Procesory

Intel pochwalił się 14 nm technologią i zapowiedział układy Broadwell

z dnia 2014-08-12
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Połączenie 14-nanometrowego procesu technologicznego i mikroarchitektury Broadwell pozwoli osiągnąć wysoką wydajność przy niskim poborze mocy.

Intel Broadwell-Y procesor

Intel ujawnił szczegóły swojej najnowszej mikroarchitektury Broadwell oraz 14-nanometrowego procesu technologicznego. Połączenie tych dwóch technologii zapewni wysoką wydajność przy niskim zapotrzebowaniu na energię, co znajdzie zastosowanie w szerokim spektrum usług i produktów komputerowych – od infrastruktury dla chmury i Internetu rzeczy po urządzenia mobilne i komputery osobiste.

„14-nanometrowa technologia Intela wykorzystuje tranzystory Tri-gate drugiej generacji o wiodącej wydajności, mocy, gęstości oraz cenie” – powiedział Mark Bohr, Intel Senior Fellow, Technology and Manufacturing Group oraz dyrektor, Process Architecture and Integration. „Nasze osiągnięcia związane z nowym procesem technologicznym są efektem inwestycji Intela i stałego podążania za prawem Moore’a”.

Architekci i projektanci Intela dokonali ponad dwukrotnego zmniejszenia współczynnika TDP w porównaniu do procesorów poprzedniej generacji. Jednocześnie zachowali podobną wydajność i zwiększyli czas pracy na baterii.

Intel - 14 nm proces technologiczny

Nowa mikroarchitektura została zoptymalizowana w taki sposób, by mogła w pełni wykorzystać potencjał nowego, 14-nanometrowego procesu technologicznego.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Intel - 14 nm proces technologiczny

Intel jako pierwszy na świecie zastosował 14-nanometrową technologię produkcji na skalę przemysłową. Wykorzystuje ona tranzystory Tri-gate (FinFET) drugiej generacji o najlepszej wydajności, mocy, gęstości oraz cenie.

Intel - 14 nm proces technologiczny dostosowany do procesorów Broadwell

14-nanometrowa technologia Intela będzie używana do produkcji szerokiego wachlarza produktów o wysokiej wydajności i niskim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serwery, PC czy urządzenia współtworzące Internet Rzeczy.

Intel Core M procesory

Pierwsze urządzenia pracujące na procesorze Intel Core M trafią na półki w okresie świątecznym, a staną się szeroko dostępne w ofercie wiodących producentów OEM w pierwszej połowie 2015 roku.

Intel Core M procesory

Kolejne produkty oparte na mikroarchitekturze Broadwell i 14-nanometrowym procesie technologicznym zostaną przedstawione w nadchodzących miesiącach.

Intel Broadwell nowości mikroarchitektury

„Zintegrowany model Intela – połączenie naszego doświadczenia w projektowaniu rozwiązań i najlepszego procesu technologicznego – umożliwia oferowanie klientom rozwiązań o lepszej wydajności oraz niższym poborze energii” –  powiedziała Rani Borkar, wiceprezes i dyrektor generalny, Product Development, Intel. „Nowa mikroarchitektura to coś więcej niż tylko istotne osiągnięcie technologiczne. To wyraz tego jak ważna jest dla naszej firmy filozofia projektowania w celu spełnienia potrzeb klientów”.

Źródło: Intel

marketplace

Komentarze

27
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I jak tu nie nie chwalić Intela i nazywać go liderem rynku? Jaki by nie był, jest najlepszy w tworzeniu proców.
  Zaloguj się
  18
 • avatar
  Chwalą się niższą ceną produkcji a pewnie cena jak zwykle będzie taka sama i... może nawet wyższa. Yay "monopol".
  Zaloguj się
 • avatar
  wiadomo intel jest do przodu przed amd o kilka lat ale jak by pomyśleć jaką wydajność wyciska amd z 28 nm to sądze ze gdyby intel byłby teraz na 28 nm to cięzko by miał z amd :)
  ale i tak gratulacje oby amd coś pokazało :) bo ceny za procki intela tanie nie bd :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ahh AMD co ty odwalasz.. Pchasz APU w desktopy a HSA i tak za mało daje.
 • avatar
  Amd jak nic nie wykombinujecie do premiery bordwella to poczuje że AM3 nie żyje i przenoszę się na intela bo ku... tyle czasu minęło a nowych procków jak nie było tak nie ma vishera już było dobre a oni zamiast iść za ciosem to nie nic nie robią.
  Zaloguj się
 • avatar
  Czyli w tym roku Intel zrobi Tik i Tok za jednym zamachem? Nowa architektura + niższy proces technologiczny?
  Zaloguj się
 • avatar
  Intel dziś już musi walczyć nie tylko z AMD (z AMD to właściwie aktualnie nie musi), ale z produktami ARM. Rynek Androida rośnie. Pod koniec roku wyjdzie Snapdragon 810. Zobaczymy czy z tym sobie poradzą wersje Y.
  Nie mówiąc o tym, że Snapdragon-ki to SoC z prawdziwego zdarzenia. A Snapdragon 810 ma mieć LTE cat 6/7 oraz IEEE 802.11ad (60 GHz).
  Zaloguj się
 • avatar
  wszystko pieknie, slupki prawie rownie ladne jak te z amd... tylko wciaz nie wiem jednego- kiedy dokladnie beda do kupienia desktopowe bo czeka mnie zmiana i nie wiem czy sie wstrzymac z miesiac/dwa czy olac i kupic nowy sprzet juz teraz...
  Zaloguj się
 • avatar
  Procesory Haswell z błędem - Intel wyłącza instrukcje TSX
  www.anandtech.com/show/8376/intel-disables-tsx-instructions-erratum-found-in-haswell-haswelleep-broadwelly
  Zaloguj się
 • avatar
  No tu jednak jestem pod wrażeniem.
  Zaloguj się