Na topie

Klasyczne menu start powróci w Windows 8.1

Autor:
Diana Socha

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Systemy operacyjne Tematyka: Windows 8 Windows 8.1 Producenci: Microsoft

Choć w nieco zmodernizowanej formie.

AA

Microsoft już jakiś czas temu zapowiadał, że na konferencji BUILD zaprezentuje sporo nowości i ciekawostek. Jedna z wczorajszych informacji dotyczy Menu Start, które pojawi się w Windows 8.1. Ze względu na fiasko Modern UI, Microsoft nieco odchodzi od kafelków i powraca do klasycznego menu, które znane jest z poprzednich odsłon systemu.

Nowa wersja nie jest kopią starego Menu Start, a zgrabnym połączeniem klasyka z całą koncepcją Modern. Prócz dobrze znanej nam listy aplikacji znajdziemy tam również kafelki (w tym animowane), których wielkość i układ możemy dostosować do swoich potrzeb. Zmiany wprowadzono również na poziomie dostępu do aplikacji – powróci możliwość otwierania aplikacji Modern w tradycyjnych okienkach, bez przymusu korzystania z trybu pełnoekranowego. Celem wprowadzonych zmian było dostosowanie systemu do obsługi za pomocą myszy i klawiatury.

Obecni użytkownicy Windows 8.1 otrzymają aktualizację bezpłatnie za pośrednictwem usługi Windows Update, a użytkownicy Windows 8 będą mogli pobrać ją ze Sklepu Windows od 8 kwietnia 2014 r.

Źródło: Microsoft

Odsłon: 41395 Skomentuj newsa
Komentarze

56

Udostępnij
 1. kaczor112
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2014-04-03 13:08

  zobaczymy co z tego wyjdzie :)

  Skomentuj

  1. limera1n
   Oceń komentarz:

   19    

   Opublikowano: 2014-04-03 13:35

   ten system już prawie jest gotowy do użytkowania. Bardzo mnie to cieszy.

   Skomentuj

   1. phillosoff
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2014-04-03 16:53

    No nareszcie. Widać, że nowy prezes dwoi się i troi, żeby zmienić podejście Microsoftu do klientów. To krok w dobrym kierunku: każda firma musi zrozumieć że jej los zależy od tego czy słucha potrzeb swoich klientów. Mam wprawdzie zainstalowany Classic Shell, ale nie mam nic przeciwko menu start połączonemu z kafelkami, chętnie wypróbuję.

    Myślę, że kolejnym krokiem powinno być mimo wszystko przedłużenie wsparcia dla XP: dużo firm nadal wolałoby przy nim pozostać. Czasem zmiana nie jest konieczna.Przykład: kupowałem ostatnio farbę do ścian z mieszalnika, patrzę a mieszalnik jest na XP. Pytam pracownika, czy nie boi się że system ten niedługo nie będzie miał wparcia? On na to, że tam nawet nie ma zainstalowanych sterowników i aktualizacji, tylko goły XP i program do obsługi mieszalnika, to po co wsparcie? Gorzej jak trzeba będzie mimo wszystko zmienić ten system, bo pojawią się problemy licencyjne z porzuconym XP. Może się wtedy okazać, że taki program obsługujący daną maszynę działa tylko na XP. I zaczną się problemy i narzekania na Microsoft, a po co im to?

    Skomentuj

     1. phillosoff
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-04-04 01:15

      A czemu nie? Sprawny Ford T spełnia swoją podstawową funkcję: jeździ, poza tym z łatwością znajdziesz ludzi, którzy do dzisiaj zajmują się tymi samochodami, dbają o nie, serwisują.

      Myślę, że nie zrozumiałeś mojego wywodu: mieszalnik działa pod kontrolą "gołego" XP, ale producent i tak będzie musiał zmienić system i oprogramowanie na nowsze, bo licencja starego straci ważność wraz z zakończeniem życia systemu XP. Pal licho zwykłego Kowalskiego: nie będzie mu się system aktualizował, ale może go nadal używać. Firmy, czy instytucje obowiązują reguły licencjonowania: oni muszą mieć ważne licencje na systemy i oprogramowanie. I mimo tego, że XP nadal zupełnie wystarcza w wielu zastosowaniach, to firmy zmuszone będą do wydania ogromnych sum na nowe systemy, wraz z wydatkami na przeniesienie na nie wszystkich potrzebnych narzędzi. Na razie Microsoft podpisał umowy z wieloma firmami i będzie prowadził dla nich support XP jeszcze przez jakiś czas. Jak widać opłaca się zapłacić za support zamiast wymieniać całe oprogramowanie w firmach. To jednak tylko oddali problem. A co z biedniejszymi krajami gdzie jest przestarzała infrastruktura teleinformatyczna? Chiny oficjalnie wystąpiły do MS z prośbą o przedłużenie wsparcia dla XP.

      Skomentuj

     2. Michudrum
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-04-04 08:58

      phillosoff - to bardzo ciekawe co piszesz, ale jak wytłumaczysz fakt że można spotkać firmy czy instytucje które posiadają komputery oparte jeszcze na Win 98 a nawet DOSie.

      Kolego mnie to też bardzo boli kiedy widzę XiX wiek w różnych firmach czy instytucjach, ale prawda jest niestety bardzo brutalna. Win XP jeszcze długo będzie istniał na rynku, a to głównie za sprawą mentalności ludzi pracujących na tym systemie operacyjnym. Moim zdaniem winna temu wszystkiemu jest niestety polityka Microsoftu. Za szybko wypuścili Windowsa 8. Ktoś zaraz powie - trzeba iść z duchem czasu. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale wytłumacz takiej babce (przez emeryturą) w księgowości czy sekretariacie, że nowe okienka niosą ze sobą nową jakość. Czasami bardzo ciężki temat do opanowania. Wydaje mi się, że zamiast wypuszczać Win 8, Microsoft powinien skupić się na udoskonalaniu Windowsa 7 i ewentualnie poprzez aktualizacje wdrażać takie wynalazki jak: Modern czy SkyDrive. I dopiero wtedy gdy popularność Windowsa XP spadłaby do kilkunastu % sensownym byłoby wypuszczać nowego Windowsa.

      Skomentuj

     3. Michudrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-04-04 08:59


      Osobiście codziennie spotykam się z ludźmi których bardzo zraził Windows 8, i dopiero po aktualizacji do 8.1 częściowo frustracja tych użytkowników maleje. Ale ile jest sklepów czy firm informatycznych w Polsce które swoim klientom konfigurują komputer (można by powiedzieć) pod klucz? Garstka. Reszta nieświadomych użytkowników męczy się nieskonfigurowanym Win 8, ciągle narzekając jaki to bubel wypuścił M$.

      I właśnie w tym tkwi cały problem. To nie wina M$ że ludzie nie chcą się uczuć nowych rzeczy, idąc ciągle na łatwiznę - co bardzo dobrze wykorzystują firmy takie jak Apple.

      Skomentuj

    1. mgkiler
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2014-04-03 18:37

     Ale jakoś wsparcie Windowsa 98, a wcześniej 95 porzucono i nie było takich narzekań jak teraz na porzucenie XP.

     Dlaczego

     Skomentuj

     1. klosz007
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-04-03 23:14

      Ponieważ były w tym czasie (gdy MS je porzucał) 95 i 98 były mocno przestarzałymi systemami nie obsługującymi dostępnych technologii (np. >1 CPU) i nikt za nimi nie płakał. Dziś Windows XP jest nadal użyteczny i wielu jest zadowolonych z jego działania a MS go porzuca aby zwiększyć sprzedaż nowych systemów.
      Siostra ma nadal XP na laptopie i jest zadowolona, po co ma wymieniać sprzęt na mocniejszy ? W firmie mam mnóstwo wirtualek z Serverem 2003 które trzeba będzie mozolnie upgradować do 2008 R2 tylko dlatego, że Microsoft tak chce... Mogły by sobie spokojnie jeszcze funkcjonować wiele lat.

      Skomentuj

 2. Szymon331
  Oceń komentarz:

  35    

  Opublikowano: 2014-04-03 13:12

  "Celem wprowadzonych zmian było dostosowanie systemu do obsługi za pomocą myszy i klawiatury."

  Celem zapewne była chęć podniesienia tragicznej sprzedaży poprzedniego systemu operacyjnego...

  Skomentuj

  1. Franz
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-03 13:41

   Tak swoją drogą to ten system do obsługi dotykowej też się nie nadaje - może rysikiem da się jeszcze sprawnie pracować, ale na pweno nie palcami.

   Skomentuj

   1. phillosoff
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2014-04-03 16:55

    W telefonach sprawdza się ponoć świetnie: patrz Nokia Lumia.

    Skomentuj

    1. Mrufffa
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2014-04-03 17:22

     Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 to coś zupełnie innego :)

     Skomentuj

     1. phillosoff
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2014-04-04 01:19

      I interfejs jest inny? Czy kafelkowy? Bo jeśli kafelkowy, to wygląda że można go używać bez rysika.

      Skomentuj

     2. Franz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-04-04 17:15

      Człowieku, czy system Windows na desktopy składa się tylko z kafelek???
      Kafelki i pare podstawowych programów to nawet nie 1% systemu - cała reszta jest słabo przygotowana do obsługi palcami.

      Skomentuj

 3. przemek2503pl
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2014-04-03 13:19

  No wreszcie Microsoft powoli mądrzejesz.

  Skomentuj

  1. limera1n
   Oceń komentarz:

   16    

   Opublikowano: 2014-04-03 13:33

   nie mądrzeje tylko firmy zamiast na 8 idą na Linuxa :D

   Skomentuj

   1. TotallyNormal
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2014-04-03 14:06

    Ciekawe które? Przesiadka na linuxa wymaga zatrudnienia nadwornego czarodzieja od rozwiązywania problemów z tymi systemami. Mało, że kolejny pracownik do opłacenia, to jeszcze kursy dla pozostałych pracowników. To w ogóle się nie kalkuluje. Chyba tylko w biednych krajach i republikach babanowych.

    Skomentuj

    1. gboor
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2014-04-03 14:19

     Nie potrzeba żadnego czarodzieja tylko zwykłego informatyka, a tych trochę w kraju i w firmach jest. Zresztą, jakie "problemy"... system jest znacznie stabilniejszy niż Windows, więc i problemów znacznie mniej. Pracowników nie trzeba szkolić, chyba że firma zatrudniła ćwierćdebili, pozostali poradzą sobie z interfejsem okienkowym, który niczym istotnym nie różni się od windowsowego.

     Skomentuj

     1. -NoN-
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2014-04-03 15:26

      System znacznie stabilniejszy? Chyba Waćpan żartujesz.

      Skomentuj

     2. shamad
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-04-03 15:34

      Moze jesli firma zatrudnia 5-10 osob to nie, chociaz to i tak jest watpliwe bo bardzo czesto wykorzystywany jest specyficzny, dedykowany soft ktory nie wspolpracuje z Linuxem (albo konieczny jest zakup innej wersji a zazwyczaj sa to kwoty dziesiatki-setki razy przekraczajace koszt SO). Do tego ten wlasnie rzeczony soft czesto nie pracuje poprawnie w systemach Linux/Unix lub wymaga dostosowania i tu juz konieczne jest wsparcie. Dodaj do tego caly aparat weryfikacji, dostosowania do poszczegolnych grup uzytkownikow, zabezpieczenia, testowanie i w przypadku wiekszych firm certyfikacja i widac, ze to moze byc bardzo kosztowny proces. Samo szkolenie uzytkownikow o ile faktycznie wymagane to i tak znikomy koszt calego mechanizmu wdrozenia i pozniejszego wsparcia. A wciaz najwiekszymi odbiorcami systemow desktopowych sa firmy a nie uzytkownicy prywatni i to w skali swiatowej a nie tylko lokalnej.

      Skomentuj

     3. raffal81
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-04-03 17:55

      Jak administrator dupa to i każdy system zawiesi ;]

      Skomentuj

    2. moorell
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2014-04-03 19:17

     "Przesiadka na linuxa wymaga zatrudnienia nadwornego czarodzieja od rozwiązywania problemów z tymi systemami."

     To samo tyczy się Windows. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że mając całą firmę opartą na W nie potrzeba nikogo do zarządzania i pomocy?

     Skomentuj

   2. przemek2503pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-03 17:34

    Coś w tym jest bo ostatnio słyszałem o bankomatach na linuksie.

    Skomentuj

 4. krzysiek
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2014-04-03 13:28

  skąd ten screen i news? Bo aktualizacja która bedzie na dniach na pewno takich zmian nie przyniesie.

  Skomentuj

 5. rlistek
  Oceń komentarz:

  -30    

  Opublikowano: 2014-04-03 13:31

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Jak niepełnosprawnym trzeba być, żeby płakać za starym, topornym, nieporęcznym i do niczego niepotrzebnym menu start. Technofoby -.-

  Skomentuj

  1. marcadir
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2014-04-03 14:46

   Dla domowego usera jak ty, może to nie ma znaczenia, ale w firmie gdzie jest kilkanaście/kilkadziesiąt komputerów nie zrobiłbyś nic tylko odpowiadał na pytania... inna kwestia to partycje GPT, póki nie będzie odpowiednich narzędzi (tanich lub darmowych) do przywracania/zarządzania/backupowania to w firmie będziemy używać nadal win7 i dodanie paska nie zmieni mojego zdania o tym systemie. Póki co nadaje się on na urządzenia dotykowe.

   Skomentuj

 6. Franz
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2014-04-03 13:37

  Lepiej usunęliby wszystkie te szpiegujące funkcje z automatu włączone po zainstalowaniu jak chmurę czy sieciowe konta użytkownika.

  Skomentuj

  1. kuba104
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-07 10:01

   No co Ty! Chmura dodaje +10 do respektu na arenie międzynarodowej, bo każdy ma teraz chmurę!

   Skomentuj

 7. Lubiem placki
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:04

  Widziałem to dosłownie 5 minut temu na innym portalu :D
  Bardzo się cieszę, że wraca normalne Menu Start.

  Skomentuj

 8. cocaine01
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:07

  Od jakiegoś czasu użytkuję Win8 i szczerze to nie przeszkadza mi brak menu start ;)

  Skomentuj

 9. TotallyNormal
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:08

  Czyli pulpit nie będzie już renderowany jako nakładka na modernUI? To by rozwiązało problem narzutu na API graficzne w W8 i W8.1.

  Skomentuj

  1. Sefto
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-03 17:52

   Jaka nakładka ? Bo tak graficznie to może wyglądać ? Zmień sobie domyślny interfejs w opcjach i nie pisz dziwnych postów.

   Skomentuj

   1. Dideq
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-03 19:36

    Akurat pulpit to jest też aplikacja do W8 którą można teoretycznie wywalić. :)

    Skomentuj

   2. TotallyNormal
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-04-04 23:25

    LOL, jak Ty chcesz zmienić interface chłopczyku? Nawet nie wiesz co to jest. Chodzi o narzut na API graficzne. W przypadku stacji roboczych do CAD, CAM, DCC ten problem dyskwalifikuje systemy z modernUI.

    Skomentuj

 10. artretyk
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:11

  chyba ktos nie zna angielskiego w tej waszej redakcji.

  http://www.theverge.com/2014/4/2/5574830/windows-9-start-menu-new-desktop-experience

  Skomentuj

  1. Pepec9124
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-04-03 17:43

   Chyba sam M$ jest bardziej wiarygodny:
   http://www.microsoft.com/en-us/news/press/2014/apr14/04-02build2014pr.aspx

   Skomentuj

   1. Pepec9124
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-04-03 17:44

    http://www.microsoft.com/en-us/news/press/2014/apr14/04-02build2014pr.aspx

    Skomentuj

 11. R2rrO
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:19

  "Celem wprowadzonych zmian było dostosowanie systemu do obsługi za pomocą myszy i klawiatury"
  Normalnie padłem... Brawo MS:)

  Czyli wcześniej wciskali dotykowy interface do lapków bez obsługi dotykiem i to samo próbowali wcisnąć użytkownikom desktopów. Niepojęte... Taka poważna firma, zatrudniająca tylu speców - zarządzana przez debili?

  Jeśli stworzą interface do obsługi mycha i kalwą (najlepiej unowocześniony Areo - skoro nie mają lepszych pomysłów), to wtedy mogę się zastanawiać nad wymianą.

  Skomentuj

  1. Franz
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-03 15:40

   Wg mnie z Windows 8 jest jeszcze gorzej niż napisałeś - nie dość, że niby przerobili interfejs pod dotyk, co w pewnych sytuacjach powoduje, że trudniej sterować komputerem za pomocą klawiatury i myszy, to tak naprawdę większość systemu nie została dostosowana do obsługi dotykiem (Office zresztą też nie) - w systemie jest całe mnóstwo okien, które dotykiem obsługują chyba tylko masochiści (szczególnie w małych laptopach z ekranem o dużej rozdzielczości). Dlatego piszę, że niby dostosowali do dotyku.

   Skomentuj

   1. Franz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-03 15:46

    Dodam jeszcze, że z programów finansowo-księgowych nie ma rozwiązań dostosowanych do obsługi dotykiem - może po prostu dlateo, że dotyk najzwyczajniej nie sprawdza się w biurze.

    Skomentuj

 12. Dragonik
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:22

  Czyżby nowe rządy Ceo dawały jakieś skutki?

  Skomentuj

  1. R2rrO
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2014-04-03 14:51

   Raczej mniejsza ilość zer na kontach bankowych ;)

   Skomentuj

 13. Buuren
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:34

  *Classic Shell*

  Skomentuj

 14. wojtas626
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-03 14:54

  nareszcie, bo mimo wszystko brakuje tego

  Skomentuj

 15. ptasieskrzydlo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-03 15:19

  a mi jakoś lepiej z tymi kafelkami... -.-

  Skomentuj

 16. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-03 15:21

  Od kiedy do pobrania?

  Skomentuj

  1. Pepec9124
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-03 17:44

   8 kwietnia w Windows Update dla użytkowników 8.1 i M$ Store dla użytkowników Windows 8.

   Skomentuj

   1. Pepec9124
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-03 17:55

    Łatka KB2919355 jakby co.

    Skomentuj

    1. Pepec9124
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-04-03 18:02

     BTW od teraz Windows będzie wykrywać czy mamy ekran dotykowy, jeśli go nie znajdzie to automatycznie pokaże pulpit.

     Skomentuj

    2. BioHaj
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-04-08 23:35

     Ok, łatkę pobrałem, ale nic się nie zmieniło, wiesz może gdzie ustawić ten klasyczny start?

     Skomentuj

 17. znik70
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-03 15:28

  czy ms na pewno mądrzeje? ludzie wstrzymują się z zakupami. jak mają możliwość, biorą sprzęt z windows7. ja sam mam laptopa z preinstalowanym win7 i płyta do aktualizacji do win8.0 - tzw. podwójna licencja. używam 7.
  ale co z windows XP ? ms nie daje za niego nic w zamian. przez to stare sprzęty i słabe netbooki ciężko chodzą z nowymi systemami. windows7 starter czy windows8 jakiś tam okrojony nie są rozwiązaniem, brak na coś takiego lekkiego systemu, winXP byłby tu świetny. wystarczyło go tylko odświeżyć. na tych sprzętach instalacja win7 a co gorsza win8 mija się z celem, choćby ze względu na brak wsparcia sprzętu, a nawet niektórych CPU (patrz pierwsze intel atom). tyle w temacie. nie uważam by ms zmądrzał. będę musiał stare graty przemigrować do linuxa.

  Skomentuj

   1. scoobydoo19911
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-04-03 19:54

    ja bardziej lubię gry z poprzedniego dziesięciolecia niż te dzisiejsze.

    Skomentuj

 18. dragoniczny
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-04-03 21:05

  jakieś deja vu

  Skomentuj

 19. adamowski10
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-04 05:53

  Ja już się tam przyzwyczaiłem :D

  Skomentuj

 20. kamka335
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-04 16:29

  Teraz ten kto już przyzwyczaił się do 8 będzie narzekał.:

  Skomentuj

 21. Hecarim
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-04-04 18:31

  I całą koncepcję wpychania na siłę Modern szlag trafił. Biedny Microsoft.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!