Na topie

Kinect umarł - koniec produkcji

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Kontrolery do gier

Kategoria: Gry Sprzęt do gier Kontrolery do gier Tematyka: Na Topie Producenci: Microsoft

Kinect to projekt od dłuższego czasu spychany na bok przez Microsoft. Teraz natomiast oficjalnie możemy napisać, że jest to projekt martwy.

  • Kinect umarł - koniec produkcji
A A

Minęły już czasy świetności gier ruchowych, a Microsoft nigdy tak do końca nie zdołał wykorzystać drzemiącego w nich potencjału. Dodajmy jedno do drugiego, a decyzja wyda się oczywista: oficjalnie postanowiono zakończyć produkcję kontrolera Kinect.

Kinect pojawił się w sprzedaży w 2010 roku, a trzy lata później doczekał się wersji zaktualizowanej pod kątem konsoli Xbox One. Liczba sprzedanych egzemplarzy nie jest mała (bo wynosi około 35 milionów), ale koncepcja człowiek-jako-kontroler (po etapie szału) nie zadowalała graczy na dłuższą metę.

To właśnie ze względu na niewystarczająco dużą popularność w 2014 roku Microsoft podjął decyzję o wyłączeniu Kinecta z zestawów, a wprowadzenie go na rynek jako odrębne urządzenie. Xbox One S, a wkrótce też Xbox One X, to natomiast konsole, które w ogóle nie mają gniazda do podłączenia kamery giganta z Redmond.

Jednak choć na półkach sklepowych wyląduje lada dzień ostatnia partia pudełek z Kinectami, to Microsoft wcale nie rezygnuje z promowania „bardziej ruchowych” sposobów na rozgrywkę. Prężnie rozwija bowiem swoją koncepcję Windows Mixed Reality (którą niedawno opisywaliśmy).

Sam Kinect zresztą też nie może być nazwany porażką. Nie tylko zainspirował innych do pracy nad podobnymi rozwiązaniami, ale też pomógł w realizacji różnego rodzaju eksperymentów. Zapowiadało się jednak na coś zdecydowanie większego…

Źródło: VG247, Co.Design

Odsłon: 3868 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. hideo
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-10-26 12:01

    szkoda, bo dużo ludzi kupiło kinecta i dzieciarnia miała zabawę ruchową, mam nadzieję, że VR nie podzieli tego losu bo gra mi się w Residenta 7 PS VR fantastycznie!

    Skomentuj

    1. supervisor
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-26 12:03

      VR to jest zbyt oczywisty kierunek rozwoju rozrywki aby podzielił los kinecta. Już raz nie wyszedł przed dekadami, i teraz wrócił. Nawet jeśli coś nie wyjdzie z VR, to i tak wróci za dwa, trzy lata.

      Skomentuj

      1. Fenio
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-26 15:53

        Lub za 10 lat. Bo dopiero wtedy zostaną rozwiązane największe problemy VR obecnej generacji. 3 lata to za mało.

        Skomentuj

      2. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-27 12:32

        telewizory 3D też wrócą :) bo 3D zdechło głównie dlatego, że protokół H.264 sam w sobie nie ma opcjonalnych rozszerzeń, aby w jeden strumień dało się upchnąć drugi obraz, ale na odbiornikach które nie są przystosowane, bez problemu był dekodowany tylko pierwszy. Inżynierowie w tym przypadku okazali się głupi, bo tego fatalnego błędu nie poprawili w H.265, jedyne co poprawili to mocniejszą kompresję dla wyższych rozdziałek. Może kiedyś ten błąd naprawią w hipotetycznym protokole H.266 (on nie istnieje!), gdzie drugi a nawet kolejne obrazy by mogły być transmitowane w tym samym strumieniu, wraz z obrazem podstawowym.

        Obecnie wydajność renderowania 3D jest już na tyle duża, że warto zacząć myśleć o protokole który nie będzie dostarczał skompresowanych obrazów, lecz siatkę i tekstury do zrenderowania w odbiorniku. Wtedy można by oglądać scenę pod dowolnym kątem, a nie dwa obrazy, każdy pod z góry zdefiniowanym kątem.

        Skomentuj

      1. Bilu87
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-10-26 14:12

        Nawet jeśli dostanie "bana", to założy kolejne konto i dalej będzie wypisywać głupoty. Dobrze o tym wiesz, bo tak samo jak on, jesteś regularnie powracającym trollem, który prezentuje zbliżony poziom. Na normalnie funkcjonującej stronie powinieneś zniknąć przed nim (i to na dobre), bo założyłeś konto wcześniej, ale jak wiadomo, trolle na benchmarku są chronione, ponieważ generują bardzo ważne liczby. Brak kultury oraz szerzenie chamstwa, ignorancji i hipokryzji to najlepsza droga do bycia nie tylko pospolitym trollem, ale i ludzkim ścierwem w wyjątkowo perfidnym wydaniu. Poniżej przykładowe komentarze z konta tego trolla Q2hvY2hsaWs8:

        "Kolejny news spod palców pani Martyny i znów gniot z masą błędów. Naucz się dziewczyno polskiego najpierw".
        "Masz plastelinę zamiast mózgu".
        "Ty masz żelbet zamiast mózgu".
        "Taaa konsolowy głupi lemingu - dawno Cię nie było. Skończyła się kara na komputer od mamy za mierne świadectwo?".
        "Twoja dała - nigdy nie odmawia".
        "Pieprzysz głupoty...".
        "Cieszę się, że twój własny debilizm cię tak bawi. Typowe u debili".
        "Jak administrator dupa to i wszystko leży i kwiczy".
        "Ale Ty jesteś ograniczony...".
        "Po pierwsze to wypowiadasz się publicznie i gówno mnie obchodzi do kogo pisałeś, na tym polegają komentarze, że każdy może zostawić swój".
        "Przydałyby Ci się lekcje z czytania ze zrozumieniem".

        Nie warto robić jeszcze gorszego dziadostwa na tej stronie, więc zwracajcie uwagę na to, komu dajecie plusy, za co i czym dokarmiacie trolli.

        Skomentuj

          1. Bilu87
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2017-10-26 19:24

            Zalewasz stronę głupimi komentarzami i czerpiesz z tego radochę, więc jak najbardziej jesteś trollem. A troll pouczający i pijący do innych trolli to ciekawy przykład hipokryty i ignoranta. Wspomniałem o braku kultury i chamstwie, więc nie zaszkodzi podesłać kolejne przykłady twoich "merytorycznych" wypowiedzi:

            "Błazen...".
            "Biere czy!".
            "Przeczytaj co napisałeś, walnij sobie otwarta dłonią w czoło i nie grzesz analfabetyzmem więcej".
            "Syfesis"
            "Ale z*ebałeś... noob!".
            "Żebyś jeszcze wiedziała o czym pie*dolisz...".
            "Niezależnie od tego ile masz lat, zachowujesz się jak dzieciak. To też Ci muszę tłumaczyć?".
            "Chyba musisz wymienić swoją kryształową kulę, bo pie*dolisz głupoty".
            "Następny, który żyje w ułudzie, że za granicą żyje się lepiej i $1000 to splunięcie. Ku*wa co wy wszyscy robicie jeszcze w tej Polsce?".
            "Weź się naucz czytać plebsie (@R2rr0)".
            "Jak ja uwielbiam czytać takie głupoty...".
            "TYLKO K**** PO CO?".
            "I proszę nie odpisuj już, bo jesteś głupszy niż przedszkolak".
            "Nie "ugodła" tylko ubodła totalny analfabeto".
            "Jaki ty jesteś spie*dolony...".
            "Nooo ataki personalne... to co lubię... Nie, twoja stara mi wystarcza".
            "Książkowy przykład bólu dupy".
            "Spoko nie każdy posiada zdolność argumentacji".
            "Tak myślałem, że tępi ludzie nie zrozumieją w czym problem".
            "Weźcie dajcie bana temu idiocie raz jeszcze, bo jak widać dalej się nie może nauczyć".

            Z nadawaniem "imion" nie masz problemów, więc zadaj sobie odrobinę trudu i przynajmniej zapoznaj z ostatnim zacytowanym zdaniem, bo najlepiej oddaje ducha hipokryzji, w której brodzisz po szyję. Zarzucasz innym swoje przywary, więc jeśli jakiś troll ma polecieć, to najlepiej z tobą w pakiecie.

            Skomentuj

          2. Bilu87
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-10-28 16:23

            Byłeś, jesteś i będziesz trollem z wieloma "imionami", za co zostałeś wielokrotnie (i słusznie) zbanowany. Nie uczysz się na błędach i nagminnie łamiesz regulamin komentarzy, więc z faktami i kontekstami lepiej zmierz się przed lustrem. Ewentualnie wysil się na porządny rozbieg i uderz "z byka" w domową ścianę. Może dzięki temu oprzytomniejesz i zrozumiesz przynajmniej część wiadomości nadawanych z mojego programu.

            Oba trolle zostały zgłoszone i czas pokaże, czy dalej będą wypisywać głupoty z obecnych, czy z nowych kont. Mam nadzieję, że redakcja też w końcu oprzytomnieje i postąpi właściwie (zacznie surowo karać za łamanie regulaminu i wprowadzi bany na IP).

            Skomentuj

  2. Damian_jo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-26 13:24

    Chyba sobie Microsoft robi jaja...
    Kinect dałby radę gdyby Microsoft miał na niego takie same pomysły jak Sony na gry własnej produkcji.
    Od czasu jak poprzechodziłem wszystkie gierki na PS2 które mnie interesowały, dopiero to Xbox 360 z Kinectem zaciekawiły mnie tak że każda impreza, każdy sylwester czy urodziny musiały odbywać się w gronie znajomych którzy skakali przed tv - od czasu jak posiadam Xa360 każdy kolejny Sylwester nie jest już "z jedynką" a z Just Dance, Dance Central, Zumba Fitness czy Kinect Sports.
    Szkoda, na prawdę szkoda. Niesamowite urządzenie które daje masę frajdy i śmiechu a Microsoft po prostu się go pozbywa.

    Próbowałem bawić się z PS Move'em ale jednak to nie to samo.

    Skomentuj

      1. Damian_jo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-27 18:29

        A wyobraź sobie że z xboxa korzystam tylko i wyłącznie w towarzystwie podczas imprez. Wyobraź też sobie że nie gram w gry bo mnie przestały bawić w momencie kiedy skończyłem technikum czyli 4 lata temu. Jeśli chodzi o "miejsce do tańca" - w 48m2 na prawdę ciężko znaleźć miejsce a nie wszystkich stać na dom. Kumpli - pamiętam bo zdecydowanie bardziej wolę wychodzić do ludzi niż korzystać z internetu dlatego też pozbyłem się facebooka, jeśli chcę z kims porozmawiać idę na miasto czy boisko pograć z kumplami w piłkę niż siedziec z padem w łapie i męczyć kolejną część fify. Więc prośba - nie oceniaj wszystkich jedną miarą.
        Xbox też jest dla ludzi - więc czasem można i z niego skorzystać, chyba że wolisz bawić się jak dzieci w Etiopii kawałkiem patyka i szpulą po nici.

        Skomentuj

  3. Radical
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2017-10-26 13:53

    Całe szczęście. Kinect to dno dla małych dzieci i zabawa na max pół godziny bo takie też głębokie na to robili gry. Gdyby MS nie wpychał na siłe do gardła każdemu kinecta przy zakupie Xbox One to ta generacja potoczyła by się inaczej a tak wąchają spaliny sony które ma odrobinę rozumu i takiego ps vr nie wpycha na chama tylko sprzedaje chętnym jako akcesorium.

    Skomentuj Historia edycji

    1. raffal81
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-26 14:05

      Gry na KINECT były proste i dawały dużo zabawy i dużym i małym. Więc przesadzasz pisząc zabawa na 30min, ja któregoś dnia tyle ze znajomymi graliśmy, że na następny dzień miałem zakwasy :D

      Skomentuj

    2. xpert
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-30 16:19

      Uważam że nie masz racji. Osobiście kupiłem Xboxa One dla nowego kinecta. Gdyby nie kinect to bym konsoli nie kupił. Niestety spotkało mnie spore rozczarowanie. Na początku był Wow. Potem jednak pojawiła się irytacja czemu nie wychodzą na to żadne nowe gry ani aplikacje. Kinect Sport Rivals jest świetne, ale ile można grać w jedną grę. Tańce mnie nie interesują. Jest jeszcze Shape up! fajna gra choć trochę słabsza od Kinect Sport Rivals. Można jeszcze owocki poprzecinać we fruit Ninja i w sumie to tyle. Było jeszcze świetne Kinect fitness w które ćwiczyłem, ale Microsoft zapowiedział dosyć szybko zapowiedział zakończenie wsparcia i obecnie wyłączył już ową aplikację. Tak więc nawet jak ktoś pokupował sobie płatne programy treningowe to już więcej nie poćwiczy, bo Microsoft mu to uniemożliwił. Dla mnie zupełnie niezrozumiała decyzja, bo jest to po prostu zwykłe hamstwo i okradanie klientów. No bo jak inaczej nazwać sytuację kiedy kupujesz grę czy aplikację, a potem nagle dostajesz od Microsoftu informację że "już sobie więcej nie zagrasz, bo tak zdecydowaliśmy"

      Skomentuj

  4. markovfreeman
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-26 14:11

    Jeden z niewielu plusów, przemawiający za kupnem xboxa, przeminął z wiatrem. Zamiast rozwijać tą technologię, MS i Sony robią z konsoli namiastkę PC, z ułomnym 4K ultra low.

    Skomentuj

  5. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-26 15:08

    Ułomnym 4K bo nigdy playstation i Xbox nie dościgną ideału jakim jest PC.

    Skomentuj

    1. wojciechu15
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-26 16:49

      Mimo, że sam preferuję PC uważam, że nie masz racji. Jedyny powód dla którego konsole są słabsze niż PC to długie wsparcie jednej i tej samej konstrukcji o niezmiennej specyfikacji. Dzięki temu masz maksymalną jakość w danym budżecie, bo pozwala to na jak najlepszą optymalizację gier, tak by wykorzystały w 100% potencjał sprzętu i jednoczesne obniżenie kosztów produkcji czyli finalnie ceny.

      Być może da się złożyć za 1300zł jakie kosztuje ps4 PC'ta (pentium+1050?) który pozwoli uzyskać tą samą jakość grafiki i płynną rozgrywkę, ale należy pamiętać przy tym, że sam napęd BD to koszt min 250zł, więc konsola w swojej cenie to nadal niezły deal bo zyskujesz pewność, że wszystko zadziała nawet mając wiedzę o elektronice i oprogramowaniu na poziomie ameby.

      Sadzę, że w momencie kiedy konsole ogarną na przyzwoitym poziomie grafiki VR (za 2 generacje?) PC straci ostatnie atuty, bo zacznie liczyć się tylko kreatywność twórców gier, a kolejne efekty graficzne stracą znaczenie, bo ludzkiemu oku i tak będzie już wszystko jedno powyżej pewnego poziomu jakości.

      Skomentuj

  6. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-26 16:31

    Czy za każdym razem jak idziesz do znajomych, na piwo, obiad, czy kawę, to stajesz na środku i tańczysz ???

    Po drugie nie każdy lubi tańczyć, niektórzy wolą pomachać niezdarnie ręką i wbić piłeczkę do dołka, czy strącić wszystkie kręgle.

    do - Q2hvY2hsaWs8

    Wiadomo, komentowanie na BM zostawia wiele do życzenia.

    Skomentuj Historia edycji

  7. TheZajax
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-26 22:21

    Zawsze chciałem gibać się przed trupem, bo to nie wypada na prawdziwym pogrzebie.