag0n
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-02 13:35

      A co jest złego w posiadaniu jednego sprzętu do wszystkiego?

      Skomentuj

      1. Q'bot
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-08-02 13:40

        Nooo...
        Było kiedyś popularne video z krojeniem chleba Macbook'iem Air - Można, tylko po co?

        Skomentuj

      2. mgkiler
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-08-02 13:56

        Mój kumpel tak ma, że ma zwykły telefon, a do internetu w podróży tablet.

        Kiedyś się dziwiłem, a teraz uważam to za świetne rozwiązanie.

        Zwykły telefon lepiej się nadaje do dzwonienia, bo bateria trzyma tydzień.
        A tablet lepiej się nadaje do internetu niż smartphone - nie oszukujmy się - ekran jest dużo większy i łatwiej coś robić.

        I zawsze jak jedziemy w podróż to ma zwykły telefon i tablet.

        A w domu komputer stacjonarny (bo laptop to taki ani tablet, ani komputer do profesjonalnych zastosować... podobnie jak smartphone to ani tablet ani telefon).
        Laptopa nie położymy sobie obok ćwicząc na bieżni/orbitreku i w trakcie ćwiczeń sobie czytać z niego, czy oglądać film. A tablet tak. Laptop do profesjonalnych zastosowań, czy modernizacji sprzętu, czy do gier - też be.

        Dlatego kumpla podejście, że zwykły telefon do dzwonienia, tablet (poczta, pogoda, youtube, itp), i komputer stacjonarny do poważnych zastosowań oraz do gier uważam za najlepsze.


        Skomentuj Historia edycji

          1. mgkiler
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-02 15:11

            Dla mnie osobiście 5 cali to patelnia.

            Mój telefon ma 4 cale (nie 4.5, nie 4.2, tylko dokładnie 4.0 cala) a i tak jest trochę za duży.

            To właśnie zaleta zwykłego telefonu, że łatwo mieści się do każdej kieszeni i łatwo go wyciągnąć, a patelnie nie zawsze łatwo wyciągnać np bez wstawania.

            5 cali to jasne, że wtedy taki mini tablet. Tyle, że dla mnie taki rozmiar jest już nie wygodny.

            Dlatego telefon malutki i tablet z większym ekranem uważam za fajne rozwiązanie.

            Skomentuj Historia edycji

          2. behemot
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-02 18:36

            5" to, imho, jest patelnia, choć ja osobiście wolę taką konstrukcję nazywać „dachówką”, bo ma rozmiar przeciętnej wielkości gontu ;)
            Z internetu korzystam używając do tego PC - służbowego w pracy, prywatnego w domu, komórka natomiast służy mi do dzwonienia.
            Nieposiadanie smartfona jest, rzadko bo rzadko ale jednak, pewnym wyrzeczeniem, co do tego nie ma wątpliwości, choć na dłuższą metę coraz bardziej się do tego wyboru przekonuję biorąc pod uwagę korzyści które daje używanie „dumbfona” - nie brandzluję się komórką w każdej wolnej chwili (np. gdy zapadnie tzw. „niezręczna cisza”), nie dręczą mnie żadne powiadomienia aplikacji, nie sprawdzam co 10 minut wiadomośći, nie gram w durne gierki itd. Telefon służy do szybkiego, bezpośredniego kontaktu a w międzyczasie leży sobie w kieszeni, której nie wypycha przesadnie swoim rozmiarem ;) Ładuje się raz na 5-7 dni, no i nie będę nawet wspominał, że jak mi raz w miesiącu telefon spadnie z biurka/z ręki na podłogę/beton, to nie przeżywam tego faktu szczególnie mocno - podnoszę, składam do kupy i działa tak, jak przed upadkiem a ekran nie dostaje pięknej pajęczynki ;)

            Zdaję sobie sprawę, że większości osób nie będzie się wygodnie żyło bez smartfona, ale ewidentnie są jednostki, które dobrze sobie bez niego radzą (czytaj: lepiej niż gdyby go miały). Pozdrawiam w tym miejscu podobnych mi odszczepieńców ;)

            Skomentuj

          3. mgkiler
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-08-02 20:59

            Ale po co tablet nosić z sobą?

            Jak idziesz na miasto to po co Ci tablet z sobą? Nie wytrzymasz bez dostępu do internetu parę godzin?

            A jak jesteś w podróży to masz i tak plecak i bagaż i tam masz tablet.

            Nie rozumiem w czym problem.


            A telefon nosić w plecaku to bez sensu, bo raz, że nie zawsze słychać jak ktoś dzwoni, a dwa, że chciało by Ci się do plecaka sięgać za każdym razem?
            A jak plecak leży w bagażniku samochodu to co wtedy?
            A mały telefonik masz zawsze ze sobą.

            Nic tu nie jest dziwne.

            Skomentuj Historia edycji

          4. patol1984
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-04 11:48

            Tez bym chciał nosić mały telefon zamiast 5-6 calowego, ale nie ma małych telefonów z dobrym aparatem. A jak są to daj znać bo ja nie znalazłem ;d

            Skomentuj

          5. WhiteDrag0n
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-04 19:10

            A iPhone SE?

            Skomentuj

    3. Niepiskoj
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-02 13:54

      no a internet tylko dla normalnych...

      Skomentuj

  1. Monstrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-02 13:07

    Ja też już od paru ładnych lat korzystam i ze smartfona i z klasycznego telefonu komórkowego. Do wykonywania połączeń - komórka najlepsza: mała, zgrabna, a smartfon to do pozostałych rzeczy :-)

    Skomentuj

  2. XaRaDaS
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-02 13:14

    I te badanie można sobie głęboko wsadzić. 977 osób w prawie 40 mln. narodzie ;) kropla w morzu to jest.

    Skomentuj

  3. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-02 23:47

    Do dzwonienia nadal używam klasycznego Z6 - niezastąpiony, długo pracuje na baterii i zawsze mogę go mieć przy sobie - do aplikacji używam smartfona 5.5" - a do internetu najzwyczajniej w świecie laptop.

    Skomentuj Historia edycji

  4. Gregor-34
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-08-03 03:40

    Właściciele smartfonów mnie irytują, jedzie gość na rowerze i zatrzymuje się na czerwonym świetle wyciąga smartfona i coś klika, za nim czeka na zielone światło kilku rowerzystów,zapala się zielone światło ale właściciel smarta tego nie widzi i wszyscy za nim muszą chwilkę poczekać, a ja się kur.a pytam czy tak ciężko wytrzymać bez smartfona 35 sekund

    Skomentuj

  5. Fiona
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-03 07:06

    Kiedyś brzydziłam się smartfonami, ale

    -nawigacja się przydaje, szczególnie jak jesteśmy w obcym duzym mieście
    - aparat również, choćby w sklepie że pstryknąć fotkę jakiegoś ciucha
    - nagrywanie rozmów - czasami też...

    Z czego nie korzystam i pewnie nie skorzystam: smartfon jako czytnik eksiązek - porażka na 5 calach
    Gry - tu może i bym się pobawiła, ale nie będę po kilku minutach gry biegać i szukać gniazdka, bo w razie ważnej rozmowy, zdechnie bateria.

    Także w stosunku do zwykłego tel. kom. parę nowości już zaakceptowałam.

    Czego mi brak dobrego wyboru smartfonów poniżej 4 cali.


    Skomentuj

  6. Fiona
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-03 07:10

    P.S. Jak dwóch kolegów powyżej. Telefonik 4 cale max. a dodatkowo gdy jest potrzeba tablet 7 cali.
    To dla mnie optymalne rozwiązanie...

    No i nie ma stresu że właśnie wypadł mi z reki smartfonik za blisko 4000 zł i pękł ekran... A każdemu wcześniej, czy później wypadnie tel. z reki.

    Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-08-03 13:57

        No dobrze, ale która cebula przyzna się do tego że jest biedna ??? To już wolą zadłużyć się do końca życia kupując smartfon .......... to czysta psychologia, tu nie żadnej magii

        Skomentuj

      2. Fiona
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-08-04 07:39

        Q2hvY2hsaWs7

        Niestety nie odpowiem Ci czy jesteś debilem.

        primo - nie jestem psychiatrą

        sekundo - bez specjalistycznych badań w realu się raczej nie da....

        Także sorki......

        Skomentuj

  7. Fiona
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-04 07:42

    randallandhopkirk

    Dlaczego kogoś kogo nie znacz wyzywasz od cebul ???

    To stres wywołany spojrzeniem w lustro ???

    Sorry, za dwa posty - nie wyłączę blokady reklam...
    Ale mam już dość różnej maści matołów (użyte w pełni świadomie) którzy obrażają kogoś ot tak na dzień dobry.
    Nawet jak nie adresują takich obelg do kogoś personalnie...

    Skomentuj

  8. Fenio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-04 17:03

    Co z tymi 8% nie korzystających z tel. komórkowego ? Jest aż tak źle ?