Na topie

A ty masz już antywirusa w telewizorze?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Ciekawostki Bezpieczeństwo Tematyka: Google Android Na Topie Smart TV Producenci: ESET

Zagrożenie czai się za każdy rogiem. Nawet telewizor Smart TV jest podłączony do sieci, a to czyni go narażonym na cyberprzestępcze ataki. Firma ESET postanowiła zatroszczyć się o użytkowników i specjalnie dla nich przygotowała program antywirusowy.

  • A ty masz już antywirusa w telewizorze?
A A

Dziś telewizor nie służy już tylko do oglądania telewizji, ale też korzystania z różnorakich aplikacji i przeglądania stron internetowych. I choć cyberprzestępcy nie przeprowadzają na razie masowych ataków na te urządzenia, ESET twierdzi, że lepiej dmuchać na zimne. Dla takich zapobiegawczych użytkowników przygotował nawet specjalnego antywirusa.

ESET Smart TV Security – telewizor chroniony przed cyberprzestępcami

ESET Smart TV Security – tak nazywa aplikacja (dostępna wyłącznie w sklepie Google Play), która służy do ochrony „inteligentnego” telewizora z systemem Android TV i jego użytkowników. W wersji darmowej program oferuje aktywne zabezpieczenie przed rozmaitymi szkodnikami (od trojanów po ransomware), bieżące aktualizacje i skanowanie nośników USB. 

ESET Smart TV Security screen

Czyli jest też jakaś wersja płatna? Tak – za kilka złotych miesięcznie abonenci otrzymają dodatkowo dostęp do ochrony antyphishingowej (w przeglądarce internetowej) oraz możliwość ustalenia harmonogramu skanowania.

Po co mi antywirus w telewizorze?

„Dzięki nowym funkcjom użytkownicy mogą nie tylko oglądać swoje ulubione programy, teraz także w opcji VOD, ale również przeglądać strony internetowe i korzystać z rozmaitych aplikacji. Podłączenie telewizorów do sieci naraziło je niestety również na cyberzagrożenia. Co prawda liczba takich ataków na razie jest niewielka, jednak cyberprzestępcy zauważyli już potencjał smart TV i z pewnością spróbują wykorzystać go do swoich celów.

Zdaniem ekspertów z ESET, takie telewizory mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem czy to wykradającym dane logowania z przeglądarek, czy też całkowicie blokującym dostęp do telewizora, żądając za jego odblokowanie okupu. Cyberprzestępcy mogą również dołączać takie telewizory do sieci maszyn zombie i przeprowadzać za ich pomocą ataki typu DDoS” – tak tłumaczy pojawienie się aplikacji jej producent.

Ciekawych czasów dożyliśmy, nie ma co!

Źródło: DAGMA, ESET

Odsłon: 5716 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij

Telewizory w marketplace

  1. .Alx.
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2018-02-27 11:09

    Chwileczkę !

    A dlaczego nikt nie żąda od PRODUCENTA, by ten zabezpieczył swój produkt, za który trzeba zapłacić nierzadko kwotę powyżej 10 tys. złotych ?! Jeśli fabrycznie nowy telewizor jest podatny na ataki, to znaczy, że sprzedają towar NIEPEŁNOWARTOŚCIOWY, narażający klienta na straty.

    To są potężne koncerny i stworzenie (kupienie) odpowiednich zabezpieczeń nie stanowi dla nich żadnego problemu, ot aktualizacja online firmware i po kłopocie. Tylko po co... skoro da się na tym dodatkowo zarobić...

    Skomentuj

    1. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-02-27 11:34

      Po pierwsze i w sumie najważniejsze to ESET twierdzi, że TV są zagrożone. Po drugie ESET produkuje oprogramowanie antywirusowe, więc nie jest wiarygodną stroną do stwierdzania czy TV faktycznie potrzebują ich ochrony. Po trzecie ESET ma za zadanie utrzymywać użytkownika w poczuciu zagrożenia, żeby móc wcisnąć swoje płatne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony.

      Tak więc nie ma co się odrazu tak zapalać, walić wykrzyknikami i capslockiem, rzucać do producenta, jak jedyny, który mówi, że jest problem, ma w tym interes.

      Samo to zdanie już przekreśla wiarygodność:

      "I choć cyberprzestępcy nie przeprowadzają na razie masowych ataków na te urządzenia, ESET twierdzi, że lepiej dmuchać na zimne."

      Skomentuj Historia edycji

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-27 13:51

        Musialbys poczytac o tym jak Telewizory maja opcje nagrywani dzwieku i wysylania go w swiat.
        Swoja droga musialbym byc nienormalny aby podlaczyc TV bezposrednio do sieci. Tylko i wylacznie PRZEZ komputer gdzie ja decyduje o wszystkim.

        Skomentuj

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-02-27 15:27

          Ale ja nie twierdzę nigdzie, że telewizory są bezpieczne. Żadne urządzenie podłączone do sieci nie jest. Ale napewno nie wydałbym kasy na ESETa do TV z Androidem, bo ESET mówi, że jest zagrożony i lepiej dmuchać na zimne. Poza tym po co mi zabezpieczenie przed trojanami? Jak nie będziesz ściągać jakichś dziwnych aplikacji to raczej nic Ci samo z siebie nie wejdzie.

          Skomentuj Historia edycji

    2. kropak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-27 13:22

      Kupując wypasionego komputera również masz go niezabezpieczonego także nie kombinuj ;)

      Skomentuj

      1. taki_jeden
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-02-27 15:29

        No nie do końca tak - ale nie chce mi się zagłębiać w tachnikalia tego zagadnienia.

        Skomentuj

  2. Chiny_X
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-27 14:42

    Ło matko.
    Ostatnio rosyjscy hakerzy wyskoczyli mi z lodówki, teraz strach pomyśleć co wyskoczy z telewizora.

    Skomentuj

    1. kropak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-27 15:00

      Jak to co zbuje i będą gwałcić :D

      Skomentuj

    2. Smuga
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-27 15:03

      Długowłosa brunetka z głębin...

      Skomentuj

  3. tuna007
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-02-27 15:01

    tak mam . co wieczow widze wirusa twarz

    wirus nazywa sie Monia Olejnik

    Skomentuj

    1. putout
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-27 21:33

      to po co ją oglądasz? gdy ostatnio sprawdzałem to jej twarz była widoczna na bodaj 2 kanałach z setki dostępnych.

      Skomentuj

    2. putout
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-02-27 21:33

      to po co ją oglądasz? gdy ostatnio sprawdzałem to jej twarz była widoczna na bodaj 2 kanałach z setki dostępnych.

      Skomentuj

    3. real12345
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-28 10:55

      Leć oglądaj Rachonia xD

      Skomentuj

  4. dariozpata
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-02-27 16:15

    Pamiętajcie. Wirusy są tworzone przez producentów antywirusów jak i ludzi i hakerów przez nich opłacanych!
    Polecam zainstalować linuksa a sami się przekonacie że antywirus nie jest wam do niczego potrzebny!

    Skomentuj

    1. Moria
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-02-27 21:52

      Ciężko komentować te brednie, ale poczytaj sobie choćby to:
      https://www.linux.com/news/2017/7/linux-malware-rise-look-recent-threats
      W 2016 roku zagrożenia Windowsowe to było 69,96%.
      Androidowe 5,65%.
      Na pozostałe - 24,39%.
      Szacują że, większość z tego na Linux i MacOS.
      Wykryty malware na te systemy potroił się w stosunku do roku poprzedniego.

      Skomentuj

  5. mszark
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-02-27 18:19

    To ja poproszę av do sedesu. W końcu światłowód leci przy kanalizacji.

    Skomentuj

  6. smar.n
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-02-27 19:58

    Ja do swojego Ametysta nie potrzebuje antywira.

    Skomentuj

  7. miedzianek
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-02-27 21:34

    'która służy do ochrony „inteligentnego” telewizora z systemem Android TV i jego użytkowników'

    Rozumiem, że uchroni mnie przed wirusem grypy :)?

    Skomentuj

  8. Ravir
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-28 10:03

    Mam NIE smart TV - i ma same zalety, błyskawicznie zmienia kanały czy reaguje na pilota - tymczasem wypasione "SmartTV" kosztujące dziesiątki tysięcy złociszy potrafią się zacinać czy reagować z opóźnieniem.

    Przekonał się o tym mój znajomy, który wydał prawie 10 000 zeta na najnowszy, wypasiony sprzęt, który dość ospale reaguje na tak banalną czynność jak zmianę kanałów.

    Sam jestem poważnie zmartwiony - musze powoli zaczynać myśleć o zmianie TV - a tymczasem NIE MA dobrych telewizorów nie smart. Porażka jakaś.

    Na szczęście JESZCZE daje się wyłączyć komunikację bezprzewodową i nie podłączać TV do sieci - ale kto wie co będzie za parę lat.

    Coś mi się zdaje - że zamiast TV kupię monitor :) - zwłaszcza, że i tak 90% rzeczy oglądam na kompie - podpiętym do TV zresztą. :)

    Skomentuj

  9. zielony888
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-28 11:12

    Mam Philipsa z Androidem i nie pobieram na niego żadnych plików. Korzystam tylko ze znanych aplikacji z tysiącami lub więcej użytkowników. Nie będę montować antywirusa, bardziej widzę zagrożenia ochrony prywatności, ale mimo wszystko smartTV to świetny wynalazek w telewizorach, nie chcę z niego rezygnować.

    Skomentuj

  10. orlean
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-03 10:20

    Szkoda że obecnie ciężko kupić TV który nie jest smart. Odpukać ale mój stary głupi LG działa idealnie. Kiedyś Raspi z KODI, teraz podpięty pod x86.

    Co najśmieszniejsze przy zmianie kanałów/nawigacji po menu "głupi" TV działa szybciej niż smart. A sama funkcjonalność smart można mieć z TOP BOXa czy czegokolwiek z KODI.

    Oczywiście jak TOP BOX zdechnie wymieniasz, a w przypadku śmierci bebechów smart TV to kup pan nowy model :)