Na topie

Core i7-7700K ma problemy z przegrzewaniem - Intel radzi żeby nie podkręcać

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Intel nie zaleca podkręcania odblokowanego procesora? Wbrew pozorom jest to jakieś usprawiedliwienie, ale decydujące zdanie będą mieli klienci.

  • Core i7-7700K ma problemy z przegrzewaniem - Intel radzi żeby nie podkręcać
A A

Intel Core i7-7700K to jeden z ulubionych procesorów entuzjastów – oferuje bardzo dobrą wydajność, a w razie potrzeby można go dodatkowo podkręcić. Tak przynajmniej wygląda teoria, ale w praktyce nie jest już tak kolorowo, bo niedawno wyszły na jaw problemy z przegrzewaniem się układu.

Początkowo problem został opisany przez kilku użytkowników na oficjalnym forum producenta. Nawet podczas mniej wymagających zadań, typu otwieranie okien przeglądarki, procesor zwiększa swoje taktowania, a to przekłada się na skokowe wzrosty temperatur – te sięgają 90 stopni Celsjusza i to nawet przy zastosowaniu wydajniejszych chłodzeń. Co ciekawe, problem przegrzewania dotyczy nie tylko modelu Core i7-7700K, ale też Core i7-7700 (czyli wersji z zablokowanym mnożnikiem)

Intel Core i7-7700K - temperatury procesora

Nie da się ukryć, że tak wysokie temperatury są już dosyć niepokojącym sygnałem – nie tylko z uwagi, że zmniejszają kulturę pracy komputera, ale też mogą niekorzystnie wpłynąć na jego awaryjność (maksymalna dopuszczalna temperatura pracy dla układów wynosi 100 stopni). Sprawą zainteresowali się redaktorzy z serwisu TechSpot, którzy postanowili dopytać producenta o problemy.

Okazuje się, że takie skoki temperatur są typowe dla procesorów, a sam producent nie zaleca zmiany parametrów pracy (np. podnoszenia taktowania lub napięć). Jeżeli zaś chodzi o generowany hałas, użytkownicy powinni skorzystać z opcji dostosowania prędkości obrotowej wentylatorów.

Trzeba przyznać, że odpowiedź producenta jest dosyć zaskakująca, bo Core i7-7700K z założenia jest procesorem przeznaczonym właśnie do podkręcania (przez co też więcej kosztuje). Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, bo tak naprawdę producent nie daje żadnej gwarancji, że układ z odblokowanym mnożnikiem uda się podkręcić do jakiejkolwiek wartości, a to niejako daje mu usprawiedliwienie. Pytanie tylko czy klienci nie poczują się oszukani i nie zdecydują się na przejście do konkurencji.

Źródło: Intel Forum, TechSpot

Odsłon: 10132 Skomentuj newsa
Komentarze

51

Udostępnij
  1. limera1n
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2017-05-08 12:30

    a wystarczyło zalutować rdzeń...

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-08 18:21

      tak i by było to samo a Intel 2$ w plecy ;)

      Skomentuj

    2. supervisor
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-08 20:23

      Nie do końca. Użytkownicy z usuniętym IHS doświadczają ten sam problem. To jest dosłownie "momentalny" wzrost temperatur. Oczywiście, nawet taki moment wystarczy żeby spalić procek.

      Skomentuj

  2. KotekPimpek
    Oceń komentarz:

    31    

    Opublikowano: 2017-05-08 12:31

    "i7-7700K, radzimy nie podkręcać"
    - Intel

    Skomentuj

  3. ernig
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-05-08 12:34

    czas na ryżem

    Skomentuj

  4. mutissj
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-05-08 12:40

    procesor za 1600 zł

    żal im 2 dolary na lutowanie ..

    . i w zamian za to dostajemy gluta

    tzw. niskiej jakości pastę termo przewodząca za 40 groszy.

    Skomentuj

    1. entropic
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2017-05-08 12:50

      najgorsze ze ludzie ktorzy zdelidowali i jada bez IHSa na dobrych pastach tez raportuja takie nagle skoki temperatur

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2017-05-08 12:56

        no tak ale uzyskanie takiej informacji to jest już jakiś wysiłek więc lepiej napisać jak reszta stada baranów "to wina pasty".

        Skomentuj

      2. mutissj
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-05-08 13:01

        Prawdopodobnie gorszej jakości krzem dali, pewnie dlatego że przygotowują się do przyspieszonej masowej produkcji platformy X299 / LGA2066 / Skalake-X.

        I oberwało się tylko Core i7 z siódmej generacji Kabylake, a nie słyszałem o Core i5 czy nowych pentium-ach aby się przegrzewały w ten sposób.

        Mój 4-wątkowy Pentium G4560 z najnowszej siódmej generacji maksymalnie osiąga temperatury w stresie 54'C na zwykłym boxowym chłodzeniu.

        Skomentuj

        1. supervisor
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-08 20:30

          Kolego, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale pisząc w ten sposób: "Mój 4-wątkowy Pentium G4560 z najnowszej siódmej generacji", sprawiasz że dla otoczenia jest oczywistym że pracujesz dla Intela (pewnie niebezpośrednio, na kontrakt zew. firmy) aby reklamować produkty.

          Zwrot prosto z instrukcji "obsługi". ...Zastanawiam się jak wygląda sprawa reklamowania produktów w komentarzach benchmarka.

          Skomentuj

      3. owatanka
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-05-08 16:45

        Jeszcze lepiej to wyglada jesli zestawic te temperatury z bulldozerem 5GHz ktory ma mniejsze temperatury a wymaga odobnego zasilacza hehe.

        Skomentuj

    2. benzene
      Oceń komentarz:

      -9    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:44

      Za 1600 to jest dla śmierdzących leni.
      http://www.ebay.com/itm/Intel-Core-i7-7700K-Processor-CPU-i7-7700k-/262969798873

      Skomentuj

  5. Wasek
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-05-08 13:03

    Wydali procesor z odblokowanym mnożnikiem, 200 zł droższy niż CPU bez 'K' i radzą nie podkręcać.. Śmiech na sali. Niech się wezmą za naprawę własnych błędów to po pierwsze a po drugie niech dają normalny lut pod IHS (tak, wiem, że w tym przypadku to nie jest problem tylko IHS).

    Skomentuj

  6. mufasa
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-08 13:29

    taka sama opcja jak u producenta silnika....
    jak z 1600 pojemności wydusić 200 KM seryjnie :D
    kupią?
    kupią
    grzeje się,padnie?
    dostanie nowy
    reszta będzie jeździć :P

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-08 18:24

      Niby wyciska się coraz więcej z tego samego kawałka krzemu ale to jednak inne konstrukcje a tu widocznie Intelek podkręcił by lepiej wypaść jak VW na testach kontroli spalin ;)

      Skomentuj Historia edycji

  7. Greg-M6
    Oceń komentarz:

    -13    

    Opublikowano: 2017-05-08 13:35

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Droga redakcjo, czytelnicy... a moze zamiast tak odrazu hejtowac intela i nowe procesory wystarczylo by napisac, ze jest to mniej udana generacja, ktora potrzebuje bardzo dobrego chlodzenia..?! -- Od daty wydania jestem posiadaczem 7700K, a dwa dni po kupnie zostal podkrecony na 5 Ghz i chodzi do dzis, dzien w dzien, nie przekraczajac 50-60 stopni, a przy benchmarkach max 77-82. (pol godziny testow) Obecnie uzywany do obrobki video i grania.
    Dla nie dowiarkow moglbym zamiescic wyniki testow, video czy cokolwiek... Przyznaje, mam Corsair H115i do chlodznia, ale uwazam to za podstawe skoro sie kupuje najwysze modele z mysla o podkrecaniu to przeciez nie na wiatraczku z BOXa.
    Czy nie bylo by prosciej podejsc do tego w ten sposob, zamiast od razu odradzac, hejtowac i siac poploch -zrazajac ludzi do -wg mnie bardzo dobrych procesorow?...
    Pozdrawiam!

    Skomentuj

    1. Greg-M6
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2017-05-08 13:42

      Wiec albo mi sie trafil jakis super model albo ludzie naprawde sa niepowazni ze swoimi chlodzeniami za 50zl itp.

      PS: Juz nie wspominam, ze z tym chlodzeniem, nie liczac pracy z video i grania, to temperatury mam srednio od 32 do 40pare stopni (internet, muzyka, office, photoshop i pare innych programow)


      Skomentuj Historia edycji

        1. musslik
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-05-08 18:28

          No cóż bo teraz widać jakim kosztem ta lepsza wydajność

          Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:08

      Intel sam potwierdził problemy i zaproponował rozwiązanie. Gdzie ten hejt? Czy tam newsa i jakoś nie umiem znaleźć :)

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2017-05-08 16:50

        może tu?

        "z założenia jest procesorem przeznaczonym właśnie do podkręcania"

        z czyjego założenia? Intel gdzieś napisał na pudełku "we recommend overclocking and voltage modyfication over specifications " albo coś podobnego?

        Wyższą cenę od 7700 usprawiedliwia wyższe taktowanie ale to chyba standard w przypadku procesorów.


        Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:41

      Hahhahahaahahahaha, nie no niespodziewałem się, a Jana Rozena to Ty znasz? :D

      Skomentuj

  8. PL_SBX
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-05-08 13:48

    Jest szansa że wydadzą poprawkę w formie update'u biosu jako errata i poprawią jakiś system zarządzania wewnętrznego.

    Słaby glut i wysokie temperatury to jedno. Skoki temperatur to drugie.

    Skomentuj

  9. decrypterie
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-05-08 14:22

    ja zrobiłem delida , siedzę na pełnej wodzie, chłodnice 480mm i 360mm , gtx 1080 podpięty pod ten sam loop cpu po oc na 5ghz nie przekracza mi 54* z tym że użyłem zamiast zwyklej cieklego metalu od thermal grizzly conductonaut. Najlepsze że w spoczynku mam pomiędzy 9 a 17*C
    pozdro

    Skomentuj Historia edycji

    1. Oledzki
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:00

      Przepraszam, ale czy masz w domu aż tak zimno?. Nie będziesz miał na wodzie wiele niżej niż temperatura otoczenia . Mam 7700k po operacji delid z ciekłym metalem. Posiadam dwa rozbudowane układy cieczą i mam w spoczynku 25-30, a stres 70-75.

      Skomentuj

      1. decrypterie
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-05-08 15:14

        to stres masz bardzo wysoko zakładając że mówimy że masz na stocku , u mnie temp. otoczenia 20° , w spoczynku mam na myśli nic nie robiąc, nawet nie przeglądając Internetu, po prostu hw monitor włączony tylko.Dodam do tego że fany się kręcą na minimum . Tu krótki filmik z builda ""https://youtu.be/n-WH7uC2r_o"

        Skomentuj Historia edycji

        1. limera1n
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-08 16:56

          70-75 na wodzie to dużo. Sugeruję chłodnic dołożyć

          Skomentuj

    2. mr_rzeznik
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:31

      No to dobrą sztukę masz, ja np miałem pecha i trafiłem sztukę co się grzeje - na chłodzeniu wodnym momentalnie potrafi złapać 80C i przy długim obciążeniu dobija do 93C (mam Skylake 6700K co się niby nie grzeje). Na tym samym loopie grafika nie przekracza 65C (w ciągłym obciążeniu). Zostaje mi chyba tylko skalpowanie. Procesor wydajny ale zawiodłem się na Intelu, bo za takie pieniądze nie powinno mieć to miejsca. A tłumaczenie żeby nie podkręcać to kpina z klientów - jak aż tak wadliwe to powinni wymieniać - to nie jest rzecz kupiona na bazarze. Intel zdecydowanie zbyt długo ma monopol i kibicuję konkurencji która może wreszcie da mu porządnego kopa. Może wtedy się dziady ruszą i zrobią coś porządnego (tj. pierwszy i drugi i7).

      Skomentuj

      1. wasptak
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-09 10:18

        Do jakich wartości podkręciłeś 6700k skoro masz takie wysokie temp. na wodzie ? Mój 6700k @ 4.6 Ghz na powietrzu (be quiet dark rock pro3) w benchmarkach nie przekracza 74-75C - przy normalniej zabawie (gra w "windowed mode", pod spodem przegladarka z około 10 zakładkami, spotify itp.) nie przekracza 50-53C.

        Skomentuj

    3. Yansi
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:44

      Nie możesz mieć stale niższej temperatury na procku (nawet przy wyłączonym kompie), LC czy czymkolwiek od temperatury otoczenia. Możesz to tylko chwilowo uzyskać np. ochładzając procka DI czy LN2. 9-17*C? Może masz złe odczyty z sensorów temperatury w procku lub programie do tego?

      Skomentuj

      1. wasptak
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-09 10:19

        Np. w RealTemp tak to pokazuje w "idle" - mam podobnie u siebie - jakieś nierealne wartości rzędu 14-18 C przy normalnej temp. pokojowej powyżej 20C

        Skomentuj

  10. shakal84
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-08 14:56

    Mnie zastawia jedno czy te skoki temperatur wywołują jakieś problemy podczas użytkowania ? jakieś crashe gier, programów ? Jeżeli nie to może jakaś większa seria ma po prostu wadliwe czujniki i tyle.

    Skomentuj

  11. shakal84
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-08 14:56

    Mnie zastawia jedno czy te skoki temperatur wywołują jakieś problemy podczas użytkowania ? jakieś crashe gier, programów ? Jeżeli nie to może jakaś większa seria ma po prostu wadliwe czujniki i tyle.

    Skomentuj

    1. decrypterie
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-05-08 15:18

      szczerze dziwna sprawa , ja przed delidem jak i po nie posiadałem takiego problemu. Zresztą na powietrzu w aida64 i tak 85° dostawałem z tym że w małym itx case i chlodzenie HEX 2.0 termiczne.

      Skomentuj

  12. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-05-08 15:45

    Dla mnie jest to jakaś parodia na którą, brak jest słów....Wydają procesor droższy od standardowego różniący się tylko tą możliwością podkręcania i teraz mają czelność "radzić", żeby pogodzić się z utopionymi w błocie pieniędzmi i nie wykorzystywać możliwości za którą zapłaciło się nadwyżkę, nie no ludzie trzymajcie mnie! Takiej arogancji jeszcze chyba nie było, ojj monopol odbije Wam się czkawką coś czuję....Zapamiętam sobie to zdarzenie bo jeszcze z czymś takim bezczelnym nie miałem do czynienia. Gdyby miał ten procesor domagałbym się zwrotu kasy. Co za chamstwo, no brak słów...A tak w ogóle nie mam zielonego pojęcia, dlaczego producent nie zaoferował jeszcze programu wymiany? Czyżby czuł się aż tak pewnie na swoim poletku?

    Skomentuj Historia edycji

  13. SirMichael
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-08 16:11

    pytanie czy w usa już szykują pozew zbiorowy czy nie :P

    Skomentuj

  14. Eryk333
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-08 16:36

    Witam serdecznie,Procek za ponad 1500 zł i ma problem z przegrzewaniem się a intel radzi nie podkręcać to proponuje firmie intel by przed wypuszczeniem na rynek najmocniejszych procesorów do podkręcania najpierw je przetestować zanim wypuści na rynek a literka K to co teraz będzie oznaczać? ja kupuje procesory jednej marki Pentium one chodż nie są najwyższych lotów to nigdy nie miałem problemu z ich przegrzewaniem się i do codziennych zadań wystarczają i3 też mogą być szkoda bo firma robi dobre procki może tylko ta seria oby a i nie jestem fanem ani intela ani AMD dla mnie liczy się niezawodność procesora pozdrawiam.:)

    Skomentuj

  15. mjwhite
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-08 17:08

    Ten wykres wygląda co najmniej zastanawiająco.

    Najpierw zmiany temperatury ładnie pokrywają się z ze zmianami obciążenia.
    A potem po wzroście obciążenia do 100% temperatura zaczyna podążać kształtem sinusoidy i to jeszcze z 10'C chwilowymi pikami.
    Wygląda to bardziej na problem płyty głównej/zasilacza z trzymaniem napięć/częstotliwości procesora.
    Temperatura powinna ustabilizować się na jakimś poziomie ale na pewno nie tworzyć takiej mozaiki, na 99% nie jest to wina procesora.


    Skomentuj

    1. Irrlicht
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-09 11:32

      Najwyraźniej OCCT puszcza kilka różnych testów, stąd wahania. Jak chcesz bardziej powtarzalny test, to puść np. mprime w modzie 11 z FFT dokładnie na 64k (według mojego amperomierza to najbardziej obciążający test, aczkolwiek to może zależeć od modelu CPU).

      Co do przegrzewania, to jak zwykle dobrym pytaniem jest "a jaka jest temperatura w krzemie przy wskazaniach 80°C ?" :-) Do wskazań temperatury jest podczepionych kilka ważnych rzeczy (np. awaryjny throttling i turbo), ale jakość kalibracji czujników pozostaje niewiadoma, przynajmniej w domowych warunkach. "Temperatura" idle poniżej temperatury pokojowej jest wskazówką, że mamy niezerowy offset do uwzględnienia. Współczynnik proporcjonalności i nieliniowość wskazań (a właściwie odchyłka rzeczywistej nieliniowości od zakładanego ideału) nie są łatwe do zmierzenia i mogą zależeć od modelu CPU a nawet od sztuki.

      Skomentuj

  16. Marked
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-08 17:32

    Jak wina leży po stronie intela i trafiłbym taki egzemplarz to po takim tłumaczeniu byłby to mój ostatni procesor tej firmy,przynajmniej na dłuższy czas.

    Skomentuj

  17. kot-kreskowy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-08 17:42

    Wychodzi na to że póki co to z inteli najlepszy jest Skylake. Nie tylko ze względu na nieco niższe temp ale i brak farmazonów z aktualizacją windowsa, jak ktoś sobie życzy jechać na 7ce.

    Skomentuj

  18. decrypterie
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-08 22:41

    dla tych co minusowali , temp po całym dniu lekkiego używania Internet itp , bez grania ....jak pc startuje po nocy to najniżej 7° zszedlem
    https://youtu.be/Jp3Wz60eJQA

    Skomentuj

    1. Q2hvY2hsaWs
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-09 11:39

      Co ty w iglo mieszkasz?

      Skomentuj

      1. decrypterie
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-09 16:43

        20° temp pokojowa, jesli taką temp mają w igloo to tak mieszkam w igloo.

        Skomentuj

        1. Q2hvY2hsaWs
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-09 17:15

          Naprawdę nie mam pojęcia jak przy temperaturze otoczenia 20 stopni, masz 7 stopni na procku. Nawet (a wręcz tym bardziej) jak dopiero co go włączyłeś... Rozumiem różnice 2-3 stopnie, bo metal, bo wilgoć, bo ciśnienie, bo coś tam. Ale kurcze nie 13 stopni różnicy. Mam wrażenie, że masz rąbnięte pomiary.

          Skomentuj

    2. boro53
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-09 17:24

      Bzdura.
      Masz uszkodzone czujniki temp. Temperatura procesora nie może być niższa od temp. medium chłodzącego.

      Skomentuj

  19. shoken
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-05-08 23:33

    Ci ktorzy kupuja ten procesor w tej cenie i tak nie potrafia podkrecac bo najczesciej nie wiedza jak.Ten procek w tej cenie moze tylko kupic ktos zupelnie nie obeznany z komputerami czyli jakies dzieci albo osoby starsze.W nizszej cenie jest r7 17OO.

    Skomentuj Historia edycji

  20. mobil12
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-09 00:10

    "Nie podkręcać" sugeruje producent, równocześnie sugerując, że daje produkt do podkręcania ... ciekawe co bardziej śmierdzi, palony proc, czy nieuczciwe pieniądze ...

    Skomentuj

  21. wasptak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-09 08:27

    "Podatek od nowości" :P i7-6700k @ 4.6 Ghz równo trzyma temperaturki :P A że jest pare % wolniejszy od 7700k ? Who cares :P

    Skomentuj

  22. VanDunio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-09 17:00

    U mnie zegar na fabrycznych ustawieniach bez stresu 34 'C a w stresie 76 'C Chłodzenie wodne NZXT X52 w obudowie do tego grzejaca karta się graficzna 1080 MSI. Dwa wiatraki wyciągające.

    Aż tu heca gram w grę XD bf1 i ugotowałem płytę główną MSI M5 i grafika zaczęła mi skwierczeć. Nie mogłem wiele razy uruchomić PC. Po schłodzeniu odpalał się i płyta startowała. Oczywiście ustawienia BIOS na nowo.

    Pomogło mocniejsze dokręcenie chłodzenia do procesora.
    Teraz nie wiem czy wysłać na gwarancje Płyty i Grafy :/// sprzęt 4 miechy ma.

    Skomentuj

  23. VanDunio
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-09 17:11

    Właśnie puściłem OOCT 4.5.0 Przekroczyłem temperaturę 91 'C w 5 min :/

    Skomentuj

  24. Komar_2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-25 23:04

    U mnie problem z wysoką temperaturą rozwiązało ustawienie Voltage na 1.18 (Auto 1.25) chłodzenie be quiet! Dark Rock PRO 3 pasta Gelid GC Extreme i GTX 1080 temperatury spadły z 81 stopni na 71-73 przy stałych 4500MHz
    Zmiana napięcia polecam gdy chce się poczekać ze zmianą pasty na lut.