Na topie

Intel vs AMD - jak wyglądała sprzedaż procesorów w I kwartale 2018 roku w Polsce?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Największą popularnością cieszą się nowe modele ze średniego segmentu, aczkolwiek część klientów wybiera również starsze jednostki.

  • Intel vs AMD - jak wyglądała sprzedaż procesorów w I kwartale 2018 roku w Polsce?
A A

Procesory AMD Ryzen okazały się na tyle konkurencyjnymi produktami na tle jednostek Intela, że przez długi czas były częściej wybierane wśród klientów niemieckiego sklepu Mindfactory.de, a układ Ryzen 5 1600 był najpopularniejszym modelem w jednym z polskim sklepów. Ostatnio jednak sporo się pozmieniało na rynku procesorów. Jak teraz wyglądają udziały obydwóch producentów?

Jeden z krajowych sklepów internetowych publikuje na swojej stronie statystyki sprzedaży z ostatnich 91 dni – wszystkie te informacje podsumował użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie Dawid95, co dało bardzo dobry obraz popularności procesorów w pierwszym kwartale 2018 roku.

Intel vs AMD - sprzedaż procesorów w sklepie Morele.net w Q1 2018

Jeżeli chodzi o ogólny podział rynku, tutaj statystyki były łatwe do przewidzenia – Intel obejmuje 76% rynku, natomiast AMD już tylko 24%.

Spory udział w sprzedaży procesorów mają układy Intel Core 8. generacji (Coffee Lake), aczkolwiek warto również zauważyć dużą popularność układów Core 7. generacji (Kaby Lake) oraz modeli Pentium i Celeron. W ofercie AMD zdecydowanie prowadzi pierwsza generacja procesorów Ryzen (Summit Ridge), niemniej jednak widoczny udział mają również nowe modele Ryzen APU (Raven Ridge) i… stare jednostki FX.

Intel vs AMD - sprzedaż procesorów w sklepie Morele.net w Q1 2018

Do najczęściej kupowanych procesorów oczywiście należą układy Intel Core 8. generacji – warto tutaj wymienić modele Core i3-8100, Core i7-8700K i Core i5-8600K. AMD Ryzen 5 1600, który jeszcze do niedawna był numerem jeden, obecnie plasuje się na czwartej pozycji pod względem popularności.

Jesteśmy ciekawi, jak będą wyglądać statystyki sprzedaży w drugim kwartale tego roku. Niedawno na rynku pojawiły się słabsze modele Intel Core 8. generacji (Coffee Lake), natomiast konkurencja zaprezentowała już 2. generację układów Ryzen (Pinnacle Ridge). Obydwie serie mogą nieźle namieszać na rynku procesorów.

Źródło: Reddit @ Dawid95

Odsłon: 8777 Skomentuj newsa
Komentarze

32

Udostępnij
  1. Blejd
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-19 09:45

    Super konkurencja robi swoje intel w koncu d... ruszyl i dal 6/12 i teraz 8/16 bedzie w mainstream i ceny tez poszly w dol :)

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-19 15:53

      Mi w artykule zabrakło jednej, jasno przedstawionej informacji, tj. ile procków każdego producenta sprzedaje się jako procki, a ile w gotowych firmowych zestawach, czy to lapkach czy to desktopach. chodzi o to by wyłapać, czy klienci kupują to co chcą, czy kupują to co jest na półce.

      Skomentuj

  2. kitamo
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-04-19 10:11

    A gdzie są Ci krzykacze którzy wyciągali z podziemi statystyki mowiące ze AMD nagle przebiło w sprzedazy intela w Polsce odkąd pojawił się ryzen?

    Skomentuj

    1. saturn64
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-19 11:09

      I tak sprzedaż AMD wzrosła o 150% do góry, w porównaniu z rokiem wcześniejszym (przed Ryzenowym). Przecież nie można porównywać firmy Intel do AMD (AMD jest firmą 10 krotnie mniejszą) więc w jaki sposób ma niby produkować więcej i sprzedawać więcej od Intela?). Po za tym, każdy wie, że Intel i Nvidia płaci producentom by nie stosowały sprzętu konkurencji (NP DELL, HP, MSI, GIGABYTE, ASUS) - ASUS obszedł tą politykę tworząc markę AREZ dla Radeonów. A u innych producentów cisza.... Procesory mobilne AMD RYZEN weszły już jakiś czas temu a laptopów jak nie było tak nie ma.

      Skomentuj

        1. benutzer
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-04-19 14:02

          poza tym piszemy razem!!!

          Skomentuj

        2. Ragnar Lothbrok
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-04-19 14:26

          Akurat, to prawda :D Intel i Nvidia sypie kasą. Nawet nasz rodzimy Wiedźmin jest tego przykładem. Gdyby nie Gameworks, ta gra by była znacznie ładniejsza i lepiej zoptymalizowana, a tak brzydkie kudły itp. duperele zabierają 40% zasobów jak nie więcej.

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-19 15:21

            ale głupoty piszesz.
            Gdyby nie directX tylko vulkan to by była pewnie fotorealistyczna no nie?

            Co ma piernik do wiatraka?

            Masz gotową procedure i biblioteke do generowania włosów i futra to z niej korzystasz. Proste jak antialiasing.

            Skomentuj

          2. Gloverek
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2018-04-19 16:20

            JAkby Wiedźmin posiadał API Vulcan, to myślę że wrost FPS, byłby naprawdę zadowalający :)

            Skomentuj

          3. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-19 22:09

            nie bylo by zadnego wzrostu.
            Vulkan jest tak samo wydajny jak directx.

            Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-04-19 15:23

        @Saturn64 nie pisz bzdur jesli nie masz dla nich zadnego poparcia merytorycznego.
        "Po za tym, każdy wie, że Intel i Nvidia płaci producentom by nie stosowały sprzętu konkurencji (NP DELL, HP, MSI, GIGABYTE, ASUS) "

        A przeczytales to GPP czy tylko opowiadasz o tym co ktos gdzies tam napisał?

        https://ithardware.pl/blog/geforce_partner_program_czego_czlowiek_nie_zrozumie_to_sobie_dopowie-5630.html

        całkiem zgrabnie wyjaśnione to co sam bym musiał napisac.


        Skomentuj

        1. kombajn
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-04-23 08:08

          Tak całkiem zgrabnie napisane tylko brakuje najważniejszego. Po pierwsze lemingi nie mające wielkiego pojęcia o sprzęcie kupują to co ma w nazwie Gaming a to słowo jest zarezerwowane dla Nvidii jak się chce być częścią GPP. Po drugie stworzenie nowej marki dla kart Radeon kosztuje duże pieniądze które trzeba wyłożyć na marketing. Po trzecie autor tego artykułu myli się twierdząc że to Nvidiia płaci za promocję kart konkretnej firmy. Za promocję karty od producenta X płaci producent X, Nvidii wisi czy jej karty sprzeda producent X czy Y byle się sprzedało tyle samo sztuk. Po czwarte wiesz jak w wyniku GPP np na Amazonie teraz nazywają się karty AMD(których producenci nie zdążyli jeszcze wymyślić czegoś lepszego)? Np tak:
          https://www.amazon.de/Sapphire-11268-01-20G-Grafikkarte-Speicher-schwarz/dp/B06ZY7CJF4/
          Nie powiesz mi że takie coś nie powoduje spadku sprzedaży. Po piąte w końcu tak udział w GPP jest dobrowolny tyle że tylko największe firmy stać na to żeby z niego zrezygnować i wydawać karty po premierze nowego chipu bo do tego się to sprowadza że uczestnicy GPP maja dostęp do technologi i mogą stworzyć karty na dzień premiery. I tak się właśnie składa że dwie z największych firm czyli Dell i HP zrezygnowały z GPP.

          Skomentuj

    2. WhiteDrag0n
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-19 11:57

      Przez przypadek dałem ci łapkę w górę... Najprawdopodobniej AMD przebiło intela po wyjściu Ryzena - ale nie wiem czy zauważyłeś, że było to rok temu? Ryzeny były o wiele lepsze od Kaby Lake - ale Coffee masakruje Kaby Lake, więc Ryzeny także.

      I coś, o czym wy, hejterzy AMD cały czas zapominacie - gdyby nie Ryzeny, to różnica między siódmą i ósmą generacją byłaby taka jak między 6 a 7 - czyli wciąż tyle samo rdzeni i + 0.3GHz w turbo...

      i5-8400 radzi sobie lepiej niż i7-7700 kosztujący dwa razy tyle - a wy myślicie że gdyby nie nacisk AMD, to intel i tak by to wypuścił...?

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-19 12:58

        "Ryzeny były o wiele lepsze od Kaby Lake - ale Coffee masakruje Kaby Lake, "

        Jak byś nie zauważył to kaby (szczególnie i5) nadal sprzedają się bardzo dobrze.

        Skomentuj

        1. kombajn
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-04-19 13:43

          Sprzedaje się bo ludzie mający płyty główne serii 100 i 200 nie mogą włożyć Coffy Lake pomimo tego że gniazdo zostało takie samo.

          Skomentuj

          1. benutzer
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-19 14:04

            Jak ktoś miał Pentiuma G na płyczie z chipem 100 czy 200 to z radością wymieni na i7 siódmej generacji.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-19 15:25

            Juz widze jak ktos kupuje pentiumaG i płyte za 500zł do niego skoro pod tego pentiuma jest gotowa budzetówka za 1/4 ceny.

            Skomentuj

        2. WhiteDrag0n
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2018-04-19 13:48

          Bo, jak pokazują reklamy znanej sieci elektromarketów - wystarczy krzyknąć "PROCESOR INTEL" i wszyscy janusze kupują. ;) Bo "yntel lepszy"

          Skomentuj

  3. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-04-19 10:11

    A ja dalej siedzę na Sandy... Dinozaur jestem

    Skomentuj

    1. radier
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-19 10:40

      Ja też na 2500K @ 5GHz + 2x8GB 2133 MHz. Tyle z platformy jeszcze udało się wycisnąć.

      Skomentuj

    2. Factor
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-19 10:52

      Ty??? Ja siedzę na i5-750 (3,8Ghz) i nadal daje radę do moich zastosowań :)

      Skomentuj

    3. ammarmar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-19 10:56

      Wymieniłem niedawno 2600K na 7820X. Niebo a ziemia.

      Skomentuj

    4. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-19 12:05

      I ja tez. We wszystkim i5-2550K daje rade, a nie musialem go jeszcze podkrecac. Chyba najlepiej wydana komputerowa kasa zycia, a niezaprzeczalnie najdluzej trzymajacy sie zestaw.
      W koncu jak Intel zalata dziury w swoich procesorach, trzeba bedzie sie przesiasc na DDR4, M.2 i moze wiecej rdzeni, jak bedzie znowu jakis model plyty na miare P67 i procesora w przystepnej cenie.

      Skomentuj

    5. kombajn
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-04-19 13:40

      Ja właśnie się przesiadłem z Xeona 1245 4r/8w Sandy Bridge na Ryzena 5 2400G i muszę powiedzieć ze skok wydajności i ogólnej respansywnosci systemu jest odczuwalny, nie aż tak duży jak po przesiadce z Core i3 na tego Xeona ale jak najbardziej odczuwalny.

      Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-04-19 12:35

      Były, ale starsze generacje :P

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-04-19 15:27

        Pawle my wiemy ze kochasz to AMD, ale już nie pogrążaj się takimi argumentami.
        Czemu nie pisałes o tym samym zanim pojawił się ryzen ze w mindfactory.de sprzedaz intela to było 90%?

        ot jak z wady zrobic zalete.

        Skomentuj

  4. putout
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-04-19 11:15

    tak jak pisałem. afera z Meltdown i Spectre w żaden znaczący sposób nie przełoży się na sprzedaż. a niektórzy już bredzili o upadku Intela XD

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-19 15:28

      taa a jak o tym pisałem na poczatku stycznia to przeciez wielki hejt był. Intel miał pakowac manatki i zamykac fabryki, przeciez na giełdzie wszystko poleciało na łeb na szyje.
      Ludzie łykaja afery jak pelikany.

      Skomentuj

  5. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-04-19 13:19

    Wszystkie procesory INTEL poniżej sprzedaży R5 1600 pokazują jak ludzie są słabo ogarnięci w temacie.Kupowanie takich i5-6xxx czy 7xxx to "Harakiri".Jako ,że lobby wyższości produktów INTEL trwa w najlepsze a spora część ludzi uczy się na błędach ta statystyka będzie całkiem inaczej wyglądała w późniejszym etapie.Ale pierwsze miejsce z i3-8100 to normalne pokaz dominacji INTEL jeżeli chodzi o wciskanie szrotu ludziom bez wiedzy elementarnej.
    Sporo rozmawiam z posiadaczami cztero wątkowych CPU i staram się nie pokazywać mojej racji ponieważ potem wychodzą emocje z człowieka jak mu powiesz ,że wziął szrot.ZEN jest za młody ,żeby podawać statystyki sprzedaży ponieważ na razie mamy go w formie beta i dopiero dzisiaj nastąpi premiera produkty ZEN takim jakim powinien być za pierwszy razem.
    To ile AMD ma do zrobienia widać po zegarach ,opóźnieniach oraz ogólnie "małym" rdzeniu ,który może zostać znacznie rozbudowany a i tak nowa litografia w przyszłym roku zmniejszy jego wielkość.
    Jak słucham ludzi bo im ktoś powiedział ,że taki cztero wątkowiec starczy na przynajmniej 5lat to staram się nie parskać śmiechem.Jeszcze rok temu uważałem ,że 16wątków będzie wystarczające w grach na wiele lat ale nowej generacji gry jakie się pojawią zrewidują to bo już pierwsze testy samego RAY TRACING pokazują gdzie miejsce obecnych kart graficznych ,które miały by dodatkowo liczyć inne efekty.CPU także odgrywa w tym ważną rolę bo wykorzystują pełną wielowątkowość tylko szkoda ,że tak mało testów w internecie na ten temat.Nawet obecny THREADRIPPER wypada słabo z 32wątkami a niektórzy myślą ,że nawet i7-8700k starczy im na lata jak lubią grać na maksymalnych czy średnich ustawieniach.Ja stawiam sobie minimum 30FPS a wszystko poniżej odrzucam dlatego R7 1800x czy i7-8700 zestarzeją się w podobnym czasie gdy INTEL będzie kręcony do 5.2Ghz.

    Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-04-19 13:54

        "to jak nazwiesz R5 1600?"
        Ryzen 5 1600 to obecnie procesor z najlepszym stosunkiem ceny do możliwości. W perspektywie najbliższych miesięcy pewnie Ryzen 2600 go zastąpi na tym stanowisku ale na dziś jest zauważalnie droższy (1600 stoi w u mnie w Niemczech po 153 euro a 2600 195 euro).

        Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-19 22:13

            bo AMD wydaje proceosry które będa działały w przyszłości a Intel kroi to tak żeby działało tu i teraz.

            To tak jak z kartami AMD i vulkanem - wszystkie GCN to przeciez takie przyszłosciowe karty bo w przyszłosci to będzie się takie cuda z nimi wyprawiac ze ho ho.
            AC przeciez już miał usmiercić nvidie, a w połączeniu vulkan + AC to mialo byc kombo ktore odjedzie od NV w wydajnosci na kilometr.
            No odjechalo jak diabli - w jednym syntetyku ktory nie do konca wiadomo czy wiedział sam co tak naprawde obliczał.

            Skomentuj

          2. kombajn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-23 07:48

            Nie wiem jak z 12 czy 16 wątkami ale zaświadczam ci że między czterema a ośmioma wątkami w procesorze czuć różnice w codziennym zastosowaniu w zwykłej respansywności systemu, a ponieważ to x86 to jest mało ważne czy producenci oprogramowania dają wsparcie czy nie. No w sumie to w grach jest to ważne ale na grach się świat nie kończy a im jestem starszy tym bardziej mi zależy żeby komputer za rozsądne pieniądze działał sprawnie i szybko przez dłuższy okres czasu a nie czy w grach "tu i teraz" ma 10% wyższą wydajność bo dopóki to 10% nie decyduje o klatkowaniu w grze to mi to wisi.

            Skomentuj

  6. Hyde90
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-22 08:10

    Witam.Szukam laptopa zmozliwie najmocniejszym/najnowszym procesorem.Mozenie naj ale w czolowce.Do tego dobra karta graficzna.Czy ktos moze cos polecic?W jakiej cenie?Ile zaplacilbym za laptopa z najnowszym intelem ?