Na topie

CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT - giganci IT daleko w tyle

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Gry Ciekawostki Technologie i Firma Producenci: CD Projekt

W 2017 roku CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT. Więcej niż IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services razem wzięte.

 • CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT - giganci IT daleko w tyle
A A

CD Projekt ma w ostatnim czasie wiele powodów do zadowolenia. Kolejne sukcesy powodują rosnące przychody. Za tym idzie niestety konieczność odprowadzania wyższych podatków. I tu okazuje się, że firma zasila budżet państwa solidnymi sumami.

Jak podaje Puls Biznesu, w 2017 roku CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). Dało to pozycję lidera w sektorze nowych technologii, z dużą przewagą nad innymi firmami.

Wedle tego samego źródła, CD Projekt zapłacił więcej podatku CIT niż IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services razem wzięte. Po zsumowaniu ich wpłat do budżetu państwa wpłynęło 27 mln zł.

Niektóre z nich nie odprowadziły nawet złotówki podatku CIT, ponieważ wykazały starty. W przypadku Oracle Polska podano 590 mln zł przychodów i 593,2 mln zł kosztów, w przypadku IBM Polska odpowiednio 935,4 mln zł i 965,8 mln zł. Obydwie firmy nie chciały zgłębiać tematu, przedstawiciele Puls Biznesu usłyszeli, iż firmy nie komentują lokalnych wyników finansowych.

Źródło: Puls Biznesu

Odsłon: 5811 Skomentuj newsa
Komentarze

36

Udostępnij
 1. Sharimsejn
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-07-27 04:36

  Niektóre z wielkich firm wykazują straty i nie odprowadzają CIT'u, a taki CDP, który pokazał się z dobrej strony płaci horrendalne sumy. Jeszcze trochę i przeniosą firmę np. do Niemiec albo innego kraju, który nie doprowadzi ich do bankructwa. CDP życzę tylko dobrego, a rządowi wiadomo czego.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-07-27 15:45

   a nasz wspaniały majstersztyk sprawiedliwości Ziobro jakoś nie widzi w tym problemu, że ogromne molochy wyprowadzają z PL kasę i nie odprowadzają należnych podatków. za to ciebie będą ścigać, aż się położysz w drewnianej skrzynce.

   brawo nasz rząd, sukces za sukcesem.

   przykre jest to, że kasa z redów pójdzie pewnie na jakąś patolę.

   Skomentuj

  2. zuzannator
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-07-27 16:24

   Nie ma to jak się wiejski mędrek wypowie... Co ma piernik do wiatraka. Nie płacą podatków bo rżną nas na sztuczkach księgowych. Czy ktoś wierzy, MS nie ma zysku :) Ale oczywiście lemingi swoje wiedzą.

   Skomentuj

   1. Sharimsejn
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-01 03:08

    Nie wiem o czym ty koleżko piszesz ale z kontekstu mojego posta łatwo można wywnioskować, że te wykazywane straty to ironia z mojej strony. Nawet ze wsi nie jestem, a na pewno umiem czytać ze zrozumieniem lepiej od ciebie o.0

    Skomentuj

  3. owatanka
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-07-27 16:44

   Firmy wykazuja straty dlatego ze inwestuja w rozwoj i badania to ze firma wykazuje straty nie znaczy ze niezarabia ale tak czy siak podatki powinni placic wszyscy.

   CDproject musialo by wydac na badania wszystko co zarobili aby wykazac strate i nie placic podatku...

   Skomentuj

   1. derunim
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-30 11:53

    Człowieku, co ty pier...lisz?
    CD Projekt prowadzi całą działalność w Polsce, a więc i badawczo-rozwojową.
    Koncerny zagraniczne mają w 99% tylko u nas rynek zbytu.
    Robią takie bantustany jak nasz w konia, na zasadzie
    "Jak najlepiej wydymać murzynów, i to najlepiej tak, by uważali, że zrobili z nami interes życia?".

    Skomentuj

 2. K8v8M
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2018-07-27 07:33

  Do Niemiec? Gdzie są średnio 4 razy wyższe koszty płac i kilkadziesiąt procent wyższe podatki? Doskonały pomysł. Dlaczego oni na to wcześniej nie wpadli. Idź im doradź, zarobisz kokosy.

  Skomentuj

  1. Hans Olo
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2018-07-27 10:46

   Co? Myślisz, że oni by zatrudniali Niemców? I że w ogóle w Niemczech by się coś działo? W Niemczech zakładasz spółeczkę. Robisz kontrakty B2B, więc masz zwolnienie z VAT na wewnątrzwspólnotowe usługi. Długo by liczyć.

   Skomentuj

  2. randallandhopkirk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-27 11:21

   Znam wielu przedsiębiorców którzy założyli firmy w Niemczech, ale już całe interesy prowadzą po za ich granicami, dużo bardziej się im to opłaca i znacznie ułatwia wszelakie procedury urzędowe.

   Skomentuj

   1. K8v8M
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-07-27 12:22

    No widzę sami fachowcy co to mają znajomych i najlepsze źródło wiedzy. Otóż prowadziłem firmę w Niemczech i wróciłem z biznesem do Polski.
    Podatki w Niemczech dla większego biznesu są znacznie wyższe niż w Polsce, dla mniejszego zresztą też. W Polsce mała spółka (do bodaj miliona euro obrotu rocznie) płaci 15% CIT
    W Niemczech w czasach gdy miałem firmę CIT wynosił prawie 30 procent (w Polsce w tym czasie 19% podobnie jak obecnie jest teraz dla większych firm).
    VAT co do zasady jest podatkiem płaconym przez konsumentów. Przedsiębiorca jedynie odprowadza go do urzędu w imieniu konsumenta. Polska jest członkiem UE i tak samo jak w Niemczech przy eksporcie towarów/usług nalicza się 0% VAT. VAT dolicza się do produktu przy sprzedaży detalicznej.
    Dlatego Wiedźmin jeśli trafia do Niemiec ma 0% VAT, ale na półce w sklepie jest przez sprzedawcę doliczany VAT 19% (o ile dobrze pamiętam stawkę) i ten podatek sprzedawca odprowadza do niemieckiego urzędu skarbowego.
    Dla sprzedawcy jednak jest bez znaczenia czy kupuje towar z zagranicy z 0% VAT, czy z lokalnej hurtowni z 19% VAT, bo jeśli kupi z hurtowni to podatek który zapłacił nabywając towar odliczy sobie od kwoty którą musi zapłacić do urzędu skarbowego.
    Dlatego dla przedsiębiorcy nie ma znaczenia z punktu widzenia VAT w którym kraju UE się znajduje. Jeśli ktoś produkuje towary wyłącznie na eksport, to odlicza sobie VAT od towarów i usług które nabywa w kraju i urząd skarbowy zwraca mu ten VAT na konto. Niektórzy przedsiębiorcy dostają milionowe zwroty VATu co miesiąc

    Skomentuj

    1. randallandhopkirk
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-07-27 20:02

     Weź pod uwagę że płacenie VAT to nie jest cel sam w sobie dla prowadzenia działalności gospodarczej i nie można całego aspektu sprowadzać tylko do tego poziomu. Zwłaszcza gdy się prowadzi interesy z całym światem sytuacja wygląda nieco inaczej i w Niemczech mamy wiele instrumentów pozwalających prowadzić łatwiej działalność gospodarczą, nie mówiąc o tym że z terenu naszego kraju wielu rzeczy zwyczajnie nie zrobisz i trzeba wysługiwać się firmami działającymi za granicą.

     Skomentuj

 3. Pawlus
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-07-27 07:53

  W imię zasady "Wy jesteście bardziej zaradni i potraficie więcej zarobić więc dajcie nam, bo tak, bo to sprawiedliwe (niby)". A w kwestii rzeczywistych benefitów takich jak ochrona przez policję czy możliwość kupna/wynajmu gruntu pod firmę czy innych tego typu rzeczy taki CPR nie pobiera więcej od państwa niż taka pierwsza lepsza masarnia czy hurtownia papieru toaletowego oddająca dla państwa grosze w porównaniu do CPR. Ach te uroki socjalizmu.

  Szczerze życzę CPR aby przestał bawić się w śmieszny patriotyzm i czym prędzej dokonał optymalizacji podatkowej bo jak podaje powyższe zestawienie zagraniczne firmy śmieją się mu w twarz.

  Skomentuj

 4. Dziabunia
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-07-27 08:24

  Lepiej 3 mln strat niż 45 mln podatku ;)

  Skomentuj

  1. Pawlus
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-07-27 08:50

   Coż to za absurdalny świat w którym żyjemy. :)

   Skomentuj

  2. rahl_r
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2018-07-27 08:51

   Bardzo inteligentnie, lepiej nic nie zarobić niż zarobić i z części zarobku zapłacić podatek. Już widzę jak robisz karierę w biznesie i księgowości oraz błyszczysz logiką.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Pawlus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-27 09:14

    Serio myślisz, że wykazanie straty na zeznaniu to to samo co rzeczywiste poniesienie tej straty? Ironii nie wyłapałeś? Ty za to karierę zrobisz jedynie w bajkach dla małych dzieci gdzie A to zawsze A a B to zawsze B.

    Po przemyśleniu wydaje mi się, że to chyba jednak był troll. Ale jeśli jednak nie to rozwalę Ci teraz głowę: słyszałeś o kupowaniu kosztów Panie "Nieskazitelna Logika"?

    Skomentuj

   2. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-27 10:39

    widac kolego ze nie wiesz po co się fundacje zakłada i tworzy projekty które przynoszą same "straty".

    Skomentuj

   3. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-27 15:50

    co za naiwność. to jest księgowość kreatywna, oficjalnie nazywana "optymalizacją przychodów". kasą się przerzuca tak, aby pomimo zysku, wykazać stratę po to, by nie płacić podatków. Ziobro do roboty, ponoć jesteś bardzo skuteczny w tropieniu szwindli :)

    Skomentuj

    1. rahl_r
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-07-27 20:04

     BBB i reszta naprawdę jesteście tacy inteligentni, że aż boli. Nie przyszło wam może do głowy, że nie wykazując dochodu nie macie żadnej kasy na wydatki itp i musicie (cały czas mowa o dużych firmach a nie o małych owieczkach) brać kredyty, emitować nowe akcje itp. Na dłuższą metę (kilka lat) takie działania mają podobne skutki jak drukowanie pieniędzy bez pokrycia. Firma pomimo rosnącego kapitału włożonego zaczyna tracić na wartości i kiedy te dwie wartości się mijają jedna idąc w dół a druga w górę zaczynają się problemy.
     Przeciwne przykłady widać bardzo ładnie z jednej strony firmy takie jak Apple czy Nvidia z drugiej strony mieliśmy do niedawna AMD.

     Skomentuj

  3. zuzannator
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-27 16:26

   Z takim myśleniem lemingu nigdy nie wygrasz wyborów w tym kraju.

   Skomentuj

 5. scooby
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-07-27 10:09

  Swoja droga to jest zastanawiajace bo rownie dobrze CDP mogl wrzucic inwestycje w nowe produkcje jako koszty, a co za tym nawet zwiekszyc poziom ich finansowania.
  Finalnie wykazac lekki zysk albo nawet strate dokladnie tak samo jak to robia inne firmy.

  Skomentuj

  1. djgromo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-07-27 10:13

   Tu chyba chodzi, że CDPR jest na giełdzie i radzi sobie bardzo dobrze. Sztuczne zawyżanie wydatków mogło by osłabić ich sytuację na rynku. I tak działając w Polsce mają znacznie niższe koszta utrzymania niż gdziekolwiek na zachodzie.

   Skomentuj

   1. jaredj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-27 11:58

    A co ich interesuje kurs ich akcji w stosunku do rzeczywistej kondycji? Która jest notabene bardzo dobra. Na kursach już wypuszczonych akcji nie oni zarabiają, tylko ich posiadacze, i zarabiają tylko gdy je sprzedają.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-07-27 15:52

     zapomniałeś o dywidendzie.

     Skomentuj

 6. stach122
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-07-27 10:41

  Czyli CDP uczciwie zapłaciła a inne firmy się wycwanily i wykazały ,,stratę". Jestem za CDP tylko jestem ciekaw ile pociągną na tej uczciwości :v

  Skomentuj

  1. Hans Olo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-07-27 10:49

   Myślę, że pociągną przynajmniej na tyle, że dostaną swoisty "immunitet" w skarbówce.

   Skomentuj

  2. K8v8M
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-07-27 12:27

   Wbrew mitom powielanym przez pseudoekonomistów Podatki nie zabijają firm. Inwestycje odlicza się od dochodu, a podatek płaci się po opłaceniu kosztów, inwestycji, etc. Co więcej podatki w Polsce są bardzo niskie (19%). Typowa stawka podatku CIT jeszcze w latach osiemdziesiątych wynosiła w większości krajów rozwiniętych 40-60%.

   Skomentuj

 7. sebastianzola
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-07-27 11:03

  Gratuluje CDP i życzę im jak najlepiej bo to w końcu Nasz polska firma. A do do tych innych firm to powinno zrobić się z tym porządek, nie może być tak, że wielkie firmy uchylają się od płacenia podatku i tak oto zgodnie z przepisami mają większe koszty niż przychody(ale skoro tak jest czemu nie zamkną firmy?)
  Jeśli firma X ponosi straty przez Y czasu to jakim cudem istnieje?

  Skomentuj

  1. sabaru
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-27 13:05

   Porządek? Ty w ogóle wiesz co piszesz?

   Skomentuj

  2. hideo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-07-27 16:39

   Możesz mieć kosztów w Polsce więcej niż przychodów ale firma jest międzynarodowa i stać ją na te koszta, ba powiem więcej, możesz mieć straty na całym świecie ale mając np dziesiątki miliardów dolarów rezerw możesz jechać na stratach latami póki nie wyjdziesz na plus (np. tak miało Sony czy Opel). Natomiast inną sprawą jest unikanie opodatkowania przez wielkie firmy na świecie mimo wykazywania zysków (raje podatkowe, firma pod firmą za firmą i inne cuda)

   Skomentuj

 8. Michał 06
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-07-27 13:28

  nie wiem czy jest się z czego cieszyć :)
  u nas w grajdole im więcej ktoś zarabia tym większe płaci podatki ,a niektórzy jeszcze się cieszą bo spełniają obywatelski obowiązek a tak naprawdę regulują haracz

  Skomentuj Historia edycji

  1. hideo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-07-27 16:46

   Podatki płaci się na całym świecie w bogatych krajach jeśli nie liczyć rajów podatkowych, które żyją właśnie z bycia rajem podatkowym dla bogatych bo innego przemysłu to tam zazwyczaj nie ma. Problemem jest gdy ktoś chce siłą przejąć obiecującą firmę czy firmę wykazującą duże zyski a takie przypadki mieliśmy w Polsce przed i tuż po wejściu do Unii Europejskiej (chociaż teraz już tak o tym nie słychać więc może poprawiło się podejście w tym temacie w naszym kraju). Podatki ok (bo wbrew pozorom bogaci w naszym kraju nie płacą jakoś więcej podatków niż bogacze na zachodzie, biedni to inna bajka...) oby były w sensownej mierze.

   Skomentuj

 9. xxx.514
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-07-27 17:37

  Kolejny negatywny klocuszek realów tej jakże smutno-śmiesznej republiki cebulowej na stos... Zespołowi CDPR życzę jak najszybszej ewakuacji z tego Pandemonium by zaczęli się legalnie bogacić, bo w innym razie wampiryczne poczynania stołkowców zredukują ich potencjał na ujemne wartości takim zachowaniem.

  Skomentuj

 10. DragonRed
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-07-27 20:33

  To świadczy o naszym kraju.Ponieważ jest to Polska firma to polaka można rąbać ile się da ale zagraniczne firmy już cicho i nie podchodź bo przecież są takie biedne.Jeszcze z dwa lata a wartość CD Projekt będzie tak duża , że właściciel tej firmy będzie miał majątek wart kilkukrotnie więcej od dzisiejszego pierwszego miejsca na liście najbogatszych polaków.
  Nie dziwne , że Polacy zakładają firmy za granicą bo Polak Polakowi jest wrogiem.

  Skomentuj Historia edycji

 11. Kiciulek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-07-29 17:05

  Wykazały straty, bo spółka córka płaci spółce dominującej "opłaty licencyjne" i w taki sposób się transferuje horrendalne sumy za granicę, by unikać płacenia podatków w kraju, gdzie urzęduje spółka córka.

  Skomentuj

  1. derunim
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-30 12:00

   Dokładnie tak jest.
   Pracowałem w firmie, która została wykupiona przez Amerykanów.
   Ściągali statkiem jakieś graty zardzewiałe mające być złomowane. W Polsce je odpicowali, pomalowali i podnosili o ileś mln kapitał zakładowy ;) Chodziło o podniesienie kapitału zakładowego, bo mieli pakiet mniejszościowy akcji, a chcieli uzyskać ponad 51%.

   Tak złodzieje w białych kołnierzykach z koncernów NAS, kolonię nadwiślańską, okradają.
   Mówię o mechanizmie oczywiście.

   Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!