Na topie

Kryptowaluty oczami Polaków

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Kryptowaluty

W czerwcu wśród polskich internautów przeprowadzone zostało badanie SW Research dla Luno, którego celem była ocena poziomu wiedzy i zaufania, jak również sprawdzenie podejścia do tematu kryptowalut.

 • Kryptowaluty oczami Polaków
A A

Czy Polacy wiedzą, czym są kryptowaluty i skąd czerpią na ich temat informacje? Czy im ufają i czy w ogóle uważają je za legalne? Czy posiadają „wirtualne pieniądze”, a jeśli tak, to jakie konkretnie? Między inny na te pytania odpowiedzi przynosi raport podsumowujący badanie zrealizowane przez SW Research dla Luno w czerwcu bieżącego roku.

Polacy i kryptowaluty – wyniki badania SW Research dla Luno

Przede wszystkim media społecznościowe, ale też prasa i portale branżowe, a także rodzina i znajomi – to są właśnie główne źródła, z których Polacy czerpią informacje na temat kryptowalut. Nie zdobywają ich jednak szczególnie dużo, o czym świadczy fakt, że tylko 3 na 10 respondentów uważa, że wie dość, by móc bezpiecznie inwestować.

Kryptowaluty badanie wiedza

Ogólnie co drugi użytkownik Internetu w Polsce zna pojęcie kryptowalut – najczęściej kojarzą się one z wirtualnymi pieniędzmi i możliwością zysku. Z tej grupy 16,5 proc. deklaruje posiadanie jakichś „wirtualnych pieniędzy”. Najczęściej są to bitcoiny, a na podium znajdują się również uznawane za takie o dużym potencjale ethereum oraz ripple. 

Kryptowaluty badanie posiadanie

Po co w ogóle Polacy kupują kryptowaluty? Dla 62 proc. jest to po prostu inwestycja. Ponad połowa płaci nimi również za zakupy w Internecie. Czterech na dziesięciu posiadaczy chciałoby także płacić w taki sposób za zakupy w sklepach stacjonarnych, ale nie ma takiej możliwości.

Kryptowaluty badanie opinie

Choć nawet nie 3 respondentów na 10 odpowiedziało: „tak, uważam, że kryptowaluty są bezpieczne”, z opisywanego badania wynika, że większość Polaków ma zaufanie dla kryptowalut. Ci, którzy im nie ufają, nie zamykają się jednak przed nimi – oto jakie widzą sposoby na poprawę sytuacji:

Kryptowaluty badanie zaufanie

Komentarz Magdaleny Gołębiewskiej, Country Manager w Luno:

„W Polsce sytuacja jest jasna – jest Bitcoin i długo, długo nic. Monety BTC nabyło 85 proc. respondentów posiadających jakiekolwiek kryptowaluty. Na kolejnych stopniach podium znalazły się Ethereum (40 proc.) i Ripple (35 proc.). 

Oczywiście na giełdach dostępne są dziesiątki kryptowalut, ale na razie mogą tylko pomarzyć o popularności Bitcoina, który w Polsce jest wręcz synonimem dla całego sektora walut cyfrowych.

Raport pokazuje tendencje, na które szczególną uwagę powinny zwrócić nie tylko firmy z obszaru fintech, ale także media, instytucje regulacyjne czy organizacje non-profit. Potrzebna jest edukacja w bardzo prostej, przystępnej formie, by mógł ją zrozumieć nawet laik. Najlepiej robić to w mediach społecznościowych i na portalach internetowych, bo tam najczęściej szukamy informacji o kryptowalutach. 

Dostęp do rzetelnych informacji i instrukcji zachęca do inwestowania w waluty cyfrowe. Warto zwrócić także uwagę na presję społeczną wobec władz – respondenci oczekują wyraźnego stanowiska rządu, szczególnie jeśli chodzi o regulacje oraz rozliczenia z fiskusem”.

Źródło: Luno

Odsłon: 4399 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Gucio podroznik
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-06-19 17:55

  chcialbym sie zapytac kogo pytali,
  prezesa banku ??
  czlonka zarzadu spolki panstwowej powolanego z ramienia partii??
  czy moze jakims cudem wpadli zapytac ludzi co na kasie siedza?

  przecietny polak to sie zastanawia co ma do garnka wlozyc pod koniec miesiaca, a ten co ma troche lepiej ze srednia krajowa to w najlepszym wypadku zbiera caly rok zeby na tydzien pojechac na wakacje ale spoko napiszmy oczami polakow i wklejmy piekne wykresy z danych wyssanych z palucha, Stanislawa Palucha. Miś wiecznie zywy.

  Skomentuj

  1. Doctor
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-06-19 18:11

   Ty nie mylisz przypadkiem Polaków z Bułgarami? Ukraińcami?

   Przeciętny Polak aż tak źle nie ma. Być może najbiedniejsze 5%, ale oni to już zasiłki dostają. Kiepskie jak kiepskie, ale zawsze coś.

   Skomentuj

  2. Cezarr
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2018-06-19 19:40

   Przeciętny Polak - dobre sobie. Jest promil ludzi, którym coś się w życiu nie powiodło, przyszła katastrofa i mogą mieć cienko w tym momencie, ale jak czasem słyszę, że przeciętny Polak to to, to tamto to śmiać mi się chce. Jak ktoś idzie do roboty za 1500zł, nic innego w życiu nie robi tylko pracuje i narzeka jak to ma w życiu źle, bo go okradają, bo szef mało płaci to mi takiego człowieka nie żal, bo zamiast coś ze swoim życiem zrobić, zaryzykować gdzieś to lepiej mieć ciepłą posadę na kasie i cieszyć się, że w ogóle cokolwiek ma. To tak jak ludzie mówią, że coś jest drogie. Pytanie czy jest to drogie dla wszystkich czy tylko dla ciebie?

   A co do tematu - media dużo piszą czasem i dobrego, czasem złego. Polecam wybrać się na jakieś szkolenie czy spotkanie, gdzie faktycznie ludzie, którzy się tym zajmują przekazują wiedzę, być może nie za darmo - ale jak to potraktujesz to twoja sprawa, czy jako koszt czy inwestycję w siebie. Abstrahując od Bitcoina, który jest z perspektywy czasu drogi - on jeszcze nie pokazał pazura. W 2020 roku mniej więcej będzie zmniejszona nagroda za blok o POŁOWĘ (czytaj 50%), czyli będzie ich dwukrotnie mniej przybywać w tym samym czasie, w tym samym koszcie wydobycia, więc żeby sieć istniała to cena będzie musiała pójść w górę. No ale przecież są dzisiaj jeszcze ci, którzy analizują Bitcoina (a ten umarł już przecież około 300 razy od swojego początku). Niektóre kryptowaluty dzisiaj to taka sama okazja do zakupu jak w 2013 BTC po $80. Pewnie zaraz ktoś mi pociśnie, jakim to wyznawcą jestem - spłynie to po mnie, odpuśćcie temat i życzę bujnej fryzury, żebyście mieli co wyrywać za 5 lat jak się okaże, że technologia rozwinie się na tyle, że pierwsza strona coinmarketcap będzie 10-cio jak nie więcej krotnie droższa niż dzisiaj.

   Skomentuj

   1. rlistek
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-06-19 20:16

    Czy ty w ogóle rozumiesz skąd się bierze jakakolwiek wartość i cena bitcoina? Ktoś sobie powiedział, że "o dzisiaj mamy bitcoina i on jest warty 4"? Proszę cię.

    Bitcoin ma tylko i wyłącznie taką wartość ile ludzie w niego "zainwestowali" swoich "tradycyjnych pieniędzy".
    Ot, ktoś kupił bitcoinów za $400, to wartość całej puli bitcoinów wzrosła o $400. Tak samo pula ta maleje, gdy ktoś swoje bitcoiny sprzedaje. Teraz całą tę kwotę od wszystkich dzielisz na ilość jednostek bitcoina "na rynku" i masz cenę za 1btc. Podstawy podstaw ekonomii.

    Jedyne co wolniejsze wydobycie bitcoina zmieni to to, że przyrost jednostek na jaką dzielić się będzie całą tę sumę również będzie wolniejszy.
    Jedyne co wpływa na realną cenę bitcoina to zainteresowanie nowych "inwestorów" skłonnych wymienić (a bardziej 'kupić za') swoje "prawdziwe" pieniądze na bitcoiny. Jak widać tacy frajerzy już się powoli kończą. Aż mi się śmiać chce z tych przegrywów, którzy wchodzili na rynek gdy ten stał prawie $20k, żeby teraz mieć nawet nie 30% z tego co włożyli :D.

    Skomentuj

  3. Adrian Waleczny
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-06-19 23:38

   Za co dostałeś plusy, nie mam pojęcia. Chyba nie za te głupoty ? Zastanawia się, co do garnka włożyć, ten co ma lepiej zbiera cały rok na wakacje na tydzień. Hahaha, lecz się.

   Skomentuj

 2. rlistek
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-06-19 18:06

  Na tej pierwszej grafice to powinno być raczej:

  "O kryptowalutach wiem na tyle dużo, by w nie nie inwestować"

  Skomentuj

 3. Michał 06
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-06-19 18:24

  Biznesmeni robią z szarych ludzi płatnych żyrantów pod przykrywką kopacza krypto walut, a jak coś pier.... to fiskus się wami zajmie , chory świat ! :(

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!