Na topie

GTA V zoptymalizowane pod karty GeForce i Radeon

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry komputerowe

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: Grand Theft Auto Producenci: AMD Nvidia Rockstar

Studio odpowiedzialne na najnowszą odsłonę GTA współpracowało z AMD i Nvidią pod kątem optymalizacji. Co z tego wyszło?

GTA V - logo

AA

Wprawdzie komputerowi gracze musieli trochę poczekać na GTA V, ale czas ten z pewnością został im zrekompensowany – gra wygląda oszałamiająco i działa nawet na średnim sprzęcie. Duża w tym zasługa współpracy, jaką podjęło studio Rockstar z firmami AMD i Nvidia.

Współpraca z AMD zaowocowała włączeniem gry do programu Gaming Evolved – dzięki temu została ona zoptymalizowana pod kątem najnowszych kart graficznych i procesorów AMD. Dodatkowo oferuje ona funkcję miękkich cieni AMD CHS (Contact Hardening Shadows), które dynamicznie zaostrza lub zmiękcza granice cieni w zależności od ich odległości od źródła światła i obiektu rzucającego cień. Dzięki temu miękkie cienie wyglądają bardziej realistycznie. Aby włączyć funkcję należy z zakładki „Soft Shadows” wybrać funkcję AMD CHS.

GTA V - cienie AMD CHS

Najnowsza odsłona Grand Theft Auto została również zoptymalizowana pod kątem kart Nvidia GeForce. Gracze mogą podziwiać grafikę wzbogaconą o wygładzanie TXAA (Temporal Anti-Aliasing) i MSAA (Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing), a także technologię skalowania wyższej rozdzielczości do mniejszego ekranu DSR (Dynamic Super Resolution). Nie zapomniano też o wsparciu dla technologii G-Sync i 3D Vision.

GTA V - wygładzanie Nvidia TXAA

Przed rozpoczęciem przygody z GTA V zalecamy aktualizację sterowników graficznych – możecie je pobrać tutaj (karty AMD Radeon) i tutaj (karty Nvidia GeForce). W obydwóch przypadkach wprowadzono optymalizację pod kątem najnowszej odsłony GTA, wliczając w to profile dla konfiguracji z kilkoma kartami (CrossFireX lub SLI). Zachęcamy też do zapoznania się z naszym testem kart graficznych, który niebawem zaktualizujemy o wyniki w wyższych rozdzielczościach i konfiguracje SLI.

Źródło: AMD, Nvidia, inf. własna

Grand Theft Auto V (PC)

Cena od 169.00 do 169.00

Zobacz wszystkie oferty

Odsłon: 19676 Skomentuj newsa
Komentarze

47

Udostępnij
  1. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    30    

    Opublikowano: 2015-04-16 11:44

    Gdyby tak wyglądała optymalizacja każdej gry i to jeszcze w dniu premiery, świat był by piękniejszy.

    Skomentuj

    1. freezoid
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-16 13:40

      Skoryguje: gry były by piękniejsze :)

      Skomentuj

      1. Dudi4Fr
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2015-04-16 13:42

        Świat tez, wydać ze nie widziałeś co się działo na forum Ubi przez pierwszy miesiąc po wyjściu Unity...

        Skomentuj

        1. Max209
          Oceń komentarz:

          6    

          Opublikowano: 2015-04-16 14:36

          lol, wszystkie ich gry przez ponad rok ostatni :D

          Skomentuj

    2. szefuncio
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-04-16 14:31

      Było by fajnie, tylko gier nie wydawali by co rok a czasem nawet co kilkanaście miesięcy. W tym tkwi piękno GTA że nie jest serią do której raz na rok się coś dorzuca :)

      Skomentuj

  2. GrUbY95
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 11:46

    Na moim Pc to ledwo chodzi nie wiem dlaczego 1280x720 i ok 30 fps a wszystko na minimum, a aż tak stary nie jest, stery też ściągnąłem nowe i dalej to samo. Nawet nie chcę wiedzieć jak to chodzi na minimalnej konfiguracji.

    Skomentuj

    1. hardztyler
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-04-16 11:58

      Jaki masz sprzęt?

      Skomentuj

      1. Madzina
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-04-16 12:09

        płyta główna: chipset Intel
        CPU: Intel Core i5 3450 3,1 GHz
        karta graficzna: nVidia GeForce 500 GTX 560
        Gigabyte

        Skomentuj

        1. Makkk
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2015-04-16 13:08

          GTX 560 to trochę za mało:
          https://i.imgur.com/Zu5n61d.jpg

          Skomentuj

          1. neXt___
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-04-16 13:38

            Jakie zbyt mało? Gra ma w minimalnych wpisane GT9800 i HD 4870. Gra powinna luzem śmigać na 560 na średnich przy tym procesorze. Coś jest skopane

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-17 14:19

            bo to pewnie 560tka ale z 1gb

            Skomentuj

        2. ariell
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2015-04-16 13:47

          Nie przesadzajmy, wg testów na 560 da się jak najbardziej zagrać. Jak dobrze pójdzie w pt/sob powinienem odpalić GTA u siebie na i5 2500K 8GB i 560GTX i dam znać jak to działa.

          Skomentuj

    2. gorston
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-16 14:36

      Ja mam q6600, 6 giga ramu i hd 6870 hawk i grałem na wszystkich ustawieniach minimalnych w rozdziałce 1280x1024 na sterach amd 14.12 i mam 15-55 klatek, ale zazwyczaj ok 20-25. A napisałem grałem, bo ten brak płynności jest tak denerwujący, że musiałem sobie dać spokój, bo nawet zejście z dx 11 na 10.1 i 10 nie zwiększyło liczby klatek w ogóle. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć, czy ta liczba klatek jest normalna jak na moją specyfikację i czy zainstalowanie najnowszej bety sterów amd coś by mogło poprawić? Bo nie chce instalować,a potem mieć jakiś problemów i robić downgradeów, jeśli to i tak nic nie da.

      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-04-16 16:58

        Zabytkowy procesor, dlatego zmniejszenie grafiki nic nie daje
        Spróbuj go trochę podkręcić...

        Skomentuj

      2. Sony75i
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-04-16 18:59

        Nie wiem czego to wina, ja mam może nieznacznie lepszy procesor (Phenom X4 840), ale gorszą kartę graficzną (Radeon 5770), i poza wodą i paroma suwakami od gęstości ruchu, to mam wszystko na średnich, czyli najniższych detalach. Sprint przez największe i zatłoczone ulice w centrum Los Santos to 23 FPS. W innych sytuacjach jest jak najbardziej zadowalająco.

        Skomentuj

        1. Sony75i
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-04-16 19:00

          Może spróbuj te sterowniki beta 15.14. Ja je od razu zainstalowałem.

          Skomentuj

      3. grzadkar
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-04-21 23:42

        ustaw sobie wysoki priorytet gry i powinno byc git

        Skomentuj

  3. gumol
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-04-16 11:48

    Proszę Was (i pewnie nie będę jedyny) byście przeprowadzili test wydajności dla minimalnej i rekomendowanej specyfikacji. Cały czas jestem ciekaw jak to wygląda w tym przypadku i czy faktycznie optymalizacja dała radę.

    Skomentuj

    1. adriano1
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-04-16 12:12

      Posługując się danymi z innych źródeł mogę napisać, że rzeczywiście 660GTX daje radę, średnio 60fps na high. Na mojej 680GTX OC jest natomiast bajka, a nawet tekstury na max ustawiłem. Jedynie co, to trawa na ultra i zaawansowane opcje absurdalnie tankują wydajność, i to warto wyłączyć. Np. trawa na ultra to u mnie spadki na 35-50fps w 720p+MSAAx2, na very high już stałe 60fps przy 1680x1050 + MSAAx2. Ja jeszcze dodatkowo sobie ustawiłem filtrowanie bitmap w panelu Nv, ta opcja uaktywnia się przy każdym MSAA, i dzięki temu bitmapy jak trawa/ogrodzenia nie ranią ostrością.

      Skomentuj

      1. gumol
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-04-16 12:41

        Wielkie dzięki za odpowiedź!

        Skomentuj

  4. M4St3R
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-04-16 11:51

    Wszystko rozchodzi się o kasę. Rockstar zarobiło grube miliony na pozostałych platformach to mogli sobie pozwolić na dokładne dopracowanie gry. Gdyby gra wyszła na PC razem z nowymi konsolami to mam wrażenie, że wyglądało by to o wiele gorzej. Nie mówiąc o premierze razem ze starymi z konsolami.

    Skomentuj

    1. andrzej-wywial
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-04-16 12:02

      Gra nie jest dopracowana. Online jest bardzo zbugowany, przynajmniej na PC. Loadingi w nieskończoność, wywałki do pulpitu podczas misji, brak przejścia do następnej misji tylko po prostu zatrzymanie całej gry bez możliwości wyjścia itd.

      Skomentuj

  5. Tomasz Duda
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-04-16 11:59

    Na PS4 w trybie single/offline grafika też robi wrażenie. W online jest znacznie gorzej.

    Skomentuj

    1. Begrezen
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2015-04-16 12:13

      Nie bardzo rozumiem co ma tryb online/offline wspólnego z grafiką. Przecież grafika renderowana jest u gracza a nie na serwerze - od serwera dostajesz tylko informacje o położeniu postaci czy przedmiotów, natomiast ich renderowanie i tak odbywa się nadal u Ciebie w domu.

      Jakieś wytłumaczenie tego rzekomego spadku jakości grafiki? Pytam z ciekawości, osobiście nie posiadam konsoli to nie mam jak sprawdzić.

      Skomentuj

        1. andrzej-wywial
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2015-04-16 13:03

          Tabletowy procesor PS4 i Xboxa nie da rady przy większej ilości fizyki czyt. 32 graczach jeżdżących i strzelających.

          Skomentuj

          1. prime27pl
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2015-04-16 13:34

            Z ktorego tabletu jest procesor ?

            Skomentuj

          2. Voyciechu
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-16 15:26

            http://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar_%28microarchitecture%29
            Pierwsze cztery wersy. Oczywiście w konsolach jest 8 rdzeni, i lepsza grafika co nie zmienia faktu że architektura Jaguar była celowana w Tablety, netbooki i miniPC.

            Skomentuj

          3. prime27pl
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-16 16:39

            Bazuje na tej architekturze, ale żaden tablet nie ma tego apu więc nie jest tabletowe .

            Skomentuj

          4. Number_one
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2015-04-16 14:04

            Właśnie też bym się chciał dowiedzieć, także czekamy na odpowiedź.

            Skomentuj

  6. gieteiks
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 12:15

    GTX 760 i i5 3550k 3,4ghz 8gb ram. BEZ SSD

    Gra przy energicznym obnracaniu łapła zmułki ze obraz zatrzymywał sie na ułamek sekundy... Jadąc przez miasto miałem 70-80 klatek ale cały czas dropy do 30-40...

    Podkręciłem proca na 4,3Ghz i problem zniknął, warto wyłączyć detale POST FX, nie wiem co to zmienia ale klatki lecą w dół a grafika tak samo cudowna jak bez tego ustawienia... gra lubi siadać na procka więc dobrze mieć 4Ghz...

    Skomentuj

  7. władziu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 12:41

    Q9550 2,83 GHZ GTX 660 ASUS 2GB 4GB RAM Rozdziałka 1080p-więc konfig prawie że antyczny.Przy średnich ustawieniach graficznych (po za grafiką zaawansowaną) od 35 do 45/50 kl/s,na wyższych ustawieniach nie testuje ponieważ brakuje płynnej animacji.
    Więc moim zdaniem min konfiguracja tej gry tak jak producent zaleca chyba mija się troche z celem bo wątpię żeby leciwy 9800gt nie schodził poniżej 30kl/s przy min ustawieniach a to już masakra w tej grze przy dynamicznych akcjach.

    Skomentuj

    1. Szymon331
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-16 14:46

      Kurcze ten Q9550 to naprawdę niezły procesor. Od premiery dzielnie radzi sobie praktycznie ze wszystkim. Szczególnie po OC do 3.8-4GHz.

      Skomentuj

    2. Kevio
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-16 14:47

      Trochę słaby masz procesor pod tą kartę. Jakbyś go pogonił nawet na 3,6GHz to być odczuł różnicę.

      Skomentuj

    3. Ganster
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-17 00:49

      A kto mówił, że będę tyle fps. Na minimalnych sprzęcie odpalisz ale nie będzie komfortu.

      Skomentuj

  8. skypan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 12:51

    Jakoś ta gra doopy nie urywa :/ Dwie misje i ziew.

    Skomentuj

  9. D3jMON
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 12:53

    Będą testy słabszych kart w 1440x900 lub niższych rozdzielczościach ?

    Skomentuj

  10. Wasek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 12:59

    Linki do screenów nie działają. Pierwszy jest w bardzo małej rozdzielczości a na drugim wisi widmo 404.

    Skomentuj

  11. picol
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 13:47

    "Współpraca z AMD zaowocowała włączeniem gry do programu Gaming Evolved – dzięki temu została ona zoptymalizowana pod kątem najnowszych kart graficznych i procesorów AMD"

    haha nie wiem gdzie nawet gdy chce dodac gre recznie to nie ma jej na liscie

    Skomentuj

  12. wojciechoslaw
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-04-16 14:48

    W ankiecie brak opcji: grałem na konsoli i na PC.

    Skomentuj

  13. mazmazik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 15:04

    xeon 1230 v2 i r9 270x i śmiga w ponad 60fps na wysokich ustawieniach. elegancka gierka, warta tych 170zł (jeszcze jest gta online)

    Skomentuj

  14. kory2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 15:35

    U mnie smiga bardzo dobrze. Niemam co narzekać wszystko na full bez scinek.

    Skomentuj

  15. jinling
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 16:18

    6 godz. instalacji z 5 GB upgradem (do sciagniecia), ktory idzie jak krew z nosa...

    Skomentuj

  16. superinferno
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-16 16:47

    Na FX8320 i R9 290 wszystko na maks ustawieniach (msaa wyłączone i cienie msaa wyłączone ) w rozdzielczości full hd śmiga w 60 fps ze sporadycznymi spadkami do 45 fpsów.
    Krótko mówiąc chodzi lepiej i szybciej niż gta IV

    Skomentuj

  17. customrodder
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-17 01:58

    Czy ktoś z osób to czytających może wie jak zmniejszyć liczbę FPS-ow w GTA V ? Cały czas chodzi mi na c.a 120 FPS a ustawienia w evga precision mam ograniczone do 60 FPS.

    Skomentuj

    1. shoken
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-18 14:29

      możesz włączyć vsync albo możesz zmniejszyć taktowanie kart o 20% to powinno zmniejszyc FPS o 50%