Na topie

Oprogramowanie szpiegujące znowu na laptopach HP [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Laptopy

Kategoria: Komputery Laptopy Strefy Bezpieczeństwo Tematyka: Bezpieczeństwo w firmie Producenci: HP

Użytkownicy zidentyfikowali niepokojące działania jednej z aplikacji producenta. Zalecamy jej wyłączenie lub odinstalowanie.

 • Oprogramowanie szpiegujące znowu na laptopach HP [AKT.]
A A

Pamiętacie, jakiś czas temu pisaliśmy o wpadce firmy HP, która na swoich laptopach instalowała oprogramowanie o funkcjonalności zbliżonej do keyloggera. Amerykański producent najwyraźniej nie wyciągnął wniosków na przyszłość, bo przy najnowszej aktualizacji na dysku znowu pojawia się oprogramowanie szpiegujące.

Dokładnie chodzi o najnowszą wersję aplikacji HP Touchpoint Analytics (4.0.2.1435), która teoretycznie zbiera dane telemetryczne do usług analitycznych HP Touchpoint. Zauważono zjednak, że oprogramowanie pozyskuje dane o użytkowniku, a następnie raz dziennie przesyła je na serwery HP. Część użytkowników odczuła również wyraźne spowolnienie działania systemu po aktualizacji.

HP Touchpoint Analytics Client

Co prawda jeszcze dokładnie nie wiadomo jakie dane zbiera HP Touchpoint Analytics, ale zaleca się wyłączenie lub odinstalowanie dodatku – można to zrobić na dwa sposoby:

 • otworzenie panelu Usługi (services.msc) i wyłączenie wpisu HP Touchpoint Analytics
 • odinstalowanie HP Touchpoint Analytics z panelu Dodaj lub usuń programy

Aktualizacja 30.11.2017 17:40

Firma HP udostępniła nam oficjalne staniwisko w kwestii HP Touchpoint Analytics

HP Touchpoint Analytics jest usługą, którą oferujemy od 2014 r. w ramach HP Support Assistant. Zbiera ona anonimowo informacje diagnostyczne o wydajności sprzętu. Żadne dane nie są udostępniane HP, chyba że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Klienci mogą zrezygnować z usługi i odinstalować ją w dowolnym momencie.

HP Touchpoint Analytics został niedawno zaktualizowany i w ramach tej aktualizacji nie wprowadziliśmy żadnych zmian dotyczących ustawień prywatności. Traktujemy prywatność naszych Klientów bardzo poważnie i działamy zgodnie z Polityką Prywatności, która dokładnie opisana jest na naszej stronie.

Źródło: HP, Ghacks

Odsłon: 8915 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. pablo11
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-11-28 12:21

  A myślałem, że znajdę tutaj info o Windows 10 lub McAffe... Czuje się zawiedziony.

  Skomentuj Historia edycji

 2. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-11-28 12:26

  Drukarki HP odpadają, bo blokują nie-swoje tusze i tonery, komputery HP nie z powyższego powodu, ciekawe co następne...

  Całe szczęście, że HPE jest już kompletnie oddzielną firmą, bo jakby cały ich sprzęt biznesowy zaczął działać jak ten domowy, to za kilkanaście lat śladu by po HP i HPE nie było.

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-11-28 14:46

   Ale to trzeba aktualizacje oprogramowania zainstalować, żeby zablokować sobie... A oprogramowania nie ma sensu instalować. Ew. sterownik i ew. program do naprawy buforu wydruku... Który w sumie sobie można sam napisać, wystarczy 3 linijki kodu dla konsoli wrzucić w plik .bat.

   A co do nie swoich kardridży, to w sumie sie ich nie opłaca kupować. Mają dużo niższą trwałość, a dużo taniej nie kosztują. Mówię oczywiście o kardridżach bez liczenia wydruków... Bo te nowoczesne to o kant dupy rozbić... Lepiej kupić starą drukarkę ze starym kardridżem do której dokupisz tuszu za 20zł 0,5litra do tego zestaw za 40zł i do tego kardridż oryginalny albo 2(bo nie zawsze jeden da rade przerobić tyle tuszu).
   Jest z tym trochę problemów, bo trzeba samemu dobijać tusz dość często i pilnować, by ten nie przysechł(raz na miesiac-2 tygodnie trzeba druknąć). Ale za całość płacisz powiedzmy 200zł za 200-500ml tuszu(zależy jak dbasz), a nie 50zł za 20ml.

   Póki moja drukarka jest sprawna/będą na rynku drukarki bez liczenia stron, ani mi się śni przenosić się na droższe w eksploatacji nowości czy nawet laserówkę...

   Skomentuj Historia edycji

   1. Himoto
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-28 16:03

    Jeśli lecisz w BW to tylko laserówki Kyocery i masz święty spokój.

    Taki model FS-1030D lub coś nowszego i masz drukowania od diabła - jeden toner to jakieś 2-7k stron druku [zależy w jakiej jakości i ile zajęcia % czernią na stronie].
    Dodatkowo brak problemów z zasychaniem tuszy :).

    Praktycznie wszystkie drukarki od czasów Deskjet 600 maja licznik stron [czasem łatwy do sprawdzenia, czasem głęboko zakopany], tyle ze w jednych licznik to tylko info a w innych działa jako blokada która ubija drukarkę powyżej pewnej ilości stron wydrukowanych.

    Szczerze ciężko mi stwierdzić czy laserówka czy atramentówka jest tańsza w drukowaniu :)

    Skomentuj Historia edycji

 3. czarnobrody
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-11-28 12:47

  Toć to szok :)

  Skomentuj

 4. kitamo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-29 11:16

  "Oprogramowanie SZPIEGUJĄCE znowu na laptopach HP"

  "HP Touchpoint Analytics (4.0.2.1435), która TEORETYCZNIE zbiera dane telemetryczne do usług analitycznych HP Touchpoint. "

  "jeszcze dokładnie NIE WIADOMO jakie dane zbiera HP Touchpoint Analytics"

  miazga, dosłownie miazga

  Skomentuj

 5. q3aki
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-11-30 19:19

  dla mnie jest proste jedno, nie kupowac od nich sprzetu, wciskanie mi ciagle kitu, jak to sie o mnie dba, zbierajac o mnie dane jest zenujace. Naprawde klient koncowy w odbiorze korporacji to IDIOTA, inaczej sie tego nie da ujac.

  Skomentuj

 6. wojtek_pl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-12-01 09:46

  "Traktujemy prywatność naszych Klientów bardzo poważnie" Oczywiście. Bo to bardzo ważne zbierać informacje i udostępniać władzom czy innym firmom . Kupa kasy. Więc traktują to bardzo poważnie.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-12-01 19:41

   a co jesli tego nie robią?

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!