Na topie

Google może zatęsknić za Huawei - nowy system operacyjny coraz bliżej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Mobile Telefony Tablety Systemy operacyjne Smartfony Tematyka: Google Android Na Topie Producenci: Huawei

HongMeng OS, bo taką nazwę nosić powinno ostatecznie rozwijane oprogramowanie, ma być czymś więcej niż ratunkiem dla Huawei. Plany zakładają, iż stanie się realną konkurencją dla systemu Android.

  • Google może zatęsknić za Huawei - nowy system operacyjny coraz bliżej
A A

Od dawna spekulowano, iż Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Temat stał się zdecydowanie bardziej gorący po tym, jak chiński producent trafił na czarną listę handlową, którą prowadzi Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Utracił przez to możliwość współpracy z wieloma amerykańskimi partnerami, w tym Google, które odcięło dostęp do systemu Android (poza wydaniem AOSP). Sugerowaliśmy, iż za wcześnie na głosy o śmierci Huawei i wygląda na to, że zaczynamy otrzymywać dowody potwierdzające takie założenie.

I chodzi oczywiście o nowy system operacyjny. Coraz więcej wskazuje na to, iż ostatecznie będziemy mieli do czynienia z nazwą HongMeng OS. Do WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) wpłynęło już kilkanaście wniosków o zastrzeżenie takiego znaku towarowego. Obejmują one różne regiony świata, także Unię Europejską.

Huawei HongMeng OS

Z informacji napływających z chińskich źródeł wynika, iż HongMeng OS jest obecnie testowany na około milionie urządzeń. Co więcej, ma tutaj chodzić nie tylko o urządzenia Huawei, ale również Xiaomi, Oppo i Vivo.

Wedle Global Times, na podstawie testów szacuje się, iż HongMeng OS jest o aż 60% wydajniejszy niż Google Android. Do tych rewelacji podchodzić trzeba jednak ze sporym dystansem, interfejs, możliwości oraz osiągi nowej platformy stanowią bowiem sporą zagadkę.

HongMeng OS powinien zadebiutować już jesienią.

Źródło: gsmarena

Odsłon: 6079 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij
  1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-06-14 12:30

    Czy będzie wersja open source? :->

    Skomentuj

  2. fallen
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2019-06-14 12:35

    Trump jeszcze będzie żałował, że za namową Apple chciał przycisnąć Chińczyków. Jeśli wszystkie chińskie marki przejdą na nowy system i dodatkowo ten faktycznie okaże się dużo lepszy, Google i USA będzie miało duuuuży problem.

    A czy może okazać się lepszy? Jestem przekonany, że tak.
    Tak samo, jak lepsze i tańsze okazały się same chińskie telefony. No i chińczycy mają potężną motywację - będą chcieli utrzeć amerykanom nosa.

    Zupełnie się nie zdziwię, jeśli dość szybko zobaczymy smartfony Samsunga, Sony czy Motoroli z chińskim OSem.

    Skomentuj

    1. darioxsata
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-14 13:12

      Taa Microsoft tez chcial zawojowac rynek mobilny i wszyscy wiedza jak s ie to skonczylo.
      Takze ten OS bedzie ciekawostka i jedynie w Chinach moze zdobyc pewna popularnosc.

      Skomentuj

      1. stalkerpl
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-06-14 19:42

        może mieli chęci ale szybko i byle jak nie da sie przekonać innych, huawei to nie microsoft

        Skomentuj

        1. Kuciem
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2019-06-14 23:18

          W sensie, ze Huawei zrobi to powoli i z wysoka jakoscia?
          Nawet nie wiem czy sie smiac czy plakac na ten komentarz.

          Skomentuj

    2. FunkyKoval
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-14 14:37

      Chiński OS i masz gwarantowaną inwigilację. Akurat tutaj "czerwoni" są bardzo zainteresowani, CHRLD póki co inwigiluje swoich obywateli aż do granic absurdu, nie skorzystaja majac okazję szpiegowac cała resztę świata ?!?!? OS zostanie raczej dla Chińczyków, to jest typowa komuna czerwona, dla mnie moga na kolanach nawet przysięgac, że nie szpiegują i tak im nie uwierzę. W dodatku sytuacja uwairygodni producenta, że niby w opozycji do USA zrobili itp. Co by nie mówić, osobiście wolę być po stronie USA, jeżeli chodzi o typ demokracji, teraz już młodzięz nie wie co to komuna i bolszewizm ale wystarczy zainteresować się historią.
      Sami Chińczycy wystawiają świadectwo tej swojej "demokracji" tym co się dzieje w HongKong-u, szkoda telefonów bo fajne, niedrogie i dobre ale z chińskim OS - nie dziękuję.

      Skomentuj

      1. carbo888
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-06-14 16:12

        tak a amerykanie w ogóle nie szpiegują, szanują własność i prywatność, w ogóle to taki wolny kraj jak na filmach sprzed 30 lat, obie strony są siebie warte,

        Skomentuj

    3. Kuciem
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-14 18:21

      Co Ty piszesz za glupoty...
      1) Trump zaatakowal (wczesniej ZTE, a teraz) Huaweia ze wzgledu na produkcje sprzetu telekomunikacjynego - anteny, stacje bazowe itd, a nie za telefony!
      2) w zwiazku z punktem 1, zakaz obowiazuje tylko jedna firme (!) a nie wszystkich chinskich producentow
      3) nie wiem jak ty... ale ja wole amerykanskie warunki zycia i pracy niz chinskie. Jak chcesz byc niewolnikiem to wspieraj dalej chinskie firmy.
      4) Oby jak najdalej od chinskiego softa tworzonego po taniosci, na szybko i komplentnie nie na zachodnie rynki
      5) Chiny blokuja amerykanskie technologie u siebie od nastu lat... i jakos nikt o tym ani nie mowi ani sie nie przejmuje ani bierze pod uwage. Smutne to.

      Skomentuj

      1. mobil12
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-06-14 21:33

        znalazł się miłośnik braci zza wielkiej wody :P
        sprawdź co to Echelon ..., poświęć chwilę czasu na poczytanie o nadpsutym jabłuszku i współpracy z ich wywiadem, a jak się doedukujesz to zrozumiesz że to tylko zagrywka pod dyktando biznesu, a argumenty wyssane z palca bo ani Chińczykom na nic podsłuchy plot, ani gdzie pan Henio jeździ do kochanki, a służby które muszą być zabezpieczone przed inwigilacją nie sikają po nogach na widok kolejnego smartfona od żółtków tylko korzystają z dedykowanego sprzętu.

        Skomentuj

        1. Kuciem
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2019-06-14 23:14

          1) Dlaczego milosnik? Poprostu z dwojga zlego wole stany.
          2) Musze to napisac wprost, bo nie rozumiesz... CO DO TEGO MA APPLE????????? Mowa o budowie sieci telekomunikacyjnych. Apple ani nie produkuje ani nie sprzedaje takich rzeczy.
          3) kolejny raz powtorze, to NIE JEST afera o TELEFONY
          4) W jednym zdaniu sobie zaprzeczasz najpierw sugerujac ze nalezy sie obawiac podsluchiwania a nastepnie, ze nikogo to nie interesuje. To jak jest w koncu?
          5) 3 raz powtorze dla pewnosci, choc i tak wiem ze to za malo: NIE CHODZI O TELEFONY, nie chodzi o firmy produkujace telefony. Apple, Samsung, Nokia, tak i Oppo, Vivo , Meizu i inne NIE maja z tym nic wspolnego.

          Skomentuj

          1. mobil12
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-06-16 01:15

            kolejne wcielenie dziecka neostrady które dużo mówi niestety niewiele mając do powiedzenia ...
            pojęcie o tym masz żadne, wypowiedzi nieskładne, a że do materiałów nie sięgnąłeś to szacuję na nieskończoną podstawówkę ... :P

            Skomentuj

  3. davidoff
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-06-14 12:50

    Spoczko byle był szybszy , wygodniejszy i dopasowany do moich potrzeb a to czy mnie szpieguje USA czy Chiny nie za bardzo mnie interesuje, Europa nie ma własnego systemu.
    Im większa konkurencja tym lepiej dla nas większy wybór i niższa cena :)

    Skomentuj

    1. davidoff
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-14 12:53

      google może więcej stracić niż zyskać przez to embargo, przekonamy się za jakiś czas. Poza tym nawet gdyby inni nie używali ich systemu tzn USA Europa pozostają całe Chiny a chyba wszyscy wiemy ile ich jest :)

      Skomentuj

    2. FunkyKoval
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-14 14:39

      Wielka szkoda żc Cię nie interesuje kto Cię szpieguje, kiedyś wielu ludzi to nie interesowało, skończyło się masakrami i tragediami. Przeżywali ci, co się interesowali i wiedzieli kto jest kim.

      Skomentuj

      1. Kuciem
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-06-14 17:44

        Jakis przyklad? Tylko konkretnie.

        Skomentuj

  4. Warmonger
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-14 17:55

    Stworzenie własnego OS, na który tysiące programistów chciałoby pisać, apki, to nie takie hop-siup. Android jest pod tym względem majstersztykiem, a chińskie platformy póki co nie dorównują zachodnim pod względem wygody czy dostępnej dokumentacji.

    Skomentuj

  5. Preston2009
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-06-14 21:09

    W 40 procent szybszy uwierzę. Coraz to nowsze wersje androida już dawno stawały się coraz cięższe. Na Mi2S podczas aktualizacji z 4.1 do 4.3 ubyło kilka dni na czuwaniu.

    Skomentuj

  6. piccardo
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-06-15 07:02

    Z tym szpiegowaniem to nawet nie o to chodzi... USA nie chce sieci 5G chińczyków i tyle, a że oni są pionierami w tej dziedzinie i mają gotowe systemy przy tym najtańsze to wszyscy inni są chętni na nie, a to USA jako główny szpieg światowy chce mieć na to monopol stąd naciski polityczne na resztę świata... Jak i słowa trampa że jeżeli huwawei da im tę technologię to ban zniknie i zapomną o tym "zagrożeniu". Przeciętnego użytkownika najwięcej szpiegują działy marketingowe poprzez internet jak i smartfony, po to żeby badać rynek wciskać wam tony niby spersonalizowanych reklam a rządów światowych gwizdek obchodzi co sobie tam bełkoczecie. Google zaś będzie miał ogromną stratę właśnie też w kwestii marketingowych bo nie będą mieli dostępu do ogromnej liczby użytkowników a za nasze dane są ogromne pieniądze fejszbuk przecież tam ludzie oddali swoje dane za darmo a oni je sprzedali za miliardy... i dlatego google staje za huawei tłumacząc że system który wypuszczą będzie po za ich kontrolą i dopiero to stanowić będzie zagrożenie! Swoją drogą jeżeli prawdą jest że pracują nad nim już od 6 lat i jest szybszy niż android jak i pozwala na odpalanie aplikacji z androida to nie widzę żadnego problemu aby taki system posiadać.

    Skomentuj

    1. Kuciem
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-15 07:52

      Kolejny klamca.
      Chinczycy nie sa pionierami w 5G, nie wymyslili tego i nie maja gotowych systemow. 5G zostalo 'wymyslone' przez miedzynarodowa organizacje 3GPP, ktora zajmuje sie specyfikacja i opisywaniem standardow telekomunikacyjnych. Aktualnie wszyscy dostawcy borykaja sie z problemami (wszystkim nie do konca 5G dziala), pomimo ze marketing o tym nie wspomina.
      Pierwsza komercyjna siec 5G zostala uruchomiona w... Korei Poludniowej, natomiast druga cale dwie godziny pozniej w USA.

      Powiedz mi, skad wziales te slowa Trumpa? Po co mu ta technologia od chinczykow skoro moze ja dostac z europy? Po co mu ta technologia skoro zadna amerynska firma nie produkuje takiego sprzetu?

      Swoja droga, skoro Huawei niby ma taki super system od tak dawna, to czemu go nie uzywalo i czemu nikt o tym nie wiedzial?

      Skomentuj

  7. Bywalec2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-15 09:00

    Muszą chińczycy skupić się na porządnym zintegrowanym środowisku programistycznym rodem z visual studio to zachęci programistów do pisania programów na ich nowy system. Równie istotną jak nie istotiejszym elementem jest dobra dokumentacja techniczna oraz umieszczanie swoich programów w ich sklepie za darmo. Jednak to nic im nie da jeśli smartfonami Huawei nie będzie można płacić za pomocą NFC. Muszą stworzyć własną usługę Huawei Pay i rozpowszechnić ją.